Skocz do zawartości

Rozpoznanie, leczenie


dabos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej dwa problemy na zdjęciach, proszę o rozpoznanie, sposób leczenia.
1. Na moczarce coś co wygląda jak osad...
2. Na trawie pęczki zielonych nitek.

 

Opis problemu:

Akwarium funkcjonowało bez problemu do czasu nieumiejętnego odmulenia dna, woda wtedy zmętniała i na roślinach pojawił się osad, dokonałem podmiany wody 2x 50% w odstępie dwóch dni, ale pojawił się wykwit glonów. Problem jest do dziś ok 1 miesiąc. Myślałem iż regularne podmiany wody co tydzień po 50% zminimalizują problem, tak się jednak nie stało. Akwarium nie jest nawożone.

 

akwarium 72l z pokrywą

oświetlenie 15W G13/T8 6500K FLUOLAMP TRI-865

filtr wewnętrzny Aquael FAN-1 max 320l/h

grzałka Heater 100W z termostatem AL-2201

napowietszacz YT-301C 25W, ciśnienie 0,012MPa, 1,5l/min

 

akwarium gęsto obsadzone roślinami z dużą ilością kryjówek + sztuczny korzeń

- konwalnik "ophiopogon japonicus nana"

- żabienica Blehera "echinodorus grisebachii bleheri"

- moczarka argentyńska "egeria densa"

- "ludwigia ovalis"

 

temperatura w zbiorniku 24 - 25 0C

 

woda:

pH  6,9

KH  3 0d

GH  8 0d

NO-2   0 mg/l

NO3-   50 mg/l

 

skład:

2+1 prętnik karłowaty

6x neon czerwony

6x neon diamant

3x otosek przyujściowy

3x kirysek pstry

1x zbrojnik niebieski

1x zbrojnik pospolity

post-24505-0-05050500-1488116635_thumb.jpg

post-24505-0-79630000-1488117221_thumb.jpg

post-24505-0-47508300-1488117236_thumb.jpg

post-24505-0-24609400-1488117259_thumb.jpg

post-24505-0-17415500-1488117364_thumb.jpg

post-24505-0-06132900-1488122564_thumb.jpg

Edytowane przez dabos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Moczarce Kanadyjskiej i tej trawie co masz ewidentnie widać glona z rodziny krasnorostów. To jeden z najtrudniejszych do usunięcia glonów.

 

Ogranicz ruch wody i ilość fosforanów w wodzie (jeśli coś podajesz jako nawóż, mikro / marko elementy to zaprzestań). Zrób podmianę wody (większą niż robisz systematycznie, nawet 50%!), zwiększ ilość CO2* (zestaw do CO2  lub podobnie jak niżej możesz polewać roślinki, ale nie wodą utlenioną, a właśnie CO2  w płynie).

Możesz również użyć preparatu Tetra AlguMin Plus, który spowoduje efekt tzw. czarnej wody (glon tego niecierpki).

 

Widoczne glony usuwaj mechanicznie, na dekoracji, na których pojawił się glon możesz delikatnie polewać wodą utlenioną za pomocą strzykawki.

 

* - dwutlenek węglą, nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków, w którym węgiel występuje na IV stopniu utlenienia. Rośliny potrzebują go do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, a glony go nienawiedzą (oczywiście oprócz sicnic, które są zdolne do przeprowadzia procesu fotosytezy) :P

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś zacząłem walkę od podmiany wody 80%,

 

Plan:

1. planowałem dodać wywar z herbaty zwykłej lub zielonej w ilości 1 łyżka stołowa na 250ml wody

2. dzienne podmiany wody 10% i dodać do tych podmian też wywar z herbaty

3. polać glony wodą utlenioną - te nitki na trawie (większość traw ma te nitki)

4. zarażone moczarki usunąć bo ten glon występuje tylko na nich

co o tym sądzisz??

 

 

nie mam CO2, glon nitkowaty z trawy trudno usunąć mechanicznie bardzo silnie się trzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. planowałem dodać wywar z herbaty zwykłej lub zielonej w ilości 1 łyżka stołowa na 250ml wody

2. dzienne podmiany wody 10% i dodać do tych podmian też wywar z herbaty

 

To też jest OK. To samo zrobi też ten preparat co wymieniłem. 

 

3. polać glony wodą utlenioną - te nitki na trawie (większość traw ma te nitki)

 

Nie, tylko dekoracje. Rośliny na tym ucierpią (do roślin Carbo wchodzi w grę tylko). 

 

4. zarażone moczarki usunąć bo ten glon występuje tylko na nich

 

Można by dać do kwasku cytrynowego i wymoczyć, ale samo usuwanie z nich mechanicznie glona też będzie OK.

P.S: To będzie usuwania tylko skutku, a trzeba usunąć priorytetowo najpierw przyczynę.

P.S.2: Jak przypadkiem będziesz w Zoologicznym to nie kupuj preparatów z siarczanem miedzi, bo to szkodliwy twór, skuteczny, ale szkodliwy dla ryb i środowiska.

Ewentualnie te roślinki możesz właśnie i w siarczanie wymoczyć, ale w osobnym zbiorniku, pozbawionym ryb (+ potem opłukać te rośliny wodą) itp.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sądzisz jaka jest przyczyna widząc opis baniaka (na samej górze...)

 

Przez jaki okres dokonywać podmian po 10% i herbatę??

i jeszcze jedno na 1l wywaru ile dać saszetek herbaty??

 

czy utrzymać silne napowietrzenie baniaka czy troszkę ograniczyć??

 

nie licząc troszkę złej obsady, mam wahania pH od 6,8 do 7,2 testy wody 2x na tydzień, ponadto nie nawożę do słupa wody i nie podaję CO2, ale na szybko chyba skombinuję bimbrownię  

Edytowane przez dabos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sądzisz jaka jest przyczyna widząc opis baniaka (na samej górze...)

 

Trudno powiedzieć, krasnorosty często są przyczyną dużej manipulacji w podłożu, podstawiania brudnego filtra itd. Niektórzy utrzymują, że powodem pojawienia się wszelkich glonów jest źle zbilansowane nawożenie, głównie zły stosunek PO4 i NO3 (ale Ty nie nawozisz). Tu też trzeba zaznaczyć, że masz słabą filtrację, wymieniłbym ją na Twoim miejscu na jakąś kaskadę może FNZ-1? To ścierwo lubi też duży ruch w wodzie, dlatego kazałem Ci go ograniczyć.

 

Przez jaki okres dokonywać podmian po 10% i herbatę??

i jeszcze jedno na 1l wywaru ile dać saszetek herbaty??

Ad. 1: Do czasu kiedy krasnorosty dadzą za wygraną. 

Ad. 2: 3? Nie wiem, tak, by zabarwiło wodę. Przetestuj.

 

 

czy utrzymać silne napowietrzenie baniaka czy troszkę ograniczyć??

 

Napowietrzanie = ruch tafli wody. Ruch tafli wody = rozkosz dla krasnorostów. Ograniczyć.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno co z oświetleniem??

Mam oświetlenie 15W G13/T8 6500K tylko jedna świetlówka więc natężeniem światła nie mogę operować, mogę jedynie wydłużyć lub skrócić czas naświetlania. Teraz świece ok 10 godz. Czy tak zostawić czy zmienić??

Edytowane przez dabos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kolor powinna mieć woda w baniaku po dodaniu herbaty??

Lekko herbaciany, intensywny, czy wręcz ciemny...

 

Najlepiej taki: KLIK.

 

Jeszcze jedno co z oświetleniem??

Mam oświetlenie 15W G13/T8 6500K tylko jedna świetlówka więc natężeniem światła nie mogę operować, mogę jedynie wydłużyć lub skrócić czas naświetlania. Teraz świece ok 10 godz. Czy tak zostawić czy zmienić??

 

Jest OK (ew. możesz zmniejszyć do 8h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzień III i kolejna podmiana 10% + herbata.

 

Sytuacja aktualna na fotkach. Do tej pory były 2 glony ale dziś zauważyłem trzeci (glony na łodydze). Co to za glon. Zauważyłem tych kępek 10 sztuk.

 

Co dzień będę podawał aktualne informacje, zerkajcie więc, czekam na rady, opinie.

 

Zastanawiam się na odpaleniem na szybko bimbrowni CO2. Co sądzicie? Problem w tym że nie mam doświadczenia z CO2.

post-24505-0-96117000-1488309276_thumb.jpg

post-24505-0-90678700-1488309309_thumb.jpg

post-24505-0-92764200-1488309319_thumb.jpg

post-24505-0-57231900-1488309331_thumb.jpg

post-24505-0-06183700-1488309343_thumb.jpg

post-24505-0-56603800-1488309352_thumb.jpg

post-24505-0-23108000-1488309365_thumb.jpg

Edytowane przez dabos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruch tafli ograniczony, to 10% ma taki kolor, całość jest bledsza. Ale to poprawię. Dodaje esencję ze zwykłej herbaty, ale czytałem że mona też dawać z herbaty zielonej... która jest lepsza??

 

A tak na marginesie na ok 8l podmiany daje dziennie do tego wywar z dwóch saszetek cherbaty. Czy jest możliwość by zaszkodzić w ten sposób rybą...??

Edytowane przez dabos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S: Walcz: czyli podmiany 10% wody / dziennie + woda herbaciona + ograniczony ruch tafli wody.

Ja bym proponował Tobie abyś sam sobie zrobił tej wody herbacionej.

Sam ledwo coś tam wiesz a pomagasz innym i to jeszcze błędnie, chcesz mu ryby odkupywać?

 

 

 

Ruch tafli ograniczony, to 10%

Ryby Ci się  nie duszą?

 

 

 

Dodaje esencję ze zwykłej herbaty, ale czytałem że mona też dawać z herbaty zielonej... która jest lepsza??

Zależy co kto lubi, niektórzy piją z miodem inni z mlekiem.

 

 

 

A tak na marginesie na ok 8l podmiany daje dziennie

Dzięki pomocy "kolegi" rozwalasz sobie biologię i zabijasz ryby, do zobaczenia nie długo w dziale choroby?

 

 

 

Czy jest możliwość by zaszkodzić w ten sposób rybą...??

O dzięki Ci wielki... w końcu!  Tak. Jak myślisz dlaczego akwaryści nie używają herbaty do "pokolorowania" wody pomimo że ma dużo garbników?

O czym ten gość na tym filmiku mówił, że co ma w filtrze? Tak za rączke trzeba Was prowadzić?

Nawet się nie pofatygowałeś żeby sprawdzić te głupoty, które Ci kolega wyżej radził tylko od razu wcieliłeś to w życie.

Masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość by zaszkodzić w ten sposób rybą...??

 

Jest. I faktycznie tutaj mój błąd, za duża dajesz tej herbaty i za często podmieniasz wodę. Nie podmieniaj już wody, tą herbatę w akwarium zostaw, niech wykrystalizuję się i nic już nie lej. Nitki ciachaj mechanicznie. Zrób test na fosforany. 

 

Ryby Ci się  nie duszą?

 

Ograniczanie, przez to rozumiałem, by w akwarium nie było pralki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na Moczarce Kanadyjskiej i tej trawie co masz ewidentnie widać glona z rodziny krasnorostów.

Tam przecież nie ma  żadnych krasnorostów ani jego rodziny...

 

 

 

Ograniczanie, przez to rozumiałem, by w akwarium nie było pralki.

A skąd w ogóle wiesz czy ma pralkę jak ani o tym nie pisał ani nie pokazał.

 

Jest taka jedna zasada: nie wiem, nie znam się, nie piszę, nie pomagam, bo mogę bardziej zaszkodzić jak pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem dużej przyciski najbardziej porośniętych glonami roślin. Pozostałe jak się dało usunąłem mechanicznie. Podmiana 50% wody.

W baniaku pralki nie ma, filtr ma przepływ na 50% ustawiony, napowietrzenie z brzeczyka na minimum.

 

Ponawiam pytanie:

- jakie to glony na zdjęciach??

- jak z nimi walczyć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...