Skocz do zawartości

120 litrów [100x40x30] - Tanganika dla muszlowców


Corvus Albus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) Miło po długim czasie powrócić do ulubionego działu :)

Pytanie tym razem nie o planowane szkiełko, które może gdzieś kiedyś stanie, ale o plany całkiem bliskie. Na szafce stoi suche na razie 120 litrów z pełnym osprzętem. Akwarium ma wymiary 100x40x30 cm. Do dyspozycji jest kubełek JBL-e701, grzałka 100 W, do wyboru kilka świetlówek 25W (świecić będzie tylko jedna, ale mam różne barwy - 6500k, 8500k, 10000k). Czeka tylko na urządzenie i zalanie. Akwarium oczywiście chcę przygotować pod konkretną obsadę. Koniecznie mają być muszlowce - padnie albo na similisy, albo na multiki.

No i teraz pytanie, w zasadzie proste i konkretne. Czy da się sensownie dobrać towarzystwo, które nie będzie wchodziło muszlowcom w paradę? Ma być absolutnie sielankowo i bezkonfliktowo między gatunkami - żadnych polowań na narybek! Jeżeli się nie da, będą same muszlowce i kropka. Rybom ma być dobrze, mają mieć dużo miejsca. 

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy da się sensownie dobrać towarzystwo, które nie będzie wchodziło muszlowcom w paradę? Ma być absolutnie sielankowo i bezkonfliktowo między gatunkami - żadnych polowań na narybek!
Nie da się. Najbardziej pokojowa ryba, jaka przychodzi mi na myśl, to naskalnik Dickfelda, ale one też będą wyjadać narybek, który im się nawinie. Co nie jest aż takie złe, bo muszlowce trą się często, gęsto i ochoczo. :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Koniecznie mają być muszlowce - padnie albo na similisy, albo na multiki.

Te gatunki mnożą się jak opętane, potem nie ma co robić z młodymi bo nikt ich nie chce :P Nawet jak dasz gatunek redukujący ich liczbę to i tak na niewiele się to zda (wiem z własnego doświadczenia).

 

Jeśli mógłbym Ci doradzić obsadę to ja bym dał do tego akwarium docelowo 2 pary Altolamprologus copressiceps shell i jedną parę N. caudopunctatus. Te 2 gatunki występują razem w naturze (np. w Cameron Bay) więc dobrze się dogadują :) Poza tym Caudo pływają także w wyższych partiach wody więc "wypełniają" pustą przestrzeń.

Ewentualnie możesz dać shelle + parka mniejszych naskalników (chośby wspomniany Dickfelda lub też ornatus).

 

Mam u siebie w 160 obecnie właśnie Alto + Caudo + naskalnik (co widać w stopce :P ),a miałem tam wcześniej Multiki zamiast Alto, więc wiem co mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo rozmnażanie nie powinno być specjalnie uciążliwe. Znajomy hodowca ma salon akwarystyczny. Wstępne ustalenia są takie, że kupię u niego muszlowce i będę mógł przywozić dowolną ilość młodzieży w zamian za mrożonki. No chyba, że rzeczywiście multiki czy similisy narzuciłyby tempo cotygodniowych odłowów, ale to już chyba byłaby lekka przesada ;)

W każdym razie - jakąś redukcję młodych mogę zaakceptować, ale na pewno nie chcę nadprogramowych stresów dla dorosłych osobników. Z tego co mi tu i ówdzie doradzono, podobają mi się opcje:

similis + alto shell

albo alto shell + caudo.

Co o tym myślicie? Ja urządzić to moje 100x40, żeby dane układy jak najlepiej działały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze tak:

Załóżmy, że zabiorę im parę centymetrów na tło strukturalne i zdecyduję się na zbiornik jednogatunkowy. Rozważmy opcje a) multików b) similisów i c) alto. Jak duża może być docelowa grupa dorosłych osobników w poszczególnych przypadkach i czy na coś szczególnie zwrócić uwagę w urządzeniu akwarium i układzie skałek przy urządzaniu zbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, im dłużej patrzę na zdjęcia, tym mniej mi się podoba. Z ilością kamieni akurat powinno być w porządku, bo spora ich część zniknie pod piaskiem i będą zajmowały znacznie mniejszą część powierzchni. Co do ustawienia jednak będę kombinował. Czas jest, na razie styropian z tylnej ściany otrzymał fakturę popękanej skały i schnie na nim pierwsza (jak efekt będzie w porządku to zarazem ostatnia) warstwa szarej wodorozcieńczalnej emalii akrylowej.

Przepraszam za mały zejście z tematu w stronę wystroju, ale myślę że układ rewirów dalej jest w miarę ściśle związany z kwestią obsady.

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Corvus, kopę lat! :D

Bardzo ciekawa zmiana klimatów choć nie kryję, że uwielbiałam poprzedni biotop oraz jego nastrojową aranżację i trochę mi jej jednak szkoda ;)

 

Co do obecnego projektu: tło wyszło bardzo fajnie, natomiast z ułożeniem kamieni sama zawsze mam problem... Niby wizualnie lepiej byłoby cofnąć większe na tył (środkowa kupka), ale z drugiej strony obecny układ daje rybom więcej możliwość ewentualnego ukrycia się przed osobą patrzącą na akwarium od frontu i wciąż rozgranicza "rewiry". Ogólnie chyba nieco bardziej podoba mi się poprzednia wersja, ale to tylko moje osobiste zdanie. Tak też jest ok ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal trochę wygląda zbyt... przemyślanie. Utrzymałbym zasadę 'trzech'. Oko nie lubi parzystości. To może taka propozycja: Wyjmij kamienie, ułóż na dywanie/ręczniku. Połóż w odstępach od siebie 3 największe kamulce. obrzuć każdy z nich luźno mniejszymi kamieniami. Potrząśnij/dociśnij, by się ułożyły stabilnie. Przetransportuj powstałą aranżację do akwarium, połóż w niewielkich odstępach kilka mniejszych kamieni. Po zasypaniu piaskiem będzie fajna, nierównomierna aranżacja, między którą ryby zrobią sobie rewiry. :)

 

No i raczej unikaj większych skałek przy przedniej szybie, przynajmniej na środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, kilka lat minęło, szybko dosyć :) Ale miło wrócić :)

Poprzedni aranż po prostu miał swój czas, pora na odmianę. Na pewno nie na zawsze - w piwnicy czeka na lepsze czasy całe pudło korzeni.

Przy kamieniach jeszcze trochę podłubałem, ale bez większych rewelacji.

post-14375-0-28056400-1487015674_thumb.jpg

post-14375-0-67955300-1487015668_thumb.jpg

post-14375-0-88932800-1487015658_thumb.jpg

Dolne kamienie na pewno będą przysypane piaskiem. Na sam piasek rozsypałbym wokół tych dużych taką oto drobnicę:

post-14375-0-71303100-1487015651_thumb.jpg

Jak spadnie, tak się ułoży. Duże kamole chcę posklejać, te małe (z ostatniego zdjęcia) będą leżały luźno.

Tyle na razie mam pomysłów. Może mi się to jeszcze jakoś ułoży w głowie. Z korzeniami mi coś łatwiej szło :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, szczerze to nie jestem ortodoksem tanganickim, więc powiem Ci że jakich byś tu dwóch gatunków muszlowców nie dał to będzie ok :)
Ja np. w obsadach szukam w gatunkach różnic tak żeby było jak najróżnorodniej, tzn muszlowce kolonijne + agresywniejsze + coś bardziej w toni/na skałkach itp.
Jak chcesz similisy i brevisy będzie ok, tylko że w zachowaniu gatunki te są podobne dla większości akwarystów (ja wiem że dla tanganickich wyjadaczy różnice są może kosmiczne).
A z kolei biorąc np. Alto shelle typowo muszlowe i Caudo które są fakultatywne i często lubią skałki i pływanie w toni masz już jakieś urozmaicenie, wiesz co mam na myśli? Albo biorąc parkę naskalników i Alto shelle też masz już 2 zupełnie różne typy zachowań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post będzie stosunkowo długi. Pytania na tym etapie mam już dosyć konkretne, więc bardzo proszę o uważne przeczytanie :)

Na początek stan obecny. Akwarium zostało zalane i wygląda tak, jak na zdjęciach poniżej. Wizualnie mi się bardzo podoba, w zakresie tła/piasku/kamieni nie chcę już nic poprawiać. Będę asertywny i jeśli dla ryb jest w porządku, to tak już zostanie. Prezentuje się to w każdym razie mniej więcej tak:

 

post-14375-0-01793600-1487432146_thumb.jpg

post-14375-0-69374700-1487432155_thumb.jpg

 

I teraz przejdźmy do moich pytań.

A) Roślinność

Chciałbym posadzić coś z prawej strony przed grzałką i w lewym tylnym rogu. Z prawej myślałem o nurzańcu spiralnym, z lewej o rogatku sztywnym.

1) Co o tym myślicie?

2) Czy jakakolwiek roślinność pływająca w Tanganice ma sens, czy darować sobie takie pomysły? Przed oczami mojej wyobraźni dobrze się tutaj komponuje pistia, ale nie chcę jakiegoś świętokradztwa popełnić.

 

B) Obsada

Na daną chwilę koncepcji jest dokładnie dziewięć. Chciałbym tutaj już dojść do jakichś wniosków, bo trzeba będzie zamówić odpowiednie muszle. Liczebność na razie zostawmy, na to przyjdzie czas przed samym zamówieniem ryb. Z tego co mi doradzono tu i w innych miejscach, w miarę sens mają (i jednocześnie podobają mi się) takie układy:

a) jednogatunkowo similis

b) jednogatunkowo multifasciatus

c) jednogatunkowo alto shell

d) similis + alto shell

e) similis + brevis

f) similis + ocellatus

g) multifasciatus + alto shell

h) multifasciatus + brevis

i) multifasciatus + ocellatus

Na pewno będzie jeden z tych układów. O razu mówię, że ocellatusy i brevisy nie podobają mi się na tyle, żeby robić dla nich jednogatunkowy albo je łączyć. Moja prośba w tym punkcie jest taka, żebyście wskazali które z powyższych opcji przy takiej aranżacji zbiornika nie mają racji bytu bądź są bardzo problematyczne. W zasadzie podoba mi się wszystkie dziewięć możliwości, więc nawet jak zostanie tylko jedna-dwie, będę zadowolony. Nie kierujcie się proszę kwestią potomstwa i nadmiernego rozmnażania, naprawdę w razie czego mam gdzie oddać młodzież.

 

To na tą chwilę tyle. Bardzo Wam dziękuję za dotychczasową pomoc i proszę jeszcze tylko o trochę cierpliwości :)

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zasypaniu kamulce wyglądają całkiem spoko :P

 

@A/1 Rogatka puść na taflę, nie opłaca się go sadzić

@A/2 Rogatek :D

 

@B - multiki  + alto shell to sprawdzony układ, similisy ponoć dobrze się trzymają z np. meleagrisami lub brevisami. To tyle. Po prawdzie jakikolwiek układ się sprawdzi, byle nie przekroczyć 2 gatunków, bo wtedy może być różnie z terytoriami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...