Skocz do zawartości

Nowe akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witamy na forum tu Kasia i Krzysiu, ale pewnie pisać będzie przede wszystkim Kasia.

Jak większość w tym dziale, chcemy założyć akwarium i mamy kilka pytań.

Żeby nie przedłużać.

Akwarium będzie miało około 80 cm miejsca. Szafka ma 40cm głębokości i jest przymocowana do ściany więc optymalnie akwarium to 80x35, czyli wybór padł na coś 110-125 l.

Co do obsady, to póki co chcemy Raczki CPO na początku w ilości 3-5 sztuk, poza tym obsada jeszcze nie ustalona, ale 1-2 stadka ławicowe (neonki, gupiki itp) i 1-2 parki (haremiki) czegoś zwracającego uwagę, ale nie o tym chciałam pisać.

Obecnie jesteśmy na etapie wyboru akwarium i mamy 3 propozycje. Są to zestawy, ale chciałabym zaznaczyć, że mieszkamy w Niemczech, niezbyt chcemy się bawić używany sprzęt, a tutaj nowe zestawy można dostać w dość dobrych cenach, tak więc:

Tetra AquaArt Evolution Line LED Aquarium-Komplett-Set 100L
wymiary D 77 x S 38 xW 48,2 cm, ok. 100 l z zakrzywioną szybą
filtr - EasyCrystal FilterBox 600 - filtr duży ale wkłady małe icon_sad.gif
Oświatlenie led z przełącznikiem dzień/noc
Grzałka: Tetra HT 100

Juwel Primo 110 Led
wymiary : D 81 x S 36 x w 46
Filtr : Bioflow Super
Oświetlenie: NovoLux 80 LED
grzałka: AquaHeat 100 W

Juwel Rio 125 LED
wymiary : D 81 x S 36 x w50
Filtr: Bioflow M
Oświetlenie: MultiLux LED 80 cm – 2x14 W - dwie lampy o róźnych temperaturach
grzałka: AquaHeat 100 W

To by było na tyle, Rio jest dużo droższy od pozostałych dwóch i teraz pytanie czy warto dopłacić? Troszkę martwi mnie dość mały filtr w Primo, a filtry są tam montowane na stałe, więc ciężko go wymienić.

Może macie inne propozycje zestawów. Dostępnych na zachodzie, czyli najlepiej Tetra, Juwel, Eheim.

Z góry napiszę, że póki co decydujemy się na filtr wewnętrzny.

Dziękuję za porady, nawet te krytyczne, oraz za cierpliwość... tutaj wszyscy pytają o to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zacznijcie może od parametrów wody...

Z tymi zestawami w DE to różnie bywa. Np. filtr jest do bani i zajmuje połowę akwa :)

Więc sprawdźcie wcześniej.

Gdzie mieszkacie?

 

Sent with handy.

 

Co do wody, to wiem póki co, że mamy bardzo miękką wodę i zdrową do picia (bogatą w minerały), zdaję sobie sprawę, że dobra woda dla nas nie znaczy dobra dla rybek. Kupimy testy i zobaczymy dokładnie.

Mieszkamy w Braunschweigu i ujęcie mamy z jakiś źródeł z gór Harz, dlatego woda uznawana za jedną z najlepszych kranówek w Niemczech.

 

Czemu uważasz, że filtr Juwel'a jest do bani? fakt zajmuje dożo miejsca, ale powierzchnia filtrująca jest duża, pompę też zawsze można na większą wymienić, wkłady jak się chcę można zastosować dowolne... Z tego co czytałam to są jedne z lepszych wewnętrznych filtrów.

Edytowane przez Kasiaikrzysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mamy bardzo miękką wodę i zdrową do picia (bogatą w minerały)
Jeśli macie miękką wodę, to nie jest ona bogata w minerały. Jeśli jest zdrowa do picia i bogata w minerały, to na pewno nie jest miękka :) Twardość wody to właśnie ilość rozpuszczonych w niej minerałów, więc albo jedno, albo drugie. Chyba, że woda jest miękka, ale na twardość składa się podstawowy zestaw minerałów, co jest zachwalane jako to 'bogactwo'.

 

 

 

fakt zajmuje dożo miejsca, ale powierzchnia filtrująca jest duża
Pamiętaj, że złoże nie musi być olbrzymie. Dla akwarium ~100l starczy litr złoża biologicznego ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie miękką wodę, to nie jest ona bogata w minerały. Jeśli jest zdrowa do picia i bogata w minerały, to na pewno nie jest miękka :) Twardość wody to właśnie ilość rozpuszczonych w niej minerałów, więc albo jedno, albo drugie. Chyba, że woda jest miękka, ale na twardość składa się podstawowy zestaw minerałów, co jest zachwalane jako to 'bogactwo'.

 

Pewnie masz rację, testów jeszcze nie kupiłam, wiem że woda jest miękka i polecają ją nawet dla niemowląt do picia.

Poniżej znalazłam badania naszego ujęcia wody z zeszłego roku, ujęcie to jakieś źródło, więc nie powinno się zbytnio zmienić:

 

Twardość: miękka (czyli poniżej 8,4 stopni dH, poniżej 1,5 mmol/l)

PH : 9,08

 

Reszta to jakby kogoś interesowało (w co wątpię) jest w tyk linku:

www.vftv.de/wwl/ana05.htm

 

 

 

Pamiętaj, że złoże nie musi być olbrzymie. Dla akwarium ~100l starczy litr złoża biologicznego ;)

Jak to mówią wielkość ma znaczenie ;) To po co wkładacie wiadra do szafek pod akwarium (filtry zewnętrzny), skoro wielkość się tak nie liczy ;)

Edytowane przez Kasiaikrzysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PH : 9,08

 

Owszem, raki CPO wymagają wody zasadowej, ale nie aż takiej. Na DFA czytałem kiedyś, że poniżej pH 7.2 ciężko im zrzucić wylinkę. Powyżej 7.8 robiły się ospała i optymalne pH to dla nich 7,5. 

 

Twardość: miękka (czyli poniżej 8,4 stopni dH, poniżej 1,5 mmol/l)

 

Dobrze by było, gdyby była średnio twarda.

 

Pomimo tych danych ja i tak sam przebadałbym wodę. We Wrocławiu podobno mam pH 7.5, a z kranu leci mi ósemka (ale mieszkam w dość mocno zasiedlonym kawałku, więc woda na pewno różni się od tej co jest np. w domkach jednorodzinnych) :P 

Jak będziesz kupowała testy to raczej odradzam tych paskowych, choć ceną kuszą nie jednego. Kropelkowe są dokładniejsze. Osobiście mam Zoolek Aquaset 1, ale to nie mały wydatek. Dhuz kiedyś mi pisał:

 

GH - miernik TDS2 ~70zł

pH meter ~50zł

NO3 - Sera lub JBL

Pozostałe wedle uznania, mogą być nawet Zooleka  :P

 

i zaczynam dochodzić do wniosku, że miał racje z testem NO3. Mierniki omijam, jakoś tak, to chyba wynika z przyzwyczajenia. 

 

Juwel Rio 125 LED

wymiary : D 81 x S 36 x w50

Filtr: Bioflow M

Oświetlenie: MultiLux LED 80 cm – 2x14 W - dwie lampy o róźnych temperaturach

grzałka: AquaHeat 100 W

Jak możesz to bierz to. Juwel to porządna marka i akwarium wygląda wg mnie lepiej od akwarium Tetry. 

Filtr, a właściwie wkłady zmodyfikowałbym tak: Gąbka > Ceramika albo Matrix Seachem > Zeolit albo Purigen Seachem > Gąbka.

 


 

Jak uskuteczniam pierdolety to proszę mnie poprawić @Dhuz @Luna @Mapet :)

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Owszem, raki CPO wymagają wody zasadowej, ale nie aż takiej. Na DFA czytałem kiedyś, że poniżej pH 7.2 ciężko im zrzucić wylinkę. Powyżej 7.8 robiły się ospała i optymalne pH to dla nich 7,5.

 

W każdym akwarium są inne warunki, z kolei jak poczytać o pochodzeniu raczków:

 

Ponieważ raczek z Patzcuaro* jest endemitem, podaję parametry wody jeziora Lago de Patzcuaro. Roczne wahania temperatury wody to 15-25 st. C. Wahania pH 8,9 - 9,1. Przewodność 800 ms. Zawartość tlenu 4 - 7,3 (niestety, spada wskutek odprowadzania ścieków do jeziora). Twardość wody również ulega dość dużym wahaniom: 12 - 18 dkH.

 

Więc pH chyba nie powinno być dużym problemem, wbijam idealnie w ich "ojczyznę" ;) Fakt twardość można by troszkę podnieść, od tego są preparaty, lub np. muszelki z tego co czytałam, ale to jeszcze długa droga. Póki co wybieram akwarium.

 

Chyba skuszę się na Juwel Rio, mimo ceny :(

Co do filtrów to póki co zostanę na tym co dają i z czasem będziemy kombinować.

 

Na podłoże chciałam czarny żwirek i ewentualnie pod spód jakiś substrat, do tego ładny korzeń i kamyki. Oczywiście pomyślę o kryjówkach na raczków.

 

Zastanawiam się nad roślinami i tłem. Podoba mi się strukturalne, ale to duża cena i niestety samych złych opinii się o nich naczytałam.

 

Testy jakieś kupię, pewnie na początek paskowe, albo zaniosę trochę wody do sklepu, żeby mi przebadali porządniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt twardość można by troszkę podnieść, od tego są preparaty, lub np. muszelki z tego co czytałam, ale to jeszcze długa droga.

 

Z preparatami trzeba BARDZO OSTROŻNIE i ŚCIŚLE według zaleceń producenta. Tydzień tematu przez własną głupotę kilka krewetek RC tym uśmierciłem. 

A co do muszelek to nigdy nie próbowałem ;)

 

Chyba skuszę się na Juwel Rio, mimo ceny  :(

 

A jak to u Was cenowo dokładnie wychodzi w euro?

 

 

Co do filtrów to póki co zostanę na tym co dają i z czasem będziemy kombinować.

 

Te markowe wkłady nie są złe, ale z tego co czytam to to same gąbki jedna nasączona węglem, a druga z bakteriami. Na początek na pewno wystarczy, ale po czasie trzeba je będzie wymienić i wtedy raczej iść w stronę tego co podałem :) 

 

Na podłoże chciałam czarny żwirek i ewentualnie pod spód jakiś substrat, do tego ładny korzeń i kamyki.

 

Podłoże gładkie, o zaokrąglonych krawędziach. Proponowałbym jakiś substrat aktywny, np. Aquael H.E.L.P / ADA Amazonia / Manado JBL / Aqua Art Substrate II.

 

Podoba mi się strukturalne, ale to duża cena i niestety samych złych opinii się o nich naczytałam.

 

Glony i martwe strefy pewnie wyczytałaś, ale czy to jest takie zło wcielone to nie wiem. Ja nie mam żadnego tła w moich (2) akwariach, bo w jednym rośliny robią swoje, a w drugim buduję sie Iwagumi o czym niebawem będę pisał w innym dziale :)

Jak będzie fajna obsada roślina to czarne, zwykłe tło i będzie gitara.  

 

Testy jakieś kupię, pewnie na początek paskowe, albo zaniosę trochę wody do sklepu, żeby mi przebadali porządniej.

 

Jak Twój sklep zoologiczny bada wodę porządnie (zapytaj ich o szczegóły, marka, jakie mierniki, co dokładnie etc.) to paskowe sobie odpuść (totalnie szkoda kasy), bo równie dobrze możesz badać wodę na smak.

 

Zastanawiam się nad roślinami i tłem.

 

Rośliny...zapomniałbym o nich ci powiedzieć. Jak chcesz roślinki to Manado JBL wykreśl bo można dostać szału jak się sadzi roślinki. 

 

Zaraz rozpisze Ci kilka fajnych gatunków pod Twoje akwarium :)

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak to mówią wielkość ma znaczenie ;) To po co wkładacie wiadra do szafek pod akwarium (filtry wewnętrzne), skoro wielkość się tak nie liczy ;)
Nie wiem, jedyne wiadro, które u mnie stoi w szafie, to wiadro do podmian i jego do akwarium nie wsadzam. ;)

 

 

Twardość: miękka (czyli poniżej 8,4 stopni dH, poniżej 1,5 mmol/l) PH : 9,08
Czyli woda miękka i silnie zasadowa. Ciekawe. Fajna pod Tanganikę... i chyba na tym się wachlarz możliwości kończy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jak to u Was cenowo dokładnie wychodzi w euro?

Tetra i Primo około 100 euro

Rio 150 euro

 

 

 

Glony i martwe strefy pewnie wyczytałaś, ale czy to jest takie zło wcielone to nie wiem.

Martwe strefy raczej nie będzie bo oglądałam tła juwela to takie "kafelki" do wklejania na silikon, no chyba że jakiś milimetr dwa. Właśnie chodzi o czyszczenie...

Sama nie wiem, przy czarnym podłożu przydałby się jakiś kontrast w postaci jaśniejszego tła, no chyba, że kontrast to roślinki, a tło zrobimy też czarne.

 

 

 

Jak Twój sklep zoologiczny bada wodę porządnie

Ostatnio jak w jednym byłam to widziałem że mają rozłożone testy kropelkowe JBL, dość dużo różnych buteleczek itp. Wiem, że zbadają wodę bez problemu.

 

 

 

Podłoże gładkie, o zaokrąglonych krawędziach. Proponowałbym jakiś substrat aktywny, np. Aquael H.E.L.P / ADA Amazonia / Manado JBL / Aqua Art Substrate II

Myślałam, żeby najpierw wysypać, np. Tetra Complete Substrate, a potem jakiś żwir kwarcowy 1-2mm

 

 

 

Zaraz rozpisze Ci kilka fajnych gatunków pod Twoje akwarium

 

Na roślinki jeszcze przyjdzie kolej, ale jak będziesz miał chwilkę to możesz podesłać

 

 

Czyli woda miękka i silnie zasadowa. Ciekawe. Fajna pod Tanganikę... i chyba na tym się wachlarz możliwości kończy.

Jak już pisałam nie robimy biotopu, no i uparliśmy się na raczki :), zobaczymy co z tego wyjdzie, jestem oczywiście świadoma (jak na amatora) i nie chcę męczyć rybek.

Tanganika jak tak na szybko patrzę to same wielkie ryby są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetra i Primo około 100 euro

Rio 150 euro

 

Chyba Rio, Primo raczej nie. Jak wolisz wydać jednak mniej to to Tetry złe nie jest, tylko wizualnie bardziej podoba mi się Rio i filtr w Tetrze raczej do zmiany by był, bo tam wkłady nie za bardzo chyba można modyfikować.

 

Martwe strefy raczej nie będzie bo oglądałam tła juwela to takie "kafelki" do wklejania na silikon, no chyba że jakiś milimetr dwa. Właśnie chodzi o czyszczenie...

Sama nie wiem, przy czarnym podłożu przydałby się jakiś kontrast w postaci jaśniejszego tła, no chyba, że kontrast to roślinki, a tło zrobimy też czarne.

 

 

Te substraty to raczej są takie brązowo-ciemne. Zobacz jak będzie bez tła i ewentualnie zamontuj takie, którego będzie ci "brakować".

 

Myślałam, żeby najpierw wysypać, np. Tetra Complete Substrate, a potem jakiś żwir kwarcowy 1-2mm

 

Wyjdzie na to samo. Albo to albo któreś z tych podłoży co wymieniłem.

Jak chcesz mieć też fajną obsadę roślinną to może spróbujesz zrobić na bazie ziemi ogrodowej? Czyli: Ziemia > Siatka > Żwir.

 

Na roślinki jeszcze przyjdzie kolej, ale jak będziesz miał chwilkę to możesz podesłać

 

OK.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak już pisałam nie robimy biotopu, no i uparliśmy się na raczki :), zobaczymy co z tego wyjdzie, jestem oczywiście świadoma (jak na amatora) i nie chcę męczyć rybek.
Fajnie, że się uparliście, tylko co to daje w tym kontekście? Mnie chodzi o ryby, które tolerują taki odczyn. Nie znajdziesz ich wiele. Oczywiście zoologi i niektórzy eksperci będą twierdzić, że wszystko, co hodowlane, wytrzyma każdą kranówkę, ale to bajki są, by kupujący lepiej się czuł z swoimi decyzjami. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fajnie, że się uparliście, tylko co to daje w tym kontekście? Mnie chodzi o ryby, które tolerują taki odczyn. Nie znajdziesz ich wiele. Oczywiście zoologi i niektórzy eksperci będą twierdzić, że wszystko, co hodowlane, wytrzyma każdą kranówkę, ale to bajki są, by kupujący lepiej się czuł z swoimi decyzjami

 

Wiem, że w sklepie sprzedadzą wszystko co tylko mi się spodoba, chociaż ostatnio widziałam przy cenie rybek ich wymagania (temperatura, ph i twardość). Dlatego też pytam i szukam w internecie. Tak jak pisał Michael, nie wiadomo jaką dokładnie wodę mamy, bo dane są z ujęcia, które obsługuje przynajmniej sto tysięcy gospodarstw domowych. Więc póki co odpuśćmy temat, zmierzę u siebie, najpóźniej w przyszłym tygodniu i możemy powrócić do konkretów.

 

Uparliśmy się, to miałam na myśli, że chcemy stworzyć akwarium pod raczki i ewentualnie zmodyfikować twardość czy ph pod nich.

Z drugiej strony sami widzicie jaka jest rozbieżność w internecie. Z jednej strony piszą że optymalnie pH to 7,5, że przy 7,8 są już mało ruchliwe (nawiasem mówiąc jest pewnie ze sto innych powodów dlaczego zrobiły się mniej ruchliwe), z drugiej, że powinny mieć 9,1 bo tak jest w jeziorku z którego dawno dawno temu zostały odłowione... Nie chcę krzywdzić rybek, ale nie popadajmy też w skrajności.

 

Co do akwarium to na 99% będzie to Juwel Rio 125 l, głównie ze względu na markę. Tetra jest w Niemczech uznawana za najlepszą pod względem pokarmu i chemii, Juwel natomiast jako producent akwariów, ewentualnie Eheim, ale jakoś nie znaleźliśmy ich fajnych zestawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz w Brunszwigu, to macie tam duże sklepy zoologiczne z akwarystyką. Albo przy baumarkt'cie. Weź próbkę wody i poproś o zrobienie pomiarów. Czasem jest za free czasem kosztuje parę euro. Będziecie wiedzieć na czym stoicie. Oczywiście najlepiej mieć własne testy, ale nie paski.

Co do filtrów - sam zakupiłem komplet i filtr z grzałką był tak zaprojektowany, że zajmował dużo miejsca a wcale nie filtrował. Wywaliłem i samemu kupiłem.

Ja kupuje na allegro i odbieram u rodziny w pl podczas odwiedzin. Ceny na ebayu czy w de zazwyczaj są większe niż w pl. No chyba że są wyprzedaże to co innego.

U mnie w Pflanzen Kölle mają fajny zestaw roślin na start za niewielkie pieniądze.

 

Sent with handy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź próbkę wody i poproś o zrobienie pomiarów. Czasem jest za free czasem kosztuje parę euro. Będziecie wiedzieć na czym stoicie. Oczywiście najlepiej mieć własne testy, ale nie paski.

 

To już omawiałem, warto czytać temat od początku by nie powielać spraw już załatwionych.

 

Tak jak pisał Michael, nie wiadomo jaką dokładnie wodę mamy, bo dane są z ujęcia, które obsługuje przynajmniej sto tysięcy gospodarstw domowych.

 

Dokładnie. Ja np. u siebie we Wrocławiu powinienem mieć z kranu 7,5, a mam 8, a to już spora różnica.

 

Co do akwarium to na 99% będzie to Juwel Rio 125 l, głównie ze względu na markę. Tetra jest w Niemczech uznawana za najlepszą pod względem pokarmu i chemii, Juwel natomiast jako producent akwariów, ewentualnie Eheim, ale jakoś nie znaleźliśmy ich fajnych zestawów.

 

Tetra rzeczywiście wydaję się być rzetelna. Ich bakterie startowe są podobno bardzo dobre, zresztą oni jako nieliczni udostępniają informację o zawartości konkretnych szczepów bakterii (które utleniają związki azotowe = przyśpieszają cykl azotowy).

 

Polecam: http://4szyby.blogspot.com/2010/06/mity-i-fakty-na-tropie-bakterii.html

 

Eheim ma dobre filtry, a jedzenie u mnie to głównie Dafnia, Ichtio-Vit, Shrimp Stick od Tropicala. No i Acti Aquaela.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze wcześniej, żeby nie kupować paskowych i zapytać się w sklepie jak robią testy, użytkownik podsyła mi nazwę testów, które są dobre, a ja mówię, by nie kupował pasków, bo tam zbadają mu wodę taniej i lepiej, a na porządne kropelkowe sobie uzbiera.

 

Po czym Ty piszesz, żeby nie kupować paskowych i iść do sklepu by zbadali wodę...xD

 

To jest bezsensowne powtarzanie już omówionych tematów, ale dobre skończmy, bo ta dyskusja też sensu nie ma i niepotrzebnie zawala temat :)

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi się nie sprzeczać w temacie :)

Mi nie przeszkadza, że kilka osób napisze o tym samym, być może bardziej to do mnie dotrze ;)

 

Akwarium zamówione, wybór padł na Juwel Rio 125 led w kolorze białym. Bedzie ono u nas najpozniej w poniedziałek, więc wtedy działamy dalej.

 

Byłam przejazdem zapytać o testy wody, powiedzieli, że nie ma problemu mam ppdjechać z próbką. Mówili też, że jeśli chodzi o wybór ryb to najlepiej przywieźć wodę z dojrzałego akwarium, nie tylko odstałą kranówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie.

Jako podłoże chciałam kupić Tetra Coplete Substrate i przykryć to czarnym żwirkiem kwarcowym firmy Dennerle 1-2mm.

Co do akwarium to przypomnę ma wymiary podłoża 80x35, chcemy mieć trochę roślinek, ale nie będzie to typowo roślinne akwarium.

Mam pytanie ile tego podłoża potrzebujemy, wg. instrukcji producenta powinno starczyć 5kg substratu i 20 kg żwirku, a jak wynika z waszego doświadczenia?

Oraz czy powinnam jeszcze coś do podłoża dodać? jakiś nawóz itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam przejazdem zapytać o testy wody, powiedzieli, że nie ma problemu mam ppdjechać z próbką. Mówili też, że jeśli chodzi o wybór ryb to najlepiej przywieźć wodę z dojrzałego akwarium, nie tylko odstałą kranówkę.

 

To dobrze powiedzieli. 

 

Woda w kranie to jedno, a woda w akwarium to drugie. W akwarium jest na tyle dużo elementów, że parametry wody mogą się różnić.

Czyli zbadaj kranówkę, by mieć przybliżony wgląd do niej, a po 2-3 tygodniach zbadaj kompleksowo w akwarium (z wyszczególnieniem związków azotowych, by wiedzieć czy cykl azotowy się zamknął i czy można wpuszczać zwierzęta). 

 

Oraz czy powinnam jeszcze coś do podłoża dodać? jakiś nawóz itp.?

 

Trudno powiedzieć, rozpisz kilka gatunków roślin (ja zaraz podam ciekawe*), które chciałabyś (bo rozmawiam z Kasią?) mieć. 

Ja na podłożu aktywnym zaczynam leciutko Potasem i Carbo, jak substrat wyjałowieje to dodaję kapsułki, ale spokojnie. Substrat wystarczy minimum na rok tylko potasem i Carbo można wspomagać.

 

Mam pytanie ile tego podłoża potrzebujemy, wg. instrukcji producenta powinno starczyć 5kg substratu i 20 kg żwirku, a jak wynika z waszego doświadczenia?

 

Raiders dobrze mówi.

 

PS1: W tym podłożu to raczej bez ryb dennych.

PS2: Po skrócie Wg nie dajemy kropki, bo skrót kończy się na tą samą literę co kończy się cały pierwszy wyraz. Podobnie jak ze skrótem do Doktor.

 


 

* - łap:

 

Będziesz miała bogate podłoże, dobre oświetlenie, więc możemy trochę poszaleć. 

 

Na pierwszy plan proponuję Sagittaria subulata oraz jakieś anubiasy, może Giganttea? Możesz gdzieś dorzucić jakąś Kryptokoryne.

Na środek proponuję Bacopa Caroliniana oraz Echinodorus Reni TROPICA. Możesz dać jakąś Ludwigie Super Red / Repens jak i również jakąś Kryptokoryne. 

Na koniec akwarium (sam tył) sugeruję dać Limnophila hippuridoides TROPICA, Vallisneria americana Natans, Limnophila sessiliflora.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PS1: W tym podłożu to raczej bez ryb dennych.

Czemu nie? dlatego, że lubią kopać i powinny mieć piasek?

 

Zastanawiam się czy nie kupić zamiast żwirku piasek, ale muszę poszukać czarny :)

 

 

 

Na pierwszy plan proponuję Sagittaria subulata oraz jakieś anubiasy, może Giganttea?

Nie znalazłam w necie jak wygląda Giganttea. Sagittaria subulata, mi się podoba, ale wyczytałam, że może urosnąć duża, a chciałabym jakiś mały trawniczek z przodu, żeby raczki nie poginęły.

Bardzo mi się podoba Limnophila hippuridoides, zobaczę co jest u nas dostępne i na pewno coś wybiorę. Póki co nie chcę obsadzać całego akwarium.

Dzięki za listę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czemu nie? dlatego, że lubią kopać i powinny mieć piasek? Zastanawiam się czy nie kupić zamiast żwirku piasek, ale muszę poszukać czarny
To znajdziesz farbowany. Albo mielony bazalt ;P Czarny piasek to nie jest podłoże naturalne, więc będziesz mieć z tym swoiste przejścia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie? dlatego, że lubią kopać i powinny mieć piasek?

 

Dokładnie dlatego :) 

 

A co do czarnego piachu to jak mówi Dhuz same barwione. Zmielony bazalt tak czy siak nie będzie dobrym podłożem. Kiedyś ja mieliłem go (nawet gdzieś to pisałem) i np. kirysy nie chciały w tym kopać.

 

Nie znalazłam w necie jak wygląda Giganttea.

Giganttea to gatunek anubiasa.

 

http://www.domowe-akwarium.pl/rosliny-akwariowe/anubias-gigantea

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...