Skocz do zawartości

Samotny Skalar


Jakub30
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam od jakiś 5mscy skalara zebra ciemnego -samca, jednak chciał bym dobrać mu samiczkę żeby nie czuł się samotny. Wiem że to samiec ponieważ posiada garb tłuszczowy na czole i od czasu do czasu gania innego skalara którego mam w zbiorniku (Rio-nany). Moj skalar ma około 14cm wysokości. Napiszcie mi proszę czy dla takiego skalara który jest już dorosły istnieje jeszcze możliwość dobrania się w parę. Czy gdy np. kupię z 7-8 małych skalarów on dobierze sobie jakąś samiczkę czy też będzie dla nich agresywny i nic z tego nie wyjdzie. Bardzo podoba mi się ten skalar i nie chciał bym się jego pozbywać jednak jest on coraz bardziej agresywny zwłaszcza do tego 2 skalara RioNany co bardzo mi się nie podoba no i mam dylemat. Moje akwarium to 220l, 100cm długie, 60cm wysokie, profil. Obsada to:
-Samotny samiec skalara zebra, ciemny,
-skalar RioNany, prawdopodobnie samiczka
-5 otosków
-2kiryski
-9neonów
-3pretniki
-2 molinezje.

post-24396-0-80880400-1488290628_thumb.jpg

post-24396-0-02629900-1488290664_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14cm wysokości to jeszcze młody osobnik. Albo skarlały. Chyba, że liczysz bez płetw. Nawet mocno dorosłe skalary dobierają się w pary, tylko weź pod uwagę, że parowanie 'na siłę' może dać kiepskie rezultaty - nie masz gwarancji, że ryby się zaakceptują na zasadzie, że jak nie ma się co się lubi, to się grzmoci, co się ma.

 

Weź pod uwagę, że trzymasz już w tym akwa ryby o odmiennych potrzebach - molinezje wód twardych z skalarami wód miękkich. I w wystroju masz podnoszące odczyn muszle, czego skalary nie doceniają. Chcąc zrobić akwarium pod skalary czekają Cię zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie mi proszę czy dla takiego skalara który jest już dorosły istnieje jeszcze możliwość dobrania się w parę. Czy gdy np. kupię z 7-8 małych skalarów on dobierze sobie jakąś samiczkę czy też będzie dla nich agresywny i nic z tego nie wyjdzie.

 

Jeśli któraś wpadnie mu w oko to nie powinno być problemu z dobraniem się w pary kiedyś miałem 7 skalarów w tym były dwie pary prawie co dwa tygodnie któryś z liści był obklejony ikrą w jednej parze też miałem jednego osobnika starszego od drugiego, tyle że te ryby bywają agresywne a jak złożą ikrę to już żadna inna ryba nie podpłynie atakują wszystko, co się zbliży więc nie jestem pewien czy to dobry pomysł dobierania w pary w akwarium z taką obsadą

Edytowane przez kamil55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garb tłuszczowy nie świadczy o tym, że to samiec. Równie dobrze może być to samica. Ponadto zdarza się, że w pary dobierają się samice, "odbywają tarło", jedna składa ikrę a druga ją "zapładnia". 

 

Ja kupiłem 5 skalarów i dobrały się dwie pary. Jedna z nich to na 100% samiec i samica, bo pojawiły się larwy z ikry. W tej parze samiec nie ma garbu tłuszczowego. 

 

Druga para też składa ikrę, samiec jest w porównaniu z innymi skalarami potężny i ma garb na "czole". Z tej pary nigdy nie było larw i nie mam pewności czy po prostu im nie wychodzi, czy to dwie samice. Chociaż ich pokładełka podczas tarła się różnią.

 

Doświadczeni hodowcy rozpoznają właśnie płeć Skalarów po pokładełku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...