Skocz do zawartości

Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka temperatura


pio386
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Kupiłem grzałkę "Eheim thermocontrol" 50W (wcześniej nazywała się chyba "Jager"). Mam problem z jej wyregulowaniem. Grzałka ma dwa pokrętła. Niebieskie - do ustawienia temperatury i czerwone, które jak mi się wydaje służy do kalibracji grzałki (w instrukcji są tylko lakoniczne informacje na ten temat). Chciałbym grzałkę ustawić tak, żeby utrzymywała stałe 26 st. C.

 

Zrobiłem tak:

- przed pierwszym uruchomieniem grzałki ustawiłem czerwone pokrętło zgodnie z tym co wskazywał termometr w akwarium (na 25 stopni).

- niebieskie ustawiłem na 26 stopni i załączyłem grzałkę. 

- grzałka zamiast "dobić" do tych 26 st. i przestać grzać wyłączyła się dopiero gdy na termometrze było 28 st. 

 

Wyłączyłem ją na noc w obawie, że mi się bojownik ugotuje ;) Dzisiaj gdy temperatura w akwa spadła ponownie do 25 st. powtórzyłem całą procedurę, z tymże tak testowo ustawiłem żądaną temperaturę na 25 stopni. W tej sytuacji teoretycznie grzałka w ogóle nie powinna zacząć grzać. Mimo to wyłączyła się dopiero przy 27 stopniach. Wygląda więc na to, że podnosi temperaturę o 2 stopnie za dużo niż powinna.

 

Gdzieś pewnie popełniam błąd, bo nie wydaje mi się, żeby nowa i zresztą bardzo polecana grzałka miała jakąś awarię. Jeśli ktoś z Was miał do czynienia z grzałkami Eheima, to będę wdzięczny za pomoc w jej kalibracji. Z góry dzięki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tę samą grzałkę i też miałem problem z kalibracją. Trzeba kombinować.

 

Z resztą, nie byłem z niej zadowolony. Mam też starą Jagera 25W, chyba sprzed 15 lat albo wiecej, i lepiej grzała niż ta eheim'a. Mowa o akwa 54l.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś napisać w jaki sposób kombinowałeś? :) Na razie przeniosłem grzałkę do awaryjnego akwarium i tam ją trochę potestuję. Moje akwa ma 30 litrów, pomyślałem, że wezmę nieco mocniejszą grzałkę, przyda się gdybym w przyszłości zmieniał zbiornik na większy. A Eheima kupiłem, bo po prostu ludzie ją bardzo polecają (że niezawodna, dokładna itd.). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...kombinowałem przekręcąjac te pokrętła. A co do Twojego akwa, to możesz mieć za mocną grzałkę, weź pod uwagę fakt, że grzałka po wyłączeniu nadal emituje ciepło do wody zanim ostygnie. 50W do 30l to może być sporo. Zależy od wielu czynników, np. czy masz ciepło w domu, czy obok kaloryfera stoi akwa.

 

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wierzyć producentowi, to grzałka nadaje się do akwariów 25-60 l. Wcześniej miałem zwykłą Aquaela 25W (bez termostatu), która trzymała stałą temperaturę 24-25 st., no ale to jednak nieco zbyt mało dla bojownika, dlatego wymieniłem. Akwarium mam postawione w rogu pokoju, daleko od kaloryfera. Temp. w pokoju to 21-22 st. No nic, będę kombinował z tą grzałką. Najwyżej ustawię na pokrętle temp. niższą o 2-3 stopnie i może uda się uzyskać te oczekiwane 26-27.

Edytowane przez pio386
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, producenci też piszą, że filtry można używać do X litrów, co w rzeczywistości mija się z praktyką i to bardzo szerokim łukiem. Z grzałkami jest tak, praktycznie sprawdza się zasada mocy grzałki do litrażu np.25W do ok 25 l, 100W do ok 100l itd. Oczywiście przy baniakach 300l i więcej, warto myśleć o dwóch grzałkach z mniejszą mocą.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może masz rację. Szkoda mi było nie wziąć mocniejszej grzałki, bo cena taka sama jak 25-watowej, a w przyszłości na pewno będę stawiał trochę większe akwarium.

 

Zrobiłem właśnie szybki test i jestem zaskoczony. Nalałem wody do małego wiaderka (8 l.), podgrzałem wodę starą grzałką do 25 st. Wrzuciłem tego Eheima ustawionego fabrycznie (26 st. na czerwonym i niebieskim kółku). No i grzałka zadziałała jak trzeba. Temperatura doszła do 26 stopni i grzałka się wyłączyła. Nie wiem co tu jest grane. Spróbuję niedługo w akwarium jak temp. nieco spadnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie pojawia się dlaczego od razu nie wziąłeś większego baniaka, im większy tym łatwiej się prowadzi. A odczekałeś chwilę z tą grzałką w akwa bez podłączania do prądu? Bo to też ma znaczenie, grzałka może się rozregulować jeżeli wrzuci się grzałkę do wody i od razu podłączy do kontaktu.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, grzałka moczyła się w akwarium jakieś pół godziny zanim ją uruchomiłem. Większego akwarium nie kupiłem, bo aktualnie nie mam na takie miejsca (tzn. nie mam odpowiedniej szafki na większy ciężar, opisywałem tutaj na forum moje boje z szafką). Trochę żałuję, ale za pół roku w nowym mieszkaniu postawię 2x większe. 

Edytowane przez pio386
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałka zamiast "dobić" do tych 26 st. i przestać grzać wyłączyła się dopiero gdy na termometrze było 28 st. 

I w tym momencie należało czerwone pokrętło ze strzałką przestawić na cyferkę 28 na niebieskim pokrętle  do ustawiania temp. i  oczywiście potem ustawić temperaturę jaką potrzebujesz niebieskim pokrętłem, a czerwonego nie ruszać pod żadnym pozorem :!: ,temat byłby rozwiązany, a tak podejrzewam że jeszcze będzie tu pisania ze dwie strony. :mrgreen:

Edytowane przez grzesio764
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak źle to może nie będzie :) Wygląda na to, że zamiast po prostu podłączyć grzałkę i dać jej trochę dłużej popracować niepotrzebnie zacząłem kombinować z tymi pokrętłami. Wróciłem więc do fabrycznych ustawień, czyli oba pokrętła ustawiłem na temp. 26 stopni i podłączyłem grzałkę jeszcze raz. Od jakichś 3 godzin wszystko działa jak należy. Temperatura mierzona dwoma różnymi termometrami, na obu równo 26 stopni. Mam nadzieję, że tak już zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy mam, czy nie mam jest drugorzędne. Po prostu tak napisałeś że nie idzie zrozumieć.

 

With mobilephone sent.

 

Nie wiem do czyjej wypowiedzi się odnosisz w tym momencie. Jakbyś przeczytał do końca mojego pierwszego posta, to zauważyłbyś, że napisałem ten temat do osób, które miały styczność z grzałkami Eheim. A prościej wyjaśnić się tego problemu nie dało. Poza tym liczyłem, że odezwą się tutaj osoby, które będą chciały w jakiś sposób pomóc, a nie tylko nabijać posty głupimi komentarzami. Sorry. 

 

A co do grzałki, to problem już chyba rozwiązany. Jak napisałem uruchomiłem ją ostatecznie tak jak "instrukcja nakazała", czyli bez kombinowania z pokrętłami i po nocy widzę, że temperatura jest taka jak trzeba. Dzięki za pomoc tym co chcieli pomóc.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak napisałem uruchomiłem ją ostatecznie tak jak "instrukcja nakazała", czyli bez kombinowania z pokrętłami i po nocy widzę, że temperatura jest taka jak trzeba.
Co nie zmienia faktu, że nadal nie masz pojęcia do czego służą te pokrętła i jak ich używać. Dokładnie tak jak opisał to kolega grzesio764, jedno z nich jest tylko przesuwną skalą, którą należy ustawić do wskazań termometru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...