Skocz do zawartości

Potrzebna jak najlżejsza ceramika


piosl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem wypełnić filtr FZN-2 jak najlżejszą ceramiką. Obecnie mam mieszaninę "rurek", kulek i lawy, jednak masa takiego filtra jest niepokojąco duża. Prawdopodobnie dla szyby nie ma to większego znaczenia, ale mimo wszystko czułbym się lepiej gdyby ten filterek ważył o połowę mniej.

Jakieś propozycje?

 

Dawno temu do filtra Aquaclear Mini dodawali mikroskopijny woreczek ceramiki w kształcie walców o wysokości 1 cm i średnicy 0.5, które były niesłychanie lekkie (i kruszyły się dość łatwo), ale nigdzie nie widziałem tego w sprzedaży luzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem dlaczego, ale trudno mi uwierzyć, że cokolwiek chce na tym rosnąć
 

 

Bakterie osiadają na wszystkim, łącznie z wirnikiem pompki. Czy względy estetyczne mają dla Ciebie znaczenie?

Jest jeszcze wata perlonowa do filtrów.

W całym tym interesie chodzi chyba o jak największą powierzchnię dla bakterii.

Poza tym kulki i wata perlonowa stosunkowo mało dławią przepływ w filtrze, co czasami też ma swoje plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wiem, że wykopki, ale napiszę bo zważyłem. Mniejszy koszyczek w kaskadzie FZN-2:

- wypełniony ceramiką w 70%, 20% porowata lawa ~1 cm i 10% jakieś drobne markowe medium, które dawno temu dołożyli mi do kaskady Aquaclear (takie walce bardzo porowane 0.5 cm x 1 cm, świetne medium, ale nigdzie go nie mogłem kupić w większej ilości) - waży to 310 g

- keramzyt ogrodniczy 4-10 mm (większość ziaren ma 0.5-0.6 cm) - 200 g

Jak dla mnie różnica znacząca, bo jedną całą FZN2 wypełniłem keramzytem i tym medium od Aguaclear i jest zauważalnie lżejsza niż z ceramiką. Lżej może być już tylko z gąbką/watą, choć pewności nie mam, bo całej zalanej kaskady nie ważyłem. Drugą FZN-2 mam z zagęszczoną gąbką (1.5 fabrycznych wkładów, żeby lepiej działała jako mechanik, ale wiąże się to z czyszczeniem co 2-3 tygodnie).

 

Z tą masą to może być taka moja mała obsesja i prawdopodobnie na szkle takie obciążenia nie robią żadnego znaczenia... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...