Skocz do zawartości

Co to za glon?


Kalor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tego glona, bo ja już sam nie wiem. Głównie siedzi na mchu jawajski, ale po prawej stronie na korzeniu też widać pojedyncze włosy. Na początku był problem bo razem z zakupem mchu dostałem w gratisie długie nitki, woda utleniona zmniejszone światło, i dołożenie co2 z bimrowni prawie rozwiązało problem. Ale te krótki nitki nie chcą się poddać. Wydaje mi się, że pokazały się po tym jak chyba dałem za dużo mikro.

Pozdrawiam

post-24517-0-99788300-1487442324_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest stereotypowe błędne myślenie jeśli chodzi o glony: "muszę wiedzieć z czym mam do czynienia żeby to zwalczyć".

 

Inwazja glonów to skutek, powinieneś znaleźć przyczynę, a to zapewne braki lub źle funkcjonujące: światło, nawożenie i CO2. 

 

Usuń przyczynę a znikną skutki.

 

Opisz dokładniej akwarium. Wymiary, oświetlenie, nawożenie, zarybienie rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium to 54l, nawożę co2 z bimbrowni, mikro co drugi dzień, makro, potas, carbo codziennie (gotowe butle z firmy akwarium-net.pl).

Oświetlenie to LED w sumie 30W (power LED, full spectrum), kiedyś przeliczałem kalwiny i miało być ok. Co do roślin to jest tego sporo (zdjęcie w załączniki).

Przez krótki okres nawoziłem mikro codziennie i nie wiem czy to nie jest główna przyczyna.

Pozdrawiam

 

P.S. Roślin nie przycinam bo chcę żeby mi wyżarły ewentualne nadwyżki mikro.

post-24517-0-38269300-1487496046_thumb.jpg

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie jest za mocne. LED przelicza się na W odpowiadające mocy świetlówek mnożąc moc LED przez 2,4. U ciebie wychodzi ponad 1W/l = (30*2,4)/54.

 

Bimbrownia to niestabilne źródło CO2. Rośliny nie są w stanie skonsumować podawanych nawozów, bo właśnie mają problem z pozyskaniem CO2.

 

Jeśli nie można zwiększyć i ustabilizować CO2, np przez zainstalowanie butli, to powinieneś zredukować oświetlenie i nawożenie.

Można próbować uzupełniać CO2 podając Carbo ale podejrzewam, że wyniki nie będą zadowalające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, światło jest podzielone na 3 segmenty, teraz świeci jeden, a jak glony ustąpią to włączę dwa. Na razie od tygodnia dałem tylko raz makro i potas. Codziennie daję carbo x2 dziennej dawki, wodę utlenioną na glony. Glony przynajmniej nie rozrastają się.

A wracając do tematu, to krasnorost?

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz te nitki to słabe łatwo rwące czy mocne jak włos?

Witam, nitki przed kuracją były mocne i trudno się zrywały, teraz są cieńsze niż włos i łatwo się zrywają. Dzisiaj przed podmianą wody zrobię testy no3, po, k, fe, coś jeszcze?

 

 

 

Dodajesz do wody? Czy lejesz strzykawką bezpośrednio na krasnorosty ?

Strzykawką z igłą polewam bezpośrednio na glony.

 

Co do carbo to daję podwójną dawkę ponieważ boję się dawać więcej ze względu na Red Cherry, dodatkowo w czasie gdy oświetlenie jest wyłączone (22-16) załącza się napowietrzacz, ale kupiłem rozdzielacz powietrza z zaworkami żeby nie było zbyt dużego zamieszania wody w akwarium.

Mikro nie jest podawane od prawie dwóch tygodni, makro i potas co drugi - trzeci dzień. Patrząc na rośliny to na razie mają się dobrze.

 

 

 

To nie krasnorosty

Więc co?

 

 

 

powinieneś zredukować oświetlenie i nawożenie. Można próbować uzupełniać CO2 podając Carbo ale podejrzewam, że wyniki nie będą zadowalające.

 

Póki co trzymam się tych rad, ale bimbrownia działa cały czas, moim zdaniem w miarę równo.

 

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie. 

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że cisza w moim temacie.

Słuchajcie właśnie pomyślałem, że jakiś miesiąc temu dołożyłem bimrownię i glony wtedy bardziej się rozrosły. Czy to możliwe?

Szkoda by mi było ją likwidować bo roślinom widać, że bardzo służy, ale glonom widocznie też.

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie jest za mocne. LED przelicza się na W odpowiadające mocy świetlówek mnożąc moc LED przez 2,4. U ciebie wychodzi ponad 1W/l = (30*2,4)/54.

 

 

I mapet pisał o micro,co sam podejrzewałeś. Odpowiedzi w temacie masz :cool:

Glony rosną lepiej od CO2 ,bo jak już się pojawiły to też korzystają ;xd

Jak zrobiłeś bimbrownię ?

Edytowane przez Matematyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Glony rosną lepiej od CO2 ,bo jak już się pojawiły to też korzystają

 

Glony nie wymagają wysokich poziomów składników odżywczych. Wystarczą im śladowe ilości do rozwoju, takie które nawet są niewykrywalne przez testy akwarystyczne w tym CO2. 

 

Więc podawanie CO2 nie spowoduje że będą rosły intensywniej. Wręcz przeciwnie. Podawanie CO2 przyczynia się do ograniczenia wzrostu glonów, bo jego większe poziomy pozytywnie wpływają na rośliny, które zaczynają rosnąć a to właśnie jest kluczowe w "walce z glonami". Rośliny muszą rosnąć, jeśli przestaną (bo są niedobory jakiegoś składnika) to robi się miejsce dla glonów.

 

Jak to się dzieje, że jak rosną rośliny to glony są w odwrocie?  Rośliny - zwłaszcza te szybko rosnące - podczas wzrostu produkują algicydy hamujące wzrost glonów. Coś jak penicylina przeciw bakteriom produkowana przez grzyby.

 

Widział ktoś zaglonionego rogatka? Bardzo rzadki widok. Rośnie bardzo szybko i produkuje intensywnie algicydy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie właśnie pomyślałem, że jakiś miesiąc temu dołożyłem bimrownię i glony wtedy bardziej się rozrosły. Czy to możliwe?

 

Tak jest to możliwe,ale jest to stan przejściowy i teraz będzie już tylko lepiej  :)

Źle napisałem,że ogólnie ronsą od C02-chodziło mi o sytuację Kalora i,tylko do tego się odnosłem  :)

Wszytko co napisał Davyjones jest prawdą.

Odnisłem się do samej "chwili" (lub nawet  kilkunastu dni)podłączenia CO2.

 

Co do bimbrowni to ja bym dał większą.

 

Z tym glonem to dziwne:

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalczanie-glonow/658-przewodnik-glony-w-akwarium.html

 

Z wyglądu masz to(trzecie zdjęcie):

Oedogonium - delikatne krótkie nitki,ale tu przyczyny to braki macro,głównie azotanów i CO2-dziwne

 

A z przyczyn wystąpienia masz to:Zielenice punktowe (kolonijne) i potem niby nitki,i tu przyczyna : micro

Edytowane przez Matematyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...