Skocz do zawartości

filtr ro wydajność


klemens
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

I co każdy ma napisać jaki przepływ ma jego filtr i temat będzie 500 odpowiedzi? To jakiś kwestionariusz ankiety?  :mrgreen:

 

Przepływ/wydajność podaje się w litrach na godzinę, jak twój filtr ma 50 ml na minutę czyli 3 litry na godzinę (3l/h), kompletne dziadostwo.

 

 

 

A drugie pytanie gdzie najlepiej odciąć wodę za czy przed filtrem czy może tu i tu?

 

Co konkretnie zamierzasz zrobić?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta wydajność to na pewno przez słabe ciśnienie w sieci. Chcę sterować elektrozaworem poprzez sterownik elektroniczny. W tej chwili mam elektrozawór na zasilaniu ale po zamknięciu zaworu woda z filtra wylatuje poprzez wyrzut odpadu i chciałbym to jakoś zabezpieczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producent podaje 16l/h przy 5 bar ja mam od 2 do 3,5 przy nabitym hydroforze. problem w tym ze przy zamkniętym zaworze woda cofa się z całego wężyka a nawet z pierwszego korpusu trochę wody ucieka.Będzie to kłopotliwe przy dobieraniu czasu podawania wody do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż jaki masz ten filtr.

Ja mam membranę 100 GPD, tylko że z trzema dużymi prefiltrami 10", dzięki temu mniej się zabrudzają i nie spada przepływ.

Cały system mam podłączony na stałe pod ciśnieniem, po napełnieniu się systemu RO (2 zbiorniki ciśnieniowe, prefiltry itd) zawór (auto shut off valve) odcina dopływ wody do membrany.

Jak masz małe ciśnienie w sieci to potrzebna Ci pompa podnosząca ciśnienie na membranie inaczej ani nie będzie wydajna ani nie będzie działała dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dokładnie taki sam http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-odwrocona-osmoza-ro-4-100-gpd-i5377588701.html?snapshot=MjAxNy0wMS0xNFQxOToxMjowOVo7YnV5ZXI7MDA3NmFiMDFmYzJjYzQ2MjE0M2M5MGI5ODRlZGJhODY1ODVjMThlMTc0ZDc3MDY4ZGU5YzEwNzBjYjZmMzRlZQ==

Nie cofa ci wody z wężyka czystej wody poprzez wyrzut odpadu? możesz dokładniej opisać system?

Edytowane przez klemens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie cofa ci wody z wężyka czystej wody poprzez wyrzut odpadu?

Nie, nic mi się nie cofa, ani nie opróżnia, gdyby tak było membrana pracowała by cały czas a tak po napełnieniu się zbiorników ciśnieniowych (tzn po wyrównaniu się ciśnień w systemie RO z ciśnieniem w sieci) membrana zaprzestaje przepuszczać przez siebie wodę.

 

Masz u siebie takie zawór?

flowmaticaso2.jpg

Może dlatego u Ciebie się cały czas "przelewa".

 

 

 

problem w tym ze przy zamkniętym zaworze woda cofa się z całego wężyka a nawet z pierwszego korpusu trochę wody ucieka

Podnieś wężyk od odpadu trochę wyżej wtedy mniej wody będzie Ci uciekać. Ja żeby napełnić zbiorniki ciśnieniowe mam zawór za membraną i w sumie cały system jest pod ciągłym ciśnieniem z sieci - jakieś 3 lata i nigdy nic się nie stało.

 

Żeby podnieść wydajność membrany czasami na wężyk odpadu warto założyć "restrictor" o takim samym przepływie jaką mam membrana.

 

Mój system wygląda prawie tak samo jak Twój, tylko mam korpusy prefiltrów przeźroczyste, auto shut off valve i zbiorniki ciśnieniowie i ja używam membran filmtec-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko to co na zdjęciu plus elektrozawór na zasilaniu.

 

 

Żeby podnieść wydajność membrany czasami na wężyk odpadu warto założyć "restrictor" o takim samym przepływie jaką mam membrana.

czyli chodzi o zmniejszenie przepływu na wężyku z odpadem do tych 16l/h tak? można to zrobić np zaworkiem?

 

 

auto shut off valve

a to co za zawór nigdzie nie moge go znaleść.

Jak zamknę zawór za membrana to z odpadu cały czas leci woda. czyżby coś było nie tak?

A ten zawór ze zdjęcia gdzie masz zamontowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli chodzi o zmniejszenie przepływu na wężyku z odpadem do tych 16l/h tak? można to zrobić np zaworkiem?

Mniej więcej o to chodzi, tylko czy zaworkiem uda Ci się to tak ustawić? Jeżeli masz membranę 100 GPD to kupujesz do tego odpowiednio restrictor 100GPD.

 

 

 

Jak zamknę zawór za membrana to z odpadu cały czas leci woda. czyżby coś było nie tak?

Nie masz tego zaworu.

 

 

 

A ten zawór ze zdjęcia gdzie masz zamontowany?

W niego wchodzą 4 wężyki, tu masz schemat montowania.

ASOconn.jpg

 

Edit:

 

 

 

a to co za zawór nigdzie nie moge go znaleść.

Przykładowo : http://www.woda.com.pl/p183,s-3000wjg-zawor-czterodrozny-dwudrozny-przelaczajacy-odcinajacy-do-osmozy.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten zawór załatwia cały problem ?

Powinien, nie wiem jak masz to podłączone ale na chłopski rozum, zamykasz ten zaworek kulowy  za membraną (tam też by musiał być zamontowany Twój elektrozawór), wtedy ciśnienie w systemie RO wzrasta i zawór "automatyczny" zamyka Ci dopływ wody do membrany.

Membrana cały czas jest pod ciśnieniem (czyli w wodzie) dzięki temu nie wyschnie, dopływ wody jest odcięty, więc woda nie powinna przepływać. Jeżeli nadal będzie się przelewać przez "odpad" będzie wyglądało na to, że albo masz uszkodzony korpus od membrany lub też membranę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy to ten do którego podłączone jest zasilanie .

 

Edit

Sam już nie wiem  co wybrać w innym temacie piszesz że zawór czterodrogowy tylko do układów ze zbiornikiem. Aczkolwiek zastanawiam się czy po zamknięciu zaworu czterodrogowego nie zostaje wyssana woda z membrany, bo jeśli po zamknięciu zasilania woda zostaje wysysana w moim przypadku to co sie dzieja jak zamkniemy wodę za korpusami?? sprawdzał to ktoś?

Wydaje mi się ze zastosowanie w sumie 3 elektrozaworów będzie lepsze.

Edytowane przez klemens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bo jeśli po zamknięciu zasilania woda zostaje wysysana w moim przypadku
\

W Twoim przypadku to woda raczej zostaje wepchnięta do membrany, zapewne pod wpływem ciśnienia które znajduje się w filtrze.

 

Nie kombinuj bo zrobisz sobie kuku. Jak chcesz to załóż sobie dodatkowy zaworek na wylocie ro i zamykaj go po użyciu filtra.

Kojarzysz jak to jest jak włożysz słomkę do szklanki z wodą i zatkasz jej wylot? Po wyjęciu ze szklanki woda zostaje w słomce? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...