Skocz do zawartości

Problem z welonami i pytanie o filtrację


jimmy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy dwa filtry fat mini 260l/h uciągną akwarium z dwoma średnimi welonkami przez 1-2 tygodnie ? Czy jest za słabo ?

 

Zmieniłem akwarium na większe 112litrów, ale nie mam jeszcze filtra. Podłoże piasek z OBI, sporo roślin z innych akwariów ( głównie wąkrotka, nurzaniec, kryptokoryny, rogatek, pistie, pelia). Akwarium dojrzewało tydzień i mniej-więcej 1/3 wody była zalana z poprzedniego akwa z welonkami + syfek z filtra.

Czy to normalne, że welonki ciągle ocierają się o piach i podnoszą go do góry ? Wcześniej miały duży żwirek i nie widziałem, żeby tak się zachowywały.

Filtr planuje HW-302B.

Edytowane przez Luna
Zakładaj własne tematy, nie podpinaj się pod cudze wątki sprzed lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://spplthumb.blob.core.windows.net/1000x901c/40/36/c8/aquael-fan-mini-filtr-wewnetrzny-260-lh-warszawa-345817442.jpg

 

Fan-mini - starszy typ.

 

Tydzień czasu woda była biała i mętna (zakwit pierwotniaków) - po tygodniu wyklarowała się i dwa dni po tym wpuściłem welonki.

1/3 wody była dojrzała, 1/3 odstana, a 1/3 kranówka. Filtry dojrzałe też były z innych akwariów... Syfek dałem z akwarium w którym były wcześniej welonki.

Edytowane przez jimmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa filtry, nawet dojrzałe biologicznie, są za małe do takiego zbiornika. Tym bardziej gdy są niedojrzałe i tym bardziej przy welonach. 

Aquael Fan Mini są przeznaczone do zbiorników od 30 do 60 litrów, przy czym 60 to maksymalny litraż i nie powinno się dobierać filtrów pod tą wartość. Gdyby to jeszcze były Fan 1, to może przy "normalnych" rybach by "uciągnęły", ale nie przy welonach, gdzie filtracja musi być ponad normę wydajna.

Przez ten 1 czy 2 tygodnie po prostu będą "obracać" wodę, ale na pewno nie filtrować biologicznie.

 

Nie pytałam jak welony zostały przeniesione do niedojrzałego zbiornika, tylko dlaczego ;)

To znaczy dlaczego nie poczekałeś aż dotrze do ciebie odpowiedni filtr, a akwarium dojrzeje biologicznie?

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi czym ogrzewasz akwarium?

 

Te filtry nadają się do zbiornika max 50l a nie do prosiakow welonów, a czemu prosiakow.... te ryby strasznie brudzi i potrzebują dużej filtracji.

 

Akwarium 2x zawale na welony min dla nich to 250l i jest to min dla jednej pary.

 

 

Akwarium nie dojrzałe cykl azotowy nawet się nie zacząłem a wypuściles ryby.. Daj znać kiedy padną myślę że kwestii 1-2tyg.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie dowiem się, dlaczego :P

Myślałam, że może nagła sytuacja zmusiła cię do wpuszczenia tych ryb do niedojrzałego zbiornika, ale wnioskuję, że jednak nie.

 

Robisz chociaż jakieś testy wody, żeby kontrolować sytuację? Szczególnie NO2 i NO3?

Jedyne co w tej sytuacji mogę poradzić, to kontrolowanie parametrów. A gdy już zainstalujesz nowy, wydajny filtr, nie odłączaj tych starych przez co najmniej 2-3 tygodnie. Niech działają razem wszystkie trzy. Dopiero po tym czasie możesz te Aquael-e zabrać.

Chociaż ten filtr, który planujesz jest dość wydajny, jak na twój obecny litraż, to pomyśl nad jeszcze jednym filtrem, który będzie filtrował wodę głównie mechanicznie, a ten planowany kubełek - biologicznie. I oczywiście regularne, minimum 30% cotygodniowe podmiany wody, pod kontrolą parametrów (gdy zajdzie potrzeba to więcej i częściej). Wtedy może uda ci się, przy tym litrażu, trzymać welony. 

Dlatego właśnie zaleca się dużo większe akwaria dla tych ryb, żeby nie było ryzyka podtruwania welonów związkami azotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj ruszył kubełek zasypany zeolitem, węglem oraz ceramiką. Bardzo fajne są włókniny, które dodają do zestawu. Kubełek jest cichy, ale problem z przymocowaniem deszczownicy i brak regulacji rurek trochę mnie wkurzył.

Wysyp glonów na szybach też się pojawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Już trochę czasu minęło i mogę powiedzieć, że rośliny ruszyły, welony mają się dobrze, kubełek ładnie filtruje wodę, jest kryształ i nie żółknie jak w poprzednim akwa. Podłoże to piasek i nie widać w ogóle zabrudzeń co było bardzo widoczne w poprzednim akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...