Skocz do zawartości

Start baniaczka - 25l!


x-Bartek-x
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! To mój pierwszy temat na forum, więc na wstępie chciałbym się przywitać ;-) 

Mam zestaw akwariowy "leddy 40" (zbiornik jeszcze nie wystartował) i jest w nim oświetlenie 1x6W co daje ~0,25W/l - i teraz pytanie czy mógłbym dorzucić listwę led np. http://allegro.pl/listwa-led-oswietlenie-do-akwarium-50cm-300-ip68-i6910193865.html#thumb/1

 

Czy z takiego światła z listwy rośliny będą korzystać? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem całkiem ciekawe zestawiki na allegro
1. http://allegro.pl/zestaw-roslin-do-akwarium-latwe-w-uprawie-11-gat-i6933070723.html
2. http://allegro.pl/zestaw-roslin-do-akwarium-dla-poczatkujacych-d-i6983170787.html

Bardziej podoba mi się ten pierwszy zestaw + http://allegro.pl/galezatka-kulista-4-6cm-cladophora-zielone-kule-i6489886832.html przywiązany do korzenia. 
Czy to jakoś będzie rosło przy moim oświetleniu  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiego linku masz trochę bardziej wymagające rośliny. Te z pierwszego jak najbardziej dały by radę przy tym co masz.

Według mnie nie warto się bawić w takie zestawy roślin xx gatunków po 2 sztuki każdego. Akwarium nie jest duże, więc parę, może kilka gatunków kup każdego po kilka sadzonek, koszyk lub mały kubek in-vitro. Z takiego zestawu jak w linkach trochę poczekasz aż to wszystko się rozrośnie z jednej sadzonki ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok ;) 

A kwestia podłoża - mam jedną torebkę żwiru akwarystycznego 3-5mm i chciałbym to zmieszać z czymś czarnym - no tylko jeszcze nie wiem z czym :D 

I jeszcze jedno, tutaj kwestia stylistyczna :mrgreen: - co według Ciebie bardziej pasuje; korzeń "ala" red moor  czy skały Klik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki pod każdą rośliną, która pobiera pożywienie korzeniami. Niektóre pobierają nawozy ze słupa wody. 6-7kg wystarczy dla 4cm grubości podłoża. Ja bym wziął najdrobniejszy jaki się da ale to zboczenie :) dla mnie piasek to jedyne możliwe podłoże w akwarium :) naturalne i niezastąpione.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro już będę zamawiał potrzebne rzeczy do akwarium i zaczynamy :) 

Btw. Teraz akwarium stoi już rozpakowane, robiłem próbę generalną i coś mi świetlówką "mruga" - nie to, że gaśnie ale widać choćby patrząc na ścianę, że światło nie świeci "stale" tylko można zaobserwować takie jakby przymrużenia co jakiś czas. (Jak coś źle sprecyzowałem to pytajcie, bo sam dokładnie nie wiem jak to opisać  :P

No i tak się zastanawiam czy czeka mnie wymiana oświetlenia czy te "tuby" (AQUAEL LEDDY TUBE SUNNY 6W LED 6500K) już tak po prostu mają? Nie przyjrzałem się z początku jak to wyglądało, więc może teraz trochę panikuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna świecić stałym światłem, nie szwankuje Ci instalacja w domu (nie przygasa jak się włącza jakieś urządzenie, np. lodówka)? To raczej żywotne oświetlenie,  ostatnio padł mi moduł (na dwa tygodnie przed upływem gwarancji) i dostałem nowy. Więc jeśli masz podejrzenie, że coś z nim nie tak to reklamuj, nie powinni robić problemu. Ja od 7 lat używam i polecam sprzęt Aquaela, ta sytuacja tylko mnie utwierdziła w słuszności wyboru.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja elektryczna jest o.k. 
Światło nie przygasa nawet przy włączeniu termowentylatora o mocy bodajże 2000W. 

Gwarancja mnie już raczej nie dotyczy  :mrgreen:  Akwarium odkupiłem od kuzyna, pierwotnie miało służyć za kotnik - potem trochę przeleżało w szafie... No i jeszcze paragonu nie posiadam. 
Może trochę źle to opisałem, led świeci stale (gdybym to nagrał - zapewne nic nie było by widać) Ale jego prędkość odświeżania jest zbyt wolna i czasem są takie "przeskoki" światła zauważalne dla oka.  W sumie to nie wiem, czy w starym, większym baniaczku nie było tak samo... Może już po prostu jestem przewrażliwiony :D

Jak myślisz, startować zbiorniczek na tym oświetleniu czy jednak nie ryzykować? 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy takie kulki gliniano-torfowe pod piasek kwarcowy będą ok?

Będą.

 

 

 

Jak to potem wymieniać? Co jaki czas?

Dokładasz następne co kilka miesięcy, w zależności od wielkości i ilości roślin.

 

 

 

Kiedy zacząć sypać pokarm jako pożywkę dla bakterii? Ile i co jaki czas go sypać?

Od razu możesz wsypać szczyptę płatków do filtra i potem już nie ma po co (chyba że obsada dopiero będzie za kilka miesięcy).

 

 

 

I czy podczas cyklu azotowego podmieniać wodę?

Nie, dopiero przed wpuszczeniem obsady.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dajesz sam piasek to myślę, że tak 4cm wystarczy. Jeśli masz rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym to może będziesz potrzebował większej ilości podłoża. Pod każdą z roślin daj 2 kulki w zależności od wielkości rośliny. Oczywiście daj kulki pod te rośliny, które pobierają "pokarm" z podłoża. Jeśli nie wiesz, które rośliny jak się żywią napisz listę roślin jakie będziesz miał u siebie, a postaramy się pomóc. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...