Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

(240L) Aquatlantis Easy LED

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#21 maziama

maziama

Człowiek - Ryba

• Ekspert
  • 2716 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 03 lipiec 2017 - 12:59

Dzięki raiders, teraz przynajmniej mam jakiś obraz sytuacji.

Na razie bacznie się przyglądam zielenicom na podłożu...

Rośliny chyba "przystanęły", bo po rogatku widzę, że nawet nie drgnie. Mam nadzieję, że to tylko kwestia przestawienia się na nowe oświetlenie. Albo zwiastun kolejnego restartu. Cierpliwie czekam.

Nie jestem lekarzem, weterynarzem, ani ichtiologiem. Pomagam tak, jak pozwala mi na to moja wiedza i mogę się mylić.

4f45f3209a5d639e.jpg  8efa1a81ba4165c1.jpg

"Krytyka nie jest niczym złym, pod warunkiem, że jest konstruktywna, innymi słowy, poddająca inne, alternatywne rozwiązania.

W przeciwnym razie jest to zwykłe krytykanctwo" - J. Zięba

#22 ahr

ahr

Ban Master

• Moderator
  • 1941 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2017 - 01:27

Ja tam bym na rychłą śmierć tej lampy nie liczył. To nie są żadne paski, tylko jak widać specjalnie przygotowane moduły. Do tego działające na 24V. Stąd ich moc.

sml_gallery_8283_309_86545.gifsml_gallery_8283_309_27530.gif
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

#23 cycu2205

cycu2205

Gawędziarz

• Użytkownik
  • 114 postów

Napisano 04 lipiec 2017 - 06:16

Ja kombinuję z oświetleniem led już od roku. Mimo że nie narzekam na wzrost roślin to po prostu taki jestem. Akwarium to moje hobby i najbardziej mnie cieszy jak zrobię coś sam. Wiem tylko ze gotowe lampy led o nazwie "ledy tube" pewnej firmy akwarystycznej są mizernej jakości a koszt z kosmosu. Po ostatniej dyskusji z kolegą raiders zacząłem kombinować z Power led. Wcześniej miałem użyte sztywne taśmy 8520 z których do końca nie zamierzam rezygnować bo jestem z nich naprawdę zadowolony. Wątpię czy w twojej lampie użyto właśnie tego typu smd. Moja pokrywa wygląda teraz tak,a jej koszt to 200zł a nie 200euro. W tym tygodniu nadchodzi kolejna zmiana. Zamiast czerwono-niebieskich 5630 pojawią się Power led 45mil FS + 8500 na przemian. W sumie Power led będzie 72x1w. I 3x1m. taśma 8520 6500K.22w/m. Dołączona grafika

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

tutaj link dla tych co watpią we wszystkie taśmy led. Warto obejrzeć.

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

#24 maziama

maziama

Człowiek - Ryba

• Ekspert
  • 2716 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 11 czerwiec 2018 - 14:40

Myślę, że po prawie roku użytkowania tych LED-ów, mogę podzielić się spostrzeżeniami.

Najpierw fotki.

Tu zdjęcie sprzed roku, przed zmianą oświetlenia:

918a83a733212b66.jpg

Poniżej po zmianie na LED-y (zdjęcie robione przy 70% mocy)

1313f239e7fe49ec.jpg

Tak to wygląda obecnie (zdjęcie robione przy 30% mocy):

99c5198eb926361a.jpg

A teraz trochę relacji, co się działo przez ten rok, jak ktoś ma ochotę czytać ;)

Najlepiej na zmianie oświetlenia wyszły kryptokoryny. Na pierwszych dwóch zdjęciach, sprzed roku, posadzone po prawej i lewej stronie od centralnego anubiasa. Wtedy ledwie widoczne, obecnie mocno wystrzelone w górę i sporo nowych sadzonek, gdzieniegdzie próbują już na pierwszy plan się wybijać.

Lobelia cardinalis, po prawej od mikrozorium w centrum, była w ciągu tego roku wielokrotnie przycinana, więc myślę, ze też można stwierdzić, że to oświetlenie jej pasuje. Faza glonów mocno ją przetrzebiła, musiałam ostro ciąć, ale już odbija.

Anubiasy - największy centralny i skupisko małych po lewej - porastały glonami. Teraz, gdy kryją się w cieniu kryptokoryn i hydrocotyli, jest lepiej.

Padły: rogatek, egeria najas, ogromne mikrozorium którego najbardziej mi szkoda.

Strzałka rośnie od niechcenia, dwie odnogi wystrzeliły pod taflę, reszta niziutko. Vallisneria wegetuje.

Ale tu myślę, że nie tylko światło grało rolę. Akwarium przechodziło fazę niekontrolowanych glonów i sinic. Dopiero teraz się ustabilizowało.

Początkowo (drugie zdjęcie) oświetlałam 70% mocy LED-ów, po dwóch miesiącach zeszłam stopniowo do 30%.

Cały czas świecę 12 godzin. Pod rośliny (czerwiec 2017) dodane kulki g-t, po miesiącu wciśnięty w podłoże nawóz do roślin wodnych.

W marcu tego roku doszły na próbę różne roślinki kupione jako resztki, większość bez korzeni. Przy sadzeniu dodane tabletki Tetra Planta Start. Przetrwało jedynie parę gałązek Ludwigia repens, Hygrophila siamensis i coś tam jeszcze, nie znam nazwy ;)

Niecałe dwa miesiące temu (kwiecień 2018), przy okazji restartu 60-tki, pod rośliny, gdzie się dało, powciskałam granulat InitialSticks Tetry.

Mam nadzieję, że z nawożeniem mam spokój na co najmniej rok ;) Nie licząc oczywiście podmian wody.

Był moment, że próbowałam zwiększać moc oświetlenia (2 miesiące temu) ale przy 50% szalały jakieś długie kręcące się nitasy i dałam sobie spokój :P

Wróciłam do 30 % i na razie jest stabilnie.

Podsumowując: jestem zadowolona z tej belki, bo kryptokoryny fajnie na niej rosną a to dla mnie, jakoś tak, najważniejsza roślinka w tym zbiorniku (i nie tylko ;) )

W najbliższym czasie chcę jeszcze raz spróbować dołożyć mikrozorium, gdzieś w cieniu,  i spróbować, czy tym razem się przyjmie.

Za kolejny rok, jak aranżacja obstoi :lol: kolejna relacja.

Nie jestem lekarzem, weterynarzem, ani ichtiologiem. Pomagam tak, jak pozwala mi na to moja wiedza i mogę się mylić.

4f45f3209a5d639e.jpg  8efa1a81ba4165c1.jpg

"Krytyka nie jest niczym złym, pod warunkiem, że jest konstruktywna, innymi słowy, poddająca inne, alternatywne rozwiązania.

W przeciwnym razie jest to zwykłe krytykanctwo" - J. Zięba

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!