Skocz do zawartości

Rozbudowa oświetlenia 240l


Daniel1993
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam akwarium 240l z dość duża ilością roślin (raczej mało wymagające gatunki). Pokrywa wromak standardowa 2x30w t8 statecznik elektroniczny + dołożyłem 39w t5. Do tej pory byłem w miarę zadowolony ale teraz chcę jeszcze jakość doświetlić akwarium szczególnie boki są zacienione. Myślałem nad modułami led (wpadły mi w oko samsung ip68 1,2v 3xSMD 5630)  ale mam już złe doświadczenia z taśmą led która zniszyczła się od wilgoci a do tego marnie świeciła. Co radzicie w takim przypadku ? Czy wogóle warto iśc w ledy czy lepiej kombinować z dokładanie świetlówek na które już za bardzo miejsca nie ma a może wymieniać t8 na t5 ?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ryby w akwarium?

Z moich obserwacji wiem że ryby nie przepadają za mocnym oświetleniem.

W moim akwa oryginalnie były dwie świetlówki T5 po 80w. Odkąd zrobiłem belkę na dwie T5 po 54 W. mam wrażenie że ryby są szczęśliwsze.

Świetlówki są przesunięte względem siebie. Boki akwarium są mniej doświetlone i tam rosną sobie roślinki które lubią taki klimat. Ryby wieczorem też często przebywają w strefach zacienionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam sporo ryb głównie żyworodne mieczyk molinezja. Myślałem żeby zamiast tych T8 dać T5 ale to sporo wymiany przerobek kosztów a ja mam jeszcze spory zapas świetlówek T8 nowych a właściwie walczy się o kilka wat. Bardziej myślałem żeby pod maskownica dać dodatkowy zasilacz 12v i wyprowadzić coś na ledach. Obejrzałem jeden filmik gdzie ktoś zachwala moduły LED ale nie wiem czy warto to robić. Mam prawie nowy zasilacz 30w myślałem o 25 modułach po 1.2 wata o których pisałem wyżej miał ktoś z tym styczność ? A może lepiej coś zupełnie innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ogarniesz zamocowanie świetlówek ,to masz do dyspozycji T5 45W o długości 90cm. i trochę droższe T5 54W 105cm.

Zobacz na ten przykładowy zestaw:

http://allegro.pl/oprawka-bryzgoszczelna-t5-150-cm-uchwyt-metalowy-i6673283501.html

Prosty montaż.

U mnie np. statecznik jest poza akwariem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej dla mnie było by dołożyć T8 30w bo mam wszystko nowe do tego od świetlówki przez oprawki aż do statecznika elektro. Ale już patrzyłem i nie mam pojęcia jak to tam wcisnąć łatwiej byłoby druga T5 39w bo musiałbym tylko dokupić oprawki i wymienić jeden statecznik na 2x39w może to ma sens bo kiedyś nakupiłem tych świetlówek na zapas. Jeszcze kusi mnie dołożenie po bokach dwóch lampek aquaela leddy 6w bo to łatwo zrobić i wreszcie coś by świeciło po bokach.Druga sprawa to grzanie się już obecny zestaw nieźle grzeje choć poprawiło się po wymianie statecznika na elektroniczny od T8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...