Skocz do zawartości

(240L) Aquatlantis Easy LED


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi po głowie wymiana oświetlenia na LED, dlatego chciałabym poznać waszą opinię na temat tego konkretnego produktu. 

 

Zdjątko:

62745_PLA_as_aquaristik_aquatlantis_easy

 

Dane techniczne:

Temperatura barwowa 6800 K

Diody: CoolWhite 67%, WarmWhite 17%, Blue 8%, Red 8%

Długość 1047mm

Moc 52W 

4519 lm

24V-2,5A

Kąt świecenia 120`

IPX 8

C.R.I 80

 

Dane akwarium na dzień dzisiejszy:

120x50x40  240L

2xT8 38W (ok. 0,32W/L) DayLite 6500K

Czas świecenia 12h

Piach + kulki g-t

Rośliny: mikrozoria, anubiasy, kryptokoryny, sagittaria, rogatek, lobelia cardinalis, egeria najas, najas guadalupensis

Inne nawożenie: brak

 

Moje dylematy to:

 

Na tej stronie piszą, że zastępuje 1x 54W T5

https://www.aquaristikshop.com/aquaristik/Aquatlantis-Easy-LED-Universal-Suesswasser/628500/

 

A na tej, że 2x 54W T5

http://www.zooplus.de/shop/aquaristik/beleuchtung/led_aquariumleuchten/410468

(Błąd w tabelce, powinno być 54 a nie 354)

 

Więc w końcu nie wiem, ile tego światła otrzymam, ale podejrzewam, że ta druga opcja jest poprawna. Czyli ta jedna beleczka będzie świeciła, tak jak świetlówki o mocy 108W, czyli uzyskam 0,45W/L

To tak optymalnie. Pytanie czy bardziej wymagające rośliny na tym "pojadą", albo chociaż lilaeopsis?

 

Jak oceniacie rozłożenie procentowe tych diod jeśli chodzi o barwę?

 

No i czy wystarczy tylko ta belka LED, którą montuje się w standardowej pokrywie w miejsce zwykłej świetlówki? Czyli po jednej stronie belka, drugą stronę (świetlówkę) wyłączam i jedna strona zbiornika będzie niedoświetlona, jak przypuszczam, czy zostawić i belkę i świetlówkę, ale wtedy otrzymam 108+38W=146W (0,6W/L)

 

Będę wdzięczna za opinie.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby cena mnie powalała, to bym na to nawet nie spojrzała ;)

Dla was 200 euro to prawie tysiak, dla mnie to jak 200 zł

A sama to ja co najwyżej mogę załącznik tej lampy włączyć, o samodzielnym zmontowaniu nie ma mowy.

 

Zresztą nie o cenę tu chodzi, tylko o jakość światła, które ta beleczka daje i o takie opinie prosiłam. Znacie się na tych wszystkich mocach, barwach i lumenach.

Czas pokaże jak roślinki na tym będą rosnąć. Na razie zauważyłam, że rogatek płożący się po powierzchni nie jest już tak rozłożysty, tylko nieco "poskładał" po sobie liście. Reszta bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla was 200 euro to prawie tysiak, dla mnie to jak 200 zł

Może zatem bardziej mogłabyś liczyć na któreś forum zagraniczne, gdzie ludzie reprezentują podobny poziom majątkowo-możliwościowy ;) Zwłaszcza, że piszesz, że wiedziałaś, jaki będzie efekt.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no weź, nie o jakieś poziomy majątkowe mi chodziło, tylko, że cena w tym przypadku nie gra dla mnie roli.

Nigdzie nie pytałam, czy kupno tej belki się opłaca, tylko co sądzicie o jej walorach technicznych.

A napisałam o tych 200 euro, bo dla mnie to taki koszt zakupu, jak w Polsce kupno czegoś za 200 zł (porównanie zarobków)

 

Napisze ktoś w końcu coś od strony technicznej tego produktu?

Żałuję, że wstawiłam zdjęcie i linki, bo widzę, że tylko cena was zainteresowała :(

 

 

 

piszesz, że wiedziałaś, jaki będzie efekt

Ja tak napisałam? ;)  Ciekawe czemu...

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze to tak, wypisane kompletne bzdury, czerwony i niebieski to nie jest zadne full sperctrum, nie ma zadnej dtr odnosnie zastosowanych diód. 

A nawiasem to jak cie stac na 200 euro to kupuj, ale nie pisz ze cos sie dzieje ze zbiornikiem, bo kusicie sie na wyglad lampy a nie patrzycie co jest w srodku. 

Jak belka jest wysterowana, jakich diod uzyto, jakie jest tego chlodzenie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele zrozumiałam z tego co napisałeś barttsw. 

Właśnie dlatego przed zakupem, zadałam pytanie na forum. Nie skusił mnie wygląd lampy, a na tym co ma w środku, nie bardzo się znam. 

Dla mnie LED, to LED.

Dlaczego piszesz, że czerwone i niebieskie diody to nie full spectrum? W połączeniu z pozostałymi białymi i żółtymi oczywiście, czy o co ci chodziło?

Jak to w takim razie powinno być rozłożone, żeby rośliny miały pożytek z tego światła?

I co to znaczy, że belka ma być wysterowana, ma mieć chłodzenie...? Nic z tego nie kumam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytaj sobie o widmach to bedziesz wiedziec o czym mówie 

jezeli sa to paski to sa nic nie warte po za tym ze fajnie glony rosna

jak nie wiesz o czym pisze to nie moj problem ja nie bede rozpisywal tego co znaczy poszegolne zagadnienie wygogloj sobie 

 

 

Dla mnie LED, to LED.

too tak sama jak fiat126 a mercedes to samochod i to samochod 

Edytowane przez barttsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to taki kupić za 300 euro, czy od razu za 2500, bo ja nie odróżniam fiata od mercedesa :mrgreen:

Oczywiście żart, ale nie mogłam się powstrzymać.

Kupno spektrometru wydaje mi się być zbędne, jeśli ma to być zakup dla jednorazowego pomiaru. No chyba, że to tak ironicznie ta propozycja była... ;)

 

Na opakowaniu tej belki jest wykres spektrum światła. Mogę wstawić zdjęcie, jeśli to pomoże w ocenie.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie  za 10 tys euro 

 

Oj to nie mam takich drobnych ;)

 

A gdybyś jednak miał na podstawie tych "mitów" ocenić, co ta belka jest warta?

Nie mam innych możliwości zmierzenia tego spektrum.

 

https://www.allpondsolutions.co.uk/SiteFiles/Handlers/Shared/ImageSizer.ashx?image=%2FAllPondSolutions%2Fmedia%2FSiteImages%2FProducts%2FAQ-EL-FW%2Fgraph-fw.jpg&width=386

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jezeli sa to paski to sa nic nie warte po za tym ze fajnie glony rosna

Guzik prawda. Chyba się kolega zatrzymał w rozwoju technologii.

Zresztą radykalne opinie, które ostatnio tutaj głosisz, sugerują, że odreagowujesz jakieś problemy. Nie polecam, słabo to wygląda. Serio.

 

@maziama

Podejrzewam, że nikt Ci nie odpisał, bo nie ma żadnych informacji o użytych diodach w tej belce. To naprawdę szybko rozwijająca się technologia. To co trzy lata temu było badziewiem (czyli paski smd) w tej chwili są na zupełnie innym poziomie.

W tej chwili moduł led 2x2cm zużywające niecałe 40W prądu potrafi wygenerować strumień świetlny porównywalny ze 150W palnikiem HQI.

Także z dużym dystansem należy też opierać się na opiniach użytkowników power ledów, oni też są już nie na czasie. To jednak trwała technologia, nikt nie zmienia lamp co roku bo nie ma takiej potrzeby (jak przy starych świetlówkach T8), więc zupełnie na bieżąco są tylko sprzedawcy i producenci.

W momencie, gdy Ty poznasz tą belkę (plusy dodatnie i ujemne) zapewne już nie będą dostępne w sprzedaży. Tak to po prostu wygląda.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście nie udało mi się znaleźć informacji, nawet na stronie producenta, jakie diody zostały użyte do produkcji tej belki.

Pytanie, czy na podstawie wyglądu modułu, wielkości tych diod, da się ustalić co to konkretnie jest za rodzaj LED-ów?

Gdyby porównać je z tym opisem i zdjęciem u dołu strony https://en.wikipedia.org/wiki/SMD_LED_Module ...?

 

Z obecnych obserwacji:

Wczoraj robiona podmianka jak zwykle, ok. 25-30%. Sprzątanie zakończone ok. 13.00. Przed 16-tą wychodzę z domu, rzut oka na akwarium, wszystko w porządku, czysto i spokojnie. Wracam po 20-tej... na piachu, w miejscach najintensywniej naświetlonych, zielony nalot. Zaledwie w cztery godziny zrobił się z daleka widoczny "kożuszek" zielenic. Nazajutrz rano, czyli dziś, po zaświeceniu światła stwierdzam brak nalotu, jedynie pod lupą majaczące resztki. Zobaczymy, czy dziś też wylezie ;)

 

Rośliny bąbelkują intensywniej niż wcześniej, przy poprzednim oświetleniu i takich samych ilościach i częstotliwości podmian. Wiem, że bąbelkowanie niewiele się ma do pozytywnego objawu kondycji roślin, ale po prostu piszę, jaka jest zmiana w zachowaniu roślin, po zmianie oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczył bym na to że te paski w tej lampce to jakiś top jeśli chodzi o paski dostępne na dzień dzisiejszy zapewne są to najtańsze paski dostępne na rynku a pewnie i technologicznie nie najnowsze. Aby się o tym przekonać należało by rozebrać lampę i odczytać opis z paska.

 

Przykładem niech będa lampki diverse które są produkowane na najtańszych, miękkich paskach led a swoje też kosztują .

 

Zobaczymy jak długo lampka będzie spełniać swoją rolę tzn świecić pewnie ie będzie, ale jak z oddawanie barw jeśli to najtańszy badziew to różnice zobaczysz juz po 3-4miesiacach

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aby się o tym przekonać należało by rozebrać lampę i odczytać opis z paska.

Nie kuś, bo znajdę amatora, który się tego podejmie ;)

 

Faktycznie, gdyby producent użył tu czegoś porządnego, to na opakowaniu pewnie "waliłby" nazwami po oczach, żeby się poszczycić. A tu guzik, nic się człowieku nie dowiesz :(

 

Czyli pozostaje tylko obserwacja własna. Pytanie, kiedy należy już uznać, że to szajs? Dopiero jak rośliny pogniją? Ech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki raiders, teraz przynajmniej mam jakiś obraz sytuacji.

 

Na razie bacznie się przyglądam zielenicom na podłożu...

Rośliny chyba "przystanęły", bo po rogatku widzę, że nawet nie drgnie. Mam nadzieję, że to tylko kwestia przestawienia się na nowe oświetlenie. Albo zwiastun kolejnego restartu. Cierpliwie czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinuję z oświetleniem led już od roku. Mimo że nie narzekam na wzrost roślin to po prostu taki jestem. Akwarium to moje hobby i najbardziej mnie cieszy jak zrobię coś sam. Wiem tylko ze gotowe lampy led o nazwie "ledy tube" pewnej firmy akwarystycznej są mizernej jakości a koszt z kosmosu. Po ostatniej dyskusji z kolegą raiders zacząłem kombinować z Power led. Wcześniej miałem użyte sztywne taśmy 8520 z których do końca nie zamierzam rezygnować bo jestem z nich naprawdę zadowolony. Wątpię czy w twojej lampie użyto właśnie tego typu smd. Moja pokrywa wygląda teraz tak,a jej koszt to 200zł a nie 200euro. W tym tygodniu nadchodzi kolejna zmiana. Zamiast czerwono-niebieskich 5630 pojawią się Power led 45mil FS + 8500 na przemian. W sumie Power led będzie 72x1w. I 3x1m. taśma 8520 6500K.22w/m. Dołączona grafika

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

tutaj link dla tych co watpią we wszystkie taśmy led. Warto obejrzeć.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Myślę, że po prawie roku użytkowania tych LED-ów, mogę podzielić się spostrzeżeniami.

Najpierw fotki.

Tu zdjęcie sprzed roku, przed zmianą oświetlenia:

 

918a83a733212b66.jpg

 

 

Poniżej po zmianie na LED-y (zdjęcie robione przy 70% mocy)

 

1313f239e7fe49ec.jpg

 

 

Tak to wygląda obecnie (zdjęcie robione przy 30% mocy):

 

 

99c5198eb926361a.jpg

 

 

A teraz trochę relacji, co się działo przez ten rok, jak ktoś ma ochotę czytać ;)

 

Najlepiej na zmianie oświetlenia wyszły kryptokoryny. Na pierwszych dwóch zdjęciach, sprzed roku, posadzone po prawej i lewej stronie od centralnego anubiasa. Wtedy ledwie widoczne, obecnie mocno wystrzelone w górę i sporo nowych sadzonek, gdzieniegdzie próbują już na pierwszy plan się wybijać.

Lobelia cardinalis, po prawej od mikrozorium w centrum, była w ciągu tego roku wielokrotnie przycinana, więc myślę, ze też można stwierdzić, że to oświetlenie jej pasuje. Faza glonów mocno ją przetrzebiła, musiałam ostro ciąć, ale już odbija.

Anubiasy - największy centralny i skupisko małych po lewej - porastały glonami. Teraz, gdy kryją się w cieniu kryptokoryn i hydrocotyli, jest lepiej.

Padły: rogatek, egeria najas, ogromne mikrozorium którego najbardziej mi szkoda.

Strzałka rośnie od niechcenia, dwie odnogi wystrzeliły pod taflę, reszta niziutko. Vallisneria wegetuje.

Ale tu myślę, że nie tylko światło grało rolę. Akwarium przechodziło fazę niekontrolowanych glonów i sinic. Dopiero teraz się ustabilizowało.

 

Początkowo (drugie zdjęcie) oświetlałam 70% mocy LED-ów, po dwóch miesiącach zeszłam stopniowo do 30%.

Cały czas świecę 12 godzin. Pod rośliny (czerwiec 2017) dodane kulki g-t, po miesiącu wciśnięty w podłoże nawóz do roślin wodnych.

W marcu tego roku doszły na próbę różne roślinki kupione jako resztki, większość bez korzeni. Przy sadzeniu dodane tabletki Tetra Planta Start. Przetrwało jedynie parę gałązek Ludwigia repens, Hygrophila siamensis i coś tam jeszcze, nie znam nazwy ;)

Niecałe dwa miesiące temu (kwiecień 2018), przy okazji restartu 60-tki, pod rośliny, gdzie się dało, powciskałam granulat InitialSticks Tetry.

Mam nadzieję, że z nawożeniem mam spokój na co najmniej rok ;) Nie licząc oczywiście podmian wody.

 

Był moment, że próbowałam zwiększać moc oświetlenia (2 miesiące temu) ale przy 50% szalały jakieś długie kręcące się nitasy i dałam sobie spokój :P

Wróciłam do 30 % i na razie jest stabilnie.

 

Podsumowując: jestem zadowolona z tej belki, bo kryptokoryny fajnie na niej rosną a to dla mnie, jakoś tak, najważniejsza roślinka w tym zbiorniku (i nie tylko ;) )

W najbliższym czasie chcę jeszcze raz spróbować dołożyć mikrozorium, gdzieś w cieniu,  i spróbować, czy tym razem się przyjmie.

Za kolejny rok, jak aranżacja obstoi :lol: kolejna relacja.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...