Skocz do zawartości

Wymiana podłoża


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem początkujący i chciałbym się dowiedzieć jak dobrze podmienić grunt w akwarium, mianowicie mam od niedawna " tydzień czasu " postawione nowe akwarium 60l, są w nim również rybki, wiem że to trochę za wcześnie ponieważ akwarium musi dojrzeć i mieć odpowiednie pH wody, ale postanowiłem zakupić środki przyśpieszające ten proces, doradzili mi w sklepie jakieś płyny do wody jak i na filter , tak więc wpuściłem rybki trochę wcześniej, tylko że moje podłoże to sam żwirek a chciałbym zrobić je na ziemi i dopiero przysypać żwirkiem, aby roślinki mogły ładnie zarosnąć akwarium. Zakupiłem już niezbędną ziemię teraz proces wymiany wody i podłoża.
Na sam początek wodę chce zgromadzić w dużej misce gdzie wpuszczę do niej rybki i włączę w niej filter, grzałki nie będę raczej włączał na taki okres czasu ogólnie chyba filter też nie musi być, wymiana potrwa z max 1,5h.
na końcu tą samą wodę chcę wlać z powrotem, ewentualnie zrobię podmianę bo słyszałem że 20 procent tygodniowo powinno się podmieniać.
Zostawię na dnie ze żwirkiem wodę który później wypukam z odchodów i pozostałości jedzenia, resztę wody podmienię która wcześniej przygotowałem do odstania z kranu.

Jakieś sugestię do do wymiany takiego podłoża ?
czy coś powinienem jeszcze wiedzieć ?

post-24908-0-61926900-1500807927_thumb.jpg

Edytowane przez linaxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak bardzo początkującym jesteś akwarystą i co już wiesz na temat ziemi w akwarium.

Proponuję więc najpierw zapoznanie się z tym tematem: http://forum.superakwarium.pl/topic/35041-ziemia-w-akwarium-czyli-strach-ma-wielkie-oczy/

Tu znajdziesz prawie wszystko, co trzeba wiedzieć, przy stawianiu zbiornika na ziemi.

 

Niestety twój plan restartu akwarium, jako taki, pozostawia trochę do życzenia, podobnie jak samo założenie zbiornika, dlatego uzupełnienie podstawowej wiedzy również byłoby wskazane.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

http://forum.superakwarium.pl/topic/6213-jak-prawid%C5%82owo-zrobi%C4%87-restart-w-akwarium/

 

Jak już poczytasz, a nadal będziesz miał pytania, chętnie pomożemy.

Uprzedzam, że nawet doświadczeni akwaryści, czasem mają problemy z ziemią w akwarium, a co dopiero początkujący, więc naprawdę dobrze przemyśl sprawę i poczytaj o tym, dopóki jeszcze nie zacząłeś ;)

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, zapoznałem się już z tymi artykułami, fakt nie do końca wszystko jest tak doprowadzone jak w lekturze, ale rybki jakoś żyją i kondycje mają świetną, zastanawiałem się właśnie skąd mi się wziął ślimak w akwa, już wiem że zakupiłem go pewnie z roślinką. Teraz odnośnie tego restartu, to nie będzie taki do końca restart bo woda wróci ta sama więc ph wody zostanie jak i zawarte w niej bakterie.

Co do ziemi jednak nie jest taki diabeł straszny jak go malują, nawet dużo jest plusów, myślałem że będę miał problem z zamuleniem ale ziemia trzyma się twardo pod żwirem nawet jak się wyrywa roślinki to nie muli tak bardzo bo wszystko opada na dno i przenika przez żwir, tak więc jestem coraz bardziej za tym aby takie akwa uruchomić na ziemi w szczególności że roślinki mogą spokojnie się rozrastać większość gatunków w szybkim tempie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nigdy nie miałem akwarium, ani nic wspólnego z rybkami, zajmuje się tym od tygodnia, ale tyle co wyczytałem na tym forum i to co wysłałeś mi w linkach, daje trochę wiedzy, dlatego mówię że myślałem że będzie gorzej ale nie jest taka złą ta ziemia :)  dzięki jak będę miał gotowe wszystko to mogę wstawić parę zdjęć jak to wygląda. Ogólnie chciałbym aby dno akwarium zarosło jak trawa całą zielenią, dlatego do tego celu słyszałem że potrzebna jest ziemia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

rybki jakoś żyją i kondycje mają świetną
 

Akwarium stoi dopiero tydzień. Jeśli po co najmniej trzech miesiącach od wpuszczenia ryb, nic ci w zbiorniku nie zachoruje i nie padnie, wtedy możesz stwierdzić, że ryby są w dobrej kondycji.

 

To akwarium jeszcze nie dojrzało biologicznie do wpuszczenia tam ryb. Robiąc teraz restart i wlewając z powrotem tą samą wodę i tak nie zapewniasz rybom odpowiedniego środowiska. Jeśli dołożymy do tego teraz ziemię, która niestety potrafi "robić niespodzianki" w akwarium... Ryzykowne dla ryb.

Weź pod uwagę, że niedawno przeniosłeś ryby ze sklepu do siebie. Mega stres. Teraz robisz im po tygodniu restart. Kolejny mega stres. Niedojrzały zbiornik, skoki związków azotowych... Prosi się to wszystko o problemy

 

Sugeruję, jak już, to postawić nowe, osobne akwarium z ziemią, pozwolić zbiornikowi dojrzeć, ustabilizować się i dopiero wpuścić/przenieść tam ryby. 

Wiem, że początkujący chcieliby tak już, tu i teraz wszystko, ale to nie jest dobre dla ryb. Cierpliwość i nie działanie w pośpiechu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...