Skocz do zawartości

Zabezpieczenie otwartego zbiornika


Luna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka.

 

Szukam pomysłu na to w jaki sposob zabezpieczyć odkryte akwarium o długości 120cm przed wyskakiwaniem ryb.

Jest kilka opcji i zastanawiam się która będzie najlepsza i najprostsza:

 

  • siatka

 

Meshtop1.jpg

 

  • kratka

 

945789_orig.jpg

 

  • szyba

 

  • plexi 

 

Co do plexi obawiam się trochęże mogłaby zacząć się odkształcać.

 

Którą opcję wybralibyście na moim miejscu?

Z góry dziękuje za każdą opinię. :)

 

Pozdrawiam.

 

 

*Zdjęcia z internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Miałem plexi i nie polecam. Po jakimś czasie mocno się wygięła. Plusem jest to, że można ją sobie w miarę łatwo docinać. Teraz mam szybę cieniutką i sobie chwalę. Widzę, że na zdjęciach masz jakieś wiatraki. Czy to oznacza, że trzymasz w akwa jakieś zimnolubne rybki? W takim wypadku lepszym rozwiązaniem byłaby chyba ta siatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam plexi 4 mm od ponad roku i nic mi się nie wygina.

Mam też szybę nakrywkową 5mm

Z powyższymi zabezpieczeniami problem taki ze jednak temp wody lekko skacze.

 

Miałem też siatkę drobna na 112zbiorniku i problem był taki ze co 2-3dni znajdowalem w niej wpłatę dania margaritatus skubance skakały w nocy i się łapały. ALE jak masz większe ryby to problemu nie powinno być.

A co bym wybrał chyba klasycznie szybę

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika przede wszystkim pierwsze i najważnejsze pytanie czy ktoś z domoników pali wyroby tytoniowe tam gdzie będzie zbiornik?

Woda Słona ciągnie wszystko z powietrza, może nie tak woda jak pienidło.

Co do plexy wystarczy dać poliwęglan i dać go grupszy podzielone na 2 lub 3 elementy i nic sie nie ugina.

Szyba to ryzyko nie tylko samego nakrycia ale też samego zbiornika.

Od lat używam u siebie jak i swoich klientów plexy i czy poliweglanu odpowiedniej grubości nic się wygina ponad to nad slona wody nie moze być to szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam plexi 4 mm od ponad roku i nic mi się nie wygina.

Raczej jest to poliwęglan.

 

 

 

Od lat używam u siebie jak i swoich klientów plexy

I Ci co mają plexsę nic im się nie wygina? :)

 

JRC68rJ.jpg

Plexa, około 0,6 mm jedna z części z pokrywy sumpa, wymiary około 33 x 33 cm, wzmocnienia mają wysokość 3 cm, sklejone są razem po całej długości. Nie wieżę, że z cieńszą się nic nie dzieje, chyba że jest to poliwęglan (ale napisałeś: "i czy" - więc zakłądam że widzisz w materiale różnicę). Ta jest w użytkowaniu jakieś nie całe 3 miesiące, ale na sumpie wygięcie mi nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mapet już plexy nie używam od jakiś 2 lat bo poliwęglan jest w tej samej cenie :) ale jak używalem to plexi 6mm.

Jeszcze nad morskim mam plexe bo miałem taki kawałek :D ( nie zmieniam bo w planach jest przesiadka ).

Poliwęglan nie dość, że nie wygina to nie oddaje ciepła z lamp do wody a to jest bardzo istotna sprawa.

 

Będę w domu to ci zrobię fotkę sam ocenisz :)

A tak nawiasem na co przykrywać sumpa jak woda tylko i wyłącznie paruje z komory pompy :P i od tego są automatyczne dolewki :P Ale to kwestia każdego inwidualna, nigdzie nie mam przykrytych sumpów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie oddaje ciepła z lamp do wody a to jest bardzo istotna sprawa.

To zależy przy jakim akwarium jest to istotne, przy morskim i innych chłodno lubnych (że tak to nazwę) tak. Plexa to nie poliwęglan...

 

 

 

Będę w domu to ci zrobię fotkę sam ocenisz :)

Wiem jak zachowuje się pod wpływem wody i poliwęglan i plexa, nie muszę nic oceniać...

 

 

 

A tak nawiasem na co przykrywać sumpa jak woda tylko i wyłącznie paruje z komory pompy :P

Postaw sobie szklankę z wodą w kuchni na blacie i daj mi znać czy wyparowała czy nie po jakimś czasie zamiast pisać głupoty, zauważ że tam nie będzie ruchu wody.
No i są jeszcze różne sumpy, ale zwykle to komory są ze sobą jakoś połączone ale całkiem komory pompy nie da się odizolować, więc lepiej nakryć całego sumpa. Myślałem że jak ktoś robi coś dla siebie i dla klientów to się zna,

 

 

 

i od tego są automatyczne dolewki :P

Nie potrzebuję żadnych dolewek, bo woda w komorze pompy przez ponad tydzień nie zdąży wyparować. Nie wkładam w akwarium kasy tam gdzie nie muszę i wszystko to kwestia dobrego rozplanowania. Inna sprawa to mój system do podmian, dolewka wody w moim przypadku to odkręcenie jednego zaworu i wciśnięcie jednego włącznika...  Ja upraszczam sobie życie, nie komplikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i są jeszcze różne sumpy

tu masz racje kazdy sump jest inny 

 

 

ale zwykle to komory są ze sobą jakoś połączone ale całkiem komory pompy nie da się odizolować, więc lepiej nakryć całego sumpa

jak kto woli ja nie neguje ze masz przykrytego sumpa osobiscie nie nakrywam :)

sump slodkpowodny od sumpa słonowodnego rozni sie bardzo mocno całą konstrukcja

przy słodkowodnym po pierwsze mniej paruje

przy słonym paruje naprawdę dużo i bez automatu to jest naprawdę uciążliwe i niestety moga pojawić się problemy bo zasolenie rośnie 

 

@Mapet nie neguje twojej wiedzy ale ile ludzi tyle samo opini na temat sumpów 

Edytowane przez barttsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już o tym tutaj pisałem. Stosowałem plexi 8 mm paczyła się od temperatury i ciężaru lampy na niej spoczywającej. Teraz stosuję poliwęglan lity 4 mm niema żadnego problemu z paczeniem się. Jeżeli to słona woda to z żeglarstwa morskiego wiem, że aluminium się nie nadaje, czarna stal wiadomo, nierdzewka i kwasówka jak najbardziej tak. Nie wiem jak z powłokami typu ocynk, nikiel itp. 

 

Raiders plexi to PMMA a poliwęglan to PC to zupełnie 2 różne materiały o zupełnie innych właściwościach. Lecz prawda wyglądają niemal tak samo z tą różnicą, że PC ma ciemną krawędź, jak by ciemny fiolet.

Edytowane przez URSUS
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kto woli ja nie neguje ze masz przykrytego sumpa osobiscie nie nakrywam :)

A tak nawiasem na co przykrywać sumpa jak woda tylko i wyłącznie paruje z komory pompy :P i od tego są automatyczne dolewki :P Ale to kwestia każdego inwidualna, nigdzie nie mam przykrytych sumpów.

Nie wiem skąd Ci się utarło z tym sumpem, ale ja nie sugerowałem nic, że Luna ma przykrywać sumpa czy też nie, pytanie było o nakrycie otwartego akwarium.

Raiders i Ty zaproponowaliście plexę a ten kawałek z mojego sumpa był tylko przykładem jak plexsa może się wygiąć pod wpływem wody i dodam że ona nie pochodzi z komory nad pompą, więc parowania nie było (wg Ciebie) a się "poddała".

Różnicę pomiędzy plexą a poliwęglanem opisał Ursus i jest też google , więc tu nie ma co się rozwodzić.

 

przy słodkowodnym po pierwsze mniej paruje

Co do parowania w słodkowodnym a słonowodnym to na takim etapie jak mam teraz zrobione wszystko to nie wiem czy mam małe parowanie, na pewno jest większe jak w nie jednym morszczaku. :) Za bardzo wszystko uogólniasz a nie wszystko wygląda tak jak Ci się wydaje, to że zakładasz ludziom akwaria nie znaczy że aż tak dobrze się na tym znasz, nie wiesz co mam ja, co ma ktoś a oceniasz... Przystopuj trochę. Temat jest o nakryciu akwa i tego się trzymajmy.

 

P.s. Pisownia, tu zasady znasz a nie potrafisz się do tego dostosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo za wszystkie odpowiedzi, każda opinia jest pomocna. :)

Waham się teraz między poliwęglanem a ramą z przezroczystą siatką.

 

Pytanie będzie z gatunku tych glupich, no ale trudno... Czy poliwęglan wpływa jakoś na przechodzące przez niego światło? Dobrze je przepuszcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepuszczalność na poziomie około 90%, dochodzi kwestia grubości. 

 

Każdy materiał przez który przepuścisz światło jakoś na nie wpływa. Załamuje światło, jeden zakres fal przepuszcza lepiej inny gorzej. Jak to dokładnie jest z PC nie wiem. 

 

Jak się zdecydujesz na PC, napisz wymiary dna zbiornika. Dobierzemy grubość. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są wady takiego rozwiązania?

Łatwość rozbicia. 120 x 53 to nie jest mała powierzchnia a szkło jest "kruche".

Podczas co tygodniowego grzebania można łatwo rozbić nawet jeżeli podzieli się np na 3 sekcje. Grubsze będzie ciężej ale i ściągnięcie  może sprawiać trudności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne szkło. :D

Ja tam się na morszczakach nie znam, ale jeśli ważne jest utrzymanie w miarę niskiej temperatury to ja bym poszedł w zrobienie korony z profilu kasetonowego (nawet 120mm, tylko to zazwyczaj aluminium, więc trzeba by było chociaż wyproszkować gotową konstrukcję), w środku zamontowanie oświetlenia, a w górnej krawędzi montowana siatka obszyta silikonem (można ją od czasu do czasu w pralce przegonić i osady wypędzić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to jaką grubość tego poliwęglanu proponujecie?
  

Ja tam się na morszczakach nie znam, ale jeśli ważne jest utrzymanie w miarę niskiej temperatury to ja bym poszedł w zrobienie korony z profilu kasetonowego (nawet 120mm, tylko to zazwyczaj aluminium, więc trzeba by było chociaż wyproszkować gotową konstrukcję), w środku zamontowanie oświetlenia, a w górnej krawędzi montowana siatka obszyta silikonem (można ją od czasu do czasu w pralce przegonić i osady wypędzić).

 Korona odpada, mam zboczenie na punkcie "odkrytych" zbiornikow. ;)
 

Fajne szkło. :D

Dzięki, długo i cierpliwie planowane ^_^ ale wreszcie jest i powoli składam wszystko w całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Panowie, to jaką grubość tego poliwęglanu proponujecie?

 

przy około 120 x 50 cm

4 mm może lekko się uginać od własnego ciężaru, lecz ugięcie nie będzie się powiększać.

5 mm powinno być równe

6 mm lekka przesada

 

Jak różnica w cenie między 4 a 5 mm będzie niewielka, bierz 5 mm. 

 

Nie brnij w docinanie na wymiar nożykiem do plexi., to głupiego robota. Tylko piła, frez, itp

 

 

 

 

to ja bym poszedł w zrobienie korony z profilu kasetonowego (nawet 120mm, tylko to zazwyczaj aluminium, więc trzeba by było chociaż wyproszkować gotową konstrukcję), w środku zamontowanie oświetlenia

 

Też o tym myślałem. Tym bardziej, że obudowa robi za radiator. Profili kasetonowych do wyboru multum, a te ekonomiczne 100 mm szerokości są naprawdę tanie.

Jak by poszukać odpowiednich profili ze stali to i do słonej wody dało by się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Moniki nie będzie 120x50 bo jest to zbiornik z panelem wiec odpadnie 10-15 cm.

Ponadto panel przykryty to kiepski pomysł bo dostęp do absorbentow odpieniaczy będzie mocno utrudniony.

Następna sprawa musi to być z 2 płyt i przerwa między płytami (koniecznie środkiem) więc dla świętego spokoju 5 powinna wystarczyć do tego uchwyty i gra gitara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...