Skocz do zawartości

Nowe akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

To znajdziesz farbowany. Albo mielony bazalt ;P Czarny piasek to nie jest podłoże naturalne, więc będziesz mieć z tym swoiste przejścia.

 

Czarny żwirek kwarcowy też jest farbowany, ale ten co znalazłam firmy Dennerle ma bardzo dobre opinie na kilku portalach i sklepach, więc chyba nie będzie tak źle.

 

Na rybkach dennych specjalnie mi nie zależy jak już nie raz pisałam na dnie to raczki i ewentualnie jakiś zbrojnik (podobno nie gryzą się z raczkami). Czytałam też, że żwirek o średnicy 1-2mm jest dość łatwy w utrzymaniu czystości, więc chyba zostanę przy nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

ewentualnie jakiś zbrojnik (podobno nie gryzą się z raczkami).

 

Zbrojnik to ryba denna, a w każdym razie taki żwirek jest nie dla niego.

 

Czytałam też, że żwirek o średnicy 1-2mm jest dość łatwy w utrzymaniu czystości, więc chyba zostanę przy nim.

 

Ja prawdę mówiąc na takim też nigdy problemu z czystością nie miałem.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zbrojnik to ryba denna, a w każdym razie taki żwirek jest nie dla niego.

 

A ja czytałam w jakimś zestawieniu rybek (jutro moge poszukać i dać źródło), że najlepsze podłoże dla zbrojników to drobny żwir lub piasek. 1-2mm to chyba drobny żwirek :)

 

Taka mała aktualizacja parametrów mojej wody, byłam dzisiaj i zbadałam.

pH: 8,2

gH: 5

kH: 4

 

Czyli jak widać pH mniejsze niż podają, ale twardość, albo raczej miękkość, tragiczna :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ci te badania robił?

 

Skąd Ci takie pH wyszło przy takich twardosciach?

Testy robione paskiem?

 

Zawsze się zastanawiam jak ludzie osiągają takie wyniki gh5 kh4 jak kh w normalnej wodzie wynosi połowę wartości gh +/- 1punkt błąd pomiaru/odczytu

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie te wyniki jakoś nie dziwią, pokładają się z tym co masz na wodociągach, a to, że pH różni się prawie o stopień to mnie już w ogólnie nie rusza, bo mam to samo u mnie we Wrocławiu :P

 

Powtórz testy w sklepie, ale pewnie nic się zbytnio nie zmieni, bo Sera to porządna marka, tak jak jej testy.

 

A ja czytałam w jakimś zestawieniu rybek (jutro moge poszukać i dać źródło), że najlepsze podłoże dla zbrojników to drobny żwir lub piasek. 1-2mm to chyba drobny żwirek  :)

 

No właśnie martwi mnie pojęcie żwirek, czy nie jest on ostry. Daj mi stronę, która prezentuje ten żwirek i tą stronę z zestawieniem. Dla ryb dennych to najlepszy jest piasek.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No właśnie martwi mnie pojęcie żwirek, czy nie jest on ostry. Daj mi stronę, która prezentuje ten żwirek i tą stronę z zestawieniem. Dla ryb dennych to najlepszy jest piasek.

 

To jeśli chodzi o zbrojniki, pierwsze dwie strony, które wyskakują w google:

http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/zbrojnik-glonojad-zbrojniki-glonojady/

 

...Jako, że są gatunkiem prowadzącym nocny tryb życia, dobrym wyborem będzie ciemne żwirowe lub piaszczyste podłoże...

 

http://akwariumdomowe.pl/2015/06/zbrojnik-pospolity-ancistrus-sp/

 

...Jako podłoże możemy użyć zwykłego piasku lub żwiru – pamiętać jedynie należy żeby podłoże nie posiadało ostrych krawędzi....

 

 

Co do żwirku to jest od bezpieczny dla ryb dennych, tutaj link do produktu:

http://dennerle.com/en/products/aquaristic/aquarium-bed/crystal-quartz-gravel

 

Kolorek Diamond black.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja Ci dam ujdzie, to najlepiej oceniane podłoże do akwariów w niemieckich sklepach

Bo firma znana i rozsławiona ;)

 

Podobny asortyment kolorowych żwirków ma Zolux. Pomimo zapewnień, że nie barwią wody, bo są tam jakoś specjalnie wypalane, miałam okazję przekonać się, że co najmniej jeden rodzaj barwi wodę na lekko różowy kolor.

Dennerle nie miałam okazji testować, ale gdy żwir jest "nienaturalnego" koloru, sprawdziłabym najpierw dobrze, jak się zachowuje w wodzie. Niektóre sklepy zoologiczne mają w swoich akwariach takie "markowe" żwirki, ale gdy robią częste podmiany wody, to i tak nie da się zauważyć, czy wydzielają coś do wody. Chyba, że sprzedawca szczerze ci to powie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niektóre sklepy zoologiczne mają w swoich akwariach takie "markowe" żwirki, ale gdy robią częste podmiany wody, to i tak nie da się zauważyć, czy wydzielają coś do wody. Chyba, że sprzedawca szczerze ci to powie ;)

 

Ja tam w szczerość sprzedawców nie wierzę, sama pracowałam w handlu ;)  

 

Miałam na myśli też sklepy internetowe i oceny ludzi, którzy to coś do akwariów już włożyli.

 

Przepraszam za głupie pytanie: Substratu, który idzie pod żwirek nie płuczemy prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirek i substrat dotarł, niestety nie dotarło akwarium... mam nadzieję, że mi go gdzieś po drodze nie potłukli... może będzie jutro.

 

Żeby nie marudzić to mam pytanie.

 

Jak mogę "utwardzić" wodę nie zmieniając pH? znalazłam chemię, ale podnosi ona kH i od razu pH, a zależałoby mi tylko na twardości, bo jak widać jest strasznie niska, a pH dość wysokie.

 

Może jakieś korale, czy muszle? tylko ile one dadzą i jak przy podmianie wody? Na pewno pojawią się duże wahania twardości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak mogę "utwardzić" wodę nie zmieniając pH? znalazłam chemię, ale podnosi ona kH i od razu pH, a zależałoby mi tylko na twardości, bo jak widać jest strasznie niska, a pH dość wysokie.

 

 

 

Jedyne co mi przychodzi na myśl to po prostu rozcieńczyć wodę kranową wodą demineralizowaną / destylowaną / RO.    Wtedy i twardość i pH pójdą w dół (ono może chyba trochę iść w ten dół )

 

Czytaj ze zrozumieniem.  :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytaj ze zrozumieniem. :facepalm:

 

Hmm ja to zrozumiałam co ona napisał, a przynajmniej tak sobie to tłumacze. Zbić jak najbardziej pH, kH i tak są niskie, a potem za pomocą chemii podnieść twardość, ale to chyba za dużo kombinowania.

 

Chcemy mieć w akwarium jakiś ładny korzeń, może on zbije trochę pH, a czymś innym podniesiemy twardość... chociaż korzeń i korale, nie będą zbyt dobrze wyglądać razem... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. pH pójdzie w dół i będzie można podnosić twardość. Czasem wystarczy pomyśleć, a nie ;)

 

Autorko, ja jeszcze pomyślę jak to można zrobić inaczej, no chyba, że wypowiedzą się szybciej jacyś ludzie co wiedzą więcej na pewno, np. Mapet czy Dhuz. 

 

P.S: "ona" = jestem mężczyzną. 

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe .. ona napisał... to literówka, sorki.

 

Sporo wczoraj czytałam o twardości wody w akwarium i wszyscy tylko piszą o kH, związku z CO2 dla roślinek, buforze przeciwko wahaniom pH itp. Kilka razy ktoś wspomniał, że dla ryb ważniejsze jest gH. Wiem, że kH to składowa gH, więc upraszczając, podnosząc kH podniosę gH, ale mi nie zależy ani na CO2, ani na wahaniu pH, więc może jest sposób, aby podnieść samo gH... ale togo już nie znalazłam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo szukasz, słabo czytasz do podniesienia samego gh masz szereg soli mineralizujacych np salty gh+, dennerle shrimp king gh, aqua art shrimp mineral.

 

 

Dla ciebie wahania pH moga być nie istotne dla zwierząt w akwarium wręcz zabójcze.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, z produktami.

 

 

Dla ciebie wahania pH moga być nie istotne dla zwierząt w akwarium wręcz zabójcze.

Niestety nawet na forum dla akwarystów znajdują się szydercy co tylko wytykają słówka. ;)

 

Więc powtórzę w wielkim skrócie:

Chcę stworzyć akwarium pod raczki CPO, dla nich potrzebuję twardszej wody, a co do pH, to wg. różnych informacji w necie powinny znosić pH w zakresie 7-9,1. pH mam na poziomie 8 z kawałkiem, dlatego wg. mnie póki co priorytetem byłoby zwiększenie gH, bez ruszania pH.

 

Swoją wiedzę czerpię z tego typu forów i innych stron akwarystycznych, jak się mylę z chęcią posłucham waszych wersji, tylko proszę o parę słów więcej w celu wyjaśnienia, albo rozwiązania problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam. Raiders chyba myślał, że Ty będziesz tymi parametrami manipulowała w trakcie trzymania zwierząt :P

 

No cóż, nie każdy powstrzymuję swoją pychę wiedzy. Lepiej dla niego napisać "Słabo czytasz, słabo szukasz, dla ciebie to jest A dla zwierząt B". To jest osoba początkująca, nie ma kilkuletniego doświadczenia! Nie wie, że są takie produkty, ja również nie wiedziałem, że są takie co podnosząc twardość nie ruszając innych parametrów. Co tam, lepiej z żalem pisać zamiast spokojnie swoją wiedzę przekazać innym. Akwarystyka nie opiera się tylko na wklepywaniu pytań do Googla, a na dyskusji! Jak w każdym innym hobby, po to są fora. 

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku daruj sobie morały bo jak byś poświęcił 15-20min na przejrzenie tego forum szybko byś się zorientował że takie pytania /tematy były walkowane xxx razy dosłownie, każdy nowy użytkownik który tu zagląda od razu zakłada tematy typu... Jak zbić pH, jak podnieść gh, jak robić podmiany, itp itd każdy myśli że jak założy osobny temat z każdym swoim banalnym pyt. dostanie od razu 10odpowiedzi .

 

Nie ma w moich odpowiedziach żadnej pychy bo i po co jestem zdania że jak zainteresowany sam znajdzie odpowiedź na swoje pyt, problem nauczy się 10razy więcej niż jak dostanie ja gotowa na tacy, a często jest tak że dajesz komuś konkretną odp. a gość i tak ci nie wierzy że tak jest i robi po swojemu.

 

Akwarystyka nie jest dla ignorantow co to olewają testy czy parametry wody dla zwierzaków bo dla nich to jest nie istotne.

Ludzie chcą mieć welony, skalary a nie stać ich na akwarium 300l więc trzymają je w 30l.

I na takich ma uczulenie i nie tylko ja.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam uczulenie na takich, ale co tutaj można poradzić? Świata nie zmieniomy, bo ludzie wieżą bardziej sprzedawcą z zoologicznego.

Chodzi mi o to, że można napisać spokojniej. W tym temacie autorzy wykazują się tym, że chcą stworzyć jak najlepsze warunki dla swoich zwierząt ;)

 

Dobra, bo OT się robi. Kończymy :P

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja powyciągam słówka ;)

 

 

 

Akwarystyka nie jest dla ignorantow co to olewają testy czy parametry wody dla zwierzaków bo dla nich to jest nie istotne.

 

 

Człowieku daruj sobie morały bo jak byś poświęcił 15-20min na przejrzenie tego forum

Cytując Ciebie, jakbyś poświęcił 10 minut na przejrzenie tego wątku, zobaczyłbyś, że nie jestem ignorantką, tylko kombinuje z każdej strony, często upraszczając, bo wiem, że zbyt długiego wpisu nikomu nie będzie się chciało czytać.

 

 

 

Ludzie chcą mieć welony, skalary a nie stać ich na akwarium 300l więc trzymają je w 30l.

Wiem, że "masz uczulenie" na mnie bo się uparłam na Raczki, ale mi czyli typowemu laikowi wydaje się, że warunki jakie mam i jakie mogę stworzyć nie są najgorsze dla raczków, dlatego pytam.

Stworzyliście na tym forum dział pomocy początkującym i ludzie pytają, tak pytają o to samo, ale jak na pewno zauważyłeś w Polsce woda w kranie w 99% jest twarda i większość ludzi pyta o zbicie twardości, ewentualnie podniesienie kH, które się łączy ze wzrostem pH. Dlatego też znalezienie odpowiedzi nie było dla mnie takie proste.

 

Ci ignoranci po prostu idą do sklepu, wybierają akwarium, rybki i przysłowiową plastikową roślinkę,a potem ewentualnie pytają na forum dlaczego rybka zdechła. Ja póki co akwarium nie założyłam (mam tylko podłoże ;) zbiornik powinien przyjść jutro), a pytam, tak jak napisał przed chwilą Micheal, chcę stworzyć najlepsze warunki dla rybek.

 

Mnie osobiście wkurza gadanie, że masz taką wodę to możesz mieć tylko takie rybki i basta. Inaczej jesteś sadystą i ignorantem. Jest XXI wiek, są różne środki i metody, na stworzenie tego czego sobie wymarzyliśmy. Jakoś nikt nie ma w kranie wody morskiej, a takie akwaria też istnieją.Tylko ludzie muszą pytać, a po to chyba jest ten dział.

 

 

 

a często jest tak że dajesz komuś konkretną odp. a gość i tak ci nie wierzy że tak jest i robi po swojemu.

Tak niestety jest wszędzie, więc po co odpowiadać? Może jednak odpowiedź komuś pomoże.

 

Oki nie marudząc więcej. Dziękuję Micheak'owi, bo znajduje czas i cierpliwość, czasami podrzuci fajny tekst, to jest pomoc. Nie oczekuję prowadzenia za rękę stąd też moje kombinowanie i upraszczanie. Oczekuję jedynie wskazania drogi :)

 

 

 

 

Ja po prostu kupiłem paczkę piasku w toom baumarkt, przepłukałem oraz grubszą frakcję oddzieliłem. Koszt to parę euro. Akwa wygląda super z czarnym korzeniem, z lasu...

 

Podłoże już upiłam, leży w pokoju :) tak jak pisałam Tetra Complete Substrate i czarny żwirek. Co do korzenia, też chcemy taki mieć, ale trochę się boje całego wyparzania, gotowania itp, więc kupię spreparowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...