Skocz do zawartości

[93L] prawie azjatyckie


bombabomba
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem nowa na tym forum. Akwarystyka w moim życiu obecna jest już kilka lat, niestety brak czasu i miejsca nie pozwala mi na postawienie nowych baniaków. A mam ich tylko dwa. Jeden prawie azjatycki który opiszę Wam tutaj, drugi mały (35l), bez filtra i biotopu, pokażę Wam go innym razem. 
Uprzedzam Was że wielu polskich nazw związanych z akwarystyką nie znam; od 12 lat mieszkam w słonecznej Italii więc mój akwarystyczny słownik pochodzi przede wszystkim stąd. Dodam, że dla mnie akwarystyka to przede wszystkim dążenie do utworzenia (powiedzmy, grubo przesadzając) "ekosystemu" . Ekosystemu w którym nie ma miejsca na stanie z wiadrem, wężem i kalendarzem w ręku. Taka, w której domino nie posypie się jedno po drugim przy pierwszym wyjeździe na wakacje. Diana Walstad coś o tym wie. Podmian nie robię od założenia zbiornika, ponieważ nie widzę takiej potrzeby. Usuwaniem szkodliwych związków z wody zajmują się rośliny, rozkładem organiki bakterie. A azotyny i fosforany muszę dodawać ja, bo wiecznie ich brak icon_wink.gif nawożę pałeczkami NPK i i reszty dolewam jak ujrzę jakiś niedobór. 
Podkreślam, że dla mnie akwarium to kawałek natury- choć wiadomo że urządzenia techniczne (filtr, oświetlenie itd.) z naturą niewiele mają wspolnego; nie przywiązuje wagi do estetyki, proporcji, przesadnej czystości i perfekcji. Tak jak to mamy w jeziorze, rzece czy stawie. Perfekcji nie ma. I to mi się podoba. Przy doborze roślin kieruję się przede wszystkim szybkością wzrostu (>zapobieganie rozwojowi glonów); z drugiej strony kocham anubiasy więc dla nich miejsce też się znalazło. 
Glonów praktycznie nie mam-woda nie będąc podmieniana bez powodu powinna zawierać duże ilości substancji allelopatycznych produkowanych przez rośliny. Poza tym, nawożąc poprzez PMDD, nie dopuszczam do tego, żeby utworzyły się jakieś nadmiary, wiec glony nie powinny się pokazać.. Chociaż powiem szczerze, że trochę zdrowych BBA na drewnie wcale by mi nie przeszkadzało.. Ale nie chcą wyjść. Jestem zadowolona z tego akwarium. Córeczka też. Nie zabiera mi dużo czasu-oprócz karmienia ryb, dolewek wody RO i wywalenia od czasu do czasu nadmiaru roslin, praktycznie nic przy nim nie robię (i to jest w moim pojęciu akwarystyki bardzo ważne). 

Akwarium to Askoll Pure XL (93l netto, 120l brutto), założone w maju 2013, restartowane w lipcu 2016. 

Oświetlenie LED 6500k+4000k, 8h dziennie +30 minut świtu i 30minut zmierzchu. 

Filtracja zewnętrzna, Askoll Pratiko 200 wypełniony ceramiką i gąbką, chodzi na wolnych obrotach żeby za bardzo nie mieszał i nie wywalał z wody CO2. 

CO2 butla 4,5kg, dyfuzor askoll, 7 bąbelków na minutę, 24h na dobę. 

Reszta wyposażenia: 
grzałka 100W ustawiona na 22 stopnie w okresie zimowym, w letnim woda jest cieplejsza (max. 26 stopni) 
Termometr 
Przykrycie z plexiglass w okresie zimowym. 


Wystrój akwarium: 
Podłoże neutralne- żwir z czarnego kwarcu 1-3mm. Korzenie, kamieni brak. 

Flora: 
Od góry: Epipremnum złociste (korzenie w wodzie, reszta rośliny umocowana poza akwarium), Salvinia natansCeratophyllum demersum (pływa gdzie chce), Hydrocotyle leucocephalaHydrocotyle tripartita (też sobie pływają), Crinum thaianumCryptocoryne balansaeHetheranthera zosterifolia (niedawno wsadzona), Microsorum pteropusAnubias nanaBucephalandra-nie pamiętam jaka. 

Parametry wody: 

pH 6,5-6,7 
KH 4-5 
GH 7-8 
NO3 0-20 zależy od nawożenia 
NO2 0 
po4 0-1 zależy od nawożenia 
Temperatura aktualna 22 
Przewodność aktualna 360 us 

Woda lekko zabarwiona korzeniami i liśćmi dębu. 

Fauna: 
20 Puntius titteya (5 samców i 15 samic) 
1 samiec Macropodus opercularis 
Kilka ślimaków (P h y s a marmorata

Ryby karmię co 2 dni (czasem co 3, w chłodniejszym okresie). 
Podaję pokarm żywy, mrożony i suchy, na przemian. Brzanki kilkakrotnie złożyły jaja, ale z młodych nici, pewnie zbyt głodne są te moje ryby icon_smile.gif 

To by było na tyle. 
Dziękuję za uwagę. 
Ciao 



Fotki: 

post-23610-0-72981400-1492521508_thumb.jpg

post-23610-0-67893600-1492521516_thumb.jpg

post-23610-0-10612800-1492521526_thumb.jpg

post-23610-0-76928000-1492521539_thumb.jpg

post-23610-0-50105100-1492521559_thumb.jpg

post-23610-0-39314400-1492521565_thumb.jpg

post-23610-0-04696000-1492521570_thumb.jpg

post-23610-0-10931000-1492521578_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi pokazać miejsce, w którym nie "przywiązałaś się do estetyki"? :P Jest świetne! Bardzo mi się podoba.
Z tyłu na akwarium jest tło czarne? Bo nie widzę zbytnio...

Brak podmian wody mnie trochę zastrzelił - ja nie wyobrażam sobie żyć bez nich, ale może to dlatego, że mam małe szklanki (30L oraz 60L). Jak Ci się zachowuje Wielkopłetw wspaniały względem Brzanek wysmukłych? Z tego co wiem może być agresywny i raczej do akwarium towarzyskiego to się nie nadaje.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi pokazać miejsce, w którym nie "przywiązałaś się do estetyki"? :P Jest świetne! Bardzo mi się podoba.

Z tyłu na akwarium jest tło czarne? Bo nie widzę zbytnio...

 

Brak podmian wody mnie trochę zastrzelił - ja nie wyobrażam sobie żyć bez nich, ale może to dlatego, że mam małe szklanki (30L oraz 60L). Jak Ci się zachowuje Wielkopłetw wspaniały względem Brzanek wysmukłych? Z tego co wiem może być agresywny i raczej do akwarium towarzyskiego to się nie nadaje.

Z estetyka mam na mysli to, ze jak jakis tam listek zzolknie czy slimak kopnie w kalendarz to nie usuwam od razu listka czy muszelki. Wszystko sie w wodzie rozpusci i zostanie przerobione. Taki recykling :mrgreen: Jest tlo, czarne-razem z corka pomalowalysmy 2 biale A3 farbkami  :mrgreen: i tak powstalo.

Wielkopletw jest bardzo grzeczny, nigdy nie bylo agresji wobec reszty obsady. Moze dlatego, ze brak samic nie powoduje u niego burzy hormonalnej  ;-)

Co do podmian, jesli rosliny maja wieksze zapotrzebowanie na skladniki odzywcze od tych, ktore ryby sa w stanie wyprodukowac, wystarczy z glowa podawac nawozy i nie dopuscic do nadmiarow.. ot cala filozofia  :cool:   akwarystycznymi nawozami ciezko jest podac to, czego naprawde potrzeba, dlatego musimy podmianami usuwac te nadmiary.  Sorry za brak polskich znakow. Pisze z komputera i nie mam polskiej klawiatury.

Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...