Skocz do zawartości

[27l] Roślinne krewetkarium


mrkojiro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym przedstawić swój zbiornik, który jest moim powrotem do praktykujących :) Skromnie, bo tylko kosteczka 30cm, ale w zamyśle miała być bardzo dekoracyjna. Co wyjdzie, zobaczymy.

 

Opis zbiornika:

Akwarium: OptiWhite 30cm (27 litrów)

Filtracja: kaskada HBL-501 wypchana ceramiką, na wlocie prefiltr z gąbki

Oświetlenie: Aquael Leddy Smart Sunny 6W 6500K LED (5 godzin dziennie, docelowo 10 godzin)

Ogrzewanie: brak grzałki, temp pokojowa 21-22 stopnie
Obsada: póki co pusto, akwarium dojrzewa. Docelowo krewecie neocardina davidi 'Blue Velvet'

Rośliny: micranthemum monte carlo, micranthemum umbrosum, hemianthus micranthemoides, hottonia inflata, rotala rotundifolia, Taxiphyllum barbieri

Podłoże: bazalt 0.8-1.6 mm, ziemia ogrodowa

Ozdoby: korzenie red moor, kamienie z lasu, bazalt 5-10 mm

Parametry wody: pH 7,3, GH 11 (wg wodociągów). Jeszcze w tym miesiącu kupię testy.

Nawożenie: carbo i potas AquaArt

 

Akwarium zalane 4.11.2017. Zapraszam do komentowania :)

 

 

post-21668-0-65478700-1509896681_thumb.jpg

post-21668-0-32787400-1509896690_thumb.jpg

post-21668-0-60800000-1509896697_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update: przyszły testy kropelkowe no i wskazania są nieco inne niż te, o których mówią wodociągi. 

 

pH = 7,8

GH = 18

KH = 10

 

Zastanawiam się czy nie zmiękczać pół na pół z demineralizowaną przy podmianach. Niby neocardinom to różnicy aż takiej nie robi. 

NO2 i NO3 nie mierzę, bo to i tak nie ma sensu w tym momencie. Przy okazji zdjęcie po wyklarowaniu wody.

 

 

post-21668-0-66473300-1510251052_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Akwarium miało historię burzliwą, choć krótką. Ze względu na sporo problemów z ziemią, filtracją oraz glonami, zdecydowałem się na początku na zakup filtra Multikani, następnie na zaciemnienie akwarium. Sinice udało się zwalczyć, ale rośliny zaczęły gnić od spodu. Nie bardzo wiedziałem o co chodzi. Zdecydowałem się więc na restart z użyciem dojrzałego już filtra i połowy dojrzałej wody. Zaszło tak dużo zmian, że opiszę akwarium od początku:

 

Akwarium: OptiWhite 30cm (27 litrów)

Filtracja: Aquael Multikani, 2 segmenty, jeden z gąbkami i zeolitem, drugi z ceramiką, w sumie 2 litry, na wlocie prefiltr stalowy dla krewetek

Oświetlenie: Aquael Leddy Smart Sunny 6W 6500K LED + 3W paski LED 3528 (ciepłe, zimne, niebieskie i czerwone) - obecnie tylko lampka Aquaela, jeszcze przez jakiś czas

Ogrzewanie: jakiś chińczyk AquaNova z termostatem, 25 stopni
Obsada: 7 szt neocardina davidi 'Blue Velvet'

Rośliny: micranthemum monte carlo, hemianthus micranthemoides (uratowane resztki z poprzedniego) + nowe ludwigia repens, hydrocotyle sp. japan, nurzaniec, gałęzatka, zwartka, anubias, moczarka, pelia

Podłoże: piasek kwarcowy ZEW do piaskownic + kulki gliniano-torfowe

Ozdoby: korzenie red moor, kamienie z lasu

Nawożenie: intermag mikro, sole K2SO4, KNO3, KH2PO4, carbo

 

Parametry wody:

pH 7,6 

GH 14 - zbiłem z 18, docelowo 10

KH 12
NO3 10
PO4 1

NO2 0

 

Akwarium w takiej formie "wystartowało" 2 tygodnie temu, jak wspominałem z dojrzałą wodą i filtrem. W założeniu nie miało w nim być, zwartki, pelii i nurzańca, ale dostałem te rośliny i stwierdziłem, że posadzę. Zrobiło się gęsto, ale w sumie mi się podoba. Od 2 dni w zbiorniku pływa 8 krewetek blue velvet. Póki co, odpukać, żadnych problemów. Nawożę bardzo umiarkowanie, głównie staram się utrzymywać stosunek NO3:PO4 na poziomie 10:1, żeby nie kusić glonów. Z filtra jestem zadowolony bo radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Świecę 8 godzin dziennie, a niedługo zamierzam dorzucić dodatkowo te 3W LED z pasków tak na 3 godzinki. Liczę, że monte carlo wtedy śmielej ruszy. 

 

Wysnułem 2 najważniejsze wnioski:

- bazalt zatwardza wodę i pomimo starań nie byłem w stanie zejść poniżej 18 GH na tym podłożu. Na piasku zbijanie twardości to czysta przyjemność, a przy tym wygląda bardziej naturalnie. 

- nie powinno się oszczędzać na filtracji nawet jeśli ktoś w internetach twierdzi, że chińska kaskada + 27 litrów to super duet. Nie, to nieprawda.

post-21668-0-60039300-1515943434_thumb.jpg

post-21668-0-88401500-1515943447_thumb.jpg

post-21668-0-18492800-1515943463_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...