Skocz do zawartości

niedobory makro/mikro ? + drobny problem z glonami


Damian89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

jako, że to moje pierwsze kroki jako forumowicza, proszę o wyrozumiałość.

Opis zbiornika:

 

akwarium zalane - styczeń 2015

160 L 80x50x40

oświetlenie- 3x24 W T5 (PHILIPS-MASTER-TL5-865-6500K + SYLVANIA-AQUASTAR-10000K + SyLVANIA-GROLUX-8500K świetlówki mają 1,5 roku) (prawie 0,5W/L); 8h/dobę (13-21)

Podłoże –substrat Tetry + żwirek kwarcowy 2-3 mm (brązowy) + piasek kwarcowy  (7-10 cm)

Filtracja – Aquael Multikani 800 - 1L gąbka + 2 L ceramika+ 1L torf

Typ zbiornika ogólny

korzeń, dragon stone, ceramiczna grota, 2x połowka kokosa

Rośliny :

lotos bananowy 1x

Lotos czerwony 1x

Nurzaniec

Acorus decor

Anubias

Ludwigia

Kryptokoryna

roślinka drobnolistna na zdjęciu (gdyby mógł ktoś podpowiedzieć cóż to ;))

Ryby - obsada

Zbrojnik niebieski albinos 2+1 + 3 młode

Kirys (panda albinos pstry) 5
Otosek 10

„kosiarka” 4 młode

Skalar para

Gupik 2 samce + 6 samic

Piskorek 3

Podmianki- raz w tygodniu 10-15 L na wodę destylowaną

Nawożenie akwarium-

W chwili obecnej (od 3 dni) podaje intermag plus + 13% chelat żelaza (tygodniowo  Fe ok. 0,35 ppm)

Wcześniej przez tydzień podawałem sole MgCl2, KCl, KH2PO4, CaCl2, ale po otrzymaniu testów na K, Mg i Ca (zoolek) przestałem, KH2PO4 podbiło mi przez tydzień do 2 ppm i teraz utrzymuje się na poziomie 1,5 ppm.

CO2 podawane z butli, między 9 a 19 ok. 2 bąbelki/s + dyfuzor ceramiczny

Parametry wody  testy kropelkowe zoolek:

pH- 6,7

GH- 11

KH -5

NO2- 0

NO3- 20

PO4- 1,5

Fe- 0-0,1

K- 50

Mg- 9

Ca- 60

ryby karmione są 2x dziennie suchy pokarm (30 s i nic nie zostaje) + 2-3 razy w tygodniu pokarm żywy lub mrożony

Opis problemu-

Jednej z roślin (niestety nie znam nazwy) żółkną młode liście i część wygląda jakby była drobniejsza, na kilku liściach ludwigii zauważyłem ciemne (prawie brązowe) zabarwienie końcówek.

Cryptokoryna zaczęła puszczać zdeformowane liście, a na starszych zaczęły się robić dziury- czy może to być problem z jałowym podłożem po 2 latach?

I oczywiście glony, z którymi „walczę” ponad 1,5 roku, ale nadszedł czas poprosić o pomoc ;)

Szyby w zielenicach (zielony pył), staram się w czasie podmian skrobać, plus zielone nitki, ale te ostatnio zmieniły się w brązowe/czarne.

Czy moglibyście coś doradzić, pokierować co można zmienić, żeby rośliną żyło się lepiej.

 

Z góry dziękuję za pomoc i konstruktywną dyskusję.

 

 

post-24638-0-31689600-1485090200_thumb.jpg

post-24638-0-28813900-1485090203_thumb.jpg

post-24638-0-40123100-1485090206_thumb.jpg

post-24638-0-06649700-1485090210_thumb.jpg

post-24638-0-17009400-1485090213_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta żółknąca roślina to Rotala rotundifolia.

 

Wysokie PO4 to nic strasznego.

 

Fe jest za mało, trzeba podać trochę więcej i uzyskać poziom 0,5

 

Poziom CO2 wydaje się być dobry - 30ppm, wyliczone z tabeli - ale w wodzie są inne kwasy, które mogą zaniżać PH i tym samym odczyt z tabeli.

 

Wg mnie problemem jest cyrkulacja i niedobory - głównie CO2. Fe łatwo uzupełnić. W roślinnym powinieneś zauważać nie znaczy ruch wszystkich roślin podczas pracy filtra. 

 

Jeszcze jedno. Za krótko świecisz. Powinieneś zwiększyć do 12 godzin.

 

Spójrz na poniższy schemat:

post-9200-0-33894900-1485103832_thumb.jpg

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta żółknąca roślina to Rotala rotundifolia.

 

Wysokie PO4 to nic strasznego.

 

Fe jest za mało, trzeba podać trochę więcej i uzyskać poziom 0,5

 

Poziom CO2 wydaje się być dobry - 30ppm, wyliczone z tabeli - ale w wodzie są inne kwasy, które mogą zaniżać PH i tym samym odczyt z tabeli.

 

Wg mnie problemem jest cyrkulacja i niedobory - głównie CO2. Fe łatwo uzupełnić. W roślinnym powinieneś zauważać nie znaczy ruch wszystkich roślin podczas pracy filtra. 

 

Jeszcze jedno. Za krótko świecisz. Powinieneś zwiększyć do 12 godzin.

 

Spójrz na poniższy schemat:

attachicon.gifplantdefi_wqrshpr.jpg

Dzięki serdeczne,

 

PO4 przestałem nawozić, bo chciałem zobaczyć jakie jest zapotrzebowanie w baniaku ;) więc teraz na bieżąco uzupełniam zgodnie z cotygodniowymi pomiarami, żeby utrzymywało się w przedziale 1.5-2 ppm, co daje 1:10-14 w stosunku do NO3.

 

Fe postaram się powoli podnieść i zobaczymy co się będzie działo ;)

Czy 12 h na 0,5 W/L to nie za dużo, pytam bo gdzieś czytałem, że rzeczywiście czas oświetlania powinien być dłuższy niż u mnie, ale niestety mam 3 świetlówki pod jednym sterownikiem więc opcja wszystko, albo nic, a te 12 h oświetlanie jest włącznie z dokładaniem kolejnych świetlówek itp.

 

Co do cyrkulacji, masz rację jest trochę niewydolna, także muszę coś wykombinować, żeby poprawić sprawność pompy ;)

 

raz jeszcze dziękuję za pomoc

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nawożeniem mikro i żelazem to raczej słaby pomysł moim zdaniem. No chyba, że mało Ci zielonego na szybach.

Ja bym wpakował jakieś kulki g-t czy inne piguły pod korzenie roślin.

Zwiększanie czasu oświetlania może pomóc, może nie koniecznie do 12h, spróbuj zwiększać stopniowo i obserwuj co się dzieje.

Napisz coś więcej o tej wodzie destylowanej. Od jak dawna ją stosujesz i co to za produkt jest.

Z cyrkulacją to pokombinuj ze zmianą umiejscowienia wlotu względem deszczownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli zalecasz głodzenie?

Głodzenie czego? Tych paru nurzańców i kryptokoryny? A może tego anubiasa? Podawanie CO2 w tym akwarium to moim zdaniem co najmniej przerost formy nad treścią i próba uduszenia obsady. Mierzmy siły na zamiary. A tutaj ich nie widać jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za kolejną porcję informacji, na pewno skorzystam i trochę pokombinuję...

 

 

Głodzenie czego? Tych paru nurzańców i kryptokoryny? A może tego anubiasa? Podawanie CO2 w tym akwarium to moim zdaniem co najmniej przerost formy nad treścią i próba uduszenia obsady. Mierzmy siły na zamiary. A tutaj ich nie widać jakoś.

 

Nie jestem do końca pewien co ma na celu powyższy wpis. Czy przypadkiem forum nie jest po to żeby nabyć jakąś wiedzę ewentualnie się nią dzielić?

 

I chyba raczej nie chodzi o pisanie w formie "obraźliwej", chyba, że w STOLICY obowiązują inne zwyczaje.

 

Może i nie jestem AKWARYSTĄ, ale mierze siły na zamiary i próbuje trochę lepiej czasami trochę gorzej uczyć się akwarystyki na własnym zbiorniku z pomocą literatury i wiedzy kolegów/koleżanek. Miałem dość gęsto zarośnięty zbiornik (fakt może bez roślin WYMAGAJĄCYCH), a teraz czas na jakieś zmiany, więc CO2 zostało, a roślin będzie przybywać.

Co do obsady, to skoro ryby żyją, rozmnażają się i nie wyglądają na zestresowane to raczej uduszenie im nie grozi...

 

niemniej jednak, bardzo dziękuje za sugestie wzbogacenia podłoża jakimś nawozem.

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...