Skocz do zawartości

zakładanie 112l


jola112
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem nowa na forum, więc proszę o wyrozumiałość :razz:

Zakupiłam akwarium 112l (80x35x40) posiadam już 50l akwarium, ale wachlarz możliwości jest ograniczony dlatego czas na coś większego :P

 

Chcę to akwarium założyć bez błędów jakie popełniłam przy zakładaniu pierwszego.

I tu mam kilka pytań, bo dużo się naczytałam i głowa już duża :mrgreen:

 

Akwarium jest oświetlone świetlówkami 2x 18w. Wiem, że może być to mało. Myślę też o dostawce światła.

Jako podłoże chcę zastosować ziemię ogrodową i żwir. Po przeczytaniu kilku artykułów bardzo spodobała mi się ta opcja.Proszę o opinie osób, które mają w swoich baniaczkach takie podłoże.

 

Myślę i myślę o aranżacji i chcę zrobić coś takiego: post-24812-0-80212700-1492447129_thumb.jpg

Chodzi mi o układ trójkątny.

I tu male pytanko odnośnie roślin. Jakie byście polecili do takiego oświetlenia?

 Będę na pewno kupować rośliny przez internet bo w mojej miejscowości zamieszkania zoologiczny to porażka. :-x

 

Jestem z okolic Wrocławia i słyszałam o giełdzie zoologicznej może wiecie coś na ten temat?

 

Jeżeli chodzi o rośliny to myślałam na pewno o mchach. Podoba mi się też anubias, wąkrotka, nurzaniec i chciałabym mieć je w akwarium. Do tej pory hodowałam tylko żabienice,moczarke i kakombe.

 

Wiem ze dużo tego tu opisałam,ale nie mam z kim pogadać na ten temat i dlatego tak rozlewnie się rozpisałam :mrgreen:

 

Proszę od razu nie hejtować.

Pozdrawiam :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I tu male pytanko odnośnie roślin. Jakie byście polecili do takiego oświetlenia?
Możliwie niewymagające. Wszelkie zwartki, żabienica amazońska, sagittaria, nurzaniec, microsorum, anubiasy dadzą spokojnie radę. Mchy to już zależy czy im siądą warunki u Ciebie w zbiorniku. U mnie zupełnie przypadkowo czasem mech się udaje, a czasem nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podłoże, to owszem - ziemia i żwir to naprawdę dobre rozwiązanie, ale nie poleciłbym Ci tego (osobiście, może Ci się uda, ale zastanów się). Po pierwsze nad ziemię musi iść najpierw siatka i na to dopiero żwir w innym wypadku do wody dostanie się bardzo duża ilość DOC (materia organiczna) i wysyp glonów, ogólny "syf" w akwarium gwarantowany. Zastanów się czy nie prościej dla Ciebie jest zdecydować się na substrat i żwir. To znacznie ułatwi Ci pracę. Np. jako substrat dasz JBL AquaBasis Plus, a na to dowolny żwir, bazalt, rzeczny czy to co sobie wymyśliłaś :)

 

Nie odwlekam Cię od akwarium na bazie ziemi ogrodowej, bo jak chcesz to rób - fajnie, ale ja jakoś nie jestem tego zwolennikiem :P 

 

Piszesz, że jesteś z okolic Wrocławia (ja mieszkam prawie w centrum), masz pełno sklepów z roślinnością akwarystyczną. Nie rób zakupów przez internet w takim wypadku, sama zobaczysz, wybierzesz i zaoszczędzisz na przesyłce. Polecam sklep Trzmiel na ul. Rogowskiej - masz tam rośliny InVitro (trawniki, małe sadzonki), koszyki, rozległe dobrze ukorzenione. Drugi sklep to nieopodal mnie Kakadu w CH Borek. Masa roślin zwłaszcza po czwartku (słyszałem, że mają tam dostawę wtedy i ostatnio to się sprawdził). Jest jeszcze malutki sklep Klakier we Wrocławiu na ul. Powstańców Śląskich - mało roślin, ale czasem fajną żabienice można upolować czy inną można upolować. Generalnie tam jest dobry Deal - 1 roślina = 9zł podajrzę. W Trzmielu i kakadu średni koszt jednej to 15zł.

 

I tu male pytanko odnośnie roślin. Jakie byście polecili do takiego oświetlenia?

 

Układ trójkątny...ambitnie...powodzenia :) 

 

Poczytaj, poszukaj jak najmniej wymagające mają być :) Mikrozoria, anubiasy, nurzańce, kryptokoryny, żabienice, pistie - tj. roślina pływająca (czyli podobnie jak mówisz).

 

Chcę to akwarium założyć bez błędów jakie popełniłam przy zakładaniu pierwszego.

 

Opisz je, może coś Ci jeszcze napiszemy więcej o nich :)

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podłoże, to owszem - ziemia i żwir to naprawdę dobre rozwiązanie, ale nie poleciłbym Ci tego (osobiście, może Ci się uda, ale zastanów się). Po pierwsze nad ziemię musi iść najpierw siatka i na to dopiero żwir w innym wypadku do wody dostanie się bardzo duża ilość DOC (materia organiczna) i wysyp glonów, ogólny "syf" w akwarium gwarantowany. Zastanów się czy nie prościej dla Ciebie jest zdecydować się na substrat i żwir. To znacznie ułatwi Ci pracę. Np. jako substrat dasz JBL AquaBasis Plus, a na to dowolny żwir, bazalt, rzeczny czy to co sobie wymyśliłaś :)

 

Nie odwlekam Cię od akwarium na bazie ziemi ogrodowej, bo jak chcesz to rób - fajnie, ale ja jakoś nie jestem tego zwolennikiem :P 

 

Piszesz, że jesteś z okolic Wrocławia (ja mieszkam prawie w centrum), masz pełno sklepów z roślinnością akwarystyczną. Nie rób zakupów przez internet w takim wypadku, sama zobaczysz, wybierzesz i zaoszczędzisz na przesyłce. Polecam sklep Trzmiel na ul. Rogowskiej - masz tam rośliny InVitro (trawniki, małe sadzonki), koszyki, rozległe dobrze ukorzenione. Drugi sklep to nieopodal mnie Kakadu w CH Borek. Masa roślin zwłaszcza po czwartku (słyszałem, że mają tam dostawę wtedy i ostatnio to się sprawdził). Jest jeszcze malutki sklep Klakier we Wrocławiu na ul. Powstańców Śląskich - mało roślin, ale czasem fajną żabienice można upolować czy inną można upolować. Generalnie tam jest dobry Deal - 1 roślina = 9zł podajrzę. W Trzmielu i kakadu średni koszt jednej to 15zł.

 

 

Układ trójkątny...ambitnie...powodzenia :) 

 

Poczytaj, poszukaj jak najmniej wymagające mają być :) Mikrozoria, anubiasy, nurzańce, kryptokoryny, żabienice, pistie - tj. roślina pływająca (czyli podobnie jak mówisz).

 

 

Opisz je, może coś Ci jeszcze napiszemy więcej o nich :)

Na początku myślałam o substracie i żwirze.

Co myślisz o tym ? Aqua Floran Aquael Bo został mi on polecony.

Edytowane przez jola112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podłoże, to owszem - ziemia i żwir to naprawdę dobre rozwiązanie, ale nie poleciłbym Ci tego (osobiście, może Ci się uda, ale zastanów się)

A mógłbyś kolego uzasadnić czemu nie polecasz podłoża na ziemi ogrodowej? Z jednej strony twierdzisz że to dobre rozwiązanie, z drugiej strony twierdzisz że nie.

Pistia jest rośliną wymagającą silnego oświetlenia.

Edytowane przez _corydoras_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nad ziemię musi iść najpierw siatka i na to dopiero żwir w innym wypadku do wody dostanie się bardzo duża ilość DOC (materia organiczna) i wysyp glonów, ogólny "syf" w akwarium gwarantowany

  

Ja tam nie mam żadnej siatki i jakoś nie mam glonów, a mam 1 cm ziemi a na tym 3-5 cm piasku ZEW, Wszystko zależy od tego ile będziesz grzebać w podłożu.

Według mnie substrat to niepotrzebnie wyrzucony pieniądz. Ziemia jest o wiele tańsza i według mnie rośliny rosną na niej o niebo lepiej.

   Ja mam rośliny ze sklepu i od znajomych i kupione przez internet i mogę powiedzieć że najlepsze są rośliny od znajomych, ze sklepu zanim się przyjmą to u mnie na ogół praktycznie tracą wszystkie liście a kupione przez internet to loteria, ja akurat kupiłem całe w glonach (kupione na allegro od gościa co ma praktycznie 100% pozytywów).

Edytowane przez Dawidk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwie niewymagające. Wszelkie zwartki, żabienica amazońska, sagittaria, nurzaniec, microsorum, anubiasy dadzą spokojnie radę. Mchy to już zależy czy im siądą warunki u Ciebie w zbiorniku. U mnie zupełnie przypadkowo czasem mech się udaje, a czasem nie.

Nawet nie nastawiam się, że wszystkie się przyjmą :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mam żadnej siatki i jakoś nie mam glonów, a mam 1 cm ziemi a na tym 3-5 cm piasku ZEW, Wszystko zależy od tego ile będziesz grzebać w podłożu.

Według mnie substrat to niepotrzebnie wyrzucony pieniądz. Ziemia jest o wiele tańsza i według mnie rośliny rosną na niej o niebo lepiej.

   Ja mam rośliny ze sklepu i od znajomych i kupione przez internet i mogę powiedzieć że najlepsze są rośliny od znajomych, ze sklepu zanim się przyjmą to u mnie na ogół praktycznie tracą wszystkie liście a kupione przez internet to loteria, ja akurat kupiłem całe w glonach (kupione na allegro od gościa co ma praktycznie 100% pozytywów).

Trochę się naczytałam i jedni właśnie polecają tą ziemię a inni wręcz przeciwnie. I tak jak piszesz koszt jest naprawdę niski.

Kilka roślinek już mam upatrzonych na olx w mojej miejscowości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pistia jest rośliną wymagającą silnego oświetlenia

I jeśli oświetlenie jest w pokrywie to raczej nic z pistii nie będzie.

Zaraz napiszę jakie mam, a co do pokrywy to się nie zgodzę - u mnie bez problemu rośnie z nią.

 

A mógłbyś kolego uzasadnić czemu nie polecasz podłoża na ziemi ogrodowej? Z jednej strony twierdzisz że to dobre rozwiązanie, z drugiej strony twierdzisz że nie.

 

Hmm...mówię, że z osobistych względów co oczywiście nie znaczny, że jak mi nie wyszło to koleżance nie wyjdzie. Wyraziłem swoje zdanie, napisałem o substracie użytkownik sam zadecyduje co mu najbardziej odpowiada.

 

Ja mam rośliny i ze sklepu, i od znajomych i kupione przez internet i mogę powiedzieć że najlepsze są rośliny od znajomych, ze sklepu zanim się przyjmą to u mnie na ogół praktycznie tracą wszystkie liście a kupione przez internet to loteria, ja akurat kupiłem całe w glonach.

Dlatego nie polecam przez Internet, chyba przez jakiś hodowców typu Mossart z YT etc. A za sklepu...zależny gdzie..jak itd. U mnie każdy koszyk się przyjmuję, bez wyjątków.

Zapodaj link do sklepu, od którego kupiłeś glony :P Może komuś się przyda...

 

Ja tam nie mam żadnej siatki i jakoś nie mam glonów, a mam 1 cm ziemi a na tym 3-5 cm piasku ZEW, Wszystko zależy od tego ile będziesz grzebać w podłożu.

Według mnie substrat to niepotrzebnie wyrzucony pieniądz. Ziemia jest o wiele tańsza i według mnie rośliny rosną na niej o niebo lepiej.

Ty tak, ale dla początkującego taka siatka to konieczność, jest z nią łatwiej. Co do ziemi i substratu to każdy indywidualnie pochodzi do tematu.

 

Na początku myślałam o substracie i żwirze.

Co myślisz o tym ? Aqua Floran Aquael Bo został mi on polecony.

Jak czujesz, że Ci się z tą ziemią uda to spróbuj, a jeśli jednak zdecydujesz się na substrat to ten co napisałaś jest OK. Aquael to ogólnie dobra marka.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mam żadnej siatki i jakoś nie mam glonów, a mam 1 cm ziemi a na tym 3-5 cm piasku ZEW, Wszystko zależy od tego ile będziesz grzebać w podłożu.

Według mnie substrat to niepotrzebnie wyrzucony pieniądz. Ziemia jest o wiele tańsza i według mnie rośliny rosną na niej o niebo lepiej.

   Ja mam rośliny ze sklepu i od znajomych i kupione przez internet i mogę powiedzieć że najlepsze są rośliny od znajomych, ze sklepu zanim się przyjmą to u mnie na ogół praktycznie tracą wszystkie liście a kupione przez internet to loteria, ja akurat kupiłem całe w glonach (kupione na allegro od gościa co ma praktycznie 100% pozytywów).

A powiedz mi jak z nawożeniem twojego akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli doświadczonemu akwaryście DOC nie wydostanie się do wody?  :)

 

Nie w szkodliwej ilości, bo wie jak się z ziemią obchodzić. Powiedz mi kto ma większe szanse na start z ziemią, początkujący, który robi to po raz pierwszy czy taki, który robi to wszystko już szablonowo :P

 

Kiedyś musi być pierwszy raz tylko pytanie czy autorka ma czas, chęci, cierpliwości na to.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powiedz mi kto ma większe szanse na start z ziemią, początkujący, który robi to po raz pierwszy czy taki, który robi to wszystko już szablonowo

Sorki kolego, ale mam wrażenie że nie masz zbyt dużego doświadczenia akwarystycznego, i zabierasz głos w temacie, o którym niewiele wiesz. Ale ok nie będę zaśmiecał koleżance tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie w szkodliwej ilości, bo wie jak się z ziemią obchodzić. Powiedz mi kto ma większe szanse na start z ziemią, początkujący, który robi to po raz pierwszy czy taki, który robi to wszystko już szablonowo :P

 

Kiedyś musi być pierwszy raz tylko pytanie czy autorka ma czas, chęci, cierpliwości na to.

Nie spróbuje to nie będę wiedzieć. Zostanę przy ziemi ogrodowej. Nie wyjdzie to trudno. Uczyć się trzeba na błędach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jak z nawożeniem twojego akwarium?

 Nawożę solami, tylko mniejsze dawki daję (mam też wiele roślin co nie mają dostępu do ziemi np. anubiasy, microsorium i pływające)

 

 

Niektórzy piszą że dla początkujących ziemia może być utrapieniem, jednak zawsze kiedyś trzeba być tym początkującym. Z mojego doświadczenia mogę napisać że ziemia wcale nie jest taka straszna jak niektórzy piszą, wystarczy że nie będzie się co chwilę grzebać w podłożu i przesadzać roślin. Od samego początku nie miałem problemów z ziemią a już kilka lat ją stosuję.

Każde akwarium jest inne jednak u mnie ziemia sprawdza się doskonale. 

W tym roku planuję wystartować kolejne akwarium 240-300 litrów i też będzie na ziemi.

Edytowane przez Dawidk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...