Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabezpieczenie otwartego zbiornika

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#21 ahr

ahr

Ban Master

• Moderator
  • 1862 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 lipiec 2017 - 02:00

Fajne szkło. :D

Ja tam się na morszczakach nie znam, ale jeśli ważne jest utrzymanie w miarę niskiej temperatury to ja bym poszedł w zrobienie korony z profilu kasetonowego (nawet 120mm, tylko to zazwyczaj aluminium, więc trzeba by było chociaż wyproszkować gotową konstrukcję), w środku zamontowanie oświetlenia, a w górnej krawędzi montowana siatka obszyta silikonem (można ją od czasu do czasu w pralce przegonić i osady wypędzić).

sml_gallery_8283_309_86545.gifsml_gallery_8283_309_27530.gif
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

#22 barttsw

barttsw

Gawędziarz

• Użytkownik
  • 121 postów

Napisano 24 lipiec 2017 - 09:53

ale jeśli ważne jest utrzymanie w miarę niskiej temperatury

24-25 st.

Solniczka 60x50x40 , Tanganika 120x70x50

#23 Luna

Luna

Placek z dżemerem

• Moderator
  • 1389 postów
  • LokalizacjaNottingham

Napisano 24 lipiec 2017 - 10:41

Panowie, to jaką grubość tego poliwęglanu proponujecie?

Ja tam się na morszczakach nie znam, ale jeśli ważne jest utrzymanie w miarę niskiej temperatury to ja bym poszedł w zrobienie korony z profilu kasetonowego (nawet 120mm, tylko to zazwyczaj aluminium, więc trzeba by było chociaż wyproszkować gotową konstrukcję), w środku zamontowanie oświetlenia, a w górnej krawędzi montowana siatka obszyta silikonem (można ją od czasu do czasu w pralce przegonić i osady wypędzić).

Korona odpada, mam zboczenie na punkcie "odkrytych" zbiornikow. ;)

Fajne szkło. :D

Dzięki, długo i cierpliwie planowane ^_^ ale wreszcie jest i powoli składam wszystko w całość.

(126l) + (96l) luniakowe szklanki | (15l) solniczka | morskie 300L w budowie

Dawniej: akwaterrarium graptemysa, kawalerka bojownika, nano bw.

#24 URSUS

URSUS

Gawędziarz

• Użytkownik
  • 115 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 25 lipiec 2017 - 15:38

Panowie, to jaką grubość tego poliwęglanu proponujecie?

przy około 120 x 50 cm

4 mm może lekko się uginać od własnego ciężaru, lecz ugięcie nie będzie się powiększać.

5 mm powinno być równe

6 mm lekka przesada

Jak różnica w cenie między 4 a 5 mm będzie niewielka, bierz 5 mm. 

Nie brnij w docinanie na wymiar nożykiem do plexi., to głupiego robota. Tylko piła, frez, itp

to ja bym poszedł w zrobienie korony z profilu kasetonowego (nawet 120mm, tylko to zazwyczaj aluminium, więc trzeba by było chociaż wyproszkować gotową konstrukcję), w środku zamontowanie oświetlenia

Też o tym myślałem. Tym bardziej, że obudowa robi za radiator. Profili kasetonowych do wyboru multum, a te ekonomiczne 100 mm szerokości są naprawdę tanie.

Jak by poszukać odpowiednich profili ze stali to i do słonej wody dało by się zrobić.

#25 barttsw

barttsw

Gawędziarz

• Użytkownik
  • 121 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 08:26

U Moniki nie będzie 120x50 bo jest to zbiornik z panelem wiec odpadnie 10-15 cm.

Ponadto panel przykryty to kiepski pomysł bo dostęp do absorbentow odpieniaczy będzie mocno utrudniony.

Następna sprawa musi to być z 2 płyt i przerwa między płytami (koniecznie środkiem) więc dla świętego spokoju 5 powinna wystarczyć do tego uchwyty i gra gitara.

#26 Luna

Luna

Placek z dżemerem

• Moderator
  • 1389 postów
  • LokalizacjaNottingham

Napisano 26 lipiec 2017 - 12:51

Zapomniałam wspomnieć o panelu, ma 14 cm szerokości. W sumie zastanawiam się nad jego przykryciem - oczywiście z wycięciami na odpieniacze.
Dodam tak na marginesie, że akwarium nie ma wzmocnień. Pewnie niczego to nie zmienia w temacie przykrycia zbiornika, ale może warto dodać taką informację.

Parę fot zrobionych na szybko tosterem, tak to wygląda:

3.jpg

1.jpg

4.jpg

#27 barttsw

barttsw

Gawędziarz

• Użytkownik
  • 121 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 15:46

Monika jak przykryjesz panel będziesz przeklinać nie dość, że odpieniacze to absorbenty, od czasu do czasu pompę obiegową też trzeba wyczyścić ale to twoja decyzja.

#28 URSUS

URSUS

Gawędziarz

• Użytkownik
  • 115 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 26 lipiec 2017 - 18:32

Lipa z tym poliwęglanem jak to słona woda. Zaraz będą plamy z soli, które coraz bardziej będą zatrzymywać światło. 

Głupoty piszę.Wycofuję się z tego stwierdzenia. Woda która będzie się skraplać na dolnej powierzchni PC będzie się tam pojawiać w skutek parowania wody z zbiornika. 

Jak patrzę na fotki tego zbiornika. Jak schludnie wygląda oświetlenie, i całe otoczenie. To myślę, że nie będzie pasowała formatka z plastiku położona tak po prostu z góry. Nie lepiej by wyglądało, jak by obniżyć lekko tą formatkę względem górnej krawędzi zbiornika? Da się to zrobić, np po przez przyklejenie pasków ze szkła do boków zbiornika (tak jak wzmocnienia)?

Użytkownik URSUS edytował ten post 27 lipiec 2017 - 10:46

#29 Luna

Luna

Placek z dżemerem

• Moderator
  • 1389 postów
  • LokalizacjaNottingham

Napisano 02 sierpień 2017 - 14:03

Wracam do planu zrobienia przykrycia z przezroczystej siatki rozpiętej na ramie, chyba jednak odpuszczę pełne przykrycie poliwęglanem.

I tu pojawia się moje kolejne pytanie do Was chłopaki: z czego zrobić ramę? Jaki materiał będzie wytrzymały, dobrze zniesie słoną wodę i nie skoroduje?

Jak patrzę na fotki tego zbiornika. Jak schludnie wygląda oświetlenie, i całe otoczenie.

Dzięki Hubert, to takie moje małe zboczenie ;) Akwarium ma być ozdobą salonu.

#30 URSUS

URSUS

Gawędziarz

• Użytkownik
  • 115 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 sierpień 2017 - 18:44

z czego zrobić ramę?

Możesz to zrobić z jakiegoś plastiku. Będzie Ci łatwiej zamocować siatkę przyklejając ją do ramy. Niektóre kleje nie lubią: PP, PE/PET,  teflonów. Jak miał bym to zrobić z tego co mam i tym co mam. Zrobił bym dwie identyczne, płaskie ramy z PVC/PCW spienionego 8 mm , a siatkę dał w "kanapkę" pomiędzy te ramy.

Ze stali (nierdzewna, kwasówka) o tyle łatwiej, że zlecasz komuś spawanie i masz. Jednak może być Ci trudniej przymocować do tego siatkę. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!