Skocz do zawartości

[ok 300L] luniakowe morskie


Luna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęło się od małej 15-litrowej solniczki, która była poligonem doświadczalnym:

 

13731566_10208378735257792_8128717777662

 

Aż przyszedł czas na coś większego do nauki.

Czytałam, pytałam, wertowałam portale, artykuły, książki, grupy...

 

tumblr_o29ll3oLVg1qfx0b8o1_500.gif

 

...No i w końcu jest :)

 

- Zbiornik: 120 x 53.5 x 53cm z panelem (kupione jako 300L, ale wychodzi coś ok 275L netto)
- Odpieniacze: 2x Boyu WG-428
- Cyrkulacja: 2x Jebao RW 15
- Skała: 30kg Pukani
- Podłoże: 20kg, żywy piach (dopiszę nazwę marki gdy mi się przypomni)

- Temperatura: Aqua Medic T controller twin + tytanowa grzałka Aqua Medic 300W
- Oświetlenie: 2x Aqua Illumination Hydra 26 HD
- Sól: start na Instant Ocean, z czasem powoli przejdę na Red Sea Coral Pro
- Bakterie: MicroBacter7 - Brightwell Aquatics

 

Akwarium wystartowało kilka dni temu dlatego woda jest wciąż nie do końca przejrzysta.

Kilka fotek:

 

gallery_14200_310_503357.jpg

 

gallery_14200_310_352140.jpg

 

gallery_14200_310_321273.jpg

 

gallery_14200_310_282275.jpg

 

Postaram się wrzucać co jakiś czas aktualizacje by pokazać cały paskudny proces dojrzewania ;)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe slowa Chłopaki. :) Na razie nie ma jeszcze za bardzo na co popatrzeć (skały, woda, pustka) i nic ciekawego się nie dzieje, ale i tak jestem szczęśliwa.

 

Póki co jedyne co robię to dolewanie wody i testowanie ustawień sprzętu - szkiełko od ponad tygodnia spokojnie sobie dojrzewa i nie spieszy mi się z niczym. :) Jeśli wszystko będzie ok to pod koniec pazdziernika lub na początku listopada spróbuję wpuścić pierwsze życie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Luna, można prosić o apdejt? :P

 

Proszę bardzo :)

Poniżej zbiornik po upływie 7 tygodni od zalania.

 

Full spectrum:

 

gallery_14200_310_195893.jpg

 

Same niebieskie kanały:

 

gallery_14200_310_396139.jpg

 

Brak jakichkolwiek glonów poza algami wapiennymi, które powoli pojawiają się na skałach co bardzo mnie cieszy.

 

Przez cały okres dojrzewania prawie nie oświetlam zbiornika, włączam jedynie aktynikę albo samą niebieską barwę na ok 20% mocy na kilka godzin wieczorem, gdy jestem w salonie. Dodam, że zaczęłam na suchych skałach ze sporą ilością martwej materii organicznej, a ponieważ jestem leniem poza powierzchownym opłukaniem w ro/di nie czyściłam ich jakoś specjalnie. Dlatego spodziewałam się, że cały syf jaki w sobie mają sprawi, że podczas dojrzewania akwa będzie wyglądać jak obraz nędzy i rozpaczy... A tu niespodzianka, jest czysto i bakterie sobie radzą ^^

NO3 wynosi aktualnie 25, PO4 jeszcze nie mierzyłam, zasolenie utrzymuję na poziomie 1.024.

 

Na razie w zbiorniku nie ma jeszcze żadnego życia, zamierzam zbić jeszcze trochę NO3 i kupić w tym miesiącu ekipę porządkową (kraby, ślimaki) oraz pierwsze korale miękkie.

 

 

Nooo.... Luna zaskoczyłaś mnie :) Pamiętam jeszcze Twoje kolce, a tu taka solniczka ładna :) Nie mój level ale będę obserwował :)

Siemka Aisulim, szmat czasu Cię tu nie widziałam. :) Cieszę się, że szkiełko Ci się podoba! Co do kolców to ostatni puffer emeryt nadal mieszka w starym 96L pod opieką mojego Taty w Polsce i ma się dobrze, ma całe akwa na wyłączność i dostaje tylko żywy pokarm. Przyjemnie jest widzieć jak dawna obsada dożywa starości w dobrych warunkach.

 

Aktualnie jestem na etapie rozważania czy całkiem nie odpuścić sobie akwarystyki słodkowodnej, chciałabym zostać tylko przy tym zbiorniku, bo mam jeszcze gekony i psa a czasu wolnego niestety nie za wiele. Aczkolwiek trochę brakuje mi w domu widoku akwa z powykręcanymi korzeniami... Jakoś ciężko pozbyć się starych przyzwyczajeń. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ile masz zbiorników? Daj zdjęcia, prosssimy  :)

Mam już tylko morszczaka i dwa terraria w których aktualnie robię małą przebudowę/restart.  

 

Koniecznie zrób apdejt jak już będzie pierwsze życie.

W przyszłym tygodniu do zbiornika trafią wreszcie pierwsi mieszkańcy, na pewno wrzucę jakieś zdjecia.  :) 

Ostatnio krucho u mnie z czasem i jakoś nie mogłam zabrać się za zakupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Odpieniacze: 2x Boyu WG-428

- Cyrkulacja: 2x Jebao RW 15

- Skała: 30kg Pukani

- Podłoże: 20kg, żywy piach (dopiszę nazwę marki gdy mi się przypomni)

- Bakterie: MicroBacter7 - Brightwell Aquatics

 

 

Nie znam się zbytnio na morszakach, więc pozwolisz, że zapytam. Czy to wszystko robi za filtracje? 

 

Głownie Jebao, Boyu i żywy piach? Dlaczego nie stosuje się kubełków? System SUMP w tym przypadku to chyba byłby przerost formy nad treścią, więc nie pytam.

 


 

Nie mogę się doczekać następnego, żywego Apdejtu :D Ile cię to wyniosło GBP bez zwierząt?

Edytowane przez AkwaMichał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się zbytnio na morszakach, więc pozwolisz, że zapytam. Czy to wszystko robi za filtracje? Głownie Jebao, Boyu i żywy piach?

Dobra cyrkulacja i dużo skały to najlepsza filtracja biologiczna w takim akwarium. Piach w tak małej ilości jak u mnie pełni raczej funkcję dekoracyjną i stanowi ewentualne schronienie dla niektórych organizmów - Deep Sand Bed czyli głębokie złoże piasku to już oczywiście inna sprawa. Odpieniacze robią za filtrację mechaniczną, wszelki syf który zbierają usuwam średnio co dwa-trzy tygodnie. Z tyłu za akwarium znajduje się panel filtracyjny w którym oprócz pomp, odpieniaczy i grzałki mam jeszcze koszyki na ewentualne absorbery.

 

Dlaczego nie stosuje się kubełków?

Filtracja w akwarium morskim wygląda inaczej niż w słodkowodnym. W kubełku nie ma odpowiedniej cyrkulacji przez co mogą się tworzyć strefy beztlenowe a wszelkie zbierające się wewnątrz zanieczyszczenia i resztki zaczną gnić. Poza tym czyszczenie kubła co kilka dni to dosyć upierdliwa sprawa, gra niewarta świeczki. O wiele praktyczniejszym i lepszym wyjściem jest sump lub panel filtracyjny.

 

System SUMP w tym przypadku to chyba byłby przerost formy nad treścią, więc nie pytam.

Byłby idealny i pierwotnie miał być zamówiony, niestety szafka okazała się za niska, no i trzeba by w niej wiercić akurat na wysokości gdzie znajdują się wzmocnienia. Ostatecznie stwierdziłam, że panel z tyłu w zupełności wystarczy. W przyszłości pewnie postawię większy zbiornik i wtedy ogarnę wszystko nieco inaczej, wraz z sumpem i całym zapleczem technicznym.

 

Ile cię to wyniosło GBP bez zwierząt?

Na chwile obecną gdy doszło jeszcze troszkę sprzętu całkowity koszt na surowo bez życia to ok 2700GBP, z czego najdroższe były Hydry (oświetlenie). Można oczywiście ogarnąć wszystko dużo taniej :) ale nie lubię bawić się w półśrodki i kupowałam konkretnie to co chciałam mieć (takie kobiety są straszne).

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Chłopaki :piwo:

Niby wiek już konkretny, ale dalej pstro w głowie...

 

W ramach prezentu urodzinowego doszedł zestaw Aqua Medic: tytanowa grzałka 300W + T controller twin, czyli taki kontroler i sterownik temperatury w jednym (do pomiaru i sterowania układami grzania i chłodzenia, tego drugiego oczywiście nie mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ponieważ do baniaka trafiło wreszcie pierwsze życie pora na mały fotospam. :) Ogólnie nic specjalnego, same najprostsze korale, w większości malutkie szczepki, ale i tak mam frajdę z nauki oraz satysfakcję, że wszystko żyje i ma się dobrze. Mam niepokojące wrażenie, że gdy baniak porządniej dojrzeje będę kupować korale jak cukierki ._.

 

Na chwilę obecną w szkiełku żyją:

* mały Sarcophyton

* Cespitularia

* biała Xenia

* 2 rodzaje Zoa

* jakiś ciemnoczerwony wodorost (ledwo widać go na zdjęciach, rośnie u podstawy Xeni).

* Grzyby:

- 21 x czerwone Discosoma, kupione jako blado pomarańczowe

- 2 x Rhodactis (te małe zielone)

- 1 x "white stripe velvet", taki grzybek Discosoma z białymi łatkami.

 

Do tego:

* xxx kiełży

* 5 krabów

Niebawem dojdą też ślimaki: trochusy, turbo i pewnie coś jeszcze.

 

 

Na koniec dodam, że jakiś czas temu przeprosiłam się z lustrzanką i uczę się na nowo robić zdjęcia. Nie jest to (przynajmniej dla mnie) takie proste przy ciemnym aktynicznym świetle, w dodatku migoczącym od ruszającej się wody. Dlatego wybaczcie ciemne i miejscami poprzepalane zdjęcia.

 

Niecałe 300 litrów świętego spokoju :)

 

gallery_14200_310_136299.jpg

 

Niby grzyby a prawie jak maki:

 

gallery_14200_310_523561.jpg

 

Zoa:

 

gallery_14200_310_273001.jpg

 

Biała Xenia z wodorostami u podstawy:

 

gallery_14200_310_19224.jpg

 

Rhodactisy wyszły nieco zimowo, bo zmieniałam ustawienie falowników i trochę piasku poderwało się z nurtem w toń:

 

gallery_14200_310_249647.jpg

 

Sarcophyton:

 

gallery_14200_310_99889.jpg

 

Cespitularia:

 

gallery_14200_310_14480.jpg

 

Zoa:

 

gallery_14200_310_200175.jpg

 

Łaciaty grzybek:

 

gallery_14200_310_107918.jpg

 

Na koniec pan krabik, jeden z pięciu:

 

gallery_14200_310_269927.jpg

 

Pozdrawiam :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna sprawa :) Kolorystyka w morszczakach powala! Nie da się zrobić foci na pełnym świetle? Co do krabików to jak na Malcie byłem to takie spotykałem :) pełno tego było ale może inne gatunki. Ile takie akwa dojrzewa bo temat morskich jest mi obcy? Czekam na dalszy rozwój bo jak zwykle jest co oglądać :)

 

P.S. Wczoraj oglądałem ten wątek i właśnie pomyślałem, że przydałaby się aktualka i pierwsza myśl jaka mi wpadła to: "Pewnie zdjęcia będą ciekawie wykadrowane jak to Luna zawsze robiła.." No i są! :D ale super!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna sprawa :) Kolorystyka w morszczakach powala!

Dzięki :) Też uwielbiam te kolory i to jak wyostrza je niebieska barwa światła.

 

Nie da się zrobić foci na pełnym świetle?

Jasne, wszystko się da. ;) Chciałam pokazać jak wygląda to na co dzień, gdy wieczorem światło powoli gaśnie. Ogólnie korzystam tylko z aktynicznej barwy światła, używam czterech kanałów z siedmiu ustawionych na określoną moc: royal blue 40%, blue 40%, violet 30%, uv 30%. Od 9 rano zaczyna się powoli rozjaśniać, w środku dnia na kilka godzin światło osiąga podane wartości, a wieczorem zaczyna powoli gasnąć - cały cykl ustawiłam na 12 godzin. Oczywiście mogę któregoś dnia odpalić wszystkie kanały, ustawić większą moc i porobić jaśniejsze zdjęcia, na pewno będzie więcej widać i łatwiej będzie focić. Poczekam z tym aż kupię kolejne korale i będzie coś więcej do pokazania :)

Na marginesie dodam, że to światło ma jeszcze różne inne opcje ustawień (np. imitowanie zmiennych warunków pogodowych itp.) których jeszcze kompletnie nie ogarniam... Na razie jestem na etapie podpatrywania jakimi ustawieniami kanałów dzielą się użytkownicy na zagranicznych grupach i forach, a na pogodę kieeedyś może też jeszcze przyjdzie czas.

 

Co do krabików to jak na Malcie byłem to takie spotykałem :) pełno tego było ale może inne gatunki.

Gatunków jest sporo, jak dla mnie wszystkie są urocze. ^_^ Będąc parę lat temu na Wyspach Kanaryjskich też widziałam podobne kraby na plaży i ogólnie nie mogłam się napatrzeć na to całe mikro życie w skalistych zatoczkach przy brzegu. Może to właśnie wtedy załapałam uśpionego przez lata bakcyla, hmm...

 

Ile takie akwa dojrzewa bo temat morskich jest mi obcy?

Zdania są podzielone i zależy co dla kogo oznacza dojrzałość oraz co planuje trzymać, dlatego ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Jednemu wystarczą stabilne i w miarę ogarnięte parametry, a inny musi mieć perfekcyjną wodę pod jakieś konkretne korale. Ktoś kupi bakterie typu ATM Colony i wpuści życie już po kilku godzinach, a ktoś inny kupi bakterie takie jak ja i będzie cierpliwie obserwować zbiornik oraz badać parametry. Są ludzie którzy wpuszczają korale, ryby i ekipę czyszczącą już po kilku tygodniach dojrzewania, a są i tacy, którzy czekają miesiącami (wytrzymałam całe 3 ;p). Są też tacy którzy zamiast pożywki dla bakterii wrzucają krewetkę koktajlową aby się rozkładała oraz "akwaryści", którzy do świeżego baniaka wpuszczają żywą rybę jako źródło syfu i testera (absolutnie tego nie popieram!). Ogólnie dużo zależy od tego czy startuje się z wodą z dojrzałego akwa czy nie, a także czy skała jest żywa czy sucha. Na tempo dojrzewania wpływa wiele czynników i ogólnie jest to moim zdaniem bardziej złożone niż w akwarium słodkowodnym.

 

Czekam na dalszy rozwój bo jak zwykle jest co oglądać :)

P.S. Wczoraj oglądałem ten wątek i właśnie pomyślałem, że przydałaby się aktualka i pierwsza myśl jaka mi wpadła to: "Pewnie zdjęcia będą ciekawie wykadrowane jak to Luna zawsze robiła.." No i są! :D ale super!

Dzięki za miłe motywujące słowa! Cieszę się, że wracasz do tematu.

Na razie to co wpuściłam to tylko taki zestaw do sprawdzenia jak proste korale dają radę w tych warunkach - w najbliższych planach mam już kolejne zakupy bo widzę, że mieszkańcy mają się dobrze :)

 

Pozdrawiam i mam nadzieje, że nie piszę zbyt chaotycznie, bo gorączka daje mi trochę w kość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem i czekam na następny apdejt :P :P

 

Ktoś kupi bakterie typu ATM Colony (...)

 

Te bakterie to rzeczywiście taka "bomba biologiczna"? Osobiście z punktu wiedzenia biologicznego nie wierzę w stabilizacje zbiornika w tydzień. Tam jest jakaś pożywka?

Zawsze to inaczej pożywka w butelce niż to co narobią ryby :P

Edytowane przez AkwaMichał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odnośnie bakterii z butelki i faktów/mitów polecam obejrzeć poniższy filmik z bardzo rzeczowo przedstawionym doświadczeniem i wynikami badań laboratoryjnych. Dowód na to, że bakterie żyją zarówno w butelce jak i w świeżym zbiorniku. :) Filmik dotyczy konkretnie produktu MicroBacter7 od Brightwell Aquatics. Dokładnie tych bakterii używałam przy starcie mojego zbiornika, wybrałam je gdyż są polecane przez wielu tutejszych akwarystów morskich i czytałam masę dobrych opinii.
 


 
Dodam, że aktualnie stosuję bakterie probiotyczne Pro Bio S oraz pożywkę NP Pro AquaForest, aby wspomóc działający już system.
 
Co do ATM Colony czyli błyskawicznie działających bakterii pozwalających na natychmiastowy start, na brytyjskich grupach ludzie bardzo chwalą ten produkt. Wpuszczają życie dosłownie kilka godzin po dodaniu bakterii (tak jest zalecane w przypadku tego produktu) i co ciekawe wszystko naprawdę jest ok. Ciężko podważać fakty poparte pozytywnym doświadczeniem setek osób, wraz z dowodami w postaci filmów i zdjęć działających zbiorników. :) Sama nie chciałam użyć ATM bo wolałam bardziej naturalny w moim odczuciu proces dojrzewania rozłożony w czasie, dlatego wybrałam MicroBacter7. Nie lubię zbytnio pospieszać natury nawet gdy jest to wykonalne.
 
Natomiast co do zbiornika to ma się dobrze. :) Działa już ponad 4 miesiące, korale wypuszczają nowe polipy (notuję wszystkie przyrosty), kraby przechodzą wylinki, kiełże i makroalgi Gracilaria Curtissae mnożą się jak głupie.

Poniżej wrzucam parę ruchomych obrazków z telefonu.

 



 

Oto jak ta sama xenia wyglądała w listopadzie :D

 

gallery_14200_310_19224.jpg

 

 

W styczniu planuję kupić konkretniejszą ekipę czyszczącą i pierwsze ryby, rama z siatką już jest:
 
post-14200-0-01878800-1514735960.jpg
 
Jak na razie jedyny problem jaki zaistniał to glony dino (dinoflagellata). Nie walczę z nimi żadną chemią a jedynie cierpliwością, powoli naprawiając sprawy które zaniedbałam. ;p Zbyt rzadko robiłam podmiany i za długo nie zmieniałam żywicy w filtrze więc miernik TDS nie pokazywał już magicznego 0, poza tym do niedawna nie stosowałam bakterii probiotycznych (błąd). Mimo dobrych parametrów i absorbentów wszystko to na pewno w jakiś sposób przyczyniło się do pojawienia się dino. Aktualnie co kilka dni oczyszczam skały z glonów, codziennie stosuję bakterie + pożywkę i co tydzień robię podmianę. Nie robię nic z oświetleniem, bo jego wyłączenie/zmniejszenie ponoć u wielu osób pomaga tylko tymczasowo.

Glon powolutku słabnie więc myślę, że jestem na dobrej drodze. :)
 
Pozdrawiam.

post-14200-0-01878800-1514735960_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje w słodkowodnych MicrobeLift Special Blend - ma bardzo dobre opinie, mi zbiornik ustabilizował w trzy dni, ryby pływają już 2 tygodnie, są normalnie karmione.

 

NH3: 0 

NO2: 0 (czasem pokazuje 0.025 mg / l)

NO3: 20 mg / l

 

Ja zdanie zmieniłem, bo te bakterie z Microbelift naprawdę pracują.

Co do tematu to czekam na styczniowy update, bo będzie już trochę więcej życia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Lunaaaa, a jest już więcej życia? 

Prosimy o update! :)

Nie bardzo jest co apdejtować. ;) Poza pojawianiem się nowych polipów brak zmian, miałam ostatnio trochę innych spraw na głowie. Nie mogę też póki co grzebać w solniczce z uwagi na nowy tatuaż - aby go zabezpieczyć musiałabym chyba zaopatrzyć się w długie weterynaryjne rękawice, takie jak do grzebania krowom w d...

 

Gdy będę już mogła swobodnie moczyć łapy dokończę walkę z dino, którego widok doprowadza mnie powoli do szału. Kiedy się go wreszcie pozbędę na pewno wrócę do palenia pieniędzy w sklepach, a na razie muszę niestety być cierpliwa.

 

Długo mnie nie było na forum a tu proszę jaka niespodzianka Szkoda że nie udało Ci się postawić sumpa znacznie wygodniejsze rozwiązanie choćby większy odpieniacz czy pelletki można wsadzić bez problemu ale dobrze że jest chociaż panel. Widzę że idziesz w korale miękkie czy może planujesz jakieś LPS czy SPS w przyszłości ? Kibicuje projektowi i pozdrawiam!

Siemka Khazad, dzięki za kibicowanie. ;)

Co do sumpa to w pierwotnym założeniu miał być. Były projekty i wyceny, ale ostatecznie szafka okazała się za niska, poza tym nie chciałam już dłużej kombinować i czekać z założeniem zbiornika. I szczerze mówiąc okazuje się, że panel jest spoko i wszystko co trzeba się w nim mieści. Oczywiście z sumpem na pewno byłoby wygodniej, mogłabym też mieć jeden większy odpieniacz zamiast dwóch mniejszych, ale ogólnie nie sadzę aby sump był mi niezbędny do szczęścia. ;) W panelu są odpieniacze, grzałka, koszyki z mediami (aktualnie: rowa phos, sioprax, matrix, węgiel) i wciąż jest jeszcze miejsce, więc nie jest źle. W kolejnym, większym akwarium na pewno będzie już sump (i szafka zostanie inaczej zaplanowana), ale przy obecnym zaledwie 300-litrowym szkiełku naprawdę mi go jakoś mocno nie brakuje.

 

Na koniec standardowo obrazki:

 

gallery_14200_310_513420.jpg

 

gallery_14200_310_254305.jpg

 

Pozdrawiam!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mała aktualizacja.

Dino i bryopsis wreszcie zniknęły! ^_^ Myślę, że podziałało ograniczenie podmian i stosowanie sporej ilości bakterii probiotycznych wraz z pożywką, plus ręczne usuwanie cholerstwa i ogromna dawka cierpliwości (uniknęłam chemii i/lub zaciemnienia zbiornika).
 
Wpuściłam pierwsze ryby: 2x Dascyllus melanurus. Nic szczególnego, ale autentycznie mam z obserwacji frajdę jak dziecko. W tym miesiącu dojdą też 2x Amphiprion ocellaris oraz ślimaki turbo, krewetka czyszcząca i może coś jeszcze... Potem przyjdzie czas na zapełnianie baniaka koralami.
 
Akwarium ma 7 miesięcy, spokojnie dojrzewało sobie sobie przez ten czas i żyło swoim życiem. Rozwinęła się w nim masa drobnego mikro życia, od pierdyliona oczlików, makroalg i licznych gąbek, po pokaźną populację kiełży. Ryby mają więc co podjadać między posiłkami, a chętnych na drobne resztki nie brakuje. Cały czas się uczę, ale jednego jestem niezmiennie pewna - akwarystyka to nie wyścigi, natura wymaga cierpliwości i na nią zasługuje... Choć przyznam, że widok świeżej partii dino porastającego od nowa wszystko już dzień po sprzątaniu, doprowadzał mnie często do cichej furii. ;)  Niemniej opłacało się być systematycznym i czekać.

Zbiornik wciąż dopiero raczkuje i jeszcze daleka droga przed nim zanim w ogóle choć zbliży się wyglądem do tego co planuję, ale z niczym mi się nie spieszy. Już teraz mam masę satysfakcji z obserwacji tej małej kropli morza w domu.

Trochę fotospamu:
 
gallery_14200_310_94110.jpg
 
gallery_14200_310_69108.jpg

gallery_14200_310_288510.jpg
 
gallery_14200_310_337945.jpg
 
gallery_14200_310_66272.jpg

gallery_14200_310_287627.jpg
 
gallery_14200_310_79877.jpg

gallery_14200_310_387289.jpg
 
gallery_14200_310_360803.jpg
 
gallery_14200_310_504776.jpg
 
gallery_14200_310_531792.jpg
 
gallery_14200_310_441818.jpg
 
gallery_14200_310_144456.jpg
 
gallery_14200_310_265980.jpg

Pozdrawiam :)

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jednak co większe akwarium to większe akwarium :) Oj za chwile Xenię będziesz wyrywać garściami ;) Tak z moich obserwacji to plagi przy świeżym zbiorniku są nieuniknione. Też miałem problem z glonami zielonymi, wyrywałem ile się dało ale i tak odrastały. Jak akwarium dojrzało, zwiększyła się masa korali to jakoś same odeszły, nie musiałem nic robić. Najważniejsze to nie przesadzić z ilością ryb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...