Skocz do zawartości

Jak zmiękczyłem wodę kranową


Jakub30
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Chciał bym wam opisać jak udało mi się zmiękczyć wodę kranową z GH-15 do 0. PH z 7,5 na 6,0.

Co będzie nam potrzebne:

- Jakiś pojemnik na wodę, najlepiej beczka, ja posiadam 120l,

- pompa wodna, z możliwością zanurzania, ja posiadam Hydor Seltz l20,

- słoik 4l,

- zywica jonowymienna,

- węgiel aktywny + woreczki do niego

- węże elastyczne pasujące do pompy,

- silikon,

- wata, gąbka,

W nakrętce od słoika wywiercamy 2 dziury, wlotową i wylotową. Wkładamy węże, koniec jednego musi wystawać z nakrętki nie więcej jak 1cm (to będzie wylot), koniec drugiego na wysokość słoika (to będzie wlot). Teraz silikonujemy szczelnie  od obu stron dekielka węże. Po wyschnięciu silikonu wkładamy do słoika węgiel aktywny oraz żywice jonowymienną, możemy to uszczelnić watą i gąbką od góry żeby żywicy nie wypłukało. zakłądamy nakrętkę i zakręcamy. Teraz do węża wlotowego podłączamy wylot pompy. Umieszczamy słoik oraz pompę w beczce i włączamy pompę. Czekamy chwile aż się słoik napełni i zacznie wypluwać wodę. Czekamy 5h. Mamy wodę o parametrach GH i KH 0. Po tym zabiegu woda kranowa zmieniła swój kolor na błękitny.

Taki sposób przygotowywania wody do podmian zapewnił mi twardość wody taki jaki akurat jest mi potrzebny, bo jeśli chce wodę bardziej twardą to po prostu skracam czas filtrowania. Po filtracji tym sposobem przez 2h i 45min otrzymałem wodę o GH-3, kH-3 i PH-6,2. Całość kosztuje nas mniej więcej tyle co profesjonalny zestaw RO3 ale za to mamy parametry wody jakie chcemy a po drugie nie marnujemy tyle wody, bo na każdy 1l wody RO musimy zużyć co najmniej 4l wody kranowej. A po za tym pompę możemy ponownie użyć do podmian wody np. wlewać za jej pomocą wodę do akwarium, co dodatkowo uprzyjemni i skróci czas całej operacji. Zdjęcia: http://www.fotosik.pl/zdjecie/4fd1567c41953292

Co wy o tym myślicie? Wiem że czystości tej wody z wodą RO nie można porównywać ale efekt jest jednak chyba dobry co?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet nie bawię się w sprawdzanie przewodności bo nie jest mi to do niczego potrzebne. To co napisałem to jest alternatywa dla osób które chcą zmiękczyć swoją wodę a nie chcą używać sprzętu RO. Wcześniej u siebie w łazience zamontowałem filtr prysznicowy do zmiękczania wody ale tylko tak on się nazywa bo wody nie zmiękcza (z GH-15na14 to żadna różnica). Próbowałem jeszcze z torfem, szyszkami olchy, liśćmi ketapangu, a efekt był zawsze mierny i krótkotrwały. Myślę że mój sposób który opisałem jest dobrą alternatywą żeby zmiękczyć wodę, pozbyć się chloru oraz części innych szkodliwych związków chemicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pytanie jakiej żywicy używasz. Podejrzewam, że kationitu sodowego, bo przy kwaśnym kationicie wodorowym przy zerowych twardościach miałbyś pH pewnie koło 3-4.

To, że testy nie pokazują Ci twardości wcale nie znaczy że jej nie ma. Tylko testy jej nie pokazują ze względu na swój sposób działania. Kationit nie "wyciąga" z wody twardości, wymienia tylko wapń na sód. Spróbuj, zobacz jaka słona wyszła Ci ta woda. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...