Skocz do zawartości

Nowe akwarium 300 - 375 L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się, czy nie wrzucić tego tematu do działu " nasze akwaria " ale jako, że akwarium dopiero będzie startować a i ja nie jestem super doświadczonym akwarystą, wrzucam temat tutaj i liczę, że pomożecie mi odpalić nowy baniaczek.

 

Od około 1.5 roku mam baniaczek 200L HT który już mi się znudził :)

Sporo przy tym roboty a i ryby ( neony, zwinniki ) niespecjalnie się czują przy 1W/L.

Ostatnio święce znacznie mniej ( małego heńka szlag trafia ) i widzę, że ryby w końcu wynurzają się z chaszczy :)

 

Ale do rzeczy.

1. Akwarium ma będzie 150x50x40 albo 150x50x50. Jeszcze nie zdecydowałem co do wysokości. Wolałbym 40cm ale boję się, że kiepsko to będzie wyglądało.

Może macie jakieś uwagi w tym temacie ?

 

2. Baniak będzie oświetlany 2x39W na długości 100cm, czyli dosyć ciemno.

Czy dla roślin mało wymagających starczy ? Będzie raczej sporo anubiasów + odmiany valisnerii + kryptokotynki + mchy.

Valisneria będzie gęsto leżała na powierzchni wody dodatkowo zaciemniając akwarium.

Czy te 2 x 39W wystarczą ? W lampie jest miejsce na kolejne 2 x 39W ale jak wspomniałem, chciałbym aby było dosyć ciemno.

 

3. Chciałbym w baniaczku mieć molinezje + ewentualnie jakieś gupiki + coś co będzie zjadało młode.

Molinezje to priorytet i to do nich ewentualnie mogę dopasowywać pozostałą obsadę.

 

4. Jakie podłoże polecacie ? Dałbym piach... ale ten szary / biały piach po kilku miesiącach robi się strasznie zasyfiony i ciężko jest go posprzątać. W zasadzie to trzeba syf odessać z piachem i dosypać świeżego, a tego chciałbym uniknąć.

 

Dzięki z góry za rady.

Jestem na etapie zakupów a przed świętami chcę ruszyć z tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150x50x40 albo 150x50x50

 

Im większe tym lepsze, kilkadziesiąt litrów więcej do pływania ;)

 

 

 

Jakie podłoże polecacie ?

 

 

Żwir w mojej opinii jest najlepiej prezentującym się podłożem.

 

Co do oświetlenia, ja mam w akwa 14 lm/litr i wydaj się być w sam raz - ani za jasno ani za ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1 Jeśli nie planujesz np. skalarów, tylko molinezje, to nie ma obowiązku dawać 50cm wysokości. Jamniki dobrze się prezentują.

@2 Starczy. Nurzaniec urośnie nawet w pokojowym oświetleniu, jeśli zbiornik nie jest całkiem zaciemniony.

@3 Przy nurzańcach i tak będzie ciężko z tym zjadaniem młodych. Może żółtaczki by się tego podjęły, ale czy na pewno... :P

@4 Wszystko po paru miesiącach zachodzi syfkiem, jeśli kuleje cyrkulacja. Tedy dajesz piach i poprawiasz cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalarów nie będzie, natomiast po cichu myślę również o danio malabarskim.

Myślisz, że można je połączyć z molinezjami ? Czy to raczej słaby pomysł ?

Czy baniaczek 150cm długości i 40cm wysokości będzie ok dla tych całkiem sporych ryb które potrzebują być w stadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie znalazlem info na rybyakwariowe.eu że twarda woda jest ok... Ktoś chyba wprowadza w błąd... No to rezygnujemy z danio... Tym bardziej, ze to skoczne rybki a u mnie pokrywy brak.

 

Wysłane z mojego HTC One A9s przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybyakwariowe to słaba strona i nie warto się nią sugerować. Wiele informacji stamtąd to zwyczajnie jest od czapy.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Jak sobie sprawdzisz wymagania dla wybranego gatunku w kilku różnych książkach, to też są bardzo duże rozbieżności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raiders, ryby ze sklepu akwarystycznego. Mam taki jeden sklep zaprzyjaźniony, człowiek często jeździ na giełdę więc pewnie ryby będą stamtąd. Myślę, że jednak zrobię baniak dla danio malabarskiego.

 

Czy polne kamienie nadają się do akwarium ? Rzecz jasna po wyczyszczeniu, wygotowaniu i innych takich.

 

Czy z danio malabarskim można trzymać bocje zjadające ślimaki ?

Czy tylko bocja wspaniała zjada ślimaki ?

Z tego co czytałem to te bocje wspaniałe rosną strasznie duże, wydaje się że akwarium 375 litrów jest za małe ?

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może orientujecie się gdzie taką małą pompę do tego celu można kupić ? Dobrze, aby nie kosztowała jakoś drogo i nie miała jakieś dużej wydajności żeby ryb, roślin i piachu nie wciągała.
Atmany wielofunkcyjne sobie obadaj ;)

 

 

 

Czy polne kamienie nadają się do akwarium ?
Tak. Przy czym standardowo test w wodzie osmotycznej dla pewności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dhuz a poradzisz coś z poniższym ? :)

 

Czy z danio malabarskim można trzymać bocje zjadające ślimaki ?

Czy tylko bocja wspaniała zjada ślimaki ?

Z tego co czytałem to te bocje wspaniałe rosną strasznie duże, wydaje się że akwarium 375 litrów jest za małe ?

 

Czy dla ryb kopiących całe akwarium powinno być w piasku ? Czy mogę zrobić przejście typu duże kamienie, mniejsze kamienie i piach gdzie piachu byłoby ponad 50% ? I czy są jakieś fajne kopiące które mogą mieszkać z danio ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenosiny z aktualnych 200litrów do nowych 375 coraz bliżej.

W związku z tym dodatkowe pytania, poradźcie proszę.

 

Podczas przenosin muszę przeczyścić filtr zewnętrzny bo już ponad pół roku tam nie zaglądałem.

Muszę wyczyścić rurki bo są już brązowe i przepłukać gąbki.

W filtrze siedzi około 1.5 litra matrix sachem i jakieś 4 litry ceramiki od aquaela.

Na czas przenosin ( około 48 godzin ) filtr dam do baniaka 60 litrów gdzie przeniosę aktualną obsadę ( 20 neonków + 10 zwinników 10 krewerek ). Baniak 60 litrów jest bez ryb ale jest sporo roślin które polecą do głównego baniaka.

 

- Czy taka obsada wytrzyma 2 dni w 60 litrach które będą filtrowane przez filtr zewnętrzny dedykowany do 300 litrów ?

 

- Czy opróżnić te 60 litrów ze żwiru i roślin na czas pobytu obsady było maksymalnie dużo miejsca ?

 

- Zbiornik 60 litrów zamierzam zalać wodą z głównego akwarium, powinno być ok ? Czy potem tą wodę mogę wlać do nowego zbiornika ?

 

- Pozostałą wodę z głównego zbiornika też zamierzam zachować na nowy zbiornik. Co prawda będzie jej za mało aby zalać całe 375 litrów. Czy nowy zbiornik mogę zalać na dwie raty ? Będę potrzebował 2 dni aby nazbierać kolejne 100 litrów wody RO.

 

- Na ile bezpiecznie można odłączyć filtr aby nie wybić bakterii ? Myślę, że razem z czyszczeniem i podłączeniem do nowego akwarium może mi się zejść max z godzinkę.

 

- Jaką grzałkę dać do 375 litrów ? aktualnie mam jakąś chińską grzałkę 200W na której już nie widać jaką temperaturę ustawiam.

Inna sprawa, że przy oświetleniu 4 x 39W to ta grzałka praktycznie nie była potrzebna...

 

- Czy waszym zdaniem filtr ASAP 1600 + kaskada FZN2 dadzą radę w 375 litrach ? Czy raczej rozglądać się za jakimś drugim filtrem zewnętrznym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy taka obsada wytrzyma 2 dni w 60 litrach które będą filtrowane przez filtr zewnętrzny dedykowany do 300 litrów ?
Tak.

 

 

Czy opróżnić te 60 litrów ze żwiru i roślin na czas pobytu obsady było maksymalnie dużo miejsca ?
Nie ruszaj. Miejsce nie gra roli jeśli to akwarium przejściowe, a wywalenie żwiru i roślin zaburzy równowagę.

 

 

Zbiornik 60 litrów zamierzam zalać wodą z głównego akwarium, powinno być ok ? Czy potem tą wodę mogę wlać do nowego zbiornika ?
Będzie ok. I tak, możesz.

 

 

Czy nowy zbiornik mogę zalać na dwie raty ? Będę potrzebował 2 dni aby nazbierać kolejne 100 litrów wody RO.
Nie ma przeciwwskazań.

 

 

Na ile bezpiecznie można odłączyć filtr aby nie wybić bakterii ? Myślę, że razem z czyszczeniem i podłączeniem do nowego akwarium może mi się zejść max z godzinkę.
Wywal media do miski z wodą, włącz napowietrzanie. Mogą tam leżeć nawet tydzień.

 

 

Jaką grzałkę dać do 375 litrów ? aktualnie mam jakąś chińską grzałkę 200W na której już nie widać jaką temperaturę ustawiam. Inna sprawa, że przy oświetleniu 4 x 39W to ta grzałka praktycznie nie była potrzebna...
2x 100W albo 1x 150W.

 

Czy waszym zdaniem filtr ASAP 1600 + kaskada FZN2 dadzą radę w 375 litrach ? Czy raczej rozglądać się za jakimś drugim filtrem zewnętrznym ?
 11l biologii z palcem w nosie jak nie przerybisz ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni już chyba temat jaki mi został - podłoże...

 

Na pewno nie będę sypał żadnej ziemi ani nic z tych rzeczy.

Jeśli trzeba będzie, to będę wtykał kulki / kapsułki ale raczej pod rośliny które planuję nie będzie takiej potrzeby.

 

Generalnie chciałbym zrobić takie przejście z jednej strony akwarium na drugie...Skały - kamienisty żwir - mniejszy żwir i piach w stosunku piach 60% - 40 % cała reszta. Skały, kamienisty żwir i piach będą obsadzone korzeniami natomiast piach będzie "wolny".

Nie ukrywam, że z czasem chciałbym może jakieś rybki które potrzebują piasku jako podłoże.

Czy taki kompromis będzie ok ?

 

Jest może jakiś tani i bezpieczny piasek który nie jest biały aby kupki nie rzucały się bardzo w oczy ?

Czy możecie polecić jakiś kamienisty żwir ?

 

Planowana obsada to danio malabarskie + zwinniki + pielęgnice ramireza + bocje wspaniałe

Co prawda nie sprawdzałem jeszcze czy takie połączenie ma sens, w każdym razie priorytet do danio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde podłoże ma wady i zalety. Ja użyłem żwiru z obi. Ma obłe krawędzie, więc żadna ryba sobie krzywdy nim nie zrobi, a jest kolorowy i ładnie wygląda. Większość ludzi tu na forum zaleca piasek, ale ja do piasku nie jestem przekonany. Żwir też zachodzi syfem i ciężko wyczyścić, z tym że muł wchodzi miedzy kamyki i nie rzuca się w oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy bałagan robią próby jego usuwania. Jak sobie leży spokojnie, to tam przyroda działa i robi co może. Jeśli zaczniemy to wyciągać i uwolnimy to co się tam dzieje to z reguły są kłopoty.

Minusem żwiru może być to, że nie zauważymy przekarmiania, że sporo pokarmu zostaje na dnie. Stąd mogą się brać problemy. Ja z piachu nie usuwam odpadów i problemów większych nie mam, ze żwirem mogłoby być podobnie. Ale u mnie ryby często poszczą... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I te gnijące resztki żarcia i roślin między tymi kamykami mogą zrobić bałagan w parametrach.

Nie dopuszczam do takiej sytuacji, żeby jedzenie gniło w zbiorniku. Karmię nieco mniej niż ryby by chciały zjeść więc to co spadnie jest w ciągu kilku minut posprzątane przez ryby. A jakieś roślinne odpadki po prostu wyciągam szczypcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i będzie jednak piach. Nic lepszego na dno w tym przypadku chyba nie da się położyć.

 

Czekam już tylko na akwarium i zaczynam przenosiny.

Swoją drogą, straszny kłopot kupić akwarium 375 litrów. Czekam już drugi tydzień na dostawę bo taki "duży" baniak to tylko na zamówienie... Doczekać się nie mogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, mam dwa pytanka, może coś doradzicie :

 

1. Ponieważ w mojej okolicy ciężko kupić akwarium 150x50x50 ( sklepy obiecują a ja wciąż czekam i czekam... ) może macie jakiś sprawdzony namiar na zakup takiego akwarium przez internet ?

 

2. Tło na akwarium będzie czarne ale najpierw trzeba je prawidłowo przykleić.

Wcześniej kleiłem na płyn do mycia szyb i raz wyszło to bardzo ładnie a raz beznadziejnie.

Tym razem chciałbym to zrobić idealnie za pierwszym razem.

Macie jakiś 100% pewny sposób ? Czytałem gdzieś, że warto po prostu kupić czarną farbę w spray'u, pomalować całą tylną szybę i na świeżą farbę kleić tło.

W takim wypadku nie ma opcji żeby coś nie wyszło... Myślicie że to ma sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wcześniej kleiłem na płyn do mycia szyb i raz wyszło to bardzo ładnie a raz beznadziejnie.

Jeśli to zwykła czarna folia graficzna (np. oracal) to na wodę klej (może być ro ;)): spryskujesz szybę i stronę folii z klejem, umieszczasz folię na szybie i wyciskasz wodę na zewnątrz. Powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...