Skocz do zawartości

63l belka led warto? 5630 144 Smd 2 moduły 33W/M


Jaco90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Koledzy tak jak w tytule.
Czy warto taki moduł kupić do akwarium 63l Profilowane? Czy ono wystarczy ? Czy będą rosły na tym rośliny?
 Link do aukcji
http://allegro.pl/oswietlenie-led-belka-plafon-50-cm-2-moduly-nowy-i6734058294.html
Ponoć to ma 5000lm na metrze.
Roślinki będą głównie zielone.
Dziękuje za odpowiedzi.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pan (jest z mojej miejscowości) i wiem co to za paprok, do dnia dzisiejszego przerabiam jego belki albo proponuje zmianę belki na power led.

Jak chcesz mieć zabawkę a nie światło to tak.

On nie ma pojęcia o świetle.

Np. znajomy do niego pisał o belkę nad solniczkę, jak wyskoczył z połączeniem barw to sobie siadłem, a jego tekst że power led to nie są diody do akwarystyki to mnie rozbawił do łez.

Jeżeli chcesz te beznadziejne taśmy ledowe (miałem je) to wytrzymały 4 miesiące i to nie nad roślliniakiem ale nad biotopem.

 

Przemyśl belkę led na power ledach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszesz . Ja mam 3x115cm taśmy 8520 6500K. 1x115cm taśmy 8520 8000K, i 115cm taśmy 5630 grow.nad baniakiem 240l. i wszystko co bym nie wsadził rośnie jak należy. I to nie mam żadnych profili Alu, tylko wsunięte w profile PCV i całość w rurkach transparentnych. Wcale nie grzeją się nie wiadomo jak. Rurki są lekko ciepłe a w baniaku jasność niesamowita.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miej ja ci nie bronię tylko, że nie masz pasma dla roślin i nie pisz, że 8000k to pasmo dla roślin, bo to kompletna brednia. Ponadto to nie jest 8000 tylko 8000-10000k, miałem to nad tangą i nawet vallisneria nie chciała rosnąć.

Problem jest taki, że przy 8000k rośliny ciągnie ku górze i je skręca bo mają za dużo niebieskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem jaką mam kombinację. Nurzańca olbrzymiego wyrzuciłem całkiem z baniaka bo całe dno nim zarosło. Dzisiaj wyciąłem całą reklamowkę innych bo ryby nie miały gdzie pływać, wrzuciłem do pieca bo już nie mam co z tym robić. Twierdzenie że taśmy się nie nadają do roślinnego jest kompletną bzdurą. Moje akwarium ma 50cm wysokości i spełniają swoją rolę w 100%.

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tak mam zrobione i wszystko mi rośnie .

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

Ale co ci rośnie? Nurzaniec , anubias, cryptocoryna, rotale.....?

 

To wszystko jest mało wymagające i rośnie przy 0,3-0,4w/l przy świetle 6500k......

 

Posadz rośliny wymagające i pogadamy jak ci rosną..

A tak na marginesie to jeden i drugi pisze bzdury.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

A miej ja ci nie bronię tylko, że nie masz pasma dla roślin i nie pisz, że 8000k to pasmo dla roślin, bo to kompletna brednia. Ponadto to nie jest 8000 tylko 8000-10000k, miałem to nad tangą i nawet vallisneria nie chciała rosnąć.

Problem jest taki, że przy 8000k rośliny ciągnie ku górze i je skręca bo mają za dużo niebieskiego.

O czym ty piszesz?

To że ci rośliny ciągną w górę i się skrecaja jest wina złego doboru/rozłożenia barw a nie diody 8k

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np: alternathera reinecki,ludwiga red,lotos czerwony i zielony,cabomba,cryptocoryna. Więcej nazw nie pamiętam. Nużańca wyrzuciłem całkiem bo całe dno mi nim zarosło. Dlaczego piszę bzdury? Wyjaśnij mi bo pisze o tym co mam ,a nie powtarzam to co słyszałem. Jak przechodziłem ze swietlówek na led, też przeczytałem wszystkie fora i mimo złych opinii zaryzykowałem z taśmami w rurkach. Nie twierdzę że Power led są gorsze czy lepsze,bo nie miałem to nie wiem. Ale po co ludzi wprowadzać w błąd i pisać ze taśma się nie nadaje i że tak się grzeje ze mozna pożar spowodować? Nadaje się i to bardzo dobrze. Oczywiście nie każda taśma (nie wiem bo innych nie miałem) ale 8520 jest do akwarium przynajmniej bardzo przyzwoita. Kolega pisał wcześniej że przy tym świetle nurzniec mu nie chciał rosnąć. Każdy normalny akwarysta wie że nurzaniec rośnie nawet w wiaderku bez światła , i nie w oświetleniu tkwił błąd.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z paskami led są takie że nadają się do oświetlenia Malawi, targi, czy biotopu jakiegoś i tyle czyli tak samo jak każda żarówka dostępna na rynku czy inne źródło światła.

Natomiast w roślinnym nie zdają egzaminu szybko się wypadają jakoś światła też pozostawia wiele do życzenia .

Rośliny trawnikowe nigdy mi nie rosły przy tym świetle nie ważne ile bym tych pasków dał, pogestemon erectus też wegetował, rotale vietnam, staurigyne również kiepsko .

Nigdy nie było problemu z roślinami pod świetlówkami t5 . Obecnie od dłuższego czasu używam tylko power led lampki robię sam koszt światła na 112l akwarium to 180zl (material) dobieram diody wedle uznania modyfikuje na bieżąco i wszystko lata. Nie ma problemu z wypalaniem się diod po 3-4miesiacach jak to miałem przy parkach.

 

Bzdury jakie piszą na aukcjach z paskami że dają 5000lm z metra można wsadzić do bajek ze smokami itp weź miernik i sprawdź ile daje lumenów jedna taka dioda max 20-30 gdzie power led 90

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśmami bawiłem się ostatnio 2 lata temu także osobistego porównania nie mam do obecnych cudów , ale jedne z nowszych kumpel instalowal u siebie w 240l w styczniu zakupione na allegro za całe 60zl łącznie 5 pasków które mają dać magiczne 0.7w/l... Efekty taki ze po 3 miesiącach kumpel że łzami w oczach wraca do t5

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T5 też nigdy nie miałem. Miałem t8 w pokrywie. Zmieniałem stateczniki na elektroniczne,dokładałem kolejne świetlówki. Kumowałem najróżniejsze akwarystyczne. Nigdy nie było tyle światła co teraz. Zależało mi żeby nie zmieniać pokrywy i padło na taki pomysł. Nie urywam że chciałem zrobić 2 belki 110x10cm na Power ledach . Jednak nie mogę znaleźć nigdzie dokładnego opisu jak to zrobić na 240l. Lutować umie,ale nie wiem po kolei co do czego,jak dobrać,ile tego,jaki zasilacz itd. Jakby ktoś podrzucił dokładny opis to chętnie się pobawie. Mam drugą pokrywę bez oświetlenia to chętnie sprawdzę czy to naprawdę takie piękne. Jednak muszę je mieć pod pokrywą. Taki warunek.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na yt jest sporo tutoriali jak będę w domu to ci zapodam link.

Filozofia żadna łączymy plus z minusem a driver odbierasz do ilości diod np na 10 diod w belce bierzesz driver z zakresu 6—12 diod na taki driver dajemy min 7-max 11 diod tak żeby nie obciążać go maksymalnie.

 

Co do doboru barw to ja stosuje zasadę że na 3 diody o barwie 6500k daję jedna kolorową np 8500k,niebieską albo czerwona. Ale tu dowolność jest wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć należy jednak pamiętać że podstawowa barwa jest 6500k i to jej powinno być mi 2:1

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale widziałem ze najbierw gość lutował diody do radiatorkow w krztałcie jakby gwiazdy. Później chyba je przyklejał dopiero na profil. Czyli łączyć je szeregowo? Np. 12 diód 12v i 1w każda,a na początek tego układu zasilacz stabilizowany 12v 1,5A z zapasem? Dobrze rozumuje?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

http://cloud.tapatalk.com/s/5904745f077a3/VIDEO0053.mp4

Tu Bąblowanie po przedwczorajszej wycince przy moim oświetleniu

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Power lewy mają napięcie pracy 3.2-3.4v. To znaczy że mam podłączyć szeregowo i zasilać je jakimś zasilaczem 3.3v DC?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

I jeszcze jedno. Co to jest ta dioda Full spectrum? Czy nie lepiej je dac zamiast czerwonych i niebieskich? Czy ona ma podobną barwe jak świetlówki sylvania grolux lub Osram fluora? Jak mi to wytłumaczysz ty po majowce biorę się za belki. Chcę zrobić dwie 110x10cm. Ile tych diód tam wepchnąć na 240l.? 3w.czy 1wattowe mają być te diody?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

post-5264-1494266097,14_thumb.jpgpost-5264-1494266110,74_thumb.jpegpost-5264-1494266147,31_thumb.jpg Teraz mam takie oświetlenie na taśmach 5630i8520. Wg producenta wychodzi mi prawie 20000 lumenów na 240l. Wszystko rośnie i bąbluje aż kipi. :lol: Nie wiem czy jest sens wywalać teraz kasę na Power led skoro to się spisuje. A jak świeci to widzicie. Aparat w telefonie nie bardzo nawet sobie z tym radzi.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...