Skocz do zawartości

Pomoc w ożywieniu mojego akwarium.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Dawno mnie tu nie było heh Ale może do rzeczy... Mam akwarium już 7 lat. Zawsze korzystałem z tej strony ale z braku czasu w ciągu roku szkolnego moje akwarium trochę podupadło :( Więc pora to zmienić! I wy mi w tym pomożecie ;) Jako że w rodzinie mam pełno dzieci, które mnie odwiedzają i to dość często moje akwarium musi być ciekawe i pełne ruchu. Przez całą moją przygodę z akwarystyką miałem neonki bo pokochałem te rybki... ale jako że już mają 4-5 lat zaczynają mi zdychać. Ogólnie liczba ryb w moim akwarium  zmalała ale to później. Ogólnie moja koncepcja wygląda tak.  Jako ryby chciałbym mieczyki. Aktualnie mi się rozmnożyły i mam 12 małych rybek w kotniku. Powoli rosną i mam zamiar je wpuścić do akwarium. Rośliny tylko dwa gatunki. Cryptokoryny dwie duże i jakieś dwie malutkie ( mam je już od roku) na tyle akwarium w rogach są rośliny które mają długie liście które się ciągną przez całe akwarium i zakrywają taflę wody ( nie znam nazwy). Więcej roślin nie chce. Te mi rosną i niech tak zostanie. Apropo ryb na dno chciałbym kiryski ( mam piasek na dnie). No i wiadomo jakieś korzenie i kokos, to wszystko aktualnie mam i chciałbym żeby tak zostało. Jedyne co chce to to aby się rośliny jeszcze rozrosły. Kwestia oświetlenia...mam belkę oświetleniową 2x24W ale aktualnie mam tylko jedną świetlówkę. Powiem tak, mam 17 lat i ja sam płacę za wszystko do akwarium więc nie stać mnie na bajery. Nie chce kupować świetlówek za 30 zł jedna sztuka bo znalazłem takie https://www.nowazarowka.pl/philips-tl5-ho-24w-865-master-55cm-swiatlo-dzienne mi się wydaje że by pasowało. Kwestia nawozów. Dawno tego nie robiłem ale sobie przypomnę. Mam te nawozy białe w proszku czy jak to się to nazywa. Te co się miesza z wodą destylowaną. Czy one mogą się przeterminować? Bo mają jakieś 2-3 lata, a zostało mi jeszcze trochę bo już dawno ich nie używałem. Kwestia ryb, jakie polecacie ja bym chciał te kiryski i mieczyki ale co wy uważacie? I oczywiście jaka ilość tych ryb. Akwarium ma 72 litry (60x30x40)

więc myślę że kilka ryb się zmieści :) Ogólnie proszę o pomoc w kwestii ryb,nawozu i oświetlenia. Ph itd mam do tego testy wiem z czym to się je ;) Z tym jest wszystko ok. 

Przepraszam że tak chaotycznie ale chyba to jakoś ogarniecie. W końcu lepszej strony akwarystycznej nie ma :)

A bym zapomniał. Filtr- turbo filter 500, grzałka 100W. Jeszcze raz w skrócie. Akwarium ma cieszyć oko,mają być ruchliwe ryby które spodobają się dzieciom i gościom oraz mają być niskie koszty. 

Edytowane przez kaacper24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rada to oddaj mieczyki bo to nie jest ryba do takiego zbiornika. W nawozy nie masz się co bawić,tak samo jak w super oświetlenie bo nie masz roślin które by tego potrzebowały. Ewentualnie możesz dac kulki GT pod korzenie bo kryptokoryny i nurzaniec (tak chyba twoja roślina się nazywa po opisie ) to lubią.

Świetlówki świetnie sprawdzają się marketowe daylight. Nie kosztuja dużo,coś koło 8 -10 zł z tego co pamiętam. Co do twoich propozycji obsady to tu się wstrzymać muszę. Jak podasz parametry wody takie jak PH,KH,Gh i temperaturę to można coś będzie poradzić.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co poszukałem w internecie ta roślina to cryptokoryna balanse. Parametry: temperatura 22 stopnie, ph 8, kh 13, gh 7.

O nawozy się pytałem bo ostatnio rośliny trochę stanęły. Co zmienić w akwarium? Wiem że ph chyba nie jest za dobre? Jakie ryby? Może kilka jakiś większych? Innych roślin nie mam zamiaru kupować. Jestem otwarty na propozycje i rady :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Autorze. Nie pakowałbym się na Twoim miejscu w ryby większe od Neonów i Gupików, bo Twoje akwarium jest po prostu za małe. Oprócz wymiarów akwarium ogranicza Cię trochę pH. 8 to dość wysoko i niełatwo coś dobrać. Początkowo myślałem o parce/haremie Prętnika Karłowatego, ale jemu musiałbyś zbić pH aż do 7. Przeszedł mi także przez głowę Bojownik Syjamski, jednak również należałoby zbijać pH, chociaż do 7,5. Do tego przy Bojowniku nie mógłbyś mieć mocno wybarwionych rybek.. Gdzieś na granicach mógłby także przebywać u Ciebie Miedzik Obrzeżony. Ale czy taka opcja Cię zadowala?

 

Nie myślałeś o zakupie większego akwarium? Ładnie, czysto i kolorowo, pod pasujące dla Ciebie pH nasuwa mi się najmniejsza opcja Malawi. Akwarium 80x40x40, a w nim 4+1 lub 5+1 P.Saulosi. Wymaga to oczywiście nakładów finansowych, ale nie powinieneś mieć dużo problemów z utrzymaniem tego, ryby będą stosunkowo duże i kolorowe tak jak chciałeś. Oczywiście w akwarium 112/128 litrów możesz sobie zrobić klasyczną obsadę z roślinami itp itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe akwarium nie wchodzi w grę :( pH mogę zmniejszyć. Mówiłem na początku, jestem otwarty na zmiany tylko chce żebyście mnie pokierowali co i jak do takiego akwarium pasuje i do takich roślin. A te pyszczaki nie wejdę? ( nie znam się na tym gatunku). Mój kolega je ma i są piękne, na dodatek miałbym dostęp żeby je kupić od faceta który je hoduje czyli mozna powiedzieć, że profesjonalista :)

Wysłane z mojego Y635-L01 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez kaacper24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm taka opcja mi nie pasuje...wszystko przemyślałem i mam zamiar zrobić tak. Najpierw zrobić porządki w akwarium,wszystko wyczyścić,dosypać piasku itd. Następnie zajmę się wodą czyli zmniejszę Ph, postaram się to zrobić tak aby było mniej niż 7. Zrobię tą tzw. herbatkę w akwarium :P  Następnie zajmę sie rybami, wybiorę na pewno kiryski i jakąś małą ławicę ale chyba padnie na neonki bo z tego co piszecie tylko to mogę :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych twardosciach robienie herbatki jak to nazwaleś nic nie da . Ph nie spadnie tylko wodą koloru dostanie. Polecam zakup nawet najtańszego filtra Ro,ewentualnie wody demineralizowanej z Marketu. Jak się zdecydujesz na tą drugą opcję to patrz czy jes na butelce rysunek akwarium. To gwarantuje że się nadaje do akwarystyki. Chociaż ja używałem tej z Auchan po 2,5 za t litrów i też była dobra.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez psyho39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh czyli widzę że jest to bardzo skomplikowana sprawa z tym moim akwarium :(  Gdybym zdecydował się na tą wodę destylowaną to już bym musiał cały czas tylko ją wlewać? Jeszcze przeczytałem że gotowanie wody pomaga,co wy na to? Raczej na filtr RO aktualnie nie chce wydawać kasy.

Zacząłem również rozpatrywać tą opcje ze stadkiem miedzików obrzeżonych ale podobno bardzo agresywne ryby :/ 

Edytowane przez kaacper24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody nie gotuj. Odlej sobie 5 litrów wody z akwarium do wiaderka, dolej do niej 5 litrów demineralizowanej, wymieszaj, odstaw i zmierz parametry tej wody. Jeśli wyjdą zadowalające parametry to możesz wtedy mieszać demineralizowaną z kranówką w proporcji 1:1. Jeśli to dalej nie będzie to co chcesz uzyskać - kombinuj z proporcjami. Twardość wody masz całkiem niską, więc po zbiciu pH wcale nie byłbyś skazany na Neony. 

 

Jeśli udałoby się uzyskać GH na poziomie 1-8, i pH 7 lub niżej, to wtedy można zastanowić się np nad ławicą Razbora Espei, jakieś 15 sztuk. Pięknie trzymają się w grupie. Z drugiej strony jeśli chcesz kiryski, to wtedy lepiej z Neonkami, które preferują podobnie chłodniejszą wodę. 

 

Poza tym... pomyśl sobie ile potrzebujesz wody demineralizowanej na start + ile będziesz zużywał jej do podmian. Dodaj sobie wydatki przez 2-3 miesiące i zastanów się jeszcze raz, czy na pewno nie stać Cię na prosty filtr RO.

 

Co do pyszczaków natomiast, to P.Saulosi są najmniejszymi pyszczakami i wymagają one akwarium o długości co najmniej 80 cm. Przy czy są tego zwolennicy, jak i przeciwnicy, którzy uważają 100 cm za rozsądną długość. Tak czy inaczej 60 cm nie wchodzi w grę. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda demineralizowana i woda destylowana mają bardzo podobne parametry. Różnią się jednak sposobem otrzymywania. Woda demineralizowana powstaje po przepuszczeniu przez filtr RO lub użyciu żywic jonowymiennych. Tak czy inaczej musisz szukać oznaczeń, że nadaje się do akwarium, bo może się okazać, że zawiera jakieś śladowe ilości substancji szkodliwych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy przyznam nie miałem Malawi ale w takim litrażu nie zaryzykował bym nawet najspokojniejszych gatunków pyszczaków.

Pomysł może o Tanganice z muszlowcami. To bardzo fajne ryby do obserwacji.Taki litraz jako minimalny dla niewielkiej kolonii byłby odpowiedni. Parametr mogły by zostać.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba z tego co się orientuje jeśli są muszlowce to nie może być roślin? Bo zawsze jak widziałem akwarium z muszlowcami to były same muszle,piasek i ryby. 

Nigdy nie widziałem takiego akwarium w którym by były cryptocoryny :/ 

Edytowane przez kaacper24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo super, to się chyba dogadaliśmy :) Bardzo podoba mi się ta opcja z tymi muszlowcami. Teraz muszę czytać i czytać o tych muszlowcach heh wiedza to przecież podstawa. Bardzo dziękuje za odpowiedzi i pomoc. Prosiłbym jeszcze o pełny nick tego użytkownika Kamyka,chyba że to jest jego nick :P Bo w razie czego będę wiedział kogo pytać :) ale znając życie za jakiś czas pojawi się nowy temat mojego autorstwa gdzie będzie pełno pytań o muszlowce :) oraz mam nadzieję, że niedługo te ryby zawitają do mojego odmienionego akwarium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te parametry wody co podałeś to pomiar z akwarium czy kranowit? Moim zdaniem taka zasada jest mało prawdopodobna w kranówce, więc może wystarczy usunąć z akwarium elementy podnoszące zasadowość i będzie większy wachlarz możliwości jeśli chodzi o obsadę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sumie to nie wiem czy warto bo się już nastawiłem na te muszlowce. Ale przemyśle to,dzisiaj i tak już jest za późno na to :) ale i tak bardzo dziękuję za tak szybkie odpowiedzi. Jeszcze w tym tygodniu mam zamiar zmieniać wodę w akwarium więc tak jak mi poprzednio radziliście będę eksperymentował z tą wodą destylowaną. Zobaczymy może coś z tego będzie

 

Wysłane z mojego Y635-L01 przy użyciu Tapatalka

 

 

Wysłane z mojego Y635-L01 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez kaacper24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...