Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co lepsze: książka o akwarystyce czy internet?

Akwarystyka Książki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 _Mateusz_

_Mateusz_

Gaduła

• Użytkownik
  • 136 postów
  • LokalizacjaMiedziana Góra

Napisano 23 czerwiec 2017 - 12:30

Witam. Mam do was pytanie. Od kolegi z klasy dostałem książke "atlas ryb akwariowych" i co lepiej przeczytać książke czy internet?

Użytkownik ahr edytował ten post 23 czerwiec 2017 - 17:24
Poprawiłem tytuł.

#2 psyho39

psyho39

Wyjadacz

• Użytkownik
  • 685 postów
  • LokalizacjaWarszawa Białołęka

Napisano 23 czerwiec 2017 - 13:26

Dla Ciebie czy ogólnie? Tobie przede wszystkim słownik ortograficzny by się przydał. Co do ogółu to uważam,że każde źródło jest dobre pod warunkiem,że jest dobre :) . Na polskim rynku wydawniczym jest dużo pozycji o akwarystyce ale tylko mały procent jest składem rzetelnej wiedzy. Podobnie w internecie. Wcześniej wpisałeś z jakich stron korzystasz. Moim zdaniem są mało udane i jest na nich sporo błędów ,oraz rzeczy zwyczajnie nieprawdziwych . Należy korzystać z wielu źródeł,porównując je i samemu wyciągać wnioski.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

• Krucka lubi to

#3 Dhuz

Dhuz

Pogromca Shoutboxa

• Ekspert
  • 2542 postów
  • LokalizacjaWieliczka

Napisano 23 czerwiec 2017 - 13:56

Od kolegi z klasy dostałem książke "atlas ryb akwariowych"
Autorstwa? atlasów ryb akwariowych jest dość sporo. Znowu nie podajesz żadnych konkretów.

i co lepiej przeczytać książke czy internet?
Jak przeczytasz internet, to proponuję to gdzieś zgłosić, by przyznano ci nagrodę. W książce - poważnej książce, a nie mini-przewodniku z obrazkami - możesz znaleźć informacje zazwyczaj zweryfikowane. Na necie sugeruję korzystać z respektowanych w kręgach akwarystycznych źródeł - seriouslyfish.com, loaches.com, planetcatfish.com, fishbase.com. Ponownie, unikaj internetowych przewodników z obrazkami. Konfrontuj dane między źródłami. I jak ktoś ci mówi, że możesz trzymać 15-centymetrową rybę w 25-litrowym akwarium, to raczej załóż, że nie mówi tego z troską o twój interes. Ani tym bardziej zdrowie zwierzaka. 

80x35x40 - G. ternetzi, C. paleatus, A. cf. cirrhosus || 35x35x35 - N. similis || 40x25x25 P. duryi || 40x25x25 N. davidi

#4 _Mateusz_

_Mateusz_

Gaduła

• Użytkownik
  • 136 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 18:16

Masz zdięcia książki:

Załączone miniatury

• tmp-cam-548113868.jpg
  • tmp-cam--284025109.jpg
  • tmp-cam-431736441.jpg

#5 ahr

ahr

Ban Master

• Moderator
  • 1850 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 czerwiec 2017 - 19:28

Książka ładna, śladów zużycia nie widać...

sml_gallery_8283_309_86545.gifsml_gallery_8283_309_27530.gif
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

#6 psyho39

psyho39

Wyjadacz

• Użytkownik
  • 685 postów
  • LokalizacjaWarszawa Białołęka

Napisano 23 czerwiec 2017 - 19:58

Dużo mówi o jakości merytorycznej tej książki mówi trzecia miniatura. Rozdział o glonach i zdjęcie zbrojnika. Pewnie jako panaceum na glony wszelakie.  

#7 Dhuz

Dhuz

Pogromca Shoutboxa

• Ekspert
  • 2542 postów
  • LokalizacjaWieliczka

Napisano 23 czerwiec 2017 - 20:06

Miałem w rękach w księgarni. Nie zabrałem ze sobą do domu. Interpretuj jak chcesz xD

80x35x40 - G. ternetzi, C. paleatus, A. cf. cirrhosus || 35x35x35 - N. similis || 40x25x25 P. duryi || 40x25x25 N. davidi

#8 mrkojiro

mrkojiro

Swojak

• Użytkownik
  • 586 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzice

Napisano 24 czerwiec 2017 - 11:10

Tak szczerze mówiąc to zastanawiam się od dłuższego czasu nad napisaniem mini książki w stylu kompendium wiedzy dla początkujących. Takimi drukowanymi literami. Najprościej jak się da, żeby każdy laik załapał. Bo to co się przewija w księgarniach jest w większości na mizernym poziomie. Może gdyby w zoologicznych (oprócz księgarni) sprzedawali bardzo tanio jakieś sensowne poradniki to cokolwiek by się poprawiło. Tyle, że sprzedawcom mogłoby się to nie spodobać :P 

Co do samego pytania: uważam, że należy mieszać źródła. Jeśli masz trochę oleju w głowie to jesteś w stanie czerpać mnóstwo wiedzy z internetu, pod warunkiem że potrafisz oddzielić grubą kreską rzeczy prawdziwe od bełkotu. 

Plany, plany... 5+1 P.Saulosi @ 128 l. 

Cierpliwość - cnota akwarystów. Pamiętajmy o niej udzielając rad początkującym, bo najbardziej doświadczeni też kiedyś zaczynali

#9 Jakub30

Jakub30

Forumowicz

• Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 10:44

Zdecydowanie książka tym bardziej ze na tym forum 90% odpowiedzi to i tak hejt tego co napisałeś.

• Łza lubi to

#10 piotrz23

piotrz23

Bywalec

• Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 11:06

To ja napiszę tak. Zdecydowanie internet. Przecież net to jedna, wielka, darmowa skarbnica wiedzy. A mój przedmówca chyba źle odbiera intencje bardziej doświadczonych akwarystów. Ja na Ich wiedzy tylko skorzystałem, a uczyłem się tego hobby od początku.
  • Luna i Mariah Madeline lubią to

#11 Luna

Luna

Placek z dżemerem

• Moderator
  • 1389 postów
  • LokalizacjaNottingham

Napisano 25 czerwiec 2017 - 11:27

Zdecydowanie książka tym bardziej ze na tym forum 90% odpowiedzi to i tak hejt tego co napisałeś.

Aż się zaśmiałam, dzięki. :D Jak dostaje się rady i krytykę których nie jest się w stanie zaakceptować to zawsze od razu "hejt". Szkoda, że nie jesteście tacy wrażliwi na punkcie dobra swoich ryb jak na punkcie swojego ego.

Co do tematu, moim zdaniem przede wszystkim internet i dyskusje. Nie zaszkodzi dodatkowo sięgnąć po polecaną konkretną literaturę, ale podkreślam - polecaną a nie przypadkową. Internet to bogate źródło darmowej wiedzy wprost od pasjonatów i ludzi z doświadczeniem, nic tylko korzystać z rad podanych na tacy.

Aktualnie sama jestem na etapie intensywnej nauki nowych rzeczy, bo jestem w trakcie zakładania nowego akwarium morskiego i korzystam przede wszystkim z porad doświadczonych osób, które pomagają mi dobrze założyć zbiornik. Do tego czytam dużo artykułów oraz dyskusji na polskich i brytyjskich portalach, a jako dodatek mam na półce kilka angielskich publikacji polecanych przez doświadczonych akwarystów.

Książki traktuję jednak tylko jako uzupełnienie wiedzy, bo ta zmienia się wraz z upływem czasu - nauka i technika stale się rozwijają, pojawia się coraz więcej informacji które dawniej nie były dostępne. Dlatego warto być z wiedzą "na czasie", korzystać z internetu i nie tkwić np. na etapie akwarystyki rodem z PRL-u ;)

Pozdrawiam.
  • Mariah Madeline lubi to

(126l) + (96l) luniakowe szklanki | (15l) solniczka | morskie 300L w budowie

Dawniej: akwaterrarium graptemysa, kawalerka bojownika, nano bw.

#12 Jakub30

Jakub30

Forumowicz

• Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 11:58

piotrz23 jeśli uważasz że wiedza ludzi z internetu jest większa niż tych co napisali książki to gratuluje podejścia.
  • DavyJones lubi to

#13 piotrz23

piotrz23

Bywalec

• Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 12:23

@Jakub30, A nie uważasz, że ludzie, którzy przeczytali książki akwarystyczne (nie mylić z elementarzami z obrazkami dla dzieci) dzielą się tą "książkową wiedzą" na forum? Ja np. podziwiam wiedzę niektórych użytkowników i fakt, że są w stanie ciągle, kilka razy w tygodniu, jak mantrę powtarzać to samo takim osobom jak Ty. I nie, nie obrażam Cię, a tytko stwierdzam fakt, że jesteś prowokatorem, ignorantem i hipokrytą, bo szukasz pomocy, a potem ją odrzucasz.

#14 Jakub30

Jakub30

Forumowicz

• Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 12:34

piotrz23

Skąd ty możesz wiedzieć które rady odrzucam a które nie?siedzisz we mnie czy jak? I piszesz że stwierdzasz fakt... może powinieneś pracować jako reporter Faktów?Pewnie zrobił byś karierę, serio.

#15 piotrz23

piotrz23

Bywalec

• Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 12:40

@Jakub30, A wiesz, że wiele można się dowiedzieć i wiele można wywnioskować po formie i treści pisemnej wypowiedzi? Nie chcę robić zbędnego OT w tym temacie. Życzę Ci i Twoim podopiecznym jak najlepiej :)  

#16 Krzysiek1702

Krzysiek1702

Władca Piasków

• Moderator
  • 1643 postów
  • LokalizacjaLubartów/Lublin

Napisano 25 czerwiec 2017 - 13:10

jeśli uważasz że wiedza ludzi z internetu jest większa niż tych co napisali książki to gratuluje podejścia.

2017 rok, a niektórzy dalej myślą, że potrzeba jakiejś wiedzy, żeby napisać książkę XD Książkę może napisać każdy, znajdujesz wydawcę i masz :) Spójrzmy ma yuotuberów. Teraz już prawie każdy ma przynajmniej jedną swoją książkę. Według Twojego podejścia muszą to być naprawdę inteligentni ludzie posiadający ogromną wiedzę - w końcu napisali książkę XD 

• Mariah Madeline lubi to

:^)

#17 Jakub30

Jakub30

Forumowicz

• Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 13:34

Krzysiek1702 na upartego do każdej wypowiedzi można sie doczepić, nie o to mi chodziło że każda książka to skarbnica rzetelnej i sprawdzonej wiedzy a o to że lepiej mieć wiedzę zaczerpnięta z książek niż od przypadkowych ludzi z internetu, cóż przykro mi że Tobie muszę to tłumaczyć. Gdybyś miał trochę dobrej woli pewnie moja wypowiedz zinterpretował byś inaczej. Chłopak zadał konkretne pytanie i pewnie liczył na konkretna odpowiedz. A idąc twoim tokiem myślenia to po co się uczyć i chodzić do szkoły (czytać książki itd.) jak można zadać pytanie na forum.

#18 Dhuz

Dhuz

Pogromca Shoutboxa

• Ekspert
  • 2542 postów
  • LokalizacjaWieliczka

Napisano 25 czerwiec 2017 - 14:19

Chłopak zadał konkretne pytanie i pewnie liczył na konkretna odpowiedz.

Chłopak zadawał tutaj takie pytania wielokrotnie, wielokrotnie miał rady odnośnie utrzymania jego ryb przy życiu w poważaniu, więc:

nie o to mi chodziło że każda książka to skarbnica rzetelnej i sprawdzonej wiedzy a o to że lepiej mieć wiedzę zaczerpnięta z książek niż od przypadkowych ludzi z internetu

Sam jesteś przypadkowym człowiekiem z internetu, który poleca ogólnie 'wiedzę z książek', bo przypadkowi ludzie z internetu nie są wiarygodnym źródłem. :patyk: Dostrzegasz pewną nieścisłość? Tylko dlatego, że ludzie nie piszą wam tego, co chcecie usłyszeć, by poczuć się lepiej, nie znaczy, że hejtują. I obyś prawdziwego hejtu nigdy nie doświadczył, bo używacie tego sformułowania na wszystko, co wam nie pasuje :] 

Użytkownik Dhuz edytował ten post 25 czerwiec 2017 - 14:19

#19 _Mateusz_

_Mateusz_

Gaduła

• Użytkownik
  • 136 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 16:53

Dodaje głosowanie
http://www.strawpoll.me/13281563

Użytkownik _Mateusz_ edytował ten post 25 czerwiec 2017 - 16:54

#20 Dawidk

Dawidk

Gaduła

• Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 17:33

Witam. Mam do was pytanie. Od kolegi z klasy dostałem książkę "atlas ryb akwariowych" i co lepiej przeczytać książkę czy internet?

Lepszym źródłem wiedzy zdecydowanie jest internet. Zapewne wszystko co jest w tej książce znajdziesz też w internecie w na pewno nie znajdziesz całej wiedzy z internetu w tej książce.

Proponuję przeczytać całą tą książkę i uzupełniać wiedzę w internecie.

Jednak czy korzystasz z książek czy z internetu ważna jest umiejętność oddzielenia potrzebnej wiedzy od zwykłych głupot które występują nie tylko w internecie ale także w książkach się zdarzają.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Akwarystyka, Książki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!