Skocz do zawartości

Nowe akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 89
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To czytaliście?

http://forum.superakwarium.pl/topic/13022-parametry-chemiczne-wody-jak-obni%C5%BCy%C4%87-jak-podwy%C5%BCszy%C4%87/
Jest to temat drugi od góry jaki jest podklejony.
Można również zadać sobie pytanie co wpływa na twardość ogólną a nie "rusza" węglowej, poszukać to, dodać do wody, pH i tak trochę się zmieni ale jak KH zostanie nie ruszone to powinno nieznacznie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim, nadrobiłam zaległości teoretyczne, teraz wystarczy zobaczyć jak to będzie wyglądać w praktyce... póki co ciągle czekam na akwarium, czyli koło weekendu powinniśmy startować z zalaniem. Z dekoracji to na start korzeń, plus parę kamieni, dzisiaj widziałam Dragon Stone i się zakochałam... tylko jak to połączyć z korzeniem...  ;). Może jeszcze jakieś kamienie co trochę utwardzą wodę i będziemy badać co z tego wychodzi, zanim wpuścimy rybki... no i raczki oczywiście.

 

Na pewno będę miała jeszcze sporo pytań więc z góry dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość, obiecuję więcej samej szukać i starać się nie zadawać banalnych i oklepanych pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie jeszcze Scenery Stone. Miej na uwadze to, że to kamienie do Iwagumi (może ten styl Ci się w ogóle spodoba!).

 

Może jeszcze jakieś kamienie co trochę utwardzą wodę i będziemy badać co z tego wychodzi, zanim wpuścimy rybki... no i raczki oczywiście.

 

Jakich bakterii użyjesz i czy w ogóle użyjesz? 

Uzdatniacz, czy woda odstana?

 

Zanim wpuścicie rybki to w pierwszej kolejności trzeba zamknąć cykl azotowy. Czyli badanie NH3 NO2 NO3.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miej na uwadze to, że to kamienie do Iwagumi (może ten styl Ci się w ogóle spodoba!).

Bardzo ładnie wyglądają Iwagumi, takie miniaturowe krajobrazy, ale my chcemy coś bardziej standardowego. Większe roślinki, trochę drewna/korzenia. Ma to być akwarium towarzyskie. Kamienie powinny być jasne, bo podłoże i tło będą pewnie ciemne. Widziałam też w sklepie fajne piaskowce...

 

 

 

Jakich bakterii użyjesz i czy w ogóle użyjesz?

 

W filtrze który będę miała jedna gąbka (ta zielona) posiada jakieś bakterie w sobie.

 

Zielona gąbka do usuwania azotanów – Nitrax (3), zapewnia szybkie wytworzenie się flory bakteryjnej. W jej wnętrzu znajdują się żywe kultury bakterii w formie tabletek, które aktywują się podczas zalewania zbiornika wodą. Wytworzona flora bakteryjna umożliwia zarybienie zbiornika Juwel już po 24h skutecznie redukując obecność szkodliwych związków azotowych.

 

Oczywiście nie wierzę w 24h i na pewno akwarium postoi przynajmniej 2-3 tygodnie i zrobię testy.

 

 

 

Uzdatniacz, czy woda odstana?

 

Do zalewania na pewno nie woda odstana... chyba w wannie musiałaby stać ;) Tak w ogóle pierwsze zalanie też uzdatnia się, albo odstaje woda? Roślinom to szkodzi? bo przecież wszystko się "odstoi" do przyjęcia rybek.

 

Później to zobaczymy, ale z uzdatniaczy to jeżeli już Tetra AquaSafe, czytałam wyjątkowo dużo pozytywnych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak w ogóle pierwsze zalanie też uzdatnia się, albo odstaje woda? Roślinom to szkodzi? bo przecież wszystko się "odstoi" do przyjęcia rybek.   Później to zobaczymy, ale z uzdatniaczy to jeżeli już Tetra AquaSafe, czytałam wyjątkowo dużo pozytywnych opinii.

Nie ma potrzeby uzdatniania wody podczas zalewania zbiornika. Wszystko się ładnie "odstoi" podczas dojrzewania akwarium.

Dobrze, że chcesz zaczekać te 2-3 tygodnie przed wpuszczeniem ryb i nie ufasz tym wszystkim "cudownym" specyfikom, "gwarantującym" możliwość szybkiego zarybiania ;)

Uzdatniacz Tetry świetnie się sprawdza w sytuacjach kryzysowych (transport ryb, choroba, nadmierny stres), więc warto mieć pod ręką w razie czego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie start to zalanie akwarium :)

Właśnie dostałam telefon, że jutro po południu będzie ono u mnie... więc w tym tygodniu będzie w nim woda... zależy jeszcze kiedy kupimy roślinki.

 

Nie chcę mieszać chemii, skoro już jakieś tam bakterie są, to nie będę dodawać innych, tylko mierzyć parametry i zobaczymy kiedy raczki wejdą, bo jako pierwsze chce raczki, ewentualnie jakieś krewetki.

Wszystko będziemy wpuszczać partiami, a że z wolnym czasem u nas ciężko to na pewno trochę to potrwa, ale przecież nic nas nie goni.

 

Mam pytanie, jaki wpływ na dojrzewanie akwarium ma ilość roślin? Nie wiem czy od razu kupić sporo i ewentualnie przerzedzać, czy na start kupić kilka sztuk i z czasem dosadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo jako pierwsze chce raczki, ewentualnie jakieś krewetki.

 

Pani, ten raczek to Pani w pieruny te krewetki pociacha :P 

 

Mam pytanie, jaki wpływ na dojrzewanie akwarium ma ilość roślin? Nie wiem czy od razu kupić sporo i ewentualnie przerzedzać, czy na start kupić kilka sztuk i z czasem dosadzać.

 

Zależy jakich.

 

Ja tam sadzę od razu i nic się nie dzieje, nawet te bardziej wymagające, ale jednak wcześniej uzdatniam wodę preparatem usuwającym Chlor, Chloraminę, metale ciężkie.

 

Tylko jak nie kupujesz roślin InVitro to uwaga na ślimaki i etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pani, ten raczek to Pani w pieruny te krewetki pociacha

Nic nie pociacha, nawet w sklepie dzisiaj były moje raczki razem z malutkimi krewetkami... Sporo czytałam, że te raczki raczej spokojne, no wszystko zależy od warunków i egzemplarza.

 

 

 

Ja tam sadzę od razu i nic się nie dzieje, nawet te bardziej wymagające, ale jednak wcześniej uzdatniam wodę preparatem usuwającym Chlor, Chloraminę, metale ciężkie.

Bardziej miałam na myśli, czy akwarium z małą ilością roślin dłużej dojrzewa, czy to nie ma znaczenia i nawet bez roślin dojrzeje.

 

Dzisiaj byłam w sklepie i kupiłam kilka dekoracji, przede wszystkim korzeń i dwa tęczowe piaskowce, powinno ładnie kontrastować z ciemnym podłożem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłam w sklepie i kupiłam kilka dekoracji, przede wszystkim korzeń i dwa tęczowe piaskowce, powinno ładnie kontrastować z ciemnym podłożem 

:)

 

Będą, mam piaskowce w 30L które jakby trzymaj boki podłoża pod rośliny, by nie przysypywało plaży i fajnie to wygląda. 

 

Nic nie pociacha, nawet w sklepie dzisiaj były moje raczki razem z malutkimi krewetkami... Sporo czytałam, że te raczki raczej spokojne, no wszystko zależy od warunków i egzemplarza.

 

Z czasem wszystko się wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o takim dyfuzorze do filtra:

https://www.juwel-aquarium.de/index.php?cl=alist&cnid=100300400200300&lang=1

fg_juwel_aquarium_OxyPlus_blubber(4)-l.j

 

Pewnie będę potrzebowała napowietrzonej wody, szczerze to niezbyt podobają mi się takie bąbelki z dna, czyli standardowa kostka. Myślałam bardziej o jakiejś deszczownicy, kurtynie, lub takiej właśnie nakładce do filtra. Akwarium jest wysokie na 50 cm, więc może kostka z dna byłaby lepsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie bąbelki to nie jest dobre napowietrzanie. Wytrącają one z wody cenne CO2.

 

Za pomocą dyfuzora do tego filtra ustaw wylot tak, by poruszał intensywnie taflą wody - to jest prawidłowe napowietrzanie. Deszczownica również bardzo dobrze napowietrza wodę. 

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium przyjechało całe i zdrowe :)

 

Umyte, żwirek przepłukany i ułożony, jutro albo w piątek jedziemy po roślinki i zalewamy wszystko :)

 

Niestety jutro, ani w piątek wieczorem nie ma u nas nikogo w domu, żeby doglądać akwarium, ale jak nie zacznie cieknąć przy zalewaniu, albo zaraz po, to chyba już nic się nie stanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Takie bąbelki to nie jest dobre napowietrzanie. Wytrącają one z wody cenne CO2.

 

Chociaż mam roślinne akwarium i podaję CO2 to w te upały napowietrzam przez tzw system Venturiego. Jak piszesz cenne CO2 wg mnie nie jest aż tak cenne w pewnych sytuacjach, np po podaniu leków, albo przedawkowaniu uzdatniacza wody wzrasta zużycie tlenu i w tedy napowietrzać trzeba. Generalnie w normalnych sytuacjach się tego nie robi ale bywa, że trzeba napowietrzać.

 

 

 

Odpuść sobie bąbelki, lepiej sprawdzi się końcówka kierunkowa skierowana do góry aby poruszała taflą, tak właśnie napowietrzana jest woda.
 

 

A co złego jest w bąbelkach? U mnie woda z kubła jest rozprowadzana przez deszczownię (lepsza cyrkulacja) a filtr wewnętrzny nie ma nałożonej końcówki która można obracać góra-dół. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na zdjęcie! :)

 

Zdjęcia postaram się wstawić dzisiaj wieczorem, akwarium już zalane od wczoraj, są roślinki, są dekoracje, szczegóły będą na zdjęciach.

 

Wczoraj mieliśmy pełno bąbelków powietrza, a dzisiaj mamy mleko, czyli pewnie wszystko ok.

 

Kupiłam też testy: pH, gH, kH sery i NO2, NO3 Tetry, więc będziemy badać.

 

Edit: Żeby nie dublować swoich postów, to dodaje zdjęcia tutaj:

 

Pierwsze zdjęcie w 2 godziny po zalaniu. Pełno bąbelków i duży bałagan, bo trzeba było korzeń obciążyć. Tak to jest jak jak mąż z córką pójdą wybierać dekoracje :) no ale ona też musi mieć z tego radość:

DSC_5169.jpg?m=1501864780

 

Drugie zdjęcie następnego dnia po zalaniu, bąbelki zniknęły, a pojawiła się mgiełka. Korzeń już tonie, nie trzeba go obciążać.

 

DSC_5179.jpg?m=1501864783

 

No i z roślinkami przyszedł do nas pierwszy mieszkaniec ;)

DSC_5177.jpg?m=1501864781

 

To tyle ze zdjęć. Filtr chodzi cały czas, grzałka wyłączona, a mimo to temperatura utrzymuje się na poziomie 26-27'C... trochę grzeje słońce nam w okna, ale nie bezpośrednio na akwarium.

 

W niektórych miejscach korzeń zaczyna pleśnieć, ale czytałam, że to normalne i nie trzeba się tym martwić....

 

Jeszcze jedno zrobiłam testy wody

pH: 7 - to możliwe, że w akwarium obniżyło się, aż o stopień w porównaniu z kranem?

gH: 4

kH: 3

NO2: 0 - wiem, że badanie było bez sensu, ale nie mogłam się powstrzymać

 

(Testy ph,gh,kh kropelkowe firmy sera, no2 kropelkowe tetry)

Edytowane przez Kasiaikrzysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH: 7 - to możliwe, że w akwarium obniżyło się, aż o stopień w porównaniu z kranem?

 

Coś Ci po prostu zakwasza wodę w tym akwarium.

 

W niektórych miejscach korzeń zaczyna pleśnieć, ale czytałam, że to normalne i nie trzeba się tym martwić....

 

Tak, nie przejmować się, samo zniknie po czasie. 

 

NO2: 0 - wiem, że badanie było bez sensu, ale nie mogłam się powstrzymać

 

Jeszcze pewnie NH3 jest 0, więc co dopiero NO2 :P

 


 

Termometr daj obok filtra, po co ma być widoczny. Jak najmniej nienaturalnych rzeczy :P

A co do ozdób sztucznych - to może wydzielać toksyny. Te kamienie są farbowane? 

 

Macie ładny korzeń, ja bym poukładał w okół niego więcej kamieni i w postaci rozwidleń sadziłbym rośliny. 

Prezentuj się to wg mnie w porządku, a jak jakimś cudem przekonacie córkę do niwelacji sztucznych ozdób to będzie jeszcze bardziej w porządku :)

 

EDIT1: Co powiesz na pomysł z czarnym tłem?

EDIT2: Ta roślina trawnikowa na pierwszym planie to Micranthemum Monte Carlo?

EDIT3: Ta roślina z tyłu to Echinodorus SP.? To się fajnie po pewnym czasie rozrasta.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ci po prostu zakwasza wodę w tym akwarium.

 

Pewnie korzeń, albo kokos, ale to dla mnie dobre. Teraz mogę spróbować podnieść trochę twardość :)

 

 

 

Jeszcze pewnie NH3 jest 0, więc co dopiero NO2

Niestety nie mam testów NH3

 

 

 

Termometr daj obok filtra, po co ma być widoczny.

 

Kiedyś gdzieś czytałam, że termometr powinien być po przeciwnej stronie grzałki, a grzałka jest w filtrze.

 

 

 

A co do ozdób sztucznych - to może wydzielać toksyny

 

Wiedziałam, że mi się oberwie za te sztuczne ozdoby (kokos jest naturalny), z czasem postaram się je usunąć :)

 

 

 

Te kamienie są farbowane?

 

Podobno nie, były sprzedawane jako 100% naturalne.

 

 

 

EDIT1: Co powiesz na pomysł z czarnym tłem?

 

Już mamy czarny brystol z tyłU, na drugim zdjęciu już jest, tylko przez zamuloną wodę niezbyt to widać. Dzisiaj już jest mniej zamulona, ale jeszcze nie krystaliczna.

 

 

 

Ta roślina trawnikowa na pierwszym planie to Micranthemum Monte Carlo?

 

Tak i więcej bym tego nie kupiła, strasznie dużo waty i praktycznie brak korzeni, strasznie się sadziło i kilka razy uciekały.

 

 

 

Ta roślina z tyłu to Echinodorus SP.

To Echinodorus grisebachii Bleherae.

Edytowane przez Kasiaikrzysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...