Skocz do zawartości

Domowe sposoby leczenia ryb


Borzo0799
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem forum. Nie znalazłem podobnego tematu przeszukując forum, może po prostu nie potrafię się poprawnie posługiwać opcją "szukaj". W każdym bądź razie proszę o wyrozumiałość :)

Akwarystyką zajmuję się już troszkę czasu i posiadam, powiedzmy średnie doświadczenie. Tak się składa, że ostatnio zdobyłem go sporo, ponieważ przez moje akwarium przeszła fala mikrosporidiozy, znanej szerzej jako choroba neonowa. Ja i moje rybki wyszliśmy z opresji obronną ręką, ponieważ epidemia dotknęła "tylko" 6 z 13 neonów, a zarazem 6 z 25 ryb w ogóle. Tak się składa, że preferuję akwarystykę niskobudżetową, oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe. Przeglądając internet w poszukiwaniu sposobu na uratowanie moich rybek natknąłem się na poniższy, nazwijmy to - artykuł. (Swoje komentarze zamieściłem w kolorze fioletowym

 

 

1. SÓL KUCHENNA (chlorek sodu - NaCl). Nie tylko wzbogaci wodę w ważne mikroelementy i jod, których w akwariach słodkowodnych często brakuje, ale ponadto korzystnie wpłynie na klarowność wody i pomoże zabić niebezpieczne bakterie i pasożyty. Pielęgnuje płetwy i ciało ryb w czasie rekonwalescencji po pleśniawkach. Pomoże w leczeniu takich chorób, jak ichtiofitrioza (ospa rybia) czy saproleginoza i innych chorób grzybiczych. Jest to chyba najbezpieczniejszy domowy lek. Można z niego sporządzić kilka różnych kąpieli:

a) wzbogacenie wody w akwarium słodkowodnym i w przypadku ryb zamieszkujących wody słonawe: dodaj 5g (1 łyżeczka do herbaty) soli kuchennej na każde 10-50l wody i proporcjonalnie do podmian wody.

b) kąpiel ochronna krótkotrwała i podnosząca zdrowie ryb (poza zbiornikiem ogólnym): kąp rybki przez 20min. w roztworze 2-5g soli na każdy litr wody.

c) kąpiel lecznicza (w zbiorniku ogólnym): dodaj do akwarium 5g soli na każde 5-10l wody.

d) kąpiel lecznicza krótkotrwała (poza akwarium ogólnym): na każdy 1l wody dodaj 15g soli kuchennej. Kąpiel powinna trwać 20min. Można sporządzać ją codziennie.

 

Pytanie tylko, czy sól nie powinna być NIEjodowana? Zawsze zdawało mi się że jod jest szkodliwy dla ryb...

 

2. JODYNA (roztwór wodny jodu - płyn lugola - jodan potasu - KJO). Jest to jeden z silniejszych leków, które bywają niebezpieczne w przypadku przedawkowania. Jeżeli dawkujemy ją odpowiednio do litrażu akwarium, na pewno wyjdzie to na zdrowie rybkom. Jest w stanie całkowicie wyleczyć: saprolegniozę, ichtiofitriozę, childonellozę, tetraonchozę i wiele innych chorób. Jodyna wykazuje silne właściwości kwasowe. Nie zapominaj o tym w przypadku stosowania dużej dawki. Tak, jak sól kuchenna ma wiele zastosowań.

a) wzbogacenie wody w jod: dodaj kilkanaście kropli jodyny do akwarium.

b) odkażenie wybroczyn na ciele dużych ryb: przygotuj roztwór jodyny i wody w proporcjach 1:3. Trzymając dużą rybę na wilgotnej gazie, przelej roztworem jej wybroczyny i włóż do akwarium. Nie stosuj jodyny w okolicach skrzeli i oczu ryby! Można powtarzać zabieg codziennie.

c) kąpiel w akwarium ogólnym: dodaj 10-15ml jodyny na każde 100l wody. Kąpiel powinna trwać 7-14 dni.

d) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium ogólnym): na każdy 1l wody dodaj 1ml jodyny. Kąpiel nie może trwać dłużej, niż 15-20min. lub 10-15min. w przypadku ryb bardzo osłabionych. Należy powtarzać ją co drugi dzień aż do wyleczenia.

 

Tu dziwię się jeszcze bardziej...

3. WODA UTLENIONA (nadtlenek wodoru - H2O2). Jest bardzo bezpieczna. Nie tylko odkaża wodę, ale również może uzupełnić poziom tlenu, np. w czasie przewozu ryb.

a) czasowe dotlenianie wody w czasie przeprowadzki rybek: na każdy 1l wody dodaj 1-2ml wody utlenionej. Można to powtórzyć po kilku godzinach.

b) kąpiel odkażająca w zbiorniku ogólnym: dodaj 50ml wody utlenionej na 100l wody. Powtórz to po kilku dniach przy użyciu połowy dawki.

c) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium ogólnym): na każdy 1l wody dodaj 5ml wody utlenionej. Kąp przez pół godziny. Kąp codziennie lub co drugi dzień.

d) odkażanie wybroczyn na ciele ryb: połóż rybę na mokrej gazie i polej wodą wymieszaną z wodą utlenioną w proporcjach 2:1. Powtarzaj to codziennie.

 

Wodę utlenioną stosowałem i polecam. Szczególnie do usuwania brudu między przednią szybą akwarium, a żwirem. Zaaplikowana za pomocy strzykawki z igłą w odpowiedniej ilości, usuwa brud. 

 

4. KALI (nadmanganian potasu - KMnO4). Jest bezpieczny tylko pod warunkiem, że stosuje się go w odpowiednich ilościach. Z tym będzie problem, bo "odpowiednia" ilość, to w tym przypadku ilość bardzo mała. Nie polecam robienia tzw. kąpieli krótkotrwałych. Można przeliczyć, że na każde 5-10l wody w akwarium ogólnym potrzeba jednego kryształka nadmanganianu potasu. Jest to środek o bardzo szerokim zastosowaniu w medycynie akwarystycznej. Sprawdzi się w leczeniu pasożytów zewnętrznych, skrzelowy i przy chorobach bakteryjnych i grzybiczych.

 

Również stosowałem, i również polecam. Używałem większej ilości niż podana powyżej, bez szkodliwych skutków. Stosuję również do dezynfekcji roślin i ozdób akwariowych.

 

5. PASTA CYNKOWA (tlenek cynku 25% - ZnO 25%). Jest bardzo bezpieczna, ale nie rozpuszcza się w wodzie, więc może posłużyć jedynie do zabezpieczania chorych miejsc w przypadku dużych ryb. Po położeniu ryby na mokrej gazie należy wacikiem osuszyć chore miejsce i delikatnie nasmarować je dużą ilości pasty cynkowej. Do mokrych łusek pasta nie będzie przylegała.

 

Osobiście dostałbym palpitacji serca podczas wykonywania tego zabiegu...

 

6. MAŚCI ANTYBIOTYKOWE. Ludziom służą do leczenia zakażeń skóry. Rybom - bardzo podobnie. Wyleczą pleśniawkę i wiele chorób. Należy jedynie posmarować zainfekowane miejsca na małej powierzchni skóry ryby.

 

Tak, jak powyżej...

 

7. ISTOTNA TEMPERATURA WODY. W okresie chorób nie należy zapomnieć o podwyższeniu temperatury. W przypadku ryb zimnowodnych - do około 26*C, a tropikalnych - aż do 30*C. Temperatura zbliżona do 30*C często hamuje rozwój pasożytów, a nawet je zabija. Nie zabije natomiast ryb.

 

Od siebie mógłbym dorzucić, że stosuję jeszcze kuracje z czosnkiem (zarówno kąpiele jak i karmienie) oraz słyszałem o mieszaniu i podawaniu karmy z vibovitem, wzmacniająco i zapobiegawczo.

 

Wszystkie powyższe informację zostały wzięte z onetu, dlatego pragnąłbym poddać je Waszej weryfikacji...

Dla utrzymania porządku, poniżej piszę 3 pytania, na które każdy kto włącza się do dyskusji, powinien odpowiedzieć.

 

1. Czy korzystałeś z któregoś z wyżej wymienionych sposobów? (Podaj cyfrowo 1-7)

2. Czy znasz inne sposoby domowego leczenia ryb? (Jeśli tak, to jakie?)

3. Czy znasz inne specyfiki ogólnodostępne w aptekach, nadające się do leczenia ryb? (Jeśli tak, to jakie?)

 

Oczywiście, poza odpowiedzią na powyższe pytania zachęcam również do wyrażania swoich opinii na temat powyższego poradnika. Zapraszam do dyskusji.

Edytowane przez Borzo0799
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czy korzystałeś z któregoś z wyżej wymienionych sposobów? (Podaj cyfrowo 1-7)

1,2, 4 tak , nie takie dawki i są też inne parametry które mają wpływ.

 

7 - totalna bzdura, tylko przy niektórych chorobach podwyższa się temp; częściej to szkodzi jak pomaga.

 

 

 

2. Czy znasz inne sposoby domowego leczenia ryb? (Jeśli tak, to jakie?)

Znam, za długo by opisywać...

 

 

 

3. Czy znasz inne specyfiki ogólnodostępne w aptekach, nadające się do leczenia ryb? (Jeśli tak, to jakie?)

Z receptą, bez recepty jakie chcesz... każdy ma inne zastosowanie i działa na co innego. Też za długo by opisywać.

 

Przy leczeniu jedna zasada... nie sypiesz prochów czy innych środków na "pałe" i przy złych parametrach wody, wszystko musi być dograne inaczej zamiast pasożytów zabijesz ryby. Często to nie leczenie zabija ryby a dawki, więc do tego też trzeba wiedzieć ile, jak lek zachowuje się w wodzie o danych parametrach, świetle, jak działa na pasożyty, biologię itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Znam, za długo by opisywać...

 

Może chociaż kilka? :) Np. te najmniej niebezpieczne, które trudniej jest przedawkować? 

 

 

 

Z receptą, bez recepty jakie chcesz... każdy ma inne zastosowanie i działa na co innego. Też za długo by opisywać.

 

No właśnie, tu też może parę przykładów? Chodzi o to, żeby się stworzyło coś w rodzaju poradnika ;)

 

 

 

Przy leczeniu jedna zasada... nie sypiesz prochów czy innych środków na "pałe" i przy złych parametrach wody, wszystko musi być dograne inaczej zamiast pasożytów zabijesz ryby. Często to nie leczenie zabija ryby a dawki, więc do tego też trzeba wiedzieć ile, jak lek zachowuje się w wodzie o danych parametrach, świetle, jak działa na pasożyty, biologię itd...

 

Cenna uwaga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...