Skocz do zawartości

Kostka 30l


sltcz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po kilku latach przerwy postanowiłem postawić kosteczkę 30l.

Niestety od początku zmagam się z masą problemów.

Pierw opiszę zbiornik, a w dalszej części opisze problemy.

 

1. Akwarium założyłem w czerwcu b.r.
2. Wymiary: 30litrów - 29x29x35

3. Oświetlenie: Decolight Duo Plant 2x6W
4. 7 godzin świecenia
5. Podłoże: Diversa Podłoże podkładowe NutriPlant oraz piasek bazaltowy

6. Filtracja: Tetra EX400 - zasyp: zeolit oraz węgiel aktywny
7. Typ zbiornika - ogólny
8. Ozdoby: Korzenie
9. Rośliny: Nurzaniec, Eleocharis Parvula, Mech
10. Ryby - 1 Bojownik, 5 otosek, 6 ślimaki helenka (jw.)
11. Podmiany co tydzień około 20%
12. Nawożenie: Carbo w płynie 1ml/dzień,

Dodatkowo od 3 dni Classic 100ml Aqua Art - Planta Garden 1ml/dzień oraz Aqua Art Planta Gainer K+ 1ml/dzień
13. Brak CO2
14. Parametry wody:

NO2 - 0

NO3 - 0

KH - 19 

GH - 20

Ph - 7,3

15. Od 3 dni dodaję dodatkowe nawozy wymienione w pkt 12.

16. Ryby karmię raz dziennie w małej dawce. Pokarm raczej szybko znika z akwarium.

17. W załączniku zdjęcia akwarium.

Od początku nie mogę poradzić sobie  z ustabilizowaniem sytuacji w zbiorniku.

Na początku masa okrzemek, która osadzała się na szybach. Dodatkowo na mchu oraz nurzańcu pojawiły się glony.

Zmieniłem lampę Aquael Leddy Smart 2 plant na w/w. Okrzemki spowolniły jednakże nadal się pojawiają.

Wymieniłem tez filtr Aquel Pat Mini na Tetra EX 400.

Glony teoretycznie spowolniły, ale nadal się rozwijają.

Dodatkowo od tygodnia zauważyłem na szybach zielone kropki.

 

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi i pomoc w ustabilizowaniu akwarium.

post-13995-0-80242300-1507133483_thumb.jpg

post-13995-0-04985400-1507133500_thumb.jpg

post-13995-0-79678300-1507133519_thumb.jpg

post-13995-0-91806900-1507133523_thumb.jpg

post-13995-0-78487800-1507133526_thumb.jpg

post-13995-0-10746400-1507133530_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przekombinowałeś. To co jest słabe to (moim zdaniem oczywiście):

1. Podłoże. Słabe. Żwir bazaltowy to zło najgorsze, powinno być prawnie zabronione. Podkład ewentualnie mógłby być. Tego podłoża jest za mało, przysyp to 3-4 cm piachu i zaczną rosnąć rośliny.

2. Oczywiście pod warunkiem, że będą miały co jeść. Zeolit? Węgiel aktywny? Przy takiej wodzie? Te akwarium z tymi roślinami nie potrzebuje żadnego dodatkowego nawożenia, pod warunkiem że nie będziesz niepotrzebnie wyjaławiał wody.

3. Rośliny. Wywal krypę karbowaną, to nie roślina do takiej szklanki. Daj wyższy korzeń, jakieś bucephalandry, anubiaski nana. Acha, gdzie ten nurzaniec? ;)

4. Oświetlenie to jakaś masakra. Wyłącz przynajmniej jedną lampkę. Moim zdaniem takie akwarium (a zwłaszcza z takimi roślinami) spokojnie funkcjonuje z oświetleniem 3W.

5. Woda niestety męcząca dla obsady. Nie wróżę jej długiego życia. Przykro mi.

 

W razie wątpliwości w kwestii oświetlenia czy nawożenia odsyłam do mojej szklanki z podpisu. Samo się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HonkyTonkx, to zniweluje (i to niecałkowanie) tylko skutek, a nie przyczynę. Nonsens...

 

Autorze,

 

10. Ryby - 1 Bojownik, 5 otosek, 6 ślimaki helenka (jw.)

Otoski to nie w tej kostce, bo jest za mała, a po drugie podłoże jest dla nich niebezpieczne. To ryby denne, zaczną się infekcję wtórne i wtedy będziesz miał poważny problem. 

 

Bojownik to raczej ryba wód miękkich, może średnio twardych. Twoja woda to kamień. 

 

Ahr,

 

 

1. Podłoże. Słabe. Żwir bazaltowy to zło najgorsze, powinno być prawnie zabronione. Podkład ewentualnie mógłby być. Tego podłoża jest za mało, przysyp to 3-4 cm piachu i zaczną rosnąć rośliny.

 

Mi na piasku bazaltowym o najmniejszej granulacji wzbogaconym za pomocą JBL Florapol świetnie rosną rośliny.

Po za tym żyją na nim krewetki RedCherry, nie widzę żadnych niepokojących oznak, no ale...w sumie całe dnie siedzą na roślinach lub trawniku. 

 

Chodzi Ci o biologiczne zanieczyszczenia, która tak lubią się na nim zbierać? Z tym można walczyć, a jeśli mamy obsadę dobrze dobraną to to jedyna wada tego podłoża jak dla mnie.

Proszę o informacje i rozwinięcie Twojej opinii jeśli masz czas.

Edytowane przez AkwaMichał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o informacje i rozwinięcie Twojej opinii jeśli masz czas.

Moim zdaniem, tzw "piasek bazaltowy" to po prostu zwykły śmieć. Odpad produkcyjny, "poddawany obróbce mającej zaokrąglić krawędzie". Ta, jasne. Pokaż mi tego Janusza co dokłada do opchnięcia odpadu. Bazalt to zażelaziona skała, ładnie wygląda miesiąc dwa. Nie kojarzę akwarium, które by długoterminowo funkcjonowało a bazalcie bez problemów. Pomijając osadzanie się syfu pomiędzy granulatem. Usuwanie go tzw. odmulaniem uwalnia tylko to co powinno sobie w spokoju w akwarium w podłożu siedzieć.

Ludzie zdecydujcie się. Chcecie mieć czarne podłoże czy trawnik (pod którym nie widać podłoża)? Nie wszystko od razu. Dajcie roślinom urosnąć.

I nie porównujcie akwariów konkursowych powstających na chwilę, do szkieł które stawiacie w domu. W nich nie poświęcicie więcej czasu na usuwanie glonów niż będą rosły rośliny. Zdziwieni. co?

A to że w 2cm marnego podłoża będą słabo rosły to nie pomoże lanie nawozów i CO2.  A do tego glony. To co czytacie o roślinach wymagających mnóstwo światła to  nie do końca jest prawda (te czerwone potrzebują, nie ma siły), one muszą mieć gdzie rosnąć. Jeśli ktoś marzy o cotygodniowym wycinaniu roślin i intensywnym nawożeniu to ok, jak się komuś nie spieszy (bo ma akurat inne zajęcia) to naprawdę wiele nie trzeba. Niedługo Wam zaprezentuję projekt, którym mam zamiar parę tematów poddać w wątpliwość. Kiedyś kombinowano, bo technologia szła do przodu. W tym momencie warto się zatrzymać i chwilę zastanowić. Wszelkie "przeliczniki" oświetlenia już nie istnieją. Belki na "power ledach" są już przestarzałe. W tym momencie poziom technologii akwarystycznej prawie się zatrzymał, ledy oczywiście prą do przodu, ale ten przeskok ze świetlówek na ledy już się dokonał. Już raczej chwilowo nie będzie takiego przeskoku jak w ciągu ostatnich 5 lat - schyłek T8, przechodzenie na T5 i w końcu na ledy (paski, power ledy i profesjonale 24V - to jakby komuś się wydawało, że led to led).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazalt to zażelaziona skała, ładnie wygląda miesiąc dwa.

 

To ma jakiekolwiek znaczenie w przypadku składu chemicznego wody? To może wpływać na parametr Fe? 

 

W ogóle się zgodzę, no nic, moje akwarium świeże, więc może jeszcze nie zaobserwowałem potencjalnych problemów.

Dzięki za obszerną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przekombinowałeś. To co jest słabe to (moim zdaniem oczywiście):

1. Podłoże. Słabe. Żwir bazaltowy to zło najgorsze, powinno być prawnie zabronione. Podkład ewentualnie mógłby być. Tego podłoża jest za mało, przysyp to 3-4 cm piachu i zaczną rosnąć rośliny.

2. Oczywiście pod warunkiem, że będą miały co jeść. Zeolit? Węgiel aktywny? Przy takiej wodzie? Te akwarium z tymi roślinami nie potrzebuje żadnego dodatkowego nawożenia, pod warunkiem że nie będziesz niepotrzebnie wyjaławiał wody.

3. Rośliny. Wywal krypę karbowaną, to nie roślina do takiej szklanki. Daj wyższy korzeń, jakieś bucephalandry, anubiaski nana. Acha, gdzie ten nurzaniec? ;)

4. Oświetlenie to jakaś masakra. Wyłącz przynajmniej jedną lampkę. Moim zdaniem takie akwarium (a zwłaszcza z takimi roślinami) spokojnie funkcjonuje z oświetleniem 3W.

5. Woda niestety męcząca dla obsady. Nie wróżę jej długiego życia. Przykro mi.

 

W razie wątpliwości w kwestii oświetlenia czy nawożenia odsyłam do mojej szklanki z podpisu. Samo się dzieje.

 

Faktycznie, pogubiłem się w tym wszystkim trochę...

 

Odnośnie podłoża to nie spotkałem się prędzej z tak negatywną opinią odnośnie bazaltu.

Ale patrząc na Twoje doświadczenie jestem skłonny w to uwierzyć.

 

Co do mojego przypadku to dodam tylko, że do zeszłego tygodnia rośliny dość fajnie się rozrastały.

W zeszłym tygodniu zauważyłem, że liście zaczynają brązowieć.

 

Co do wkładów filtracyjnych to faktycznie należało by je zmienić. Co proponujesz? Ceramika + torf + gąbki?

 

Odnośnie roślin to skupiasz się bardziej na aranżacji i zgodzę się z Tobą, że moja nie zachwyca.

Sadziłem rośliny do których miałem dostęp. Są one do poprawy jednakże w pierwszej kolejności chciałbym ustabilizować sytuację oraz poznać swoje błędy.

p.s. fakt z tym Nurzańcem to popłynąłem.

 

Dziś wyłączyłem jedną lampę, będę obserwował sytuację.

 

Co do wody... Zastanawiałem się nad sposobem obniżenia ph i myślę, że będę musiał bardziej zgłębić tę wiedzę.

 

Zmiany muszą zajść, jednak nie chciałbym wprowadzać wszystkiego od razu żeby nie narobić jeszcze większego bałaganu.

 

Weź wrzuc tam dwa ślimaki typu Helmet czy Rennschnecke i powinno pomoc.

 

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

 

Ślimaki faktycznie powinny pomóc chociaż w częściowym oczyszczeniu akwarium, tylko jak już to pisał kolega wyżej, nie rozwiązują one problemu powstawania glonów, a ten chciałbym wyeliminować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnownie slimakow to oczywiscie nie wyeliminuja one problemuow ale pomoga wiec nie jest to nonsens.... a reszte istotnych informacji udzilil kolega ahr wiec po co sie powtarzac. W 30 litrowym akwarium nigdy nie bedzie dobrze chyba ze z zewnetrzna filtracja co ma nastepne 10 l.

 

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odnośnie podłoża to nie spotkałem się prędzej z tak negatywną opinią odnośnie bazaltu. Ale patrząc na Twoje doświadczenie jestem skłonny w to uwierzyć.

Nie wierz w nic co w internetach piszą. :D

A tak serio, to prawda jest taka, że jak się sam nie sparzysz, to będziesz kombinować: a może jednak nie do końca mają rację? To są właśnie rady, których łatwo udzielać, a mniej łatwo stosować. Wiem, przerobiłem. Dlatego piszę. Nie wiesz jak rosną rośliny w danych warunkach (wodno-oświetleniowych) - nie próbuj na ziemi/substracie/aktywnym. Spróbuj na piachu/z kulkami/pałeczkami. Mniej szkoda to wyrzucić,jak nie zagra.  

Masz baniak i oświetlenie? Dobierz do niego rośliny i podłoże. W tę stronę łatwiej. Jak posadzisz w rogu taką alternantherę, to nie będzie rosła. Posadź ją centralnie (z tyłu) i do tego trawnik i (oczywiście nie w trzy dni) masz holendra.

Bazalt i podłoża aktywne, to jest temat na którego zgłębianie nie odważyłem się w mojej krótkiej przygodzie akwarystycznej. Widziałem w tym czasie wiele szkieł w których jakoś tak przypadkiem łączyło się to z glonami. Beńkowi ze dwa lata to przypominałem ;). @Beniek za trzy tygodnie elośka potrzeba na testy ;) Wcześniej nie, bo wyjechany jestem.

 

 

 

o do wkładów filtracyjnych to faktycznie należało by je zmienić. Co proponujesz? Ceramika + torf + gąbki?

Daj gąbki i ceramikę, przy tej twardości zmiękczanie torfem może być mało skuteczne.

 

 

Odnośnie roślin to skupiasz się bardziej na aranżacji i zgodzę się z Tobą, że moja nie zachwyca. Sadziłem rośliny do których miałem dostęp. Są one do poprawy jednakże w pierwszej kolejności chciałbym ustabilizować sytuację oraz poznać swoje błędy.

Nie jest sztuką przy sporych nakładach osiągnąć wiele, sztuką jest nie dać ciała. To zależy tylko od tego co zamierzasz osiągnąć. Bo przy tej wielkości zbiornika można i zrobić zieloną dżunglę jak i jednym patykiem i kilkoma liśćmi stworzyć interesującą kompozycję.

 

 

Co do wody... Zastanawiałem się nad sposobem obniżenia ph i myślę, że będę musiał bardziej zgłębić tę wiedzę.

W tym temacie chyba tylko filtr ro.

 

 

 

W 30 litrowym akwarium nigdy nie bedzie dobrze chyba ze z zewnetrzna filtracja co ma nastepne 10 l.

Ja mam fzn-2, trochę przerost formy (chociaż to świetne filtry), ale to zależy od obsady. Teraz pat'em mini w hamburgu planuję ogarnąć 45l. Z trawnikiem na 3W. ;)

 

Więc podsumowując: masz już zasygnalizowane z czym kombinować. Zazwyczaj wystarczy niewiele, lekka korekta, za chwilę kolejna i kolejna,... Powodzenia. Dosyp podłoża. :)\

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...