Skocz do zawartości

Co ile dni trzeba podmieniać wode dla gupików w 25 litrowym akwarium?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak jak w temacie.
Wiem że gupik to delikatna rybka i u mnie często gupiki nie wytrzymują 6 miesięcy w moim 25 litrowym akwarium.
Pomyślałem żeby częściej podmieniać wode dla gupików co 5-7 dni. Jak myślicie czy podmiana wody wydłuży życie gupików i innych ryb?
Proszę o odpowiedź.

Edytowane przez _Mateusz_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz tych gupików i jaką filtrację? Sent with handy.

Gupiki dopiero kupie a filtr mam mechaniczny za 26zł firmy diversa Claro 300.

W tym twoim obozie koncentracyjnym, to by się przydała podmiana co drugi dzień ;)

Nie co 2 dzień bo za często to niemożna podmieniać wody. Edytowane przez _Mateusz_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę powinno się podmieniać co tydzień, 25% wody w akwarium. Niestety masz bardzo niewydajny filtr wiec na twoim miejscu podmieniałabym wodę częściej. Nie wiem czy to może pomoc przedłużyć życie ryb bo w akwarium trzeba kontrolować dużo parametrów i sprawdzać czy odpowiadają one mieszkańcom. Tez mialam ten beznadziejny filtr o którym piszesz na początku w 25 litrowym akwarium i nic mi się złego nie działo (z wyjątkiem tego ze wsypalam ziemie do akwarium powodując chorobę xD ale kazdy sie uczy), ale ja mialam (i mam) tylko bojownika który pewnie produkuje mniej zanieczyszczeń niż X gupików (ktore z resztą powinny mieć nieco większe akwarium). Postaraj się zmienić filtr jak najszybciej się da. Pomyśl też o testach wody. (A tak w ogóle to może pomyśl o bojowniku, wybacza on błędy początkującego bardziej niż inne ryby i jest bardzo ładną ryba nadająca się do 25 litrów.)

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mi wyjaśnij teraz, dlaczego? :)

Bo troche czasu niemam.

Wodę powinno się podmieniać co tydzień, 25% wody w akwarium. Niestety masz bardzo niewydajny filtr wiec na twoim miejscu podmieniałabym wodę częściej. Nie wiem czy to może pomoc przedłużyć życie ryb bo w akwarium trzeba kontrolować dużo parametrów i sprawdzać czy odpowiadają one mieszkańcom. Tez mialam ten beznadziejny filtr o którym piszesz na początku w 25 litrowym akwarium i nic mi się złego nie działo (z wyjątkiem tego ze wsypalam ziemie do akwarium powodując chorobę xD ale kazdy sie uczy), ale ja mialam (i mam) tylko bojownika który pewnie produkuje mniej zanieczyszczeń niż X gupików (ktore z resztą powinny mieć nieco większe akwarium). Postaraj się zmienić filtr jak najszybciej się da. Pomyśl też o testach wody. (A tak w ogóle to może pomyśl o bojowniku, wybacza on błędy początkującego bardziej niż inne ryby i jest bardzo ładną ryba nadająca się do 25 litrów.)Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Tylko ja w tym moim akwarium mam zbrojnika pospolitego, 3 kirysków pstrych i mieczyka z bojownikiem i nie chce się tych ryb pozbywać.

Stać mnie na nowy filtr. Jaki filtr mi polecacie do akwarium 25l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo troche czasu niemam.

 

Tylko ja w tym moim akwarium mam zbrojnika pospolitego, 3 kirysków pstrych i mieczyka z bojownikiem i nie chce się tych ryb pozbywać.

> Chce mieć ryby

> Ma przerybione akwarium

> Pyta co ile dni robić podmiany w przerybionym akwarium

> Nie ma czasu podmian robić

 

Przestań zwierzaki męczyć w tym srajniku i tyle. Dobierz sobie obsadę do akwarium albo akwaria do wybranych grup ryb. Co chwilę wracasz z nowym pytaniem, a i tak do porad się nie zastosujesz, bo albo to, albo tamto, albo siamto. I tak kisisz tą obsadę potrzebującą co najmniej jednego akwarium 80cm w 40-centymetrowej klitce. I mówisz, że  nie chcesz się pozbywać. Filtr ci nic nie pomoże na twoje lenistwo i niedbałość.

 

Dziś dostęp do wiedzy jest bezproblemowy, tak samo nie ma problemu zdobyć osprzęt na potrzebne akwarium. A i tak masz akwarium w stylu lat '70. Przemyśl może swoje podejście trochę, bo z każdym twoim powrotem na forum cofasz się coraz bardziej, niedługo zmienisz tą 25-tke na kulę. ;)

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest pierwszy tego typu temat tego użytkownika. Nie wyciąga żadnych wniosków. Szkoda strzępić. Jeśli nie ma się na coś czasu by robić to dobrze, to nie robi się tego w ogóle. 

Poza tym.. Gupiki Pawie Oczko (jak się domyślam) w 25-litrach już się ze sobą gryzie. Tu trzeba o większym zbiorniku pomyśleć. Filtr tak samo kiepski jak równowaga w tym gnojowniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mateusz, co do podmian wody to wszystko zależy od tego ile masz rybek w akwarium, jakie to rybki (jedne wydalają więcej [głównie trujący dla ryb jest mocznik] inne mniej, niestety żyworódki jak molinezje czy gupiki wydalają tego sporo), jaką masz filtracje w akwarium (musisz wiedzieć jednak że nawet najlepszy filtr nic nie pomoże ponieważ ma on za zadanie przerobić trujące związki NO2 na mniej trujące NO3, jednak gdy tych ostatnich nagromadzi się za dużo to i one staną się trujące), jak często podmieniasz wodę (częste podmiany w przerybionym zbiorniku nic nie dadzą w przypadku jeśli wlewasz do akwarium nieodstaną wodę kranową ponieważ zawiera ona szkodliwy chlor który może nawet popalić delikatną powierzchnię rybek, łuski, skrzela) i ile masz roślin w akwarium ( rośliny w akwarium robią fenomenalną robotę ponieważ do fotosyntezy potrzebują wlaśnie tych szkodliwych związków przemiany materii ryb oraz wiążą szkodliwe dla ryb metale ciężkie). To jak często masz podmieniać wodę (w głównej mierze) zależy od zachowania delikatnej równowagi między ilością roślin a ilością ryb. Ja na Twoim miejscu posadził bym trochę mało wymagających roślin do akwarium takich jak moczarka, bacopa, vallisneria, rogatek, limnobium, ponieważ te rośliny w bardzo dobry sposób oczyszczają wodę. A po drugie zmniejszył ilość rybek, wiesz 25l to naprawdę małe akwarium i tu częste podmiany wody przy dużej ilości rybek nic nie dadzą. Na taki mały zbiorniczek proponował bym maksymalnie 5 gupików, np. 2 samce i 3 samiczki. Możesz w przyszłości zastanowić się nad zmianą filtra bo ten który posiadasz niedostatecznie spełnia swoją rolę. Ja w swoim akwarium 220l podmieniam wodę co 3 tygodnie wodą RO w ilości 1/4 objętośći akwarium. posiadam cały zestaw testów do mierzenia ilości azotanów, azotynów, twardości wody, PH i jeszcze się u mnie nie zdarzyło żeby poziom azotanów był większy jak 30. No ale u mnie jest naprawdę dużo roślin. rybki mają się dobrze pomimo że mam wrażliwe na jakość wody skalary czy neony. W swojej książce Diana Walstad - rośliny w akwarium, bardzo fajnie opisuje w jaki sposób rośliny oczyszczają wodę, ona w swoich akwariach podmienia wodę co pół roku a pomimo to rybki maja się dobrze i umierają jedynie ze starości. Jeśli miał byś trochę grosza to polecał bym Tobie tę książkę a w niedługim czasie śmiał byś się z niektórych kolegów tutaj na forum, bo jak czytam niektóre komentarze i "rady" to ręce opadają. Wiesz wg. mnie akwarystyka nie polega na tym żeby robić co kilka dni podmianki i co chwila mierzyć parametry wody. akwarium dla mnie to jest mini biotop który sam musi zacząć żyć własnym życiem bez ingerencji z zewnątrz. Robienie częstych podmian tylko go destabilizuje. Postaraj się stworzyć właśnie takie środowisko a pracy będziesz miał mniej i rybki będą szczęśliwsze. W Twoim przypadklu z tak małym akwarium stworzenie takiej równowagi będzię cięzkie, ponieważ nawet małe zmiany dają durzy efekt, ale to n ie znaczy ze jest to niemożliwe po prostu musisz się trochę postarać, bez chodzenia na skróty typu "kupię sobię większy filtr i sprawa załatwiona", nie tędy droga.... Jeśli chcesz zobaczyć moje akwarium to masz tu link. http://www.fotosik.pl/zdjecie/41c2047814aa59ff

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ryb które masz możesz zostawić sobie tylko jednego bojownika. Reszta po prostu nie nadaje się do tak małego akwarium.

Zostaw bojownika, wpuść może jakiegoś fajnego ślimaka, resztę oddaj i będziesz zadowolony.

Albo zrób jak radzi kolega ,,Jakub30''.

Jeżeli upierasz się przy hodowli mieczyków, kirysów, no i zbrojnika w szczególności, to niestety musisz zainwestować w większe akwarium.

Dużo czytaj.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Oddaj Gupiki - wszystkie

2. Kup kropelkowe testy wody na pH, GH-KH i sprawdź czy ten bojownik, który tam ma zostać może w ogóle w Twojej wodzie przebywać

3. Kup filtr, który zapewni optymalną filtrację biologiczną w tym zbiorniku. Jaki? Optymalny byłby FZN-1, ale jeśli masz pokrywę i nie chcesz jej ciąć, to jakiś wewnętrzny o większej powierzchni filtracyjnej

 

Co do filtra: miałem kiedyś akwarium 25-litrowe z jednym samcem bojownika. Początkowo miałem tam filtr wewnętrzny FAN-mini, ale nie dawał sobie zupełnie rady. Zamieniłem go więc na FAN-1, bo akurat taki udało mi się dostać. Było odrobinę lepiej. Podłączyłem oba jednocześnie i po kilku dniach stwierdziłem, że filtracja w końcu stoi na optymalnym poziomie. Niech Ci to da do myślenia. Porównaj sobie wydajność i pojemność dodanych do siebie FAN-1 i FAN-mini, a Twój obecny filtr. Dodam, że jeden pracował jako biolog, a drugi jako mechanik. Nie było to wyjście estetyczne, ale skuteczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej kostce 30L z bojownikiem mam podłączony filtr kubełkowy Minikani 80. Nie zabiera miejsca w akwarium (pompa jest na zewnątrz), jest bezgłośny i prosty w obsłudze, a przy tym na ten litraż aż nadto wystarczający. Jeżeli jest miejsce na taki kubełek to polecam to rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały kubeł to fajna opcja,natomiast dobrze sobie też radzą większe kaskady takie dedykowane do 100 litrów. Miałem taką w kostce ,chyba Aquaszut N500 i woda świetna,jest też miejsce na ceramikę co zapewnia wystarczającą biologię. Dodatkowo nie zabiera też miejsca w baniaku.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...