Skocz do zawartości

ślimaki zapychają deszczownicę..


Łza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Któregoś dnia zauważyłem, że filtr działa jakby mniej wydajnie. Po przyjrzeniu okazało się, że większość dziurek deszczownicy zatkana jest.. ślimakami. Ciśnienie wtłacza je w otworek deszczownicy i ślimak już nie jest w stanie się uwolnić, zatykając otworek. Po otworzeniu kubła okazało się, że jest tam kolonia, wręcz wylęgarnia ślimaków. Wyczyściłem co się dało, ale po 3 tygodniach problem oczywiście powrócił, ślimaki znów zatkały deszczownicę. Macie jakieś pomysły?

 

Pewnie przywlekły się razem z roślinami. Stosowałem płukanie w nadmanganianie w/g recepty, która gdzieś tu jest na forum, ale chyba nie jest to skuteczne, coś musiało przetrwać.

W samym akwarium natomiast ślimaków za dużo nie ma, być może ryby wyjadają jajeczka - od czasu do czasu jakiegoś zobaczę to usuwam, ale kubła nie jestem w stanie czyścić co chwilę, a tam pewnie żyją ich setki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie to samo, też przywlokłem ślimaki z roślin. Pewnie to zatoczki. Ja miałem o tyle wygodniej, że miałem to w zarośniętej kostce z filtrem wewnętrznym, więc przez 3 tygodnie płukałem po prostu filtr w wodzie z podmiany i wyciągałem ręcznie dziennie ok. 10 ślimaków. 

  1. Mniej karm. 
  2. Wyciągaj to co widzisz ręcznie nawet kilka raz dziennie. Na prefiltr załóż jakąś pończoche, by nie wchodziły, choć i tak pewnie mnożą się w filtre. 
  3. Jeśli to nie pomoże to albo zmiana kubełka na dojrzały i mocna dezynfekcja tego, albo chemia np. Femanga Shnecken Stop (jest skuteczny i obojętny dla ryb i roślin). 

Poczekaj jeszcze na wypowiedź innych, może będą mieli coś lepszego. 

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że dopóki masz deszczownicę w wodzie ciężko będzie ślimakom "wytłumaczyć", żeby tam nie wchodziły ;)

U mnie swego czasu też upodobały sobie deszczownicę i dopiero ustawienie dziurek nad taflą wody pomogło, ale to wtedy chlupot wody jest wyraźniejszy. Na szczęście plagi w filtrze nie miałam.

 

Kiedyś (to już przy innym baniaku stojącym w sypialni) obudził mnie głośny chlupot wody, jakby akwarium pękło. Zerwałam się równe nogi, światło jeszcze zgaszone było, ale widać że poziom wody bez zmian, a woda chlupocze jak z fontanny. Zaświecam światło, a tam... ślimak zebra siedzi na wylocie filtra, nad taflą wody i blokuje przepływ, tak, że woda leci strumieniem do góry i sika jak z fontanny :lol: Ślimaki to "jajcarze" ;)

 

Jedynie pozbywanie się ślimaków ręcznie albo helenki. "Chemii" nie polecam, tym bardziej gdy już plaga jest, więcej szkody niż pożytku może to spowodować.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No planaria w dawce zalecanej a twój litraż akwarium. Kuracje powtórzyć po 10-14dniach.

 

Z ty że jak skończysz podawanie pierwszej porcji (3dni kuracji)) zrób generalne porządki usuń wszystkie martwe ślimaki szczególnie z filtr bo rozglądając się będą podnosić no2, no3

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ale to pewnie szacunki do mniejszych akwariów - nie kupię przecież 51 helenek, bo chyba niechcianych gości jest mniej niż 50, zresztą to by dopiero była plaga helenek jak by się to zaczęło mnożyć.. ;(

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w 112 ponad 25 helenek i nie dawały sobie rady z rozdetkiem.

Pamiętaj ze jak helenka się naje to odpoczywa 2-3dni a a nawet i dłużej.

Helenka to dobre rozwiązanie na wczesna plage ślimaków tj. Zatoczki, Świderski i tak jak Krzysiek pisze min 1 na 10l.

 

Taniej szybciej i skuteczniej będzie użycie no planaria tj pisałem wyżej.

 

Ewentualnie bardziej hard bateria i drut miedziany lub czysta miedź (sól) tak jak się to robiło 20lat temu

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...