Skocz do zawartości

Dobór podłoża


warson
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam, zastanawiam się nad doborem nowego podłoża, wybór padł na: 

 

- JBL Manado + Substrat JBL AquaBasic 

- Ichiban Dark Soil Normal 

- Aqua Substrate II+ 

- Scaper's Soil 

 

Mam w przyszłości zamiar nawozić CO2 z "domowej" Bimbrowni Smile 

 

Powiem też szczerze że fajnie by było jakby był kolor czarny bo chciałem zrobić rzeczkę z białego piasku kwarcowego Smile, a boje się że w "rudym" manado może to kiepsko wyglądać... No ewentualnie rude manado z Czarnym bazaltem, ale nigdzie nie mogę znaleźć takiej kompozycji... Manado na + to chyba tylko cena Smile.

 

Akwarium 64 liitry z roślinami mało wymagającymi i rybkami, Woda z sieci więc zapewne lekko twarda. Niestety oświetlenie w pokrywie to obecnie tylko 1X15W 6500K. 

 

Bardzo proszę o porady w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne akwarium mam na Dark Soil Powder i Normal - w stosunku 70% - 30%.

 

Bardzo ładnie się w tym sadzi roślinki. Ziarenka podłoża nie wybijają na powierzchnię, podłoże nie pyli od pierwszych dni. Nawozić trzeba od pierwszych dni, podłoże stabilizuje parametry natomiast nie zawiera "nawozów".

Ja zalewałem wodą RO + mineralizator. Podłoże bardzo ładnie się prezentuje, jest czarne i ładnie kontrastuje z zielenią.

 

Inna sprawa, że do dziś nie rozumiem po co komu podłoże stabilizujące parametry skoro trzeba lać wodę RO + mineralizator, czyli sami przygotowujemy parametry jakie chcemy. Mi zbijało KH z 3 na 0.

Te KH=0 było przez różne mądre głowy obwiniane za atak glonów w pierwszych 3 tygodniach ( brak stabilności ph z powodu podawanego Co2 który przy Kh=0 zachowuje się "dziwnie" ).

Po czasie uważam jednak, że problemem był brak nawożenia + 1W/L światło. Glonarium było straszliwe.

 

Z perspektywy czasu nie kupiłbym tego podłoża po raz drugi ponieważ jest drogie. Za te pieniądze oczekiwałbym aby zawierało również pierwiastki potrzebne roślinkom

Z tego co kiedyś czytałem, to na pierwszym miejscu jest BLACK Soil.

 

Tak czy inaczej, podłoże wygląda na prawdę bardzo ładnie. Moim zdaniem to największy plus tego podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację a więc do mojej wody z kranu, niestety to tylko JBL, natomiast prosze o poradę jaka rzeczka do rudego manado bardziej by pasowała? Śnieznobiały kwarc czy czarny bazalt? Nie wymiesza się ponieważ mam zamiar zaaranżować dwa poziomy oddzielone skałkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mogłem nigdzie takiego znaleźć, w końcu kupiłem w Kakadu piach kwarcowy (pył) o granulacji 0.1 - 0.3mm i powiem, że dramatu nie ma. Firma to Little Fish.

 

Zobacz, może ci odpowie (w rogu u mnie jest):

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/50496-30l-roślinna-kostka-z-elementami-życia-zwierzęcego/

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Manado jest jak styropian fatalnie w tym się sądzi rośliny.

 

Zwyczajna nieprawda i do tego powielana bezmyślnie. Jak ktoś nie czyta instrukcji to potem ma złą opinię.

 

Manado to tanie, dobre podłoże. Właściwie przygotowane nie wypływa, nie brudzi wody i rośliny sadzi się w nim bardzo dobrze. To jedyny produkt JBL, który mogę polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...