Skocz do zawartości

Powrót do akwarystyki 45l


akwanman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Po kilku latach przerwy chciałbym powrócić do akwarystyki - widzę jednak, że bardzo wiele w tym temacie się zmieniło:).

Obecnie pozostało mi akwarium 45l, które chciałbym wykorzystać.

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego filtra, podłoża (substrat ok 7l) oraz grzałki z termostatem (nie chciałbym po takiej przerwie korzystać z poprzednich).

Akwarium będzie skupiało się w początkowym etapie przede wszystkim na roślinkach, a następnie na kilku rybach/krewetkach, aby nie było nudne:)  - chciałbym sobie wszystko na nowo przypomnieć.

 

Domyślnie po jakimś czasie będę dążył do założenia akwarium 112l - 120l, stąd też powyższy zakup chciałbym dostosować do tego rozmiaru (przyszłościowo). 

 

 

Dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtrów najlepszym rozwiązaniem są zewnętrzne - albo kaskada, albo kubełkowy.
Poklikaj sobie tu: http://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-zewnetrzne - przy każdym filtrze w zakładce dane techniczne jest napisane do jakiej pojemności akwarium dany filtr jest przeznaczony.

Grzałka z termostatem 150W, nada się i do 45 i do 120.

Podłoże to kwestia indywidualna - jedni wolą piasek inni wolą żwir, wybierz to co bardzie odpowiada Twoim gustom, hodowanym roślinom i zwierzętom. (Ja osobiście wybrałem żwir, kupiłem spory wór w obi. Moim zdaniem to bardzo dobre podłoże, ale są inne opinie na ten temat ;))

Przed zalaniem starego akwarium, które długo stało koniecznie sprawdź go w jakimś bezpiecznym miejscu czy przez lata się nie rozszczelniło. najlepiej zalać do pełna na polu, albo w jakimś pomieszczeniu z odpływem wody, zostawić na kilka dni i obserwować. Takie starsze akwaria różnie się zachowują.

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w dającej się ogarnąć rozumem przyszłości zamierzam wystartować właśnie ze zbiornikiem 45l. Plan mam taki: filtracja - hamburg napędzany pat mini, podłoże - piach i kulki g-t, oświetlenie leddy tube 3W, grzałka - prawdopodobnie jakaś 25W aquaela. I ma to być mało obsługowe akwarium roślinne ze stadkiem danio margaritatus.

 

Zgodzę się z Kolegą w kwestii sprawdzienia akwarium, jednak silikony mają swoją żywotność (niby 45L to nie tak dużo, dopóki stoi w szkle...).

 

Czy kupować sprzęt "na wyrost"? Bez sensu, do drugiego akwa też będziesz potrzebował sprzęt... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Podłoże to kwestia indywidualna - jedni wolą piasek inni wolą żwir, wybierz to co bardzie odpowiada Twoim gustom, hodowanym roślinom i zwierzętom. (Ja osobiście wybrałem żwir, kupiłem spory wór w obi. Moim zdaniem to bardzo dobre podłoże, ale są inne opinie na ten temat )
 

 

Polecicie jakiś dobry i sprawdzony substrat szczególnie pod rośliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspominałem mam żwir (z OBI). Za radą kolegów i koleżanek z forum, kupiłem 2 paczki kulek gliniano-torfowych. Rośliny sadziłem w żwirze, ale przy każdej roślinie wcisnąłem pod żwir na start po kilka kulek. Potem dodawałem po kulce lub dwóch co miesiąc. Teraz, jak rośliny już mocno podrosły i opanowały zbiornik - już nie daję tych kulek, ryby nawożą wystarczająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...