Skocz do zawartości

[72] coś nowego


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Od dwóch lat mam postawione akwarium. Hoduję Zmienniaki i myślę nad kilkoma zmianami. Od początku. Chcę zrobić restart z prawdziwego zdarzenia. Chcę włożyć do akwa nowy korzeń i posadzić nowe rośliny. W związku z tym mam do Was kilka pytań. 

1. aktualnie mam parametry:

pH 7,6 (kropelki zoolek i pasek jbl)

gh 7 (jak wyżej)

kh 18 (jak wyżej)

Chce kupić sobie filtr RO. Myślałem nad mieszaniem wody 50/50. Czy to oznacz, że wodę będę miał ok:

pH 7,3

gH ok 4

kh ok 9?

 

2. Planuję dosadzić tam głównie rośliny cieniolubne. Czy przy świetle 0,45 w/l jest sens podawać co2 z bimbrowni?

 

3. Na jakiejś stronie policzyłem, że przy wymiarach mojego akwa powinienem mieć 5 cm podłoża z przodu i 10 cm z tyłu. Czy to czasem nie za dużo. Dzisiaj przyłożyłem linijkę do szkła i moim zdaniem 5 cm to strasznie dużo. 

 

4. Posiadam filtr Multikani 800. W tym sprzęcie pompa jest poza filtrem. Obecnie pompa jest w środku akwarium, ale myślałem, żeby ta pompa była poza akwarium. Czy myślicie, że to dobra myśl? Chciałbym mieć więcej miejsca użytkowego, ale jakoś ta pompa poza akwarium mi się nie podoba. Obawiam się, że zacznie przeciekać itp.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1 raczej sugerowałbym RO+mineralizator. To KH będzie Ci trzymać pH na zasadowym, więc jeśli planujesz zmianę obsady na coś miękko/kwaśnolubnego, to niestety, ale mieszanie z kranówką niewiele da.

 

@2 Dla obniżenia pH. Moim zdaniem zbędny gadżet, jeśli nie chcesz pędzić roślin.

 

@3 Jeśli to standardowe 72l, czyli 60x30x40, to wcale nie tak dużo. W moim 112l mam 6cm podłoża i wcale nie wydaje się to zbyt dużo. Jeśli nie planujesz roślin z rozwinietym systemem korzeniowym, to ujdzie mniejsza warstwa.

 

Do 4 się nie odniosę, bo się nie znam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

4. Posiadam filtr Multikani 800. W tym sprzęcie pompa jest poza filtrem. Obecnie pompa jest w środku akwarium, ale myślałem, żeby ta pompa była poza akwarium. Czy myślicie, że to dobra myśl? Chciałbym mieć więcej miejsca użytkowego, ale jakoś ta pompa poza akwarium mi się nie podoba. Obawiam się, że zacznie przeciekać itp.

 

Te pompy są przystosowane do pracy pod wodą jak i na zewnątrz  a czy ona przecieka to sam sobie musisz to sprawdzić ale jeśli nawet to oznacza ze coś z nią nie tak a jeśli będzie wszystko w porządku no to nie powinno być problemu aby działała poza zbiornikiem obawiasz się ze morze zalać ci mieszkanie ale to tak jak u każdego (prawie) kto posiada zewnętrzne filtry w każdej chwili coś morze zacząć przeciekać  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Na jakiejś stronie policzyłem, że przy wymiarach mojego akwa powinienem mieć 5 cm podłoża z przodu i 10 cm z tyłu. Czy to czasem nie za dużo. Dzisiaj przyłożyłem linijkę do szkła i moim zdaniem 5 cm to strasznie dużo. 

 

 

Z tyłu 10cm to chyba na jałowym Manado. Na pewno nie piachu, który przy takiej grubości nie zapewni cyrkulacji. Z reguły wystarcza 5 cm substratu, ewentualnie 5+2 z podsypką.

 

Podłoże ma tendencję do "wyrównywania grubości". Z czasem z tych 10 z tyłu i 5 z przodu robi się 8 z tyłu i 7 z przodu. Trzeba stosować jakieś wzmocnienia typu tarasy z kamieni, korzeni, bo wyrówna się do jednej grubości. Przyspieszają to ryby kopiące w podłożu. W jedna noc samiec Ancistrusa może przemeblować wszystkie górki usypane przez akwarystę.

 

 

@1 raczej sugerowałbym RO+mineralizator. To KH będzie Ci trzymać pH na zasadowym, więc jeśli planujesz zmianę obsady na coś miękko/kwaśnolubnego, to niestety, ale mieszanie z kranówką niewiele da.

 

 

No własnie. Ważniejsze jest KH. Podawanie, że ryba lubi takie a takie PH jest bez sensu. Preferencje ryb dotyczą KH. Zmień gwałtownie (w ciągu np godziny) - np podając CO2 - , PH z 7,5 na 6,9 to nic się nie stanie. Zmień gwałtownie KH z 4 na 6 poprzez dodanie jakiegoś preparatu: obsada cierpi. 

 

Wystarczy zbadać PH-metrem różne obszary w zbiorniku, zarośnięte, otwarte, na dnie przy tafli to widać, że odczyty są różne, a ryby pływają sobie wszędzie i nie paraliżuje ich ta różnica PH. 

 

Inny przykład. Zbadaj PH testem kropelkowym i powiedzmy uzyskaliśmy wynik PH 7. Teraz zamknij korkiem probówkę i mocno wstrząsaj dłuższa chwilę, odczytaj PH. Będzie dużo wyższe. Takie samo zjawisko zachodzi podczas napowietrzania. PH rośnie gwałtownie - nawet w kilka, kilkanaście minut - a rybom się nie dzieje nic złego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, powiedzmy, 4 cm piachu z przodu i 6 cm z tyłu powinno starczyć? Do tego kulki g-t. Zamierzam mieć, i korzeń, i kamienie, które pełniły funkcję "tarasów", o których pisał @@DavyJones,

Co do wody - warto zapamiętać najpierw kH, potem pH :) Podsumowując: potrzebuję filtra RO4 z demineralizatorem. Wodę demineralizowaną zmieszać z kranówką w takich proporcjach, aby uzyskać pożądane parametry pH, kH i gH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@1 raczej sugerowałbym RO+mineralizator. To KH będzie Ci trzymać pH na zasadowym, więc jeśli planujesz zmianę obsady na coś miękko/kwaśnolubnego, to niestety, ale mieszanie z kranówką niewiele da.

Wszystko zależy w jakich proporcjach. ;)

 

 

 

@Dhuz masz na myśli filtr RO4 z demineralizatorem? Jakie są wtedy parametry wody, takie same jak wody destylowanej?

Mineralizator... nie musisz stosować dodatkowo demineralizatora, twardości i tak będziesz miał zerowe jedynie przewodność będzie wyższa..

Nie do końca takie same ale zbliżone, woda destylowana jest uzyskiwana w całkiem inny sposób.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przemyślałem sprawę i chyba zdecyduję się na biotop Azji, a dokładnie Czarne Wody (z Prętnikami i Razborami). Jak to bywa w BW, woda ma herbaciany kolor. Czy dzięki garbnikom/armatce torfowej zbiję pH do np. 6.5? Oczywiście nadal chcę wyposażyć się w filtr RO. Pytanie czy w takim przypadku będę potrzebował jeszcze mineralizator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garbniki powinny Ci utrzymać pH na niższym poziomie. Na jakim, to już wyjdzie w praniu. Co do mineralizatora, używałbym jeśli nie chcesz mieszać z wodą z kranu, bo lanie czystego RO też nie jest zdrowe - woda staje się całkiem jałowa, w dodatku zerowe KH powoduje, że pH jest niestabilne, a to coś, co w ciągu dnia potrafi załatwić obsadę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć. Pozwolę sobie nieco odświeżyć ten temat, aby nie zakładać nowego. Przeprowadziłem w końcu ten restart, ale przez moją głupotę nie zalałem całego baniaka wodą destylowaną. Do akwa wlałem 25l wody destylowanej z mineralizatorem 0/8. Resztę wody stanowiła kranówa. Pytanie do Was. Od kiedy zacząć podmiany, abym mógł uzyskać oczekiwane przeze mnie parametry wody (czyli 100% woda RO plus mineralizator). Druga sprawa. Czytam o nawożeniu i na kilku forach podają, żeby zacząć z nawożeniem potasu od razu, po zalaniu baniaka. Czy mogę sobie kupić tylko siarczan potasu i zrobić z tego roztwór, czy może jednak sole dozuje się, albo wszystkie, albo w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze daję na początku potas, rośliny lepiej się aklimatyzują. Siarczan może być, w dziale z roślinami masz kalkulator jak odpowiednio rozrobić.

 

Co do podmian, teraz poczekaj niech dojrzeje.

Ja mieszam RO tylko z kranówką i to w małej ilości, przez dość długi czas ryby u mnie były na samej RO bo jak są dorosłe to praktycznie wszytskie minerały pobierają z pożywienia, woda jest im obojętna nie widziałem żadnej różnicy a dolewam gorącą kranówkę tylko po to żeby lekko podnieść temp podmienianej wody (mieszam w beczce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Mapet, Dziękuję, zastosuję się do Twoich porad. Mam już chyba ostatnie pytanie. Posiadam filtr Multikani 800 z dwoma modułami (w obu ceramika i keramzyt, który o dziwo nie zatwardza wody :razz: ). Ten filtr ma możliwość rozbudowy do kilku takich pojemników. W tym filtrze mam tylko: x1 gąbkę jako prefiltr na pompie, x1 gruba gąbkę na wlocie wody do filtra i x1 gąbkę drobną na wylocie wody. Kurcze, nie wiem czy nie za mało tej gąbki mam oraz czy w ogóle ta gąbka wylocie jest potrzebna. Przy okazji restartu otworzyłem filtr i ta drobna gąbka strasznie śmierdzi. Ewentualnie istnieje opcja przedłużenia modułu z pojemnikami i jeden pojemnik byłby wypełniony tylko gąbką. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez pewien czas w akwarium 90 L z syfem na dnie (liście, korzenie, szyszki) nie miałem żadnych gąbek, woda była czyściutka, bez pływających drobinek.

 

 

 

ta drobna gąbka strasznie śmierdzi

Coś się z nią dzieje, albo wymień albo wywal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...