Skocz do zawartości

Ogniwo paltiera czy wentylacja pokrywy akwarium


_Mateusz_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zaczyna na dworzu robić się coraz cieplej i zastanawiam się co by było lepsze do chłodzenia wody w akwarium czy ogniwo paltiera czy wentylacja pokrywy akwarium. Mam chyba zamiar kupić ogniwo paltiera do chłodzenia wody w akwarium. Jak myślicie czy to dobry pomysł?

Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo paltiera przyklejam styłu akwarium do szyby.

Dobry to jest pomysł?

A możesz coś więcej napisać o tym ogniwie ? Jak zamierzasz to zainstalować w baniaczku ?

A wiesz co to jest ogniwo paltiera?

Chcę zamontować ogniwo paltiera styłu akwarium na szybie (ale nie w wodzie).

Ogniwo paltiera daje zimno jak byś wiedział.

Edytowane przez _Mateusz_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w ogóle pojęcie jak działa ogniwo paltiera?

 

Raz ze rachunki za prąd cię zabija, dwa ilość odprowadzanego ciepła jest zależna od poboru prądu im więcej prądu bierze tym mocniej chłodzi ale też wydziela więcej ciepła.

 

Bardzo słaby sposób chłodzenia i drogi bawiłem się tym lata temu przy OC procesorów PC.

Taniej i efektywniej wyjdzie chłodzenie wentylatorem 120mm

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w ogóle pojęcie jak działa ogniwo paltiera? Raz ze rachunki za prąd cię zabija, dwa ilość odprowadzanego ciepła jest zależna od poboru prądu im więcej prądu bierze tym mocniej chłodzi ale też wydziela więcej ciepła. Bardzo słaby sposób chłodzenia i drogi bawiłem się tym lata temu przy OC procesorów PC. Taniej i efektywniej wyjdzie chłodzenie wentylatorem 120mmWysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Ale ogniwo paltiera na 6V tak dużo prądu nie zabierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ty chcesz schłodzić tymi 6v?

 

Ale jest też inna kwestia i chyba istotniejszych różnica temp.

Chcesz dać ogniwo na tylną szybe wiesz ze na samo ogniowo musisz dać jeszcze radiator i to spory aby chłodzi samo ogniwo.

Ogniwo będzie chodzić szybę strzelam do 15c woda w akwarium będzie mieć 24 temp otoczenia 28 wiesz co sie może stać że szkłem przy takich różnicach temp ?

 

Przygotuj sobie dużo szmatką i wiader bo mogą być potrzebne.

 

 

IMHO szalony pomysł.

Już lepiej zainwestować w chłodziarke diy , ala chłodzenie wodne do pc

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ty chcesz schłodzić tymi 6v?

 

Ale jest też inna kwestia i chyba istotniejszych różnica temp.

Chcesz dać ogniwo na tylną szybe wiesz ze na samo ogniowo musisz dać jeszcze radiator i to spory aby chłodzi samo ogniwo.

Ogniwo będzie chodzić szybę strzelam do 15c woda w akwarium będzie mieć 24 temp otoczenia 28 wiesz co sie może stać że szkłem przy takich różnicach temp ?

 

Przygotuj sobie dużo szmatką i wiader bo mogą być potrzebne.

 

 

IMHO szalony pomysł.

Już lepiej zainwestować w chłodziarke diy , ala chłodzenie wodne do pc

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Nie rozumiem cię.

To mam kupić wentylatory komputerowe i założyć je na pokrywę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie rozumiesz ? Fizyki?

 

Wsadź szybę do zamrażarki schłodz ją do 10C potem wsadź do wody o temp 28C zobacz co się stanie

 

 

Tak wentylatory to najprostszy i najtańszy sposób chłodzenia i tani

 

Kupujesz 2-3 120mm takie do 1300obr każdy montujemy w pokrywie tak aby jeden wiał do środka aby zwiększyć ruch wody a dwa aby wyciągały powietrze z pod pokrywy i zapominasz o temp.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zupełnego elektrycznego laika. Czy gdyby ogniwo zamknąć w hermetycznym pojemniku eliminując dopływ wody do niego i umieścić w np. kaskadzie. Spełni swoją rolę czy niekoniecznie?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie rozumiesz ? Fizyki?

 

Wsadź szybę do zamrażarki schłodz ją do 10C potem wsadź do wody o temp 28C zobacz co się stanie

 

 

Tak wentylatory to najprostszy i najtańszy sposób chłodzenia i tani

 

Kupujesz 2-3 120mm takie do 1300obr każdy montujemy w pokrywie tak aby jeden wiał do środka aby zwiększyć ruch wody a dwa aby wyciągały powietrze z pod pokrywy i zapominasz o temp.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

A jeżeli wezmę wentylator który ma 2000 obroty na minutę to co by było?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie głośny jeśli Ci nie przeszkadza taki dźwięk to możesz i wziąść delte co ma 7000tys :)

 

 

 

Psyho sądzę że prędzej byś uwalił ogniowo niż coś schłodzić w ten sposób

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zupełnego elektrycznego laika. Czy gdyby ogniwo zamknąć w hermetycznym pojemniku eliminując dopływ wody do niego i umieścić w np. kaskadzie. Spełni swoją rolę czy niekoniecznie?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Teoretycznie możesz, ale czy znajdziesz tak dużą kaskadę.

Pamiętaj że każde ogniwo Peltiera ma stronę ciepła i zimną. Do tego zasilanie...

 

A tak poważnie - praktycznie nie ma to sensu. Takie układy robi się w próżni gdy druga strona jest połączona termicznie z obudową.

Lepiej już kupić jakąś schładzarkę, są wersje kompaktowe...

 

Sent with handy...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładanie ogniwa do szyby nie ma za bardzo sensu, Szkło nie jest dobrym przewodnikiem cieplnym, większość "zimna" zostanie rozprowadzona w powietrze na zewnątrz akwarium. Musiałbyś chłodną część ogniwa zanurzyć w wodzie akwarium, wtedy chłodzenie byłoby efektywne i miało by sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładanie ogniwa do szyby nie ma za bardzo sensu, Szkło nie jest dobrym przewodnikiem cieplnym, większość "zimna" zostanie rozprowadzona w powietrze na zewnątrz akwarium. Musiałbyś chłodną część ogniwa zanurzyć w wodzie akwarium, wtedy chłodzenie byłoby efektywne i miało by sens.

A woda ogniwie nic nie zrobi?

I ryby nie pogryzą ogniwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To termoregulatory, takie odwrócone termostaty. W skrócie bo możesz wygooglować załączają wentylator gdy temperatura wzrośnie do pewnej wartości i rozłącza gdy już wentylator schłodzi wodę.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupowałem takowy  za ~13zł z wysyłką u skośnookich. 
https://pl.aliexpress.com/item/W1209WK-W1209-WK-DC-12V-LED-Digital-Thermostat-Temperature-Control-Thermometer-Thermo-Controller-Switch-Module-NTC/32802291463.html?spm=2114.13010608.0.0.jljttp

Ale nie wiem czy potrafi kontrolować temperaturę "w dół" (czyli załączać się, gdy temperatura przekroczy zadaną)
 


A woda ogniwie nic nie zrobi?
I ryby nie pogryzą ogniwa?

Woda nie powinna mu nic zrobić - przecież na tym ogniwie, na jego radiatorze, w normalnych warunkach pracy skrapla się dużo wody. (nie wiem czy kiedyś mieliście okazję podpatrzeć to w lodówce turystycznej). Trzeba by tylko przemyśleć instalację ogniwa w akwarium. Całkiem możliwe, że udało by się łatwo zaadaptowac ogniwo z takiej lodówki. No i trzeba sprawdzić czy radiator nie wprowadzi do wody jakichś niepożądanych substancji.

W każdym razie, moim zdaniem pole do popisu jest ;)

A gdyby ktoś chciał bardzo wydajne rozwiązanie, można by użyć sprężarki i rurek chłodzących z lodówki do ciężarówek. (może da się kupić taką tanio na szrocie). Te lodówki mają normalny agregat, tylko niewielkich wymiarów i niewielkiej mocy - ale w zupełności powinien wystarczyć do schłodzenia akwarium. Rurki chłodzące są z nierdzewki, więc nie będą psuć wody, a całość jest niewielkich wymiarów.

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio z kumplem w pracy rozkminiam te ogniwo.

Miałem okazję się tym pobawić i faktycznie zimno wydzielane z jednej strony jest... bardzo zimne :)

Z drugiej strony płytka nagrzewa się tak, że po parunastu sekundach nie sposób utrzymać jej w dłoni.

 

Plan generalnie jest taki żeby z kwasówki zrobić rurkę w kształcie U w której płynęłaby schłodzona przez ogniowo woda..

Rurka U byłaby zanurzona w awkarium i schładzałaby wodę.

Do tego jakiś termoregulator.

 

Całość na razie jest w fazie koncepcyjnej.

Dam znać jak coś z tego wyjdzie.

Nie wiemy też jaka byłaby sprawność tej "chłodziarki"

 

Pytanie na tą chwilę, czy kwasówka może być zanurzona w akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...