Skocz do zawartości

Obsada 105L


GorylAliasGonzo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zakładam większę akwarium o pojemności 105L wymiary 75x35x40 i tutaj pada pytanie do obsady jakieś propozycję.

Chciałbym aby w akwarium żyły ryby dość mocno kolorowe że tak powiem nie bardzo stawiam na takie rasy jak gupik, molinezja ale też nie wykluczam.

Filtr to MINI-KANI 120 zewnętrzny wraz z deszczownicą oraz sterylizatorem UV 3W. Oświetlenie 18W LED więc rośliny są dostosowane do takiej ilości światłą większość będzię sadzoną z sadzonek invitro. Poziom CO2 będzie oczywiście na bierząco kontrolowany względem roślin jednak gatunki którę wybrałem nie koniecznie go potrzebują.

Chciałbym aby to wszystko wyglądało podobnie jak tutaj na załączonym zdjęciu. Tylę że po której stronie będzie pusty korzeń wykonany z poliestru chyba który w środku jest pusty i spełnia świetną rolę kryjówki. Roślinność na podobnym poziomie.

 

akwarium2.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką wodą to raczej z obsadą nie poszalejesz. Założę się, że GH i KH też na wysokim poziomie. Wyjścia masz dwa, albo lejesz kranówę i wybierasz rybki odpowiednie dla tej wody (np. gupiki, które są jednymi z najbardziej kolorowych rybek w świecie akwarystki, lub np. idziesz w biotop Tanganiki, ale to chyba Cię nie interesuje) lub kupujesz wodę demi/ filtr RO. W przypadku wody z RO hulaj dusza. Swoją drogą. Kupiłeś już akwarium? Jeśli nie to pomyśl nad dłuższym, a niższym. Uwierz mi na słowo. Z akwa 40 cm wysokości będziesz się męczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie bardzo stawiam na takie rasy jak gupik, molinezja ale też nie wykluczam
Odpowiednio - gupik to gatunek, molinezja nazwa rodzajowa. To duża różnica.

 

 

Ze strony dostawcy można dowiedzieć się jedynie że pH jest w granicach 7,86 - 8,12
Odczyn masz typowo pod ryby jajożyworodne. Jak chcesz zapewnić zwierzakom odpowiednie warunki, to będzie trzeba ogarnąć ten temat ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam najprostszy z allegro. O podłączenie do wody się nie martw. Ja np. Chciałem taki filtr podłączyć po kranem w kuchni, ale miałem tam za mało miejsca i podłączyłem sobie filtr pod prysznic. Wydajność jest ta sama (przynajmniej u mnie), a ja mam więcej miejsca, aby manewrować podczas podłączania i lania wody. Oczywiście filtr można na stałe zamocować pod umywalką. Do tego zaopatrujesz się w mineralizator (ja kupiłem w postaci soli, do rozpuszczenia w wodzie). Z takim mineralizatorem możesz ustalać sobie wartość GH. Woda z RO ma i kH i gH zerowe. Dodatkowo możesz zakwasić wodę np. torfem, albo wywarem z szyszek olchy i wtedy pH wody spada poniżej 7,0. Możecie Ci się to wydawać dosyć skomplikowane, ale w rzeczywistości jest to przyjemna praca akwarystyczna. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo Twoje akwarium ma przypominać, pod względem aranżacji, akwarium z pierwszego posta? Większość rybek potrzebuje chociaż trochę cienia. Dobrze by też było, żebyś miał piach na całym podłożu, polecam :)  Może nadawały by się barwniaki czerwonobrzuche? Tutaj muszą pomóc bardziej doświadczeni akwaryści. Swoją drogą planujesz do tego akwa dać Minikani 120? Obawiam się, że ten filtr będzie dużo za słaby jak na ten litraż. No chyba, że planujesz dać tylko kilka rybek i masę roślin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie planujesz zakupu nowego filtra to wrzuć ten wewnętrzny do akwa. Rada od średnio-zaawansowanego. Nie oszczędzaj na filtrze. Ja na początku przygody kupiłem Aquael Fan1 Plus. Według producenta nadaje się nawet do 100l. Po tygodniu zakupiłem jakiegoś taniego chińczyka bo sam Aquael nie dawał rady. Po wpuszczeniu pierwszych rybek zauważyłem, że nawet dwa filtry nie dawały rady i kupiłem większy, kanistrowy filtr. Jeśli Cię przekonałem to rozejrzyj się za HW-302, lub np. Multikani 800. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyworódka Endlera. Endlerek. Właściwie powinno być jajożyworódka, no ale cóż poradzić.

Gupik odnosi się tylko do Poecilia reticulata. Przegoogluj skąd wzięła się ta nazwa.

To wszystko nie zmienia faktu, że nazwa gatunkowa ma dwa człony: pierwszy pisany wielką literą a drugi jako rozróżnienie gatunków w obrębie rodzaju małą np Poecilia wingei czyli właśnie Żyworódka Endlera (wyjątek co do drugiego członu nazwy rodzajowej wynika z pochodzenia nazwy od nazwiska). W tej sytuacji komplikuje temat nazwa zwyczajowa gdzie gupik (od nazwiska odkrywcy więc chyba powinien być Guppik :) tak jak jest Endlerek) niejako przez ekspansję zostało przyporządkowane do Poecilia a nie do Poecilia reticulata... Idą dalej tropem, że powinno być np. Żyworódka Endlera to powinna być też Żyworódka Guppiego ... a już wyobrażam sobie kłopoty z nazywaniem molinezji gupikami :) bo one też należą do tego samego rodzaju... 

Polskie mianownictwo jest niestety niedoskonałe... Poeciliidae czyli piękniczkowate sugeruje, że prawidłowa nazwa to powinno być Piękniczka Endlera lub Piękniczka pawie oczko :) ale to chyba dyskusja dla fanatyków... 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie nazewnictwo ryb akwariowych jest kalekie, stąd nie powinniśmy wprowadzać sobie jeszcze większego chaosu. Najbezpieczniej jechać nazwami z systematyki naukowej.

 

Gupik zostało zapożyczone z angielskiego "Guppy (mn. Guppies)"

 

Żyworódka Endlera tak samo - "Endler's livebearer" i to stare przychlastane jako nazwa niejako robocza "Endler's Guppy". Rynek oszalał, bo "ło matko nowy podgatunek Gupika". Ta sama historia, co "razbora" Galaxy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zdecyduje się chyba na pielęgniczki poniżej strona do sklepu skąd będę je kupował. Teraz takie pytanie jakie minerały dodać do wody RO najlepsze dla ryb Ameryki południowej tzw. Czarnych wód. Chciałbym aby w miarę wyglądało to na biotop. Pytanie też jakie korzenie bedą najlepsze.

 

https://www.heevis.nl/zoetwater/zoetwater-vissen-planten/vissen-19/cichlides/dwerg-cichliden

Edytowane przez GorylAliasGonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dodawaj żadnych minerałów,mieszaj To z kranową wodą by uzyskać twardości i ph jakich oczekujesz . Wodę możesz przelewać przez torf,barwić szyszkami olchy albo suszonymi liśćmi. Korzenie jakie Ci się podoba byle nie świeże. To tak w skrócie. Jak akwarium będzie dojrzewać to doczytasz :)

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak to wygląda 24h po wlaniu wody.

Woda wymieszana pół na pół kranówka z RO. Dodane trochę Equilibrium i bakterie startowe. Wczoraj testowałem wody wyszło bardzo wysokie pH bo aż 9 a KH 3 w zbiorniku niskie CO2 mimo iż codziennie dawkuje dodatkowe CO2 od Colombo w postaci płynu poniżej zdjęcie wraz z dodatkiem dla roślin.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...