Skocz do zawartości

proste akwarium 45l , minimum roślin


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Wiem, że tu jest sporo podobnych pytań ale jednak każdy przypadek jest nieco inny, więc wybaczcie, że zakładam kolejny wątek w tym dziale :)

 

Mam plan założyć akwarium dla 5-latka (tak wiem, ja je będę w 95% obsługiwał)

 

To ma być proste akwarium, relatywnie łatwe w utrzymaniu

 

Plan mam taki, (jeśli błądzę bardzo Was proszę o korektę) :

 

Akwarium ok 45 litrów, kształt klasyczny. nie wiem jakiej firmy. 

Oświetlenie: nie wiem, ledy są ok? pokój jest przeciętnie naświetlony. Strona wschodnia ale duże okno. pokrywa musi być.

Podłoże: żwirek, warstwa ok 4cm

Filtr/pompka/napowietrzenie: chcę coś niezawodnego, i żeby za bardzo nie hałasowało w nocy.

Grzałka: w sumie nie wiem czy konieczna bo w mieszkaniu mam stałą temp 23-24’C, a latem jak są fale upałów dochodzi nawet do 27-28’C

Rośliny: dla mnie największa niewiadoma, tu proszę o pomoc w wyborze. nie chcę dżungli, 2-3 starczą? Najlepiej takie co rosną powoli :)

nie znam gatunków.

może zatopię tam jakiś korzeń, kilka większych kamieni albo muszli ale roślin chcę absolutne minimum.

 

obsada:

Wersja 1

4 samce gupików

2 mieczyki (parka, choć pewnie będzie masakra jak się zaczną mnożyć :)

2 kiryski

 

Wersja 2:

2 samce gupików

4-5 neonek

2 kiryski

 

ps

wodę mam w ph ok. 7,6, niestety dość twarda. 

Budżet: zmieszczę się w 300zł? (na start :)

Edytowane przez witeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki woda twarda i zasadowa.

Mieczyk woda twarda i zasadowa, akwarium minimum 100cm długości.

Kiryski woda miękka i kwaśna, piach na dnie, akwarium 60cm zależnie od gatunki. Ryby stadne.

Neony woda miękka i kwaśna, akwarium 60cm. Ryby stadne.

 

Jak widać nie wszystko się zgadza w wybranej przez Ciebie obsadzie. Najpierw poczytaj o zakładaniu akwarium i wymaganiach ryb. Na pewno nie słuchaj sprzedawcy w sklepie. Głównym zadaniem sklepu jest zarobienie pieniędzy.

Muszle zatwardzą Ci wodę jeszcze bardziej :)

 

Parę linków na początek do poczytania.

http://forum.superak...php?f=43&t=6354

http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=43&t=11573

Forumowa encyklopedia, po za tym wartym uwagi jest jeszcze serwis seriouslyfish.com http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki

 

Faktycznie nie przyjrzałem się kluczowej sprawie jaką jest twardość wody. wydawało mi się, że coś tam pamiętam z dawnych lat gdy sam miałem 80l i trochę żyworódek ale jednak człowiek uczy się całe życie :)

 

Wychodzi na to, że będę musiał dostosować obsadę do wody i kubatury jaką mam czyli jednak "nieśmiertelne" gupiki.

 

Kaskada to ciekawa opcja, ale czy wśród filtrów wewnętrznych znajdę coś w miarę cichego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! bardzo atrakcyjna rybka. Nie znałem, jednak 20 lat przerwy robi swoje ;)

 

Dla pewności podaję parametry z wodociągów. Woda nie jest aż tak twarda jak sądziłem choć możliwe, że z kranu płynie jednak nieco "wzbogacona":

pH; 7,7

Żelazo: <20

Chlorki: 49,8

Siarczany: 105

Azotany: 17,7

Azotyny: <0,05

Wapń: 93

Potas: 4,82

Sód: 22,3

Twardość (mgCaCO3/dm3): 288  tj 16,2 w stopniach niemieckich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem, pooglądałem.

Koncepcja dojrzała i uległa korekcie. Podoba mi się koncepcja low tech :)

 

Niestety po konsultacji z szanowną małżonką zmieniło się "jedyne akceptowalne" miejsce ustawienia; co z kolei wymusza mniejsze akwarium ;/

 

Zatem nowy plan jest taki:

 

Miejsce: pokój od strony pd (za jasno ale tego nie przeskoczę).

Akwarium ma stać w miejscu gdzie będzie od strony okna w 50%  zasłonięte szafką

Jak nic będę miał „naturalną” strefę cienia i strefę słońca. Pewne wyzwanie dla aranżacji.

 

Szkło: tylko 30l (40x25x30)

Podkład: ziemia ogrodowa, cienka warstwa ok 2cm + na to czarny żwir grubości 1-3mm  warstwa 5cm. będzie spadek wiec w jednym końcu  będzie pewnie trochę  grubiej tego żwiru

Oświetlenie: przy takim pokoju latem pewnie zbędne, ale kupię standardową pokrywę aquaela z 6W.  

Filtr: kaskada  aquael fzn-1 (będę ciął pokrywę).

Grzałka: 50W, z termostatem, np. aquael gold.

Rośliny: tu jeszcze mocno błądzę. Nie znam się na tym kompletnie. Oczywiście dokształcam się inetsywnie zarywając noce przed kopem i bardzo wstępnie wybrałem:

np. Eleocharis parvula lub acicularis,  Vallisneria americana Asiatica,  mech Taxiphyllum Barbieri lub Taxiphyllum Spiky + ew coś pływającego np. Salvinia natans lub rogatek.

 

Dekoracje/kryjówki: korzeń + ze 2-3 kamienie. Ale z umiarem bo akwa malutkie.

 

Obsada:

niestety na Danio margaritatus to już trochę ciasno więc: 

 

2-3 samce gupika (Endlera).

lub

1 bojownik 

 

Jak coś nie halo z tym planem, to będę wdzięczny za wskazówki.

Edytowane przez witeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szkło: tylko 30l (40x25x30)
A nie zmieścisz kostki 40cm? :D

 

 

ziemia ogrodowa, cienka warstwa ok 2cm + na to czarny żwir grubości 1-3mm warstwa 5cm
e-e. Piasek. Żwir sobie odpusć. Tym bardziej czarny. W low-techu podłoże naturalne, bo bazalt lub barwiony kwarc po paru miesiącach nie będzie wyglądać atrakcyjnie.

 

 

Grzałka: 50W, z termostatem, np. aquael gold.
Za mocna. 25W styknie.

 

Obsadę sobie na koniec wymyśl, wpierw sprawdź, czy nie upchniesz większego baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

Weszłaby kostka ale max 35x35x35.

Co się dokładnie z tym czarnym kwarcem stanie? Odbarwi się? Zarośnie?

 

I jeszcze jedno, może głupie pytanie ws. siatki oddzielajacej ziemie od piasku. Rozumiem, że nieobowiązkowa ale zalecana bo bezpieczniej. Ale czy taka zwykła budowlana nie będzie jakaś toksyczna?...tyle tu czytam że plastik w akwarium niezdrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Weszłaby kostka ale max 35x35x35. Co się dokładnie z tym czarnym kwarcem stanie? Odbarwi się? Zarośnie?
Stawiaj największe, jakie się da. Litrażowo to wciąż niewiele.

 

Żwir będzie przepuszczał za dużo dobroci spod spodu do wody, stąd piasek jest lepszy. A czarny kolor dość szybko zajdzie brązem. Szkoda kasy. :P

 

 

 

Rozumiem, że nieobowiązkowa ale zalecana bo bezpieczniej. Ale czy taka zwykła budowlana nie będzie jakaś toksyczna?...tyle tu czytam że plastik w akwarium niezdrowy.
Jak się nic nie przesadza, to można sobie siatkę dawać (niezbyt kumam po co), jak się przesadza to ryzykujesz wyciągnięcie roślinki z całą siatką. Filtry masz z plastiku przecież w dużej mierze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...