Skocz do zawartości

Oświetlenie led - roślinki


tza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wapno, czyli CaO otrzymuje się przez prażenie CaCO3 w temperaturze bliskiej 1000 stopni Celsjusza

 

O tą reakcję chemiczną nie mogę się doprosić. Jak woda gazowana rozpuszcza CaCO3,  a Matematyk albo udaje albo nie chce tego widzieć i znów który z Was ma rację? Węglan wapnia można rozpuścić/rozłożyć za pomocą temperatury czy wystarczy tylko woda gazowana? 

 

 

Reakcja: H2CO3 + CaCO3 -> Ca(HCO3)2

 

Rację mam ja. Po dozowaniu dwutlenku węgla w akwarium osad znika. Woda zawierająca CO2 rozpuszcza węglan wapnia, skały wapienne, kredę czyli CaCO3. Proces ten zachodzi naturalnie w środowisku jak i w akwarium.

 

Węglan wapnia - CaCO3 można rozłożyć wysoką temperaturą, "rozpuścić" wodą z dwutlenkiem węgla, octem lub innym kwasem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reakcja była 3 razy. Reakcja DavyJonsa też była prawidłowa, ale nie odnosi się ona do zjawiska zaistniałego na liściu.

 

 

Ca(HCO3)2 ↔ CaCO3 + H2O + CO2

 

Na liściu został CaCO3, woda poszła do wody a CO2 pochłonął liść. Reakcja działa w dwie strony.Czyli jak do CaCO3 dodasz wodę i CO2 wyjdzie kwaśny węglan. Wiem, bo rozpuszczam! W akwarium bez CO2 woda zrobi się jak mleko, ale jak jest CO2 po 3 minutach jest kryształ.

 

Mogę zrobić film wideo,bo dzisiaj pozmieniam wodę. Dodaje wodę gazowana, by w akwarium nie było dużego wzrostu pH przy podmienie.Bez wody gazowanej też rozpuszcze węglan w akwarium. Ale w tedy 0,5 pH do góry, a tego nie chcę dla roślin.

 

Prościej już nie można, a reakcja jest omawiana w gimnazjum. Tak powstają stalaktyty w jaskiniach.

 

Temat widziałem już wcześniej, ale zostawiłem mapetowi i pomyślałem, że jest to duperel i ktoś to ogarnie, ja tym czasem czailem się na jakieś naprawdę ciekawe tematy.( każdy doświadczony akwarysta po 5 sekundach widząc same zdjęcie odpowie -węglan...) Temat był bez odpowiedzi, więc postanowiłem napisać i to był mój wieki błąd.

Edytowane przez Matematyk
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czepiasz się byle czego w celu ,by bronić kolegę - nie ładnie
Czepiam się tylko tego, że nie wiesz o czym piszesz.

Kopiujesz z neta co Ci wyskoczy a sam tego nie rozumiesz. To, że skopiowałeś z Cichlidae o odwapnieniu biologicznym dlatego Ci wyszło wapno palone. Jak skopiowałeś z innego linku to już wyszedł węglan.

Teraz kamień kotłowy rozpuszczasz bez wody gazowanej. Może kwasem solnym albo kwaskiem cytrynowym?

 

Idź dziecko do swojej piaskownicy, na swoje "prawdziwe" forum, nie marnuj talentu na ignorantów.

Zamykam tą pyskówkę. Jak masz jeszcze jakiś problem to pisz do admina. Albo idź do lekarza.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...