Skocz do zawartości

[200l / 250l] Pielęgniczki


Kryc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Za jakiś czas odbieram kluczę do nowego mieszkania. I ma stanąć tam nowe akwarium. I już teraz myślę intensywnie nad praktycznymi rozwiązaniami, które mam zamiar zastosować. I nad obsadą.

Tutaj chciałem uzyskać poradę odnoście obsady. Myślę nad Pielęgniczkami + uzupełnienie.

 

Najpierw parę słów odnośnie planowanego zbiornika:

Szkło: długość 100m (więcej nie upchnę, bo musi zostać miejsce na jakąś meblościankę jeszcze). Myślę nad dwoma rozwiązaniami, albo standard 100x40x50, albo klejone 100x50x50. Pod Pielęgniczki wolałbym 50 szer.

Pokrywa: będzie, albo nie będzie. Zależy od paru czynników. M.in. od ryb jakie dobiorę do obsady. Jeżeli będą skoczne to pokrywa na pewno będzie.

Oświetlenie: nieznane jeszcze. Raczej umiarkowane.

Filtr: myślę nad Unimaxem 500.

CO2: reaktor z filtra narurowego

Flora: bliżej nieokreślona na tym etapie.

 

Obsada:

Jako głównych mieszkańców myślałem nad Pielęgniczkami kakadu. Układ chciałbym 2+4. Przez środek dałbym jakiś większy korzeń, żeby naturalnie wydzielić rewiry dla samców. Dla samic też by jakieś podziały powstały z korzeni, gałęzi, liści itp. Jakie są wasze doświadczenia z trzymaniem 2 samców w takim zbiorniku? Jeżeli miałoby się nie udać wtedy układ 1+3/4.

 

Zbrojnik niebieski L183 – 1+2.

 

Ławica: myślę nad jakąś ciekawą ławicą, ale nie za dużych rybek, żeby można było wsadzić ich więcej, myślałem tak 30-40, żeby powstała fajna ławica. Jakieś propozycje? Dobrze by było, jakby pływały w ławicy, a nie każda sobie.

 

Zastanawiam się też nad jakimś „target fish”, ale nie mam tutaj pomysłu na to, co można by dodać.

 

Ewentualnie jeszcze jako uzupełnienie jakieś Otoski. Ogólnie widzą mi się tam zebry, ale po pierwsze są jednak drogie, a po drugie to nie wiem czy to nie za dużo już będzie wszystkiego.

 

I na koniec jeszcze Amano w ilości odpowiedniej do zbiornika i obsady.

 

 

Proszę o jakieś rady, przemyślenia, żeby całe akwarium miało ręce i nogi. Wszelkie propozycje innej obsady też mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amano - odpuśc sobie. Kiedyś też je miałem w ogólniaku z rybami i doszedłem do wniosków że albo krewetki, albo ryby. Amano nie pokażą się w całej krasie, będą prześladowane itd. Szkoda pieniędzy, zwłaszcza że jednak kosztuje 8zł wzwyż. Dodatkowa wada taka że krewetki, tak samo jak ślimaki mogą być nosicielami pasozytów które później przenoszą się na ryby. Problem jest taki że rybki da się zazwyczaj wyleczyć, ale krewetki takich chemikaliów nie przetrwają.

Otoski - mam u siebie. Ogólnie spora część rybek pada podczas kwarantanny. Takie już te rybki są. Legendy w padaniu podczas aklimatyzacji (sam się przekonałem mimo zapewnienia podobnych warunków z jakich przyszły). I nie wiem czy bym je polecał do kakadu... Rybki te sporadycznie widać, a syfu trochę jednak robią ;)

Zbrojniki - syfiarze.

Filtr - mam dwa unimaxy 250 + prefiltry narurowe. Polecam. Wziąłem je zaś bo odradzano mi Uni500 który ponoć jest gorszą konstrukcją.

Kakadu - niestety w tej kwestii Ci nie pomogę, bo moje doświadczenia z nimi są praktycznie zerowe.

Ławica... Drobnoustki Beckforda mają podobne wymagania co o wody, ale nie wiem czy ta mała spokojna rybka da sobie radę w tym baniaku ;)

Ogólnie to forum coś... Nie żyje. Sam czekam na pomoc w swoim wątku.

Edytowane przez AkwarystaArtur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski mam więc wiem jak to z nimi jest, dlatego o nich pisze jako o opcji, nad którą będę się jeszcze zastanawiał. Ale nie zgodzę się, że je widać sporadycznie. U mnie, pomimo wielu kryjówek chętnie wychodzą i żerują. Widać je niemal non stop. Ale do tego potrzebna jest grupa, żeby czuły się pewniej.

 

Zbrojniki wiem, że syfiarze. Ale zarazem piękne i ciekawe ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...