Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zbiornik 25L

zbiornik 25 krewetki bojownik

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Doxen

Doxen

Przechodzień

• Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 15:30

Witam. Jestem początkującym akwarystą. 

Mam akwarium, które dostałem od brata i planuje w nim obsadzić krewetki, bojownika i raka. 

Mam do Was kilka pytań, ponieważ jak wspominałem, jestem "nowy w branży" a nie chce robić nic pochopnie dla dobra swojego i mieszkańców zbiornika.

Akwa to zestaw z diversy, 

Długość :40 cm
Szerokość :25 cm
Wysokość :25 cm
Objętość :25 dm3
Grubość :3 mm

Pokrywę Aristo o mocy 11W 

Filtr wewnętrzny
- Claro300 wraz z deszczownicą w pełni wyposażony w media filtracyjne 
- Moc - 4W 
- Wydajność - 300l/h 

Grzałkę z termostatem o mocy 25W

Chciałbym w nim umieścić

Krewetki Amano - 10 (?)

Bojownik syjamski - 1

Rak miniaturka Cambarellus - 1

Oto mój zestaw pytań:

1. Czy obsada jest ok?

2. Co na podłoże, zwirek bazaltowy? Czytalem, że krewetki lubią ciemne podłoże. Czy pod ten żwirek dodawać jakiś nawóz, wsparcie z JBL? 

3. Filtr się nada, czy jest do zmiany? 
4. Czy w przypadku krewetek, woda też musi być odstana przed ich wpuszczeniem? 

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

#2 GANJAMAN

GANJAMAN

Forumowicz

• Użytkownik
  • 72 postów
  • LokalizacjaŁuków

Napisano 12 listopad 2017 - 17:23

1. Rak i krewetki to według mnie słabe połączenie. Akwarium za małe dla bojownika
http://rybyakwariowe...ly-bojowniki/#5
2. Według mnie średni bo ostry, będą zalegały w nim odchody - wzrost azotanów. Proponowałbym piasek kwarcowy. Jeżeli będzieszchciał chorować rośliny to pod podłoże dobrze byłoby dać ziemię ogrodową.
4. Koniecznie. Woda dwa tygodnie filtrowana z dodatkiem żywych bakterii przed epuszczeniem jakichkolwiek zwierząt. Krewetki szczególnie nie lubią azotanów.

Jeżeli akwarium było używane możesz wcześniej przeżyć przemyć octem potem wypłukać wodą i poczekać aż wyschnie, upewnij się że nie czuć octu.

#3 Krzysiek1702

Krzysiek1702

Władca Piasków

• Moderator
  • 1653 postów
  • LokalizacjaLubartów/Lublin

Napisano 12 listopad 2017 - 17:58

Akwarium za małe dla bojownika

Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium.

Informacja z wklejonej przez Ciebie strony. Akwarium 40x25x25 jak najbardziej jest odpowiednie dla jednego bojownika.

1. Krewetki Amano rosną dość spore, a wymagania co do parametrów wody krewetek, raków i bojownika trochę od siebie odbiegają. Mógłbyś spróbować połączyć bojownika z jakimiś Neocaridinami, ale musisz liczyć się z tym, że mogą stać się pokarmem dla bojownika. 

2. Kolor podłoża może mieć jedynie wpływ na to jak krewetki wyglądają na jego tle. Wybierzesz takie jakie podoba się Tobie, najlepiej o jak najmniejszej granulacji. Od siebie mogę polecić zwykły piasek lub coś tego pokroju (link). Miałem kiedyś u siebie i nie jest ono najgorszym wyborem. Jeśli nie planujesz wymagających roślin do wystarczą w podłożu kulki gliniano torfowe. 

3. Filtr jakiś super nie jest, przy jednym bojowniku i ewentualnych krewetkach może być, ale zdecydowanie lepszym wyborem byłaby jakaś kaskada. 

4. Tak, akwarium musi być dojrzałe, a dwa tygodnie mogą nie być wystarczające. 

• Doxen lubi to

:^)

#4 Doxen

Doxen

Przechodzień

• Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 18:09

1. Krewetki Amano rosną dość spore, a wymagania co do parametrów wody krewetek, raków i bojownika trochę od siebie odbiegają. Mógłbyś spróbować połączyć bojownika z jakimiś Neocaridinami, ale musisz liczyć się z tym, że mogą stać się pokarmem dla bojownika. 

A jaką rybkę / rybki byś polecał do połączenia z krewetkami?

Na jaką grubość sypać ten żwirek / piasek? 2,5cm będzie ok?

I czy dokupić jakieś uzdatniacze, lub bakterie na start?

Użytkownik Doxen edytował ten post 12 listopad 2017 - 18:19

#5 Krzysiek1702

Krzysiek1702

Władca Piasków

• Moderator
  • 1653 postów
  • LokalizacjaLubartów/Lublin

Napisano 12 listopad 2017 - 18:40

U siebie miałem z krewetkami Neoheterandrie elegans i Heterandrie formosa i ze zjadaniem młodych nie było problemów. Ale z dostępnością tych ryb chyba nie jest najlepiej, więc ok będą też żyworódki endlera. Same samce najlepiej, samice rosną sporo większe. 

Jak planujesz jakieś rośliny korzeniowe to 3/4cm. Same mchy lub inne na korzeniach to 2/3cm starczy. 

Żadne uzdatniacze/bakterie nie są konieczne. Lepiej zainwestować w testy kropelkowe. 

:^)

#6 Doxen

Doxen

Przechodzień

• Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 20:13

U siebie miałem z krewetkami Neoheterandrie elegans i Heterandrie formosa i ze zjadaniem młodych nie było problemów. Ale z dostępnością tych ryb chyba nie jest najlepiej, więc ok będą też żyworódki endlera. Same samce najlepiej, samice rosną sporo większe. 

Jak planujesz jakieś rośliny korzeniowe to 3/4cm. Same mchy lub inne na korzeniach to 2/3cm starczy. 

Żadne uzdatniacze/bakterie nie są konieczne. Lepiej zainwestować w testy kropelkowe. 

Mam drugie akwa, więc testów troche mam.

Nistetety, woda twarda.

#7 GANJAMAN

GANJAMAN

Forumowicz

• Użytkownik
  • 72 postów
  • LokalizacjaŁuków

Napisano 13 listopad 2017 - 16:13

Przepraszam, pokoerowałem się tabelką na dole strony

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zbiornik, 25, krewetki, bojownik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!