Skocz do zawartości

Wymiana oświetlenia - dobór mocy


Vercynogetorix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam obecnie belki leddy aquaela ale jestem bardzo niezadowolony bo sprzyjają rozrostowi cyanobakterii;

 

chciałbym wymienić oświetlenie na T5;

 

1.

 

Potrzebuje pomocy w doborze mocy; a konkretnie ile W/L potrzebuje żeby sobie wszystko rosło, rośliny mam raczej maks. średnio wymagające, chyba najbardziej "trudny" jest mały heniek.

 

 

Akwarium 60W x 40S x 100D;

 

wysokość od lamp do podłoża to ok.65cm

 

pytanie czy 3x39W (0,54W/L) wystarczy?

 

2. 

 

Czy połączenie świetlówki + oprawki bryzgoszczelnej daje radę zastąpić leddy w pokrywie aquaela? 

 

konkretnie chodzi mi o to:

 

czy do oprawki leddy da się wsadzić jakiś odbłyśnik + świetlówkę

 

oraz

 

czy oprawy bryzgoszczelne faktycznie są wystarczająco szczelne aby sobie poradzić w takim miejscu (blisko wody)

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Teoretycznie wystarczy.Akwarium wysokie więc musowo odbłyśniki,choć to i tak baniak za wysoki.2) Po małej przeróbce. Pewnie te tuby były mocowane na klipsy.3) Oprawy bryzgoszczelne są szczelne,jednak statecznik radzę zamontować poza pokrywą,a nie pod nią. Ledy tube to dno ,więc gratuluję dobrej zmiany.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 100x40x50 mam 4x45W z odbłyśnikami i się zastanawiam czy to nie mało.

 

Ty masz bardzo wysokie akwarium jak na roślinne. Trzy świetlówki 39W to za mało.

 

 

To daje 0,48W/l.

Nie napisał czy podaje co2. Jeżeli nie,to wystarczy do średnich wymagań. A wysokość,to fakt 60cm to wysoki baniak.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 100x40x50 mam 4x45W z odbłyśnikami i się zastanawiam czy to nie mało.

 

Ty masz bardzo wysokie akwarium jak na roślinne. Trzy świetlówki 39W to za mało.

 

To daje 0,48W/l.

 

Zdaje się że liczy się obwód wody a nie obwód zewnętrzny zbiornika?

 

Tak swoją drogą to akwa jest towarzyskie a nie roślinne więc ekspozycja wysoka mi bardziej pasuje

 

Nie napisał czy podaje co2. Jeżeli nie,to wystarczy do średnich wymagań. A wysokość,to fakt 60cm to wysoki baniak.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

Daje CO2

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że liczy się obwód wody a nie obwód zewnętrzny zbiornika?

 

Tak swoją drogą to akwa jest towarzyskie a nie roślinne więc ekspozycja wysoka mi bardziej pasuje

 

 

Daje CO2

Wysokość akwarium jest ważniejsza od tego ile ma litrów moim zdaniem. Jak gazujesz co2 to daj 0.6 w/l.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to pozostał wybór;

 

ta za 416zł http://allegro.pl/belka-lampa-aluminiowa-t5-ho-100cm-4-x-39w-i6896413509.html

 

oraz

 

http://allegro.pl/belka-lampa-aluminiowa-t5-100cm-4-x-21w-gratis-i6685106741.html

 

Czy ja dobrze rozumiem że różnią się tylko samymi świetlówkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to pozostał wybór;

 

ta za 416zł http://allegro.pl/belka-lampa-aluminiowa-t5-ho-100cm-4-x-39w-i6896413509.html

 

oraz

 

http://allegro.pl/belka-lampa-aluminiowa-t5-100cm-4-x-21w-gratis-i6685106741.html

 

Czy ja dobrze rozumiem że różnią się tylko samymi świetlówkami?

Ok, sam sobie odpowiedziałem te droższe mają chłodzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...