Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak ograniczyć populację endlerów

populacja gupik ograniczenie populacji pozbycie się narybku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jaśko

Jaśko

Dyskutant

• Użytkownik
  • 279 postów

Napisano 16 lipiec 2017 - 13:08

Witam, mam akwarium 100l. Chciałbym trzymać w nim Endlery. Wiem, że będą rozmnażać się jak szalone dlatego chciałem dorzucić im jakiegoś drapieżnika, który poradzi sobie z nadmiarem narybku, a nie zrobi krzywdy dorosłym osobnikom. Jaką rybę polecacie do mojej obsady?

Użytkownik Miniu edytował ten post 16 lipiec 2017 - 16:26

#2 Miniu

Miniu

Zakrewetkowany ;)

• Moderator
  • 643 postów
  • LokalizacjaWieliczka

Napisano 16 lipiec 2017 - 16:28

Znasz może dokładne parametry wody w akwarium?

Jakie są dokładne wymiary akwarium?

Zmiany.... :]

#3 Jaśko

Jaśko

Dyskutant

• Użytkownik
  • 279 postów

Napisano 16 lipiec 2017 - 18:26

Parametrów nie znam bo endlery zakupię dopiero po restarcie akwarium, wiem tylko tyle na dziś że na pewno będzie to akwarium na ziemi. Wymiary to: 80x28x39 cm

#4 Dhuz

Dhuz

Pogromca Shoutboxa

• Ekspert
  • 2530 postów
  • LokalizacjaWieliczka

Napisano 16 lipiec 2017 - 19:10

Kup same samce i po problemie ;)

80x35x40 - G. ternetzi, C. paleatus, A. cf. cirrhosus || 35x35x35 - N. similis || 40x25x25 P. duryi || 40x25x25 N. davidi

#5 Jaśko

Jaśko

Dyskutant

• Użytkownik
  • 279 postów

Napisano 17 lipiec 2017 - 16:02

Kup same samce i po problemie ;)

Takie rozwiązanie odpada bo chciał bym co jakiś czas mieć kilka młodych sztuk.

#6 Dhuz

Dhuz

Pogromca Shoutboxa

• Ekspert
  • 2530 postów
  • LokalizacjaWieliczka

Napisano 17 lipiec 2017 - 18:55

Po co? xD To się nie kalkuluje.

80x35x40 - G. ternetzi, C. paleatus, A. cf. cirrhosus || 35x35x35 - N. similis || 40x25x25 P. duryi || 40x25x25 N. davidi

#7 Jaśko

Jaśko

Dyskutant

• Użytkownik
  • 279 postów

Napisano 17 lipiec 2017 - 20:20

Nie rozumiem, dlaczego się nie kalkuluje?

#8 Dhuz

Dhuz

Pogromca Shoutboxa

• Ekspert
  • 2530 postów
  • LokalizacjaWieliczka

Napisano 17 lipiec 2017 - 22:21

> chcesz Endlerki
> nie chcesz plagi młodych
> ale jednak chcesz młode

Po co kombinować ;) Kupujesz same samce i po problemie, te ryby mogą nawet 3 lat dożyć.

#9 maziama

maziama

Człowiek - Ryba

• Ekspert
  • 2675 postów

Napisano 18 lipiec 2017 - 15:23

chciałem dorzucić im jakiegoś drapieżnika

Jaką masz gwarancję, że ten "drapieżnik" zostawi ci kilka sztuk narybku do odchowania?

Nawet jak dasz rośliny pływające, to nie tylko kilka młodych się tam wychowa, ale pewnie spora część miotu, nawet przy "drapieżniku", więc plaga i tak grozi.

Bez roślin pływających - "drapieżnik" nie będzie pytał, ile sztuk może zjeść ;)

Moim zdaniem więc, jedynie odławianie narybku do innego zbiornika (oprócz tych paru, które chcesz odchować i zostawić) i sprzedaż/oddanie gdy podrosną. Wtedy nie potrzebujesz żadnego "narybko-żercy".

Chyba, że chcesz odławiać do osobnego akwarium jedynie kilka sztuk do odchowu, a reszta jako pokarm dla "drapieżnika" w ogólnym - ale moim zdaniem przekombinowane.

Ewentualnie wersja, którą zaproponował Dhuz.

Nie jestem lekarzem, weterynarzem, ani ichtiologiem. Pomagam tak, jak pozwala mi na to moja wiedza i mogę się mylić.

4f45f3209a5d639e.jpg  8efa1a81ba4165c1.jpg

#10 Jaśko

Jaśko

Dyskutant

• Użytkownik
  • 279 postów

Napisano 18 lipiec 2017 - 17:56

Plan to mam taki: np, raz w roku tuż przed porodem samicę odławiać do 10 l akwarium, a po żeby wracała do głównego akwarium. Kiedy młode będą już większe wpuszczać je głównego zbiornika. Nie znam się na hodowli rybek, ale jednego jestem pewien że "własnoręcznie" wyhodowana rybka jest więcej warta niż 10 kupionych ze sklepu. A jak jakieś młode przetrwają w główny akwarium to nie będę robił z tego problemu.

#11 raiders

raiders

Fanatyk

• Użytkownik
  • 1060 postów

Napisano 18 lipiec 2017 - 19:36

Ty nie masz pojęcia w co się pchasz po dwóch miesiącach od wpuszcza będziesz miał 100 gupików w akwarium, one się mnożą szybciej niż krewetki RC. Ja bym na twoim miejscu szedł w same samce jak koledzy wyżej radzą. Kup ładne rasowe i tyle, a jak chcesz je rozmnażać to stawiasz drugie akwa, do niego wpuszczasz 2-3 samice i jednego samca aby zrobił co należy i go odławiasz. Czekasz na rozwiązanie i sobie selekcjonujesz młode. Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Miniu edytował ten post 19 lipiec 2017 - 15:57
Pisownia.

Regulamin 4.2

#12 Dhuz

Dhuz

Pogromca Shoutboxa

• Ekspert
  • 2530 postów
  • LokalizacjaWieliczka

Napisano 19 lipiec 2017 - 06:21

ale jednego jestem pewien że "własnoręcznie" wyhodowana rybka jest więcej warta niż 10 kupionych ze sklepu.
Odhodowanie Endlerka tak, by był wart więcej, niż sklepowy, to coś więcej, niż wrzucenie kotnej samicy do 10-litrowego akwarium.  ;)

#13 k0zz

k0zz

Dyskutant

• Użytkownik
  • 177 postów

Napisano 19 lipiec 2017 - 23:16

Ja myślę, że Jaśko mówi raczej o wartości emocjonalnej. " Sam urodził", wyhodował i wykarmił. Patrzył jak dorasta i ma swoje małe... :)

Mi za małolata ( gdzieś na początku lat 90 więc zupełnie inne czasy akwarystyczne ) jak kociła się molinezja to wielka radość była z maluchów, duma rozpierała, bo molinezje rozmnożył :)

Potem smutek, że wszystkie małe zjedzone zostały... i kolejna próba... i namawianie rodziców na oddzielne 20 litrowe akwarium na kotnik :)

Użytkownik k0zz edytował ten post 19 lipiec 2017 - 23:17

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: populacja, gupik, ograniczenie populacji, pozbycie się narybku

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!