Skocz do zawartości

Problem z filtracją w 112l + dodatkowe pytanie


Kokokabana
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam filtr wewnętrzny acuael 500 (taki dwuczęściowy) na filtr od dołu i np. na ceramikę lub węgiel w obudowie.

Aktualnie mam założoną gąbkę prefiltr 15x7 i drugą gąbkę mniejszą, wewnątrz z dwa lub trzy razy większym przepustem.

Filtr daje bardzo dużo malutkich bąbelków, które rozpylają się po całym akwarium, jednak po zakręceniu dopływu powietrza widać mnóstwo mikro syfu jakby zamuloną wodę, której nie potrafię się pozbyć.

 

Z początku myślałem że to welonki tak mącą wodę, ale to chyba jednak tak roślinki brudzą, albo obślizgłe glony które na nich siedzą. Czy większy filtr rozwiąże problem?

 

Myślałem nad własnej roboty filtrem DIY podłączonym do pompy o znacznie większym ciśnieniu niż ma 500 (500l/h)

 

Pytanie dodatkowe.

Czy krewetki też potrzebują filtr, czy wystarczy im pompka z kostką + CO2 i częsta podmiana 1/3 wody?

 

Chcę sobie założyć awaryjne akwarium na wypadek bara bara, albo kwarantanny i wsadzić do 40l parę krewetek

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welony to ryby brudzące i potrzebują bardzo dobrej filtracji. Ile ich trzymasz? Mam nadzieję, że nie więcej niż dwa osobniki.

 

Masz prawdopodobnie filtr Aquael Turbo Filter 500. Póki co ustaw go tak jak jest fabrycznie. Czyli: gąbka (gąbki nie płucz, do czasu, aż ceramika nie zostanie osiedlona przez bakterie, czyli ok. 2 tygodnie!) > ceramika.

 

Z początku myślałem że to welonki tak mącą wodę, ale to chyba jednak tak roślinki brudzą, albo obślizgłe glony które na nich siedzą. Czy większy filtr rozwiąże problem?

 

1) Rośliny nigdy nie brudzą wody pod warunkiem, że mają poprawne warunki (= nie gniją).

2) Obślizgłe glony, o których mówisz to prawdopodobnie okrzemki lub brunatnice. Ile akwarium dojrzewało, czy cykl azotowy został zamknięty? 

Jakie masz oświetlenie i jakie masz rośliny? 

 

Czy krewetki też potrzebują filtr, czy wystarczy im pompka z kostką + CO2 i częsta podmiana 1/3 wody?

 

Absolutnie filtr jest wymagany, najlepiej gąbkowy (to pastwisko dla krewetek).

Edytowane przez AkwaMichał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jedna roślinka zgniła po 2 tygodniach.Słabo jej idzie, że tak to ujmę, bo reszta puszcza liścia co 2-gi dzień, i to takiego na sterydach ;)

Mianowicie zgniła ( nie ma liści na wierzchołkach) Egeria densa, kupiłem dwie łodygi, ale puściła nowe z każdej łodygi po trzy nowe, po 5cm ,które są ładnego koloru, znacznie różniącego się od starszej części.

Mam jeszcze problem z doniczkową Limnophilia aquatica. Welonki ją obgryzają i wiecznie z kubeczkiem muszę łowić listki z powierzchni i ma nie zbyt ciekawy kolor.

 

Od dwóch dni nawożę je dodatkowym co2 i zobaczę co będzie.

Może jeszcze za dużo światła dostają (dwie jarzeniówki akwariowe T8) 20W słoneczna i 14W bardziej białe światło.

Moje akwarium stoi już ze 2 miesiące. Dojrzewało dość krótko, bo tylko 5 dni, przez to że wpuściłem bakterię i stosowałem środki odmulające.

 

3 welonki mam małe 4cm jeszcze mają i pływają bez konfliktów z 3-ma skalarami podobnej wielkości.

Od samego początku chciałem tylko Skalary, ale dziewczyna się uparła. Na szczęście mam układ z właścicielem pewnego Akwarystycznego, że jak urosną to da mi na wymianę coś innego. Dla niego fajna reklama, że coś wielkiego pływa w akwarium, a dla mnie więcej miejsca w akwarium :)

Zawsze jest jeszcze opcja założenia drugiego akwarium. Miejsca mam sporo, a do akwarystyki wróciłem znowu po 17latach . Także już taki początkujący nie jestem ;)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także już taki początkujący nie jestem ;)

 

3 welonki mam małe 4cm jeszcze mają i pływają bez konfliktów z 3-ma skalarami podobnej wielkości.

No ale nie bardzo Twoje podejście tu do tego pasuje, bo te ryby totalnie do siebie nie pasują, za małe akwa, za słaby filtr i pewnie parametry wody też nie mają nic wspólnego z wymaganiami ryb.

Niezbyt dobry powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko przez moją dziewczynę, tak jak pisałem wyżej.

Chciałem oddać to mi powiedziała że mnie odda a welony zostają  :lol:

 

Odświeżę temat.

Zrobiłem tak jak AkwaMichał zaproponował z filtrem. Oryginalna gąbka i porcelana.

Wzięło mnie na deszczownie. Wyczyściłem filtr, zamontowałem deszczownie, trochę odmuliłem dno, po 3 dniu woda wygląda znacznie lepiej, ale jest inny problem.

Kupiłem kolejną roślinkę i pani w gratisie dała mi rzęskę. Wpuściłem ją, efekt super, trochę ciemniej się zrobiło i zielono. Po jednym dniu część rzęsek wpadła pod spore liście przez deszczownie, ale nie w tym kłopot.

Welony ja zjadają na potęgę. Z tego co wpuściłem została już połowa, Welonki srają na zielono co chwila, a Skalary głodują, bo nie dokarmiam skoro Welony same się częstują. Podejrzewam ze za tydzień nic nie zostanie , a potem przyjdzie pora na resztę roślinek.

 

Myślałem nad wymianą małych roślinek na większe, takie co by się welonom do pyska nie mieściły  :mrgreen:

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...