Skocz do zawartości

Pleśniawka?


kinia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że może to być pleśniawka, ale proszę o pomoc.
Zbiornik 63l, pływa sam jeden welon, karmię tropicalem: goldfish granulki, biovit, ovowit, mrożony solowiec i wodzień, małe porcje zazwyczaj 1-2razy dziennie.
Temperatura koło 24stopni (jest bez grzałki).
Parametry mierzyłam jakieś 3 dni temu, nie wiem czy warto podawać ale jakby co: NO2 0, NO3 1, NH3 raczej 0, ale ciężko odczytać.Testy mam kropelkowe zoolek.
Wodę podmieniam 10litrów co tydzień
Akwarium stoi ok. 3 miesięcy, odczekałam ok.2-3 tyg nim wpuściłam rybkę.
Filtr kaskadowy HBL plus zwykły mały wewnętrzny
Z roślin mam nurzańca i dwie żabienice
Brak sztucznych ozdób itd, podłoże to piasek
Zachowanie ryby praktycznie bez zmian, jest żywa, ma duży apetyt. Na początku myślałam, że po prostu zmieniła kolor ogona, bo jak ją kupiłam miała czarne końcówki, ten czarny znikł i jakiś czas temu zaczęły się pojawiać jasne, białe plamy na ogonie. Dzisiaj zauważyłam, że te plamy są wypukłe, więc to nie jest "zmiana koloru". Zdjęcia takie sobie, ale mniej więcej widać o co chodzi.
Jeśli to pleśniawka to ponoć pomaga kąpiel w soli? Czy chodzi o taką zwykłą sól? Podejrzewam też to: http://www.superakwarium.pl/chilodoneloza-8211-chilodonella-id631.html#1 W tym przypadku też miałaby zadziałać kąpiel w soli. Jak taką kurację przeprowadzić?

 

https://postimg.org/image/axjlx9mg3/

 

https://postimg.org/image/wvg2r21gj/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś poknociłam, zmierzę i wrzucę wyniki jeszcze raz. W każdym razie no2 na pewno było 0.

 

 

EDIT.

Zrobiłam testy:

NO2  0

NO3 jest pomiędzy 20 a 50, ale zdecydowanie bardziej 20, więc przyjmijmy 30.

NH3 jakoś ciężko mi ten test odczytać, bo na skali barwnej jest 0, a potem od razu 1, ale raczej wygląda mi to na 0.

Edytowane przez kinia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Przez kilka dni codziennie robiłam rybce kąpiel z soli, ale niestety to nie pomogło. Kupiłam cmf i używając go zgodnie z zaleceniami wczoraj zrobiłam ostatnia podmianę i dolalam środka i teoretycznie na tym powinna się kuracja zakończyć. Na początku kuracji wydawało mi się że jest lepiej, ale teraz znowu wygląda tak jak na początku. Macie jakieś inne pomysły? A może powinnam podnieść na czas tej kuracji temperaturę? Trochę się obawiałam podnieść welonowi temp do 28stopni.. W każdym razie macie jakieś inne pomysły?

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez kinia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kąpiele solne robiłam we wiaderku, lałam 5l wody o podobnej temp jak ma rybka w akwarium. Szczerze mówiąc to już dokładnie nie pamiętam, ale pierwszego dnia zrobiłam jej dwie kąpiele po 30g soli. Przez kolejne dni to było 60-70g. Podaję ilość soli, które wsypałam na 5l wiadra (nie na litr). Ryba kąpała się po 20 minut.

Teraz kupiłam healthosan i węgiel aktywowany. Plan jest taki, żeby dzisiaj podmienić sporą ilość wody (powiedzmy 50%) i zastosować węgiel aktywny przez kilka dni. Następnie węgiel wyjąć i zastosować kurację healhosan. Dodatkowo dzisiaj się przypatrzyłam i wydaje mi się, że tego białego nalotu jest więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni kąpieli krótkotrwałej w soli to za krótko, żeby wyleczyć rybę. Powinnaś po tych kilku dniach dokładnie się przyjrzeć temu nalotowi i jeśli choć trochę by się zmniejszył, należało kontynuować kąpiele, aż do pełnego wyzdrowienia.

Piszesz, że po leczeniu CMF widziałaś poprawę, a teraz znowu jest to samo. Czyli któryś lek jednak pomagał, ale przerwałaś kurację.

 

 

 

dwie kąpiele po 30g soli. Przez kolejne dni to było 60-70g

Pierwsza dawka - za małe stężenie. Druga - prawidłowa.

Podczas leczenia w soli zauważyłaś przez te 20 min. jakieś niepokojące zachowanie, słanianie się ryby itp?

 

Daj zdjęcia ryby, jak to obecnie wygląda. I zdjęcie całego zbiornika.

Jak w tej chwili wyglądają podmiany i wyniki testów, szczególnie NO2 i NO3...?

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza dawka z solą była mniejsza, bo chciałam rybę "przyzwyczaić" do soli i przede wszystkim zobaczyć, czy nic jej się nie stanie. Ogólnie rybie nic nie było podczas kąpieli zachowywała się normalnie. Kąpiele solne robiłam ok. tydzień czasu, ale kompletnie nic się nie działo, więc stwierdziłam, że nie działa.

Co do działania cmf, to nie wiem, czy faktycznie było lepiej, czy mi się wydawało, ale kiedy w sobotę ostatni raz lałam cmf i przyglądnęłam się rybie, to ewidentnie jest gorzej niż było, więc to nie jest zaprzestanie kuracji po tym, jak zobaczyłam, że jest lepiej, tylko właśnie gorzej.

Zdjęcia nie ma sensu robić, bo te które dodałam oddają stan ryby + trochę, choć nieznacznie się zwiększyła i jest wyraźniejsza.  A poza tym ryba jest bardzo ruchliwa i ciężko ją dobrze i wyraźnie uchwycić, a tym bardziej na ogonie.

Powiem szczerze, że testów teraz nie robiłam, bo i tak co 3 dni podmieniam wodę (tak jest napisane na opakowaniu od cmf: co 3 dni podmieniać 20% wody i dolewać 5ml/100l cmf).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez testów i wyraźnych zdjęć możemy sobie jedynie zgadywać.

Jeśli ryba, na dzień dzisiejszy, nie ma więcej żadnych innych objawów (ani w wyglądzie, ani w zachowaniu) to jedyne co mi przychodzi do głowy to limfocystoza. Choroba bardzo rzadka, ale możesz sprawdzić i porównać objawy. 

Dopóki ten nalot jest tylko na ogonie, można spróbować odciąć zmienioną chorobowo część ogona i zdezynfekować miejsce cięcia, by nie doszło do zakażenia.

Moim zdaniem gdyby to było coś innego to albo sól i CMF by pomogły, albo pojawiłyby się dodatkowe objawy.

 

Oczywiście powinnaś jak najszybciej pomyśleć o większym akwarium dla tego welona, mam nadzieję, że to wiesz. Do tego czasu kontrola parametrów przy pomocy testów i podmiany wody dopóki wyniki nie będą prawidłowe.

Bez tego żadne leczenie nie da ci trwałych efektów i prędzej czy później pojawią się nowe schorzenia.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść filtry, odmul dno, zrób dużą podmianę.

Wsyp (nie rozpuszczaj) do akwarium jedną łyżkę soli na 10 L.

Ryba ma w tym być cały czas.

Za 2 dni podmiana 50% i uzupełniasz sól czyli  dajesz 50% dawki którą dałaś za pierwszym razem.

Kąpiel 20 minut to nie w takim stężeniu...

Po tygodniu takich działań daj znać czy jest poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ miałam już zakupiony healthosan, to postanowiłam pierw jeszcze zrobić kurację tym środkiem. Niestety on także nie pomógł. Zastosuję więc tą długotrwałą kąpiel solną tak jak podałeś, tylko zastanawiam się czy te dawki soli nie zaszkodzą ślimakom świderkom i roślinom? Czy mam wcześniej odfiltrować healthosan węglem w filtrze?

Dzisiejsze zdjęcia ryby:

http://imgur.com/a/IQgss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i nie.
Cmf, sól, heltosan i tak faszerujesz tą rybę prochami takimi co Ci w ręce wpadnią a martwisz się o rośliny to może lepiej od razu zabij tą rybę i skróć jej cierpienia...
Albo chcesz rybie pomóc albo nie, określ się.
Żeby było jasne ja nie pomagam Tobie, ja pomagam rybie a jak takie coś czytam to mi ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że co mi wpadnie w rece? Przecież ciężko jest zgadnąć który lek zadziała. A to źle że się martwię o inne stworzenia, które są w akwarium? No ludzie, bez przesady, to że ty nie wiem, nie lubisz czy nie chcesz mieć ślimaków, to nie znaczy, że każdy ma się ich pozbyć.

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję,że choroba się cofa. Nalot się przerzedził i wygląda teraz jak białe kropki.

Przy okazji też zdjęcie całego akwarium, bo ktoś pytał. Wiem, niezbyt piękne, ale na rybkę czeka już 120l akwarium :)

Zastanawiam się, czy po całkowitym zniknięciu objawów kontynuować jeszcze jakiś czas dodawanie soli? I kiedy ewentualnie będzie można ją przerzucić do nowego akwarium?

http://imgur.com/a/W03XA

Edytowane przez kinia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...