Skocz do zawartości

Nowe akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Hehe wiem, wiem, że ozdoby się podobają :cool:

 

Wczoraj zrobiłam test NO2 i już poszło w górę. Wyraźnie między 0,3>0,5, więc coś się dzieje powoli. Kolejny test w piątek.

PH 7 więc się trzyma.

 

Akwarium się odmula, jednego dnia pojawiły się jakby brązowe glony na uszkodzonych liściach, a następnego zniknęły...

 

Problem mam natomiast z ciemną wodą. Około dobę po zalaniu była krystalicznie czysta, potem mętna, a następnie ciemna. Coś musi ją barwić. Być może korzeń, ale czytałam że korzenie barwią na herbaciany kolor, a u mnie jest ciemna (bardziej szara).

Coś jakby barwił piasek. Dziwne jest tylko to, że przy nalewaniu wody, a nie robiliśmy tego delikatnie, nic się nie zabarwiło. Kolorek wyszedł na drugi, trzeci dzień.

Ewentualnie gąbka węglowa w filtrze, może za słabo ją wypłukałam, ale ona chyba, aż tak wyraznie nie zabarwi tyle wody.

Zobaczymy może filtr sobie z tym poradzi, jak nie to podmiany wody, chociaż nie chciałam podmieniać wody, aż akwarium dojrzeje, a nie wrzucę też rybek do tak brudnej wody.

 

Czytałam też, że węgiel powinien pomóc. Do mojego filtra mogę dokupić dodatkowy wkład węglowy. Jeżeli samo nie przejdzie dajmy na to przez tydzień to chyba go kupię.

Edytowane przez Kasiaikrzysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czyżby jednak żwir Dennerle barwił? ;)

 

Wyciągnij garść tego żwiru z akwarium (chyba, że jeszcze ci zostało w worku), daj to do przezroczystego pojemnika (może być zwykła szklanka) z czystą wodą i po paru dniach wyjaśni się czy to żwir zabarwia ci wodę, czy coś innego.

Jeśli to żwir, to podmiany nie pomogą, bo takie wydzielanie koloru trwa dość długo (o ile nie cały czas, tylko potem jest to niezauważalne dla oka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby jednak żwir Dennerle barwił? ;)

 

Zostało mi go jeszcze trochę to sprawdzę twoim sposobem, może za słabo wypłukałam, ale to powinno od razu wyjść, jak nalewałam wodę, a nie po kilkunastu godzinach.

 

Zrobiłam parę zdjęć jak to wygląda, tylko jest już późno i balans bieli trochę przekłamuje, zdjęcia są bez tła. Ściana za akwarium jest biała.

DSC_5183.jpg?m=1502214391

 

Drugie przy zgaszonym akwarium:

DSC_5186.jpg?m=1502214398

 

W filtrze na samej górze jest taka białą wata którą powinno się wymieniać wg. producenta co tydzień. Po pięciu dniach wygląda tak:

DSC_5190.jpg?m=1502214405

 

 

Czy to możliwe, że słabo wypłukana gąbka węglowa tak zabarwiłaby akwarium?

W instrukcji, było żeby ją opłukać, więc tak zrobiłam, ale nie wyciskałam zbyt mocno. Może się coś z niej posypało.

 

Z kokosem nic się nie dzieje, żadnej pleśni nic, no i chyba taki kurdupel tak nie zabarwi wody. Jest ona wyraźnie czarna nie brązowa, co widać chociażby na gąbce.

 

Edit: Chyba to ta gąbka z węglem, teraz ją wypłukałam (w odstanej 2 dni wodzie, więc nie powinno zaszkodzić bakterią na innych gąbkach). Woda była czarna i sporo syfu z niej wyleciało. Wata jeszcze nie jest czarna. Jutro, albo po jutrze ją wymienię i zobaczymy czy będzie poprawa.

 

Edit2 09.08.17: Dzisiaj rano woda była tragicznie ciemna i roślinki zaczynają żółknąć. Wywaliłam gąbkę węglową, bo mimo płukania ciągle leciał z niej syf. Dałam nową watę na górę filtra i podmieniłam 40 litrów wody, czyli około 1/3. Woda trochę przejrzała, będziemy czekać co się stanie. (nowa woda uzdatniona Tetra Aqua Safe). Poświecę też trochę dłużej dla roślinek.

 

Piasek w szklance póki co nie zabarwił wody.

Edytowane przez Kasiaikrzysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To ta węglowa pewnie, wiedziałem, że te gąbki nasączone są jakieś nie ten..

 

Zobaczymy, obecnie czekamy do piątek/sobota, czy coś się zmieni. Jeżeli dalej będzie ciemnieć, to szukamy dalej winowajcy (następny podejrzany kokos i dekoracje). Jeżeli się nic nie zmieni to może znowu podmiana wody, żeby oczyścić wodę, bo nie wiem czy filtr sobie z tym poradzi.

Co ciekawe normalnie nic nie osadza się na szybach, ale jak spuszczałam wodę, to ponad powierzchnią wody szyba była matowa i pokryta jakby lekko tłustym fioletowo-czarnym pyłem.

Co do tej gąbki to sporo czytałam na niemieckich forach i w sumie nikt się nie skarżył, ale mało kto korzystał. Tutaj króluje opinia, że węgiel na co dzień jest niepotrzebny i lepiej zastąpić to miejsce w filtrze czymś innym.

 

 

 

Podmiana nie zaszkodziła, ale co tydzień rób mniejszą (bo zamierasz robić podmiany?). Tak z 20L

Troszkę się bałam o rozwój bakterii w końcu akwarium dojrzewa, ale ważniejsze były roślinki. Dzisiaj lampy świeciły 10h (jeszcze woda nie jest czysta) i już nabrały koloru.

Tak planuję podmiany i wyjdzie to w praniu zacznę tak jak mówisz od około 20l co tydzień. Nie chcę zbytnio zmienić parametrów (woda w akwarium ma pH o stopień niższe niż w kranie), ale z drugiej strony moje wymarzone raczki wymagają "częstych podmian", więc zobaczymy, w razie czego są testy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj króluje opinia, że węgiel na co dzień jest niepotrzebny i lepiej zastąpić to miejsce w filtrze czymś innym.

 

To prawda, węgiel tylko po leczeniu lekami :P

Ta błona matowa, o której mówisz te pewnie też sprawa węgla.

 

Tak planuję podmiany i wyjdzie to w praniu zacznę tak jak mówisz od około 20l co tydzień.

 

15L, trochę się zagalopowałem.

 

Potem stopniowo zwiększaj do 20L, gdy akwarium dojrzeje.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano na dwóch forach potwierdzono mi, że to na 99% wina węgla, taką gąbkę trzeba płukać i płukać i płukać i płukać, ściskać męczyć wyżymać, aż nic z niej nie będzie leciało i wodą będzie czyta, ja niestety tylko opłukałam ją pod wodą.

 

Niektórzy radzą wymienić całą wodę i zacząć od nowa, ale zostanę przy podmianach co parę dni, aż woda będzie czysta, trudno dojrzewanie się trochę wydłuży, ale mam czas.

 

Od wczoraj, czyli już około doby, akwarium bez zmian, ani ciemniejsze, ani jaśniejsze, więc chyba jutro kolejna podmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, właściwie to nawet nie wiadomo czy cykl ruszył, więc 100% wymiany wody dramatycznym posunięciem by nie było. Na pewno nie stosuj krystalizatorów wody. 
 
Żwiru itp. nie ruszaj.

EDIT:

http://forum.superakwarium.pl/topic/50703-neonowe-125-l/?do=findComment&comment=505771

Popatrz, tutaj ktoś ma ten sam filtr. Zapytałem o wkład węglowy.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz, tutaj ktoś ma ten sam filtr. Zapytałem o wkład węglowy

 

Dzięki, autor tamtego tematu ma już doświadczenie z akwarium i na pewno wiedział, że ten wkład trzeba porządnie wypłukać, a nie tylko opłukać.

 

Ja wczoraj drugi raz podmieniłam wodę znowu koło 40l, jest dużo dużo lepiej, ale niestety ten pył osadza się również pod wodą. Jutro chcę wymienić raz jeszcze i przy okazji wyczyszczę dekoracje i kamienie, tylko korzenia i roślin nie będę ruszać.

 

Wczoraj niestety musiałam wyrzucić jedną roślinkę... ten mały krzaczek co rósł po lewej stronie z przodu. Cały był przegniły i mieszkały w nim ślimaki. Ślimaki oczywiście przeżyły, ale na razie ich nie ruszam.

 

Pojawiły się też na ściankach nicienie, ale czytałam że to nawet dobry znak w nowym akwarium, bo znaczy że dojrzewa...

 

Myślę, że tak jeszcze 2-3 podmiany wody i będzie ok. Zamówiłam też Tetra Safe Start, wszyscy piszą, że na pewno nie zaszkodzi, a skoro tak katuję nowe akwarium podmianami wody, to trochę mu pomogę.

 

PS: Dzisiaj wstąpiliśmy na chwilę do jednej zoologicznej sieciówki i były moje raczki w promocji... ale nie miałam serca jeszcze ich wpuszczać do takiego akwarium :(

Edytowane przez Kasiaikrzysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak jeszcze 2-3 podmiany wody i będzie ok. Zamówiłam też Tetra Safe Start, wszyscy piszą, że na pewno nie zaszkodzi, a skoro tak katuję nowe akwarium podmianami wody, to trochę mu pomogę.

Zostaw to akwarium w spokoju na 2-3tyg niech dojrzewa bo te twoje podmiany tylko niszczą licha biologię która powstaje, jak będziesz tak ta wodę podmieniac to to akwarium nie dojrzałe nawet za 2 miesiące.

 

To czy zbiornik dojrzał powie ci test na no2, no2 musimy być nie wykrywalne przez min 5 dni badając wodę codziennie.

Nie rób tak jak wielu że jeden dzień maja wynik zerowy i już wypuszczają obsadę a następnego dnia no2 - 1

Tutaj cierpliwość twoim przyjacielem.

 

 

Co do tetry to szkoda twojej kasy równie dobrze możesz wlać wody czystej. Ogólnie unikaj produktów tetry i tropikala bo to najgorsze zapychacze na rynku.

 

Jak chcesz wspomóc biologię to zainwestuj w prodibio biodigest, seachem stability, azoo supreme bioguard, microbe lift.

 

Tyle ode mnie zrobisz jak uważasz

 

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tetry to szkoda twojej kasy równie dobrze możesz wlać wody czystej

Nie prawda. Tetra posiada dobre bakterie. To jedna z nielicznych firm, która podaje skład swoich preparatów. 

Proszę - NitrosomonasNitrosospira i Nitrospira to bakterie, których używa Tetra. To bakterie, który uczestniczą w całym cyklu azotowym.

 

Jak chcesz wspomóc biologię to zainwestuj w prodibio biodigest, seachem stability, azoo supreme bioguard, microbe lift.

 

To faktycznie dobre preparaty.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw to akwarium w spokoju na 2-3tyg niech dojrzewa bo te twoje podmiany tylko niszczą licha biologię która powstaje, jak będziesz tak ta wodę podmieniac to to akwarium nie dojrzałe nawet za 2 miesiące.

 

Podmieniam wodę, ze względu, że jest ciemna. Już roślinki wszystkie robiły się żółte, a ja nie widziałam tylej ściany akwarium (zdjęcia parę postów wyżej). Niektórzy radzili od razu zmienić całą wodę inni po trochu. Wybrałam po trochu około 1/3 żeby właśnie nie zabijać wszystkich bakterii... może wybrałam źle, ale na pewno nie chciałam takiej wody zostawiać. Widząc obecnie efekt myślę, że 2-3 podmiany dadzą mi czystą, bądź prawie czystą wodę, a potem odczekam na pewno minimum 2 tygodnie do wpuszczenia rybek. Testy mam będę robić. Przy podmianie wymieniam też wierzchnią watę filtrową w filtrze, po dwóch dniach jest czarna.

 

Co do tetry to szkoda twojej kasy równie dobrze możesz wlać wody czystej. Ogólnie unikaj produktów tetry i tropikala bo to najgorsze zapychacze na rynku. Jak chcesz wspomóc biologię to zainwestuj w prodibio biodigest, seachem stability, azoo supreme bioguard, microbe lift.

 

Myślę, że preparaty które podałeś to chyba zupełnie inna liga niż tetra, chociażby pod względem ceny. Tetra, fakt że ma preparaty na wszystko, a na niektóre rzeczy ma nawet kilka różnych preparatów, ale ogólnie ludzie ją chwalą. Mieszkam w Niemczech (tetra to niemiecka firma) i tutaj jest ona uważana za jedna z lepszych o ile nie najlepszych firm produkujących budżetowe (tanie) preparaty i karmy dla rybek. Wiem, że co do biostarterów, zdania są podzielone, ale skoro nie zaszkodzę, to mogę ją wlać, dużo nie kosztuje :)

 

EDIT 13.08.17:

Dzisiaj podmieniłam wodę, po raz trzeci i jest już zadowalająca. Wyczyściłam też dekorację (poza korzeniem), oraz grzałkę i pompkę w filtrze (przetarłam to szmatką, bez detergentów). Więcej podmian póki co nie będzie, tylko wymiana wierzchniej waty w filtrze jak się zabrudzi (czyli co 2-3 dni). Zamówiłam dodatkową gąbkę z miejsce tej węglowej i grubszą watę filtracyjną na górę.

Teraz czekamy, zrobię testy w piątek, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez Kasiaikrzysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...