Skocz do zawartości

[25L]Pierwsze akwarium


Jakub.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum.

Na wstępie chciałbym się przywitać. Od dłuższego czasu dużo myślałem nad założeniem swojego pierwszego akwarium.

Niestety żona umiejętnie hamowała mój zapał tłumacząc to tym, że przecież w salonie nie ma miejsca (oczywiście na nowy kwiat jakoś zawsze się znajdzie...). Po wielu tygodniach batalii z moją towarzyszką życia, odniosłem połowiczny sukces. Oczywiście nie powiodły się plany postawienia 200 litrowego zbiornika. Jedyne co udało mi się wywalczyć to małe akwarium postawione na jednej z szafek.

Na początku moja wiedza akwarystyczna kończyła się na tym, że wiedziałem aby do akwarium nalać wody. Tak więc siadłem przy największej skarbnicy wiedzy tj. google i zacząłem się edukować. 

Zmierzyłem szafkę, i największe co dało się na niej umieścić to akwarium 25l. Tak więc bogatszy o wiedzę ruszyłem do sklepu. Dokonałem zakupu i rozpoczęła się zabawa.

 

 

Opis zbiornika:

 

Akwarium: 25L 40x25x25

Obsada: 1 bojownik, 1 Ampularia, 2 Helenki

Napowietrzanie: ruch tafli wody

oświetlenie: żarówka LED 6W 6500K

Filtracja: Aqua Nova nf 300 (dołożyłem ceramikę)

Ogrzewanie: Aquael 25W

Rośliny: 3 kryptokoryny, rogatek sztywny

Ozdoby: Korzenie

Pozdłoże: Shrimp Sand

 

Parametry wody:

NO3: 10

NO2: 0

GH: 7

KH: 6

pH: 7

CL2: 0

 

5NYAEHP.jpg

 

Proszę szanowne grono użytkowników forum o porady i wytknięcie błędów.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od zmiany żony. Tzn jej podejścia do Twoich pasji. Zawsze możesz przecież zamiast ślęczeć w domu przed akwarium włóczyć się po mieście z kolegami. Zaleta jest taka, że zostaje miejsce w salonie.

 

Aranżacja ładna. Podłoża  - jak zauważył Ahr - trochę chudo, nawet jak dla łodygowców.

 

 

Co te dwie helenki będą jadły? Chyba nie chodziło Ci o Ampularię?

Edytowane przez DavyJones
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże jest cienkie tylko na przodzie. Jego grubość wzrasta ku tyłowi akwarium. Na tylnej ścianie osiąga około 5cm grubości.

Woda w akwarium stała 2 tygodnie zanim wpuściłem do środka mieszkańców.

Mam dylemat jeśli chodzi o oświetlenie. Czy moja żarówka ledowa jest wystarczająca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest zwykła żarówka czy może moduł aquaelowski? Jak moduł, to spokojnie wystarczy, jak żarówka to prawdopodobnie też - nie masz tu jakichś specjalnie wymagających roślin.

jest to zwykła żarówka ledowa z Castoramy. Dostałem też od kolegi aquael leddy tube 6w. Jest to lepsze od mojej żarówki? Tylko , że przy tym oświetleniu aquaela musiałbym trochę pokombinować z mocowaniem go w pokrywie ponieważ jest tam tylko gwint e14.

 

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka żarówka ma to do siebie, że sporo światła idzie w pokrywę.

Na tym module to i trawnik utrzymasz, nie wiem nawet czy nie za dużo byłoby tego światła. Zamocować najłatwiej na plastykowych uchwytch do świetlówek T8, prztkleić je czy przykręcić możesz do pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowalem dzisiaj aquael leddy tube 6w i jest ogromna różnica jeśli chodzi o jasność. Niby żarówka i moduł aquaela mają po 6w a jednak intensywność światła jest o wiele większa na korzyść aquaela. Dziękuję za dobrą radę

 

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszedł zestaw co2. Mam teraz dylemat w którym miejscu zamontować dyfuzor. Czy mógłby mi ktoś doradzić które miejsce będzie najlepsze? Dodaję rysunek gdzie mam co zamontowane w akwarium. Na zielono zaznaczyłem kaskę, na czerwono grzałkę. Widok z góry akwarium.

Bez_tytu_u.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiła drobna zmiana aranżacji.

Dodałem też kilka roślini zmieniłem obsadę. Dodałem też oświetlenie. W tej chwili mam 6w moduł led aquaela i żarówkę led 6w z odblysnikem.

Podłoże to ziemia ogrodowa i piasek kwarcowy.

 

obsada:

bojownik

microrasbora galaxy x10

ampularia

helenki

 

rosliny:

limnophila sessiliflora

sagitaria natan

kryptokoryna

rogatek sztywny

jarnik

ludwigia sp

bacopa

 

Do tego co2 24h na dobę, 1b/s.

Nawóz azoo plant premium i Carbo.

7708753c8cd7700e3c8522404a2f53b0.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez Jakub.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...