Skocz do zawartości

Niski poziom NO3. Co z tym zrobić?


pio386
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Na początek parę informacji na temat mojego akwarium.

 

- pojemność 30 l 

- w zbiorniku tylko 1 ryba - bojownik 

- oświetlenie - zwykła żarówka energooszczędna 12W 6500k, świecę 10 godzin dziennie 

- podłoże - Aquael Aqua Grunt, żwir i piasek z OBI 

- filtr wewnętrzny Aquael Fan Mini Plus

- rośliny: rogatek, hygrophilia polysperma, ludwigia repens, cabomba, sagittaria subulata, cryptocoryne lutea, pistia, limnobium i parę innych, których nazw nie pamiętam. Generalnie akwarium obsadzone jest gęsto. 

- nie stosuję nawożenia, używam tylko carbo w płynie w standardowych dawkach.

 

Akwarium ma 2 miesiące, od założenia regularnie sprawdzam NO3 i ostatnio ciągle spada. Jeszcze 2 tyg. temu było jakieś 8-10 mg/l, teraz jest praktycznie niewykrywalne. Mierzę testem kropelkowym JBL. Wydaje mi się, że rośliny zaczynają przez to cierpieć. Część żółknie, niektóre w ogóle przestały rosnąć. Zastanawiam się czy czasem na te spadki NO3 nie ma wpływu, że niedawno zacząłem zmiękczać wodę w akwa. Mieszam wodę demineralizowaną pół na pół z kranówką. A może w tym akwarium po prostu jest zbyt czysto ;) Raz na tydzień robię podmiany 25% wody i przy okazji oczyszczam dno.

 

Co byście radzili w takiej sytuacji? Może robić rzadziej podmiany, np. co dwa tygodnie, albo podnieść ten azot jakimiś nawozami? Myślałem o Easy Life Nitro czy czymś podobnym.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje spróbować z nawozami :) Ten Nitro Easy Life będzie ok? Z tego co wyczytałem zawiera też potas, ale chyba nie zaszkodzi. Trochę się obawiam, żeby nie przedobrzyć i żeby glony nie zaczęły wyłazić. Bo na razie pod tym względem jest idealnie (tzn. glonów brak). Nie mam jeszcze testu na fosforany, ale podejrzewam, że przy jednej rybie i dużej liczbie roślin jak u mnie, to i fosforu jest bardzo mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem KNO3 i dodatkowo KH2PO4 + test Zoolek na PO4, bo miałem dziwne przeczucie, że i fosforu mam w akwa za mało. No i zgadza się - test praktycznie nie wykrywa żadnego stężenia PO4. A więc obecnie w zbiorniku jest (jeśli wierzyć testom) jakieś 2 ppm NO3 i zero ppm PO4. Od wczoraj sporo czytam na temat nawożenia, ale im więcej tego czytania, tym większy mętlik w głowie ;) Chciałbym zacząć od delikatnego podniesienia NO3 i PO4, ale żeby jednocześnie zachować te "książkowe" proporcje 10:1. Trafiłem na jakimś forum na kalkulator nawożenia i wyliczyłem sobie coś takiego:

https://zapodaj.net/6873c6bdb5477.jpg.html

 

Zakładam, że jeśli będę wlewał do akwa przez 5 dni w tygodniu po 1ml tych roztworów, to azot podskoczy do ok. 7 ppm (teraz mam powiedzmy 2 ppm), a fosfor do około 0,7 ppm. Moglibyście zerknąć na tego print screen-a i napisać, czy te moje wyliczenia są w porządku i czy w ogóle dobrze się do tego zabieram? Z góry dzięki.
Edytowane przez pio386
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ten kalkulator, który podlinkowałeś jest czytelniejszy. Wyliczyłem sobie teraz tak: https://zapodaj.net/01abf98564cf0.jpg.html  

Czy jest w porządku? Dawkę dzienną ustaliłem na 6 ml, bo akurat mam strzykawki o takiej pojemności :) Ale jak zasugerowałeś zacznę od 1/3 dawki przez pierwszy tydzień (czyli 2 ml dziennie) i najwyżej później będę zwiększał. 

 

Mam jeszcze takie banalne pytanie. Czy te roztwory można przygotowywać w słoikach? Nie mam wolnych butelek plastikowych, za to słoików się trochę u mnie nazbierało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wszystko jasne, dzięki. 

 

Jeszcze jest pewna rzecz, która mnie trochę niepokoi. Wyczytałem na innym forum, że carbo w płynie może fałszować wyniki testu NO3. Czy to prawda? Od ok. miesiąca leję Easy Carbo codziennie w dawce 0,7 ml. Może dlatego test pokazuje mi zaniżone NO3? Nie wiem czy w tej sytuacji nie zrobię źle jeśli zacznę tym azotem nawozić. Z drugiej strony po roślinach widzę, że czegoś im brakuje, no i objawy wskazują na niedobory azotu. Sam już nie wiem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo easy carbo ulatnia się z wody? Czytałem gdzieś, że po 8 godzinach już go nie powinno być w akwarium. W zeszły piątek zrobiłem jednodniową przerwę od podawania carbo. W sobotę przed podmianką zmierzyłem NO3 i PO4. Wyszło tak samo jak poprzednio. NO3 nie więcej niż 1 (bardzo jasny żółty kolor w teście JBL), a PO4 równe 0. Czyli jeśli carbo przez ten jeden dzień "wyparowało" z wody, to testy raczej są wiarygodne. W sobotę po podmiance podałem ponownie carbo. Także od soboty codziennie leję KNO3 + KH2PO4 (tak jak wyliczyłem sobie z kalkukatora, ale 1/3 dawki). Dzisiaj z ciekawości zrobiłem testy i co mnie cieszy azot podskoczył do mniej więcej 2-3 ppm, a fosfor do 0,25 ppm. Za wcześnie oceniać czy dało to coś roślinom, ale mam nadzieję, że wszystko zmierza w dobrym kierunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...