Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przejście z HT na LT

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 k0zz

k0zz

Dyskutant

• Użytkownik
  • 191 postów

Napisano 15 listopad 2017 - 00:56

Witam,

Mam kilka pytanek związanych z LT gdyż chciałbym przejść właśnie na LT.

HT przy 375 to jednak zbyt dużo roboty.

- Czy jest opcja przejść z HT na LT bez restartu ?

- Czy woda GH - 22 / KH - 16 nadaje się na LT ? Czy do LT mogę używać RO + Kranix aby móc trzymać ryby z wód miękkich ?

- Czy glony w LT to norma ?

- czy LT wymaga jakiejś specjalnej barwy światła ? Czy światło na poziomie 0.46W/L jest ok do LT ?

- Jak mocno trzeba obsadzić LT przy starcie ?

- Czy ziemia w LT może być pokryta piachem ( 0,8 - 1,2 mm )

Być może to dla was głupie pytania ale potrafię poprowadzić HT co według mnie jest proste, tyle, że drogie.

Natomiast z LT sobie nie poradziłem. Przez ostatnie lata miałem HT.

W maju wystartowałem baniak 375L jako LT. Dopadły mnie glony, rośliny nie chciały rosnąć i się zaczęło... Dokładałem a to światła, a to CO2, a to nawozy w piach, kolejne dość wymagające rośliny... No i mam HT... a chciałem LT...

#2 Aisulim

Aisulim

Wyjadacz

• Użytkownik
  • 617 postów
  • LokalizacjaMława

Napisano 15 listopad 2017 - 10:51

W odpowiedzi na pytania:

1. Jeśli masz już w podłożu ziemię ogrodową (bez nawozów najlepiej) to oczywiście, że możesz przejść na LT tyle, że polecałbym to zrobić stopniowo (zmniejszając podawanie co2 i nawożenie). Nie rób takich zmian nagle bo to może skutkować wysypem glonów.

2. Woda o wysokich twardościach dla roślin jest jak odpowiednia bo ma w sobie dużą ilość pierwiastków. Oczywiście jeśli chcesz trzymać ryby z wód miękkich należy dostosować wodę do ryb. Rośliny będą rosły i na samej RO :) bo mają w podłożu sporą ilość jedzonka.

3. Czy glony to norma...? Nie. Odpowiednio prowadzone akwa nie będzie miało glonów. Poczytaj sobie o LT według Diany Walstad. Typowe LT ze względu na ziemię ogrodową w pierwszych tygodniach potrzebuje częstych podmian wody (co 2-3 dni) aby usunąć nadmiar nawozów przedostających się z podłoża do słupa wody. Po drugie mogłeś mieć za małą masę roślin w akwa.

4. Barwa światła 6500K. 0,46W/l to dobra wartość. LT stawią się w okolicach 0,3W/l nawet, a widziałem nawet akwa 240l na dwóch naświetlaczach 10W LT z piękną zielenią :)

5. Według Diany obsadzić należy nawet 90% dna akwarium roślinami najlepiej szybkorosnącymi (zwłaszcza na starcie).

6. Tak. Ziemia może być przykryta piaskiem. Sam widziałem kilka takich zbiorników.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!