Skocz do zawartości

Nowe akwarium 18L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zasięgnąć kilku porad odnośnie nowego projektu akwarium. Jest to stary zbiornik wyciągnięty z piwnicy. Do niedawna służył za tzw. "parapeciak" - przechowalnię roślin. Wymiary to: 37 x 18 x 26. Teraz chcę zrobić z niego jakąś trochę lepiej wyglądającą ozdobę pokoju. Jak na razie wiem tylko, że za filtr posłuży hbl 301. Mała kaskada, chyba jakiś chinol? Co do oświetlenia to zastanawiam się nad tym: http://allegro.pl/oswietlenie-lampa-led-intenso-7-2w-30cm-i6751400405.html

I teraz zaczynają się moje pytania. Czy taka lampka była by odpowiednia? Miał może z nią ktoś do czynienia? Celowo nie piszę jakie roślinki chciałbym mieć w tym akwa, te dobiorę zgodnie z Waszymi sugestiami do oświetlenia, które się ostatecznie znajdzie nad zbiornikiem. Początkowo chciałem z głównego zbiornika zaimplementować: Staurogyne repens, Hemianthus Callitrichoides, Hydrocotyle Japan, Echinodorus tenellus. Być może jeszcze coś innego.

Podłoże to zwykły piasek, ewentualnie kilka kulek pod roślinki. Chciałbym z drugiej strony akwarium jak najbardziej bezobsługowe.

I ostatnia kwestia czy cokolwiek poza krewetkami może żyć w tak małym zbiorniczku? Ślimaków nie liczę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wysokość to 26. Światła owszem, jest dużo, zwłaszcza że to led. Chodziło mi po prostu o wygląd tej lampki. Do tego leddy tube trzeba kupić osobno oprawkę jeśli się nie mylę? poza tym jaka jest długość modułu 3W? Nie mogę znaleźć informacji na aukcjach allegro.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na ryby jest ciasno. Jeśli to akwarium się dla żadnego gatunku nie nadaje to po prostu wybiorę same krewetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Jeszcze się zastanowię w takim razie. Lampkę chciałem zamontować raczej na bocznej ściance i właśnie stąd pomysł na ten podany przeze mnie LED intenso. Lampka wystająca przed zbiornik jakoś tak średnio mi się widzi. Inna sprawa, że to stare akwarium niemalże pamiętające czasy PRL :) dlatego takie niewymiarowe. Po prostu chciałem w jakiś estetyczny sposób je wykorzystać.

ahr, mówiąc "za bogato" miałeś na myśli rośliny, czy właśnie moc tego oświetlenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli oświetlenie. Od jakiegoś czasu testuję właśnie 3W w mojej 30 (masz w sygnaturze), i mówiąc szczerze to daje radę w miarę bezobsługowo prowadzić to akwarium. Jest trochę okrzemków na dole szyb, to minus słabszego oświetlenia. Poza tym prawie same plusy: mały heniek ciągnie w górę (to plus), pogostemon helferi też (to trochę mniejszy plus).

Ja po prostu obawiałbym się mocniejszego oświetlenia, żeby zaraz się nie zaczęły jakieś inne problemy z glonami, czy potrzeba intensywnego nawożenia. Z pewnością jest to do ogarnięcia tylko zapewne jakimś nakładem pracy (mi już się nie chce ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...