Skocz do zawartości

Zbiornik 25L


Doxen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem początkującym akwarystą. 

Mam akwarium, które dostałem od brata i planuje w nim obsadzić krewetki, bojownika i raka. 

Mam do Was kilka pytań, ponieważ jak wspominałem, jestem "nowy w branży" a nie chce robić nic pochopnie dla dobra swojego i mieszkańców zbiornika.

Akwa to zestaw z diversy, 

Długość :40 cm
Szerokość :25 cm
Wysokość :25 cm
Objętość :25 dm3
Grubość :3 mm

Pokrywę Aristo o mocy 11W 

Filtr wewnętrzny
- Claro300 wraz z deszczownicą w pełni wyposażony w media filtracyjne 
- Moc - 4W 
- Wydajność - 300l/h 

Grzałkę z termostatem o mocy 25W

 

Chciałbym w nim umieścić

Krewetki Amano - 10 (?)

Bojownik syjamski - 1

Rak miniaturka Cambarellus - 1

 

Oto mój zestaw pytań:

1. Czy obsada jest ok?

2. Co na podłoże, zwirek bazaltowy? Czytalem, że krewetki lubią ciemne podłoże. Czy pod ten żwirek dodawać jakiś nawóz, wsparcie z JBL? 

3. Filtr się nada, czy jest do zmiany? 
4. Czy w przypadku krewetek, woda też musi być odstana przed ich wpuszczeniem? 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Rak i krewetki to według mnie słabe połączenie. Akwarium za małe dla bojownika

http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/bojownik-syjamski-wspanialy-bojowniki/#5

2. Według mnie średni bo ostry, będą zalegały w nim odchody - wzrost azotanów. Proponowałbym piasek kwarcowy. Jeżeli będzieszchciał chorować rośliny to pod podłoże dobrze byłoby dać ziemię ogrodową.

4. Koniecznie. Woda dwa tygodnie filtrowana z dodatkiem żywych bakterii przed epuszczeniem jakichkolwiek zwierząt. Krewetki szczególnie nie lubią azotanów.

 

Jeżeli akwarium było używane możesz wcześniej przeżyć przemyć octem potem wypłukać wodą i poczekać aż wyschnie, upewnij się że nie czuć octu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Akwarium za małe dla bojownika
 

 

Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium.

Informacja z wklejonej przez Ciebie strony. Akwarium 40x25x25 jak najbardziej jest odpowiednie dla jednego bojownika.

 

1. Krewetki Amano rosną dość spore, a wymagania co do parametrów wody krewetek, raków i bojownika trochę od siebie odbiegają. Mógłbyś spróbować połączyć bojownika z jakimiś Neocaridinami, ale musisz liczyć się z tym, że mogą stać się pokarmem dla bojownika. 

2. Kolor podłoża może mieć jedynie wpływ na to jak krewetki wyglądają na jego tle. Wybierzesz takie jakie podoba się Tobie, najlepiej o jak najmniejszej granulacji. Od siebie mogę polecić zwykły piasek lub coś tego pokroju (link). Miałem kiedyś u siebie i nie jest ono najgorszym wyborem. Jeśli nie planujesz wymagających roślin do wystarczą w podłożu kulki gliniano torfowe. 

3. Filtr jakiś super nie jest, przy jednym bojowniku i ewentualnych krewetkach może być, ale zdecydowanie lepszym wyborem byłaby jakaś kaskada. 

4. Tak, akwarium musi być dojrzałe, a dwa tygodnie mogą nie być wystarczające. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Krewetki Amano rosną dość spore, a wymagania co do parametrów wody krewetek, raków i bojownika trochę od siebie odbiegają. Mógłbyś spróbować połączyć bojownika z jakimiś Neocaridinami, ale musisz liczyć się z tym, że mogą stać się pokarmem dla bojownika. 

A jaką rybkę / rybki byś polecał do połączenia z krewetkami?

 

Na jaką grubość sypać ten żwirek / piasek? 2,5cm będzie ok?

I czy dokupić jakieś uzdatniacze, lub bakterie na start?

Edytowane przez Doxen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie miałem z krewetkami Neoheterandrie elegans i Heterandrie formosa i ze zjadaniem młodych nie było problemów. Ale z dostępnością tych ryb chyba nie jest najlepiej, więc ok będą też żyworódki endlera. Same samce najlepiej, samice rosną sporo większe. 

Jak planujesz jakieś rośliny korzeniowe to 3/4cm. Same mchy lub inne na korzeniach to 2/3cm starczy. 

Żadne uzdatniacze/bakterie nie są konieczne. Lepiej zainwestować w testy kropelkowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie miałem z krewetkami Neoheterandrie elegans i Heterandrie formosa i ze zjadaniem młodych nie było problemów. Ale z dostępnością tych ryb chyba nie jest najlepiej, więc ok będą też żyworódki endlera. Same samce najlepiej, samice rosną sporo większe. 

Jak planujesz jakieś rośliny korzeniowe to 3/4cm. Same mchy lub inne na korzeniach to 2/3cm starczy. 

Żadne uzdatniacze/bakterie nie są konieczne. Lepiej zainwestować w testy kropelkowe. 

Mam drugie akwa, więc testów troche mam.

Nistetety, woda twarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...